اگر از یک سیستم ویندوزی استفاده می کنید که از نسخه XP به بعد استفاده می کند ممکن است با رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز مواجه شده باشید که به شما پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات، فورا از فایل های خود بکاپ بگیرید و بعد از سیستم استفاده کنید.

این ارور به بدان خاطر است که هارددیسک مشکل دارد یا سیستم با خطاهای شدید دیگری مانند خراب شدن ویندوز، کند شدن سیستم عامل یا حتی از کار افتادن و مواردی این چنینی مواجه شده است. علاوه بر این، دریافت این خطا واقعاً آزاردهنده است زیرا به طور مداوم پس از هر 5 یا 10 دقیقه شما گزارش خطا را مشاهده می کنید. در بسیاری از موارد این پیغام خطا منجر به خرابی سیستم، از بین رفتن فایل و … می شود. لازم است به موضوع اهمیت داده و دلایل و راه حل های ممکن را بیابید. Windows Detected a Hard Disk Problem خطای رایجی است که هنگام اتصال دستگاه ذخیره سازی خود به رایانه شخصی و تلاش برای دسترسی به داده های آن با آن مواجه می شوید. این پیغام خطا معمولاً به دلیل خرابی هارددیسک یا فایل های سیستمی خراب است. اما با استفاده از روش های ذکر شده در این پست به راحتی می توانید این خطا را برطرف کنید.

Windows Detected a Hard Disk Problem پیغام خطایی است که معمولا کاربران ویندوز با آن مواجه می شوند. این خطا به سادگی به این معنی است که مشکلی در دستگاه ذخیره سازی شما وجود دارد که می خواهید به آن دسترسی پیدا کنید. مشکل می تواند مربوط به بدسکتور، آسیب فیزیکی درایو یا خرابی داده ها و غیره باشد.

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

علائم خرابی هارد دیسک چیست؟

در ادامه رایج ترین علائم خرابی هارددیسک آورده شده است:

 • صداهای عجیب
 • داغ شدن بیش از حد دیسک
 • موتور اسپیندل گیر کرده است
 • صفحه آبی مرگ
 • بدسکتور از دسترسی به داده ها جلوگیری می کند.
 • عدم توانایی دستگاه برای بوت شدن

قبل از یافتن راه‌حل‌هایی برای حل خطای هارد دیسک ویندوز، به شدت توصیه می‌شود دلیل اصلی این مشکل را بیابید که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • به دلیل خرابی هارددیسک
 • به دلیل خرابی یا خرابی سیستم فایل
 • بدسکتور در پارتیشن هارد دیسک رخ می دهد.
 • خطای منطقی یا مکانیکی
 • حمله ویروس/بدافزار
 • عملیات نادرست یا خطای انسانی و غیره

اینها رایج ترین علت ارور Windows Detected a Hard Disk Problem ویندوز هستند و در ادامه در مورد ان بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دلایل ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

دلایل زیادی برای ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز وجود دارد. معمولاً این خطا به دلیل خرابی هارددیسک ایجاد می شود و در عین حال می تواند ناشی از خطای سیستمی (مانند خطای رجیستری، کاهش حافظه رم، فایل هایی که به صورت تکه تکه ذخیره شده اند، نصب برنامه های اضافی، ویروس، بد افزار، خطای سیستم و غیره) باشد.

برای مشکل سیستم، می توانیم بازیابی سیستم، پاک کردن فایل های اضافه سیستم، به روز رسانی و غیره را امتحان کنیم. بیایید ببینیم چه چیزی باعث خرابی هارددیسک می شود.

خطای مکانیکی یا منطقی برای هارددیسک اتفاق می افتد. به احتمال زیاد هارددیسک دچار مشکل می شود، مثلاً خرابی سیستم فایل، بد سکتور، مشکلات مکانیکی و موارد دیگر. هارددیسک کامپیوتر مسئول ذخیره سازی اطلاعات است و مشکل هارددیسک امنیت داده ها را تهدید می کند. سیستم این پیام را گزارش می‌ کند تا مشکل اطلاعات احتمالی را یادآوری کند تا به کاربران کمک کند از از دست رفتن فایل جلوگیری کنند.

آسیب ویروس یکی از دلایل اصلی است. هنگامی که سیستم به ویروس آلوده می شود، حتی پس از اینکه نرم افزار آنتی ویروس آن را پاک یم کند باز هم خطراتی وجود دارد. از نظر تئوری، تا زمانی که آنتی ویروس به اندازه کافی قدرتمند باشد، سیستمشما ویروس را آلوده نمی کند، اما این بدان معنا نیست که سیستم شما از خطا رهایی می یابد. علاوه بر این، آنتی ویروس در بیشتر موارد نمی تواند آسیب های ناشی از ویروس را ترمیم کند و این به سیستم ما آسیب می زند. سپس سیستم ممکن است پیام را اشتباه گزارش کند.

سایر دلایل بروز ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

آسیب فایل های سیستمی نیز باید در نظر گرفته شود. در واقع موارد زیادی وجود دارد که ممکن است منجر به خطای فایل سیستم شود، به عنوان مثال، حذف ناقص برنامه، حذف اشتباهی فایل های مهم سیستم، خاموش کردن اشتباه کامپیوتر، و غیره. همه این اقدامات ممکن است منجر به خراب شدن ورودی های فایل های حیاتی سیستم شود. فایل سیستم آسیب دیده منجر به نادرست یا گم شدن داده ها و اطلاعات مربوط به پیوند مورد نیاز سیستم برای کار صحیح می شود. خطای انسانی را نمی توان نادیده گرفت. بسیاری از عملیات نادرست توسط کاربران به طور ناخواسته انجام می شود، که ممکن است مشکلات جدی را برای سیستم ایجاد کند، اگرچه کاربران در تلاش برای بهبود عملکرد سیستم هستند. به عنوان مثال، برخی از کاربران تنظیمات رجیستری سیستم را تغییر می دهند، ویژگی های فایل سیستم یا مکان را تغییر می دهند، افزونه های نامناسب نصب می کنند و غیره. اما باید اشاره کنیم که برخی از اقدامات نادرست به سیستم یا حتی سخت افزار کامپیوتر آسیب می رساند.

نحوه رفع ارور Windows Detected a Hard Disk Problem

تشخیص دلیل به سادگی از روی پیام خطا دشوار است. لازم نیست هارددیسک آسیب ببیند و مشکل سیستم یا پارتیشن نیز باعث این مشکل می شود. بنابراین در اینجا چندین راه حل با هدف دلایل مختلف لیست شده است و می توانید آنها را یکی یکی امتحان کنید.

راه حل شماره 1: از System File Checker استفاده کنید

ویندوز ابزارهای مهمی برای کمک به رفع ارور هارددیسک ها ارائه می دهد که برای بسیاری از کاربران معمولی شناخته شده نیست. بسیاری از مشکلاتی که جدی به نظر می رسد را می توان با این ابزار ساده رفع کرد و استفاده از آن پیچیده نیست. کاربران هیچ ایده ای ندارند که کدام فایل سیستم حیاتی است و آیا آسیب دیده است. System File Checker فایل های سیستمی را بررسی می کند و مشکل یکپارچگی را حل می کند. روی دکمه start کلیک کنید و cmd را در کادر جستجو وارد کنید. سپس روی آن کلیک راست کرده و “Run as administrator” را انتخاب کنید.

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

دستور sfc /scannow را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. حالا نتیجه نشان می دهد که آیا نقض داخلی وجود دارد یا خیر. این دستور تمام فایل های سیستم محافظت شده را اسکن می کند و فایل های خراب را با یک نسخه پشتیبان جایگزین می کند. قبل از اینکه دستورات به طور کامل اجرا نشده اند پنجره را نبندید.

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

راه حل شماره 2: Chkdsk را اجرا کنید

مهمترین چیز برای حل هر مشکلی حفظ آرامش است. اگر روش اول روی سیستمشما کار نکرد، می توانید با دستور chkdsk دیسک را بررسی کنید. با این حال، باید Command Prompt را دریافت کنیم، سپس حرف درایو پارتیشن (c:/d:/e: و غیره) را که می‌ خواهید chkdsk کنید، وارد کنید. اگر می‌ خواهید پارتیشن پیش‌فرض را آزمایش کنید، آن را به همان شکلی که هست رها کنید.

“chkdsk” را تایپ کنید و کلید “Enter” را فشار دهید. سپس Chkdsk شروع به کار می کند.

وظیفه اصلی chkdsk بررسی و تعمیر خطا های فایل های سیستمی  NTFS و FAT است. بنابراین، اگر خطای Windows Detected a Hard Disk Problem ناشی از خطای سیستم فایل باشد، پس از chkdsk مشکل برطرف خواهد شد. شما درک بهتری از آنچه در سیستم فایل یا هارد دیسک در حال رخ دادن است به دست خواهید آورد.

خطر انجام chkdsk از دست دادن داده است، زیرا جدول تخصیص فایل در طول فرآیند اصلاح می شود. بنابراین توصیه می شود قبل از اجرای این دستور از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

راه حل شماره 3: با DiskGenius Free Edition وضعیت سلامت هارددیسک را بررسی کنید

روش اول تست و تعمیر خطای سیستم و مشکل دوم فایل سیستم است. اگر مشکلی با سیستم فایل یا پارتیشن فایل سیستم وجود ندارد، باید وضعیت سلامت هارد دیسک را آزمایش کنید. بد سکتورها ممکن است برای همه هارددیسک ها اتفاق بیفتد و امنیت داده ها را تهدید کند. چگونه بدسکتورها را بررسی کنیم؟

DiskGenius یک مدیر پارتیشن رایگان، ابزار بازیابی فایل و نرم افزار پشتیبان گیری سیستم است که شامل عملکرد بررسی و تعمیر بد سکتور است. این ابزار جانبی را باید دانلود و نصب کنید.

مرحله 1. برنامه را اجرا کنید و می توانید هارد دیسک ها و پارتیشن ها را به وضوح در رابط اصلی با اطلاعات دقیق مشاهده کنید. روی گزینه “Disk” کلیک کنید و روی “Verity or Repair Bad Sectors” کلیک کنید.

مرحله 2. روی دکمه “start verify” کلیک کنید تا بد سکتورها را بررسی کنید.

اگر درایو یا پارتیشن در حال اسکن ظرفیت زیادی داشته باشد، فرآیند بررسی ممکن است کمی طول بکشد. پس از انجام فرآیند، DiskGenius گزارشی از شرایط بد سکتور ارائه می دهد.

تعمیر بد سکتور به داده های ذخیره شده در سکتورهای آسیب دیده و نزدیک به آن آسیب می رساند، بنابراین قبل از شروع تعمیر باید از داده های مهم نسخه بکاپ تهیه کنید. محدودیت این ویژگی این است که قادر به تعمیر بدسکتور های فیزیکی نیست.

آخرین چیزی که می خواهیم ارسال هارد به مرکز تعمیرات یا تماس با تیم پشتیبانی است. تعمیر دیسک به ماشین های خاصی نیاز دارد و برخی از دیسک های آسیب دیده قابل تعمیر نیستند. اگر درایو در دوره گارانتی است، توصیه می شود با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

چگونه قابلیتی را که پیام خطا را گزارش می کند غیرفعال کنیم؟

هنگامی که سیستم تشخیص دهد هارد دیسک شما مشکل دارد، پیام خطا ظاهر می شود و به شما یادآوری می کند که از اطلاعات پشتیبان تهیه کنید. اما موارد واقعی وجود دارد که هارد مشکلی ندارد اما ویندوز فقط پیام را گزارش می دهد. بنابراین پیام آزاردهنده خواهد بود و ما می توانیم این ویژگی را با مراحل زیر غیرفعال کنیم:

مرحله 1. پنجره Run را از منوی Start اجرا کنید و “gpedit.msc” را تایپ کنید.

مرحله 2. روی “Ok” کلیک کنید یا کلید Enter را فشار دهید و پنجره جدیدی خواهید دید که در آن می توانید Disk Diagnostics: Administrative Templates > System > Troubleshooting and Diagnostics > Disk Diagnostics را پیدا کنید.

مرحله 3. روی “Disc Diagnostic: Configure execution level” در قسمت سمت راست کلیک کنید و یک منوی پیکربندی ظاهر می شود. سطح اجرا را به Disable تغییر دهید و روی “اعمال” و “OK” کلیک کنید. سپس کامپیوتر را ری‌استارت کنید، پیام خطا ظاهر نمی شود.

این مراحل باعث می‌شود که ویندوز فقط پیام را گزارش ندهد، اما نمی‌تواند خطای دیسک یا سیستم را تعمیر یا برطرف کند. بنابراین لطفاً مطمئن شوید که هارد دیسک شما واقعاً سالم است.

هنگامی سیستم ارور Windows detected a hard disk problem را گزارش می دهد چه باید کرد؟

خرابی احتمالی هارددیسک یا سیستم ممکن است باعث مشکل جدی از دست دادن فایل شود، به عنوان مثال، برنامه نصب شده، اسناد، عکس ها، فیلم ها، آهنگ ها، ایمیل و سایر اطلاعات شخصی شما از بین می روند. بنابراین، به شدت توصیه می شود زمانی که ویندوز شما مشکل هارددیسک را تشخیص داد، از داده های مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید. تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات از یک درایو به درایو دیگر یا از پارتیشنی به پارتیشن دیگر آسان است. به سادگی، عملیات Copy and Paste می تواند از بیشتر داده ها به جز ویندوز نسخه پشتیبان تهیه کند. DiskGenius راه حل های پشتیبان انعطاف پذیر و کلی ارائه می دهد و همه راه حل ها رایگان هستند. این به شما امکان می دهد از هر پارتیشن از جمله پارتیشن سیستم به یک فایل تصویری، کلون پارتیشن یا کل هارد دیسک به دیگری نسخه پشتیبان تهیه کنید، ویندوز را به SSD منتقل کنید، و غیره. اطلاعات را به سکتور پارتیشن یا درایو کپی کنید.

مرحله 1. روی “Tools” کلیک کنید و “Clone Disk” را انتخاب کنید.

مرحله 2. در پنجره بازشو دیسک منبع و دیسک مقصد و حالت کلون را انتخاب کنید. روی دکمه “start ” کلیک کنید و کپی دیسک شروع می شود.

DiskGenius از شبیه سازی هارد دیسک بزرگتر به دیسک کوچکتر پشتیبانی می کند، و با این حال باید هارددیسکی تهیه کنید که ظرفیت آن نباید از فضای استفاده شده دیسک منبع کوچکتر باشد. سپس DiskGenius را نصب کرده و راه اندازی کنید.

DiskGenius فقط در حال حاضر از سیستم فایل مورد استفاده ویندوز پشتیبانی می کند، اما می تواند هارددیسک ها را با سیستم های فایل دیگر مانند HFS شبیه سازی کند. ماژول پشتیبان “Copy all Sectors” را می توان برای پشتیبان گیری درایو با هر نوع فرمت سیستم فایل استفاده کرد. سرعت کلون عمدتاً بر روی سرعت دیسک، حالت کلون انتخابی شما و مقدار داده‌ای که باید شبیه‌سازی شود، بستگی دارد.

برخی پیشنهادات برای رفع ارور هارددیسک

مشکل را با اجرای ابزار بررسی خطای دیسک برطرف کنید

یک ابزار بررسی خطا، خطاها و مشکلات هارد دیسک را در ویندوز 10، 8.1، 8 و 7 برای سیستم های فایل FAT (FAT16/FAT32) و NTFS بررسی و تعمیر می کند. برای انجام این کار، دستورالعمل های زیر را امتحان کنید و نحوه رفع مشکل هارد دیسک ویندوز 7 را حل کنید:

ابتدا تمام برنامه هایی که باز هستند را ببندید.

در مرحله دوم کلیدهای Win + E را با هم فشار دهید تا File Explorer باز شود.

در مرحله بعد، روی هارد دیسک آسیب دیده کلیک راست کرده و “Properties” را باز کنید.

در زیر پنجره خصوصیات، باید روی تب “Tools” کلیک کنید

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

پس از این کار، از لیست ظاهر شده روی گزینه «Check» ضربه بزنید.

در نهایت بر روی گزینه “Scan Drive” کلیک کنید.

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

 

نرم افزار آنتی ویروس خود را اجرا کنید

گاهی وقت ها ویروس و جاسوس افزار نیز می تواند منجر به چندین خطا و باگ شود. بنابراین، حذف ویروس به طور بالقوه می تواند به شما در رفع مشکل کمک کند. برای انجام این کار، باید از نرم افزار آنتی ویروس قابل اعتماد یا یک برنامه ضد بدافزار استفاده کنید. با کمک آنتی ویروس، می توانید حجم هارددیسک خود را اسکن کنید تا ویروس یا محتوای مخرب را از بین ببرید.

ویندوز را مجددنصب کنید

اگر راه حل بالا برای رفع مشکل هارد دیسک در ویندوز موثر واقع  نشده است، شما راه حل دیگری برای حل آن دارید. بله، برای تمام مشکلات سیستم حل نشده و دوباره رخ می دهد، می توانید بهترین گزینه یعنی نصب مجدد سیستم عامل ویندوز را امتحان کنید. قبل از نصب مجدد ویندوز، مطمئن شوید که پشتیبان‌گیری کامل سیستم و پارتیشن سیستم فضای خالی کافی دارد.

سیستم ریستور را اجرا کنید

یکی دیگر از گزینه‌ هایی که می‌ توانید برای رفع مشکل هارددیسک در ویندوز شناسایی کنید، اجرای سیستم بازیابی است. در اینجا مراحل آسان برای انجام این کار وجود دارد:

مرحله 1: فقط کلید Windows + R را فشار دهید و سپس “sysdm.CPL” را تایپ کنید و اینتر را بزنید

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

مرحله 2: به مسیر System Protection >> System Restore بروید.

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

مرحله 3: سپس روی Next کلیک کنید و نقطه بازیابی سیستم ترجیحی را انتخاب کنید.

مرحله 4: اکنون، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید تا بازیابی سیستم به پایان برسد.

رفع ارور هارددیسک Windows Detected a Hard Disk Problem در ویندوز

مرحله 5: در نهایت، سیستم را راه اندازی مجدد کنید، پس از انجام این کار ممکن است بتوانید مشکل خود را حل کنید.

برای غیرفعال کردن هشدار، SMART را در بایوس غیرفعال کنید

SMART (فناوری تجزیه و تحلیل و گزارش خود نظارتی) یک فناوری است که در هارد دیسک امروزی استفاده می شود. با این حال، می‌توانید SMART را در بایوس غیرفعال کنید تا ویندوز پیام‌های هشدار را گزارش نکند.

کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و به تنظیمات BIOS دسترسی پیدا کنید.

BIOS را غیرفعال کنید تا از پیام های هشدار جلوگیری کنید

روش‌های دسترسی به تنظیمات بایوس زمانی که رایانه در مارک دیگری باشد متفاوت است. بستگی به مادربرد کامپیوتر شما دارد. معمولاً 4 راه اصلی برای دسترسی به تنظیمات BIOS وجود دارد که عبارتند از فشار دادن کلید Del، ESC، F1 یا F2. لطفاً هشدار را دنبال کنید تا هنگام راه اندازی مجدد رایانه، کلید مناسب را فشار دهید تا وارد تنظیمات BIOS شوید.

SMART را در BIOS پیدا کنید و گزینه Enabled را به Disabled تغییر دهید.

لطفاً توجه داشته باشید: غیرفعال کردن SMART نه تنها این پیام هشدار را متوقف می کند، بلکه سایر ویژگی های SMART را برای هارددیسک شما نیز متوقف می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *