Black Screen of Death یا خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10 چیست؟ شما حتما در مورد صفحه آبی مرگ ویندوز 10 یا Blue Screen of Death (BSOD) شنیده اید. صفحه آبی مرگ یک خطای رایج ویندوز است که هنگام بروز خطای سیستم نمایش داده می‌شود اما B در BSOD همیشه به رنگ آبی نیست.

صفحه سیاه مرگ پیام خطایی را به شما نمایش نمی‌دهد به همین دلیل نحوه رفع آن بسیار دشوارتر است. خیلی ساده یک صفحه سیاه به شما نمایش داده می‌شود که غالبا نشانگر ماوس را در آن خواهید دید و سایر قابلیت‌های ویندوز نمایش داده نمی‌شود. در ادامه چند راهکار رایج برای رفع خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10 لیست خواهد شد که می‌توانند کمک کننده باشند.

7 راهکار برای رفع خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10

علت خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10

دلایل مختلفی می‌تواند باعث ایجاد صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10 شود. اما از شایع ترین انها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب ناقص ویندوز 10
  • بروزرسانی ویندوز
  • خطاهای نرم افزاری و درایور
  • گرمای بیش از حد
  • مشکل منبع تغذیه

تمام موارد فوق می‌توانند منجر به صفحه سیاه در ویندوز شوند. خوشبختانه تمام این موارد قابل حل می‌باشند.

نصب ویندوز 10 – مراقب صفحه سیاه مرگ باشید!

اگر ویندوز 10 نصب می‌کنید، چه بخواهید نسخه قبلی خود را ارتقاء دهید و چه بخواهید نرم افزار را روی هارد فرمت شده خود نصب کنید فرقی ندارد، احتمال اینکه صفحه سیاه مرگ به شما نمایش داده شود وجود دارد.

  • راه اندازی و نصب هنوز در حال انجام است – در این حالت بررسی کنید که چراغ هارددیسک چشمک می‌زند یا نه. اگر خطای صفحه سیاه ویندوز 10 را مشاهده می‌کنید به این دلیل است که نصب و راه اندازی ویندوز احتمالا در حال اجرا است اما کند است. در این مواقع ویندوز 10 دراکثر مواقع در عرض 2 ساعت نصب می‌شود.
  • نصب گیر کرده است – اگر این اتفاق افتاد و HDD فعالیتی ندارد، با نگهداشتن دکمه پاور به مدت 5 دقیقه سیستم را خاموش کنید. وسایل جانبی غیر ضروری را جدا کنید و سیستم را روشن کنید و فرآیند نصب را از سر بگیرید.
  • درایور سیستم آسیب دیده است – در این حالت سیستم را در حالت Safe Mode راه اندازی کنید.

نصب ویندوز 10 و نمایش صفحه سیاه مرگ ممکن است شما را از ادامه کار منصرف کند. اگر سخت افزار قدیمی دارید باید به فکر یک سیستم عامل جایگزین باشید.

7 راهکار برای رفع خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10

نمایش صفحه سیاه مرگ هنگام بروزرسانی ویندوز 10

در سیستم عامل ویندوز 10، صفحه سیاه مرگ می‌تواند به علت بروزرسانی ناقص ویندوز به وجود بیاید. آنچه معمولا اتفاق می‌افتد این است که به عنوان بخشی از فرآیند بروزرسانی سیستم راه اندازی مجدد می‌شود و به شما صفحه ورد به سیستم را نمایش می‌دهد. اما بعد از وارد کردن رمز عبور؛ صفحه سیله مرگ ویندوز 10 به شما نمایش داده می‌شود.

حرکت ماوس را می‌توانید مشاهده کنید اما در تسکبار هیچ گزینه ای وجود ندارد. برای حل این مشکل کافیست دکمه پاور کامپیوتر یا لپ تاپ خود را نگهدارید تا سیستم خاموش شود. بعد از روشن کردن سیستم باید مشکل شما حل شده باشد، اگر اینطور نشد نکات زیر را دنبال کنید.

خطای نرم افزاری باعث ایجاد صفحه سیاه مرگ ویندوز 10 می‌شود

خطای صفحه سیاه مرگ ویندوز 10 به علت مشکلات نرم افزاری هم می‌تواند رخ دهد. این مشکل غالبا در هنگام استفاده از برنامه ای که کل صفحه نمایش شما را اشغال می‌کند اتفاق می‌افتد. مقصر اصلی بازی‌های کامپیوتری یا پلیرهای چند رسانه ای هستند که در حالت تمام صفحه اجرا می‌شوند. در این موارد، کامپیوتر به درستی کار می‌کند و فقط در حالت تمام صفحه به این مشکل دچار می‌شود.

تشخیص باید ساده باشد، بازی یا پلیر چند رسانه ای را اجرا کنید و به حالت تمام صفحه در بیاورید. با این حال حل مشکل می‌تواند مشکل باشد. اگر اشکال در نرم افزار نهفته باشد ممکن است راه حلی وجود نداشته باشد. می‌توانید با اجرای برنامه در وضوح متفاوت و یا استفاده از برنامه‌های جایگزین این مشکل را حل کنید. همچنین سعی کنید برنامه را به عنوان administrator  اجرا کنید.

اتصال اشتباه یا خطای صفحه نمایش

خطا ویدیو یکی دیگر از دلایل بسیار اریج نمایش خطای صفحه سیاه مرگ ویندوز 10 (Black Screen of Death) است. عدم وجود خروجی ویدیو به معنای نمایش صفحه سیاه مرگ است. اتصال ویدیو خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که هر دو انتهای کابل DVI، HDMI یا DisplayPort به درستی در جای خود قرار گرفته‌اند و کابل معیوب نیست.

آیا به تازگی مانیتور خود را ارتقاء داده اید؟ اگر این چنین است اطمینان حاصل کنید که اتصال شما می‌تواند وضوح را کنترل کند. برخی از نسخه‌های DVI و HDMI قادر به ارائه وضوح بالاتر از 1080p نیستند.

اگراین راه حل‌های ساده جوابگو نیستند به احتمال زیاد با مشکلات مربوط به کارت ویدیو سر و کار دارید. اگر کارت ویدیو مستقلی دارید سعی کنید کارت را بردارید و از کارت ویدیو آنبرد مادربرد استفاده کنید.

7 راهکار برای رفع خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10

مانیتور شما کار می‌کند؟ پس کارت ویدیو مشکل را ایجاد کرده است. سعی کنید آخرین نسخه درایور موجود را بروزرسانی کنید و یا اگر به تازگی این کار را انجام داده‌اید درایور قدیمی خود را دوباره نصب کنید. همچنین کارت ویدیو را برای خرابی هایی مانند فن خنک کننده یا قطعات الکترونیکی معیوب بررسی کنید. اگر مانیتور در هنگام اتصال به گرافیک ادغامی کار نکند ممکن است مشکل از مانیتور باشد. با اتصال سیستم خود به مانیتور دیگر این مشکل را بررسی کنید.

گرمای بیش از حد می‌تواند باعث بروز خطای صفحه سیاه ویندوز شود

همه سیستم‌های کامپیوتر گرما تولید می‌کنند. این گرما باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم می‌شود. درجه حرارت بالا می‌تواند باعث هنگ کردن سیستم و آسیب زدن به قطعات داخلی سیستم شود. خوشبختانه سیستم‌های کامپیوتری ساخته شده‌اند که به محض افزایش دما به طور خودکار خاموش می‌شوند.

در بسیاری از موارد گرمای بیش از حدی توسط کارت ویدیو و پردازنده ایجاد می‌شود. اپر پردازنده بیش از حد گرم شود صفحه سیاه مرگ ویندوز بلافاصله نمایش داده می‌شود.

می توانید سیستم خود را باز کنید و داخلی سیستم و مخصوصا فن پردازنده را تمیز کنید. می‌توانید از اسپری هوا برای از بین بردن گرد و غبار استفاده کنید. علاوه بر این کار کردن تمام فن‌ها را چک کنید. اگر بعد از این کار باز هم مشکل صفحه سیاه مرگ ویندوز ادامه دارد با خرابی سخت افزاری فن، پردازنده یا کارت ویدیو مواجه شده باشید.

برای حل مشکل Black Screen of Death از سیف مد استفاده کنید

مشکلات نرم افزاری و درایور می‌توانند منجر به نمایش صفحه سیاه مرگ شوند که می‌توان از طریق سیف مد این مشکل را حل کرد. سیستم را ریستارت کنید و دکمه F8 یا Shift+F8 را نگهدارید. سیستم باید حالا به حالت سیف مد بوت شود.

اگر از این طریق نمی‌توانید به حالت سیف کد بروید سیستم را خاموش کنید و دوباره کلیدهای یاد شده را فشار دهید. در سومین بار تلاش، سیستم به طور خودکار وارد حالت سیف مد می‌شود.

7 راهکار برای رفع خطای صفحه سیاه مرگ در ویندوز 10

با اجرای حالت سیف مد، روی دکمه Advanced Options و سپس Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restart کلیک کنید. در در صفحه بعد، گزینه چهارم یعنی Enable Safe Mode را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا ویندوز در حالت سیف مد بوت شود.

بعد از بوت شدن دکمه‌های ویندوز و X را فشار دهید تا منوی Quick Link باز شود و بعد Device Manager را انتخاب کنید. در اینجا Display adapters را توسعه دهید و بعد روی دستگاه کلیک راست کنید و Disable را انتخاب کنید. سیستم را ریستارت کنید و مجددا نصب ویندوز 10 را آغاز کنید. در صورت امکان آپدیت ویندوز را دانلود کنید تا جدیدترین درایور روی سیستم نصب شود و مشکل صفحه سیاه مرگ شما حل شود.

صفحه سیاه مرگ ویندوز 10 را مشاهده می‌کنید؟ منبع تغذیه را بررسی کنید

یک منبع تغذیه معیوب ممکن است باعث ایجاد صفحه سیاه مرگ ویندوز 10 شود. تشخیص خرابی منبع تغذیه می‌تواند دشوار باشد و شما غالبا با جدا کردن منبع تغذیه و تست منبع تغذیه دیگر می‌توانید متوجه این موضوع شوید. در صورتی که منبع تغذیه توان تامین انرژی مورد نیاز سیستم شما را هم نداشته باشد باز این خطا در سیستم شما ایجاد می‌شود.

صفحه سیاه مرگ ویندوز معمولا توسط نرم افزار و درایور معیوب ایجاد می‌شود. اگر با صفحه سیاهی مواجه می‌شوید که به صورت تصادفی ظاهر می‌شود معمولا یک مشکل جدی سخت افزاری وجود دارد که معمولا با تعمیر و تعویض این مشکل قابل حل است. اگر شما راه کار دیگری را سراغ دارید می‌توانید در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.