ویندوز 10 هر از چند گاهی با مشکلاتی مانند بروز خطای Werfault.exe مواجه می‌شود و احتمالا به همین دلیل است که مایکروسافت یک برنامه اختصاصی برای ردیابی و گزارش خطاهای سیستمی ارائه می‌دهد. اما همین ابزار اختصای هم خود با مشکلاتی مواجه می‌شود. اگر با ارور Werfault.exe در ویندوز 10 مواجه شده‌اید؛ ما چند راه حل پیشنهادی برای شما داریم که در ادامه به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

Werfault.exe چیست؟

Werfault.exe بخشی از سیستم گزارش خطای ویندوز 10 است؛ اما کار آن کاملا خاص است. این ابزار برای برنامه هایی است که با خطا روبرو هستند. Werfault فرآیند گزارش خطا است و ثبت و انتقال خطاهای برنامه‌ها را مدیریت می‌کند.

خطای Werfault.exe

نام Werfault  ممکن است بخشی از خطایی باشد که مشاهده می‌کنید؛ اما این همیشه بدان معنا نیست که خود Werfault مقصر است:

اگر خطا وقتی که یک برنامه خاص را اجرا می‌کنید اتفاق می‌افتد؛ این احتمال وجود دارد که مشکل از سمت خود این برنامه باشد.

اگر خطای Werfault به صورت تصادفی و متناوب ایجاد می‌شود و به نظر نمی‌رسد که با برنامه خاصی در ارتباط باشد؛ این نشان دهنده این است که ممکن است در سیستم گزارش خطا دچار مشکل شده باشد. همچنین اگر با هر برنامه ای که می‌خواهید باز کنید؛ این خطا اتفاق می‌افتد این مشکل از سمت Werfault است.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

علت خطای Werfault.exe

چرا خطای Werfault.exe را درافت می‌کنیم؟ دلایل متفاوتی وجود دارد؛ اما بر اساس گزارش‌های منتشر شده به نظر می‌رسد که این ارور چند علت مشترک دارد:

  • فایل‌های آسیب دیده به علت وجود ویروس؛ بد افزار و …
  • خرابی فایل ناشی از مشکلات سخت افزاری یا نرم افزاری
  • بروزرسانی‌های ناقص سیستم
  • نصب یا حذف نامناسب برنامه ها
  • exe یا WerMgr.exe حذف شده است.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

برای رفع خطای Werfault.exe سیستم خود را ریستارت کنید

همه کاربران باید با این مرحله عیب یابی ساده آشنا باشند. اما اگر این راه حل ساده را برای عیب یابی امتحان نکرده‌اید، سیستم خود را ریستارت کنید. در بسیاری از موراد بعد از ریستارت سیستم مشکل و خطاها برطرف می‌شوند.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

آنتی ویروس خود را اجرا کنید

ویروس‌ها و بدافزارها گاهی اوقات ممکن است خودشان را پشت فایل‌های اجرایی مانند “Werfault_.exe”  یا  “wefau1lt.exe” پنهان کنند. ارور Werfault همچنین می‌تواند به علت فایل هایی که توسط ویروس‌ها آسیب دیده‌اند ایجاد شوند. در هر صورت برای ایمن کردن سیستم خود هر گونه ویروس؛ بد افزار و غیره را اسکن کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

از System File Checker استفاده کنید و خطای Werfault.exe را رفع کنید

ویندوز 10 دارای یک ابزار مفید و کاربردی است که می‌تواند به سرعت هر گونه خرابی فایل را اسکن کند و بدون ایجاد آسیب دیدگی جدید؛ این فایل‌ها را جایگزین کند. برای اجرای این ابزار مراحل زیر را انجام دهید:

روی منوی Start راست کلیک کنید.

Windows Powershell (Admin) را انتخاب کنید.

دستور sfc /scannow را تایپ و اینتر کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

صبر کنید تا فرآیند کامل شود.

اگر این ابزار خطایی پیدا کند، یه شما اطلاع می‌دهد؛ در غیر این صورت بدون پیدا کردن خطای خاصی؛ فرایند کار به پایان می‌رسد.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

هارد خود را برای وجود خطا اسکن کنید

اگر از هارد SSD برند معتبری استفاده می‌کنید؛ بعید به نظر می‌رسد که هارد دچار خطای خواندن شود. با این حال هارددیسک‌های مکانیکی و هاردهای اس اس دی بی کیفیت مستعد چنین مشکلاتی هستند. این می‌تواند منجر به خراب شدن فایل و سایر موارد مربوط به یکپارچگی داده شود. اجرای Windows disk checker یک روش سریع برای تشخیص این مسئله است:

Windows File Explorer را باز کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

روی درایوی که می‌خواهید بررسی کنید کلیک راست کنید.

Properties را انتخاب کنید.

به سربرگ Tools بروید.

در بخش Error Checking؛ دکمه Check را انتخاب کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

Scan Drive را انتخاب کنید.

اگر این ابزار خطایی پیدا کند به شما اطلاع می‌دهد و گزینه تعمیر را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر هارد شما دارای مشکلات جدی مکانیکی یا فیزیکی است باید هر چه سریعتر برای تعویض آن اقدام کنید.

برای رفع خطای Werfault.exe رم خود را تست کنید

کامپیوترها نسبت به خطاهایی که برای داده‌های ذخیره شده در رم شما اتفاق می‌افتد تحمل چندانی ندارند. اگر یک بیت خراب شده باشد می‌تواند برنامه‌ها یا حتی کل سیستم عامل را تحت تاثیر قرار دهد. گرچه نقض حافظه که منجر به خرابی برنامه می‌شود می‌تواند خطایی در کد برنامه باشد؛ اما می‌تواند به دلیل حافظه رم خراب هم رخ دهد. ویندوز دارای یک ابزار تشخیص داخلی است که می‌توانید استفاده کنید:

منوی Start را باز کنید.

عبارت Windows Memory Diagnostic را سرچ کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

از نتایج برنامه را انتخاب کنید.

حالا Restart now and check for problems را انتخاب کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

قبل از ریستارت سیستم حتما برنامه هایی که باز کردید را ببندید و فایل‌های خود را ذخیره کنید. اگر این ابزار تشخیص دهد که مشکلی در حافظه رم شما به وجود آمده است باید برای تعویض ماژول خود اقدام کنید. در موارد نادر؛ مادربرد یا کنترلر حافظه ممکن است علت بروز خطای Werfault.exe باشد

Windows Error Reporting Service را غیرفعال کنید

اگر می‌خواهید خطای Werfault.exe را از بین ببرید؛ باید برای غیر فعال کردن Windows Error Reporting Service اقدام کنید. برای این کار:

روی منوی Start کلیک کنید.

Windows PowerShell (Admin) را انتخاب کنید.

services.msc را تایپ و اینتر کنید.

Windows Error Reporting Service را کلیک راست کنید.

Properties را انتخاب کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

در بخش Startup Type؛ گزینه Disabled را انتخاب کنید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

اگر چه خطاها در برنامه‌ها هنوز اتفاق می‌افتند؛ اما دیگر Werfault بارگیری نمی‌شود. شما نباید هیچ خطای Werfault.exe را مشاهده کنید. مطمئنا این راه حل نمی‌تواند مشکل را از ریشه حل کند، اما تا زمانی که نتوانید علت را پیدا کنید؛ یک راه حل ساده است که می‌توانید به کار گیرید.

از System Restore یا Check for Updates استفاده کنید

اگر شما در سیستم عامل ویندوز خود خطای Werfault.exe را مشاهده می‌کنید ممکن است بخواهید ویندوز و درایورهای سخت افزار خود را به جدیدترین نسخه آپدیت کنید. روش دیگر این است که شما می‌توانید از سیستم ریستور استفاده کنید و سیتم خود را به تاریخی که خطا را مشاهده نمی‌کردید برگردانید.

آموزش 6 روش رفع خطای Werfault.exe در ویندوز 10

جمع بندی

از آنجا که خطای‌های werfault نمی‌توانند خیلی رمز آلود باشند, رها شده از دست این خطاها چندان پیچیده به نظر نمی‌رسد. با استفاده از یکی از راه حل‌های توضیح داده شده در بالا؛ امیدواریم توانسته باشد ارور Werfault.exe را حل کنید. اگر روش دیگری سراغ دارید که در مقاله امروز نارستان بدان اشاره ای نشده است می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *