خطای Windows Can’t Connect To This Network که به معنای ویندوز نمی‌تواند به این شبکه وصل شود است یکی از مشکلاتی است که هنگام تلاش برای اتصال دستگاه ویندوزی خود به یک شبکه با آن روبرو می‌شوید. همانطور که می‌بینید به جز گفتن اینکه نمی‌توانید به شبکه وصل شوید این خطا چیز بیشتری در مورد اینکه چرا این مشکل رخ داده است و چه کاری برای رفع خطای Windows Can’t Connect To This Network می‌توانید انجام دهید نمی‌گوید. اگر برای اولین بار خود را در شرایطی دیدید که نامید هستید و هیچ تصوری از اینکه چه کاری برای حل این خطا انجام دهید ندارید می‌توانید راه هکارهایی که نارستان برای رفع خطای Windows Can’t Connect To This Network در اختیار شما قرار می‌دهد را امتحان کنید.

Forget کردن شبکه و اتصال مجدد به آن برای حل خطای Windows Can’t Connect To This Network

وقتی که با خطای Windows Can’t Connect To This Network مواجه می‌شوید و نمی‌توانید به شبکه وصل شوید معمولا با Forget کردن شبکه و اتصال مجدد به آن می‌توانید بدون هیچ مشکلی از شبکه اینترنتی خود استفاده کنید. گرچه این راه حل تنها یکی از کارهایی است که برای حل این خطا می‌توانید انجام دهید و ممکن است برای شما جواب بدهد، بنابراین امتحان کردن آن ضرری ندارد.

در سمت راست نوار ابزار خود آیکن شبکه را پیدا کنید، روی آن کلیک راست کنید و Open Network & Internet settings را انتخاب کنید.

Windows Can’t Connect To This Network

 برای مشاهده آداپتور وایرلس خود روی گزینه Wi-Fi در سایدبار سمت چپ کلیک کنید.

Windows Can’t Connect To This Network

در صفحه زیر، روی Manage known networks که در سمت راست صفحه است کلیک کنید تا شبکه‌های خود را مشاهده کنید.

Windows Can’t Connect To This Network

لیستی از تمام شبکه هایی که تا بحال بدان‌ها وصل شده‌اید را مشاهده خواهید کرد. روی شبکه ای که مشکل اتصال دارد کلک کنید و  کلید Forget را انتخاب کنید.

Windows Can’t Connect To This Network

شبکه از لیست حذف خواهد شد. برای اتصال مجدد به شبکه کافیست که دوباره روی آیکن شبکه ای که در سمت راست تسکبار وجود دارد کلیک کنید و شبکه خود را دابل کلیک کنید. در صورتی که شبکه شما کلمه عبور دارد آن را وارد کنید و دکمه Connect را انتخاب کنید.

استفاده از حالت هواپیما برای حل ارور Windows Can’t Connect To This Network

در گوشی‌های هوشمند مانند گوشی‌های اندرویدی و ایفون هنگامی که شما نمی‌توانید به شبکه وصل شوید از شما خواسته می‌شود که از حالت هواپیما استفاده کنید و ببینید که مشکل شما برطرف شده است یا نه. همین کار را می‌توانید برای سیستم خود انجام دهید. استفاده از حالت هواپیما به شما کمک می‌کند تا به طور کامل از شبکه قطع شوید و بعد می‌توانید این قابلیت را غیر فعال کنید و به صورت دستی به شبکه متصل شوید. برای استفاده از حالت هواپیما کافیست مراحل زیر را دنبال کنید.

به تصویر زیر دقت کنید. فلش قرمز رنگ آیکن نوتیفیکیشن را به شما نمایش خواهد دارد که در گوشه پایین و سمت راست صفحه نمایش شما قرار گرفته است. روی این آیکن کلید کنید تا ویندوز سنتر فعال شود.

استفاده از حالت هواپیما

حالا تایل‌های مختلفی را مشاهده می‌کنید که می‌توانید آنها را فعال یا غیر فعال کنید. برای استفاده از حالت هواپیما روی Airplane mode کلیک کنید.

استفاده از حالت هواپیما

این تایل به رنگ آبی روشن در خواهد آمد که به شما نشان می‌دهد که حالت هواپیما روی سیستم شما فعال شده است. حدود 1 دقیقه صبر کنید و بعد دوباره روی همان تایل کلیک کنید، این بار حالت هواپیما غیر فعال می‌شود. دوباره به شبکه خود وصل شوید و ببینید که خطای Windows Can’t Connect To This Network از بین رفته است یا خیر.

استفاده از حالت هواپیما

درایورهای کارت شبکه خود را حذف کنید و مشکل Windows Can’t Connect To This Network خود را حل کنید

سیستم ویندوزی شما کارت شبکه را تشخیص می‌دهد چونکه درایورهای آن را روی دستگاه خود نصب کرده اید. اگر مشکلی برای درایورها شما به وجود بیاید می‌تواند مشکلاتی مانند خطای Windows Can’t Connect To This Network را برای شما به وجود بیاورد. یکی از روش‌های رفع این خطا حذف درایور است. سیستم شما به طور خودکار درایورهای مناسب و مورد نیاز دستگاه شما را نصب خواهد کرد.

در کادر جستجوی منوی Start عبارت Device Manager را تایپ و اینتر کنید.

مشکل Windows Can’t Connect To This Network خود را حل کنید

در صفحه باز شده در سمت چپ روی Network adapters کلیک کنید تا گسترش پیدا کند. کارت شبکه یا آداپتور خود را از لیست انتخاب کنید و روی آن کلیک راست کنید، از منوهای ظاهر شده گزینه Uninstall device را انتخاب کنید.

درایورهای کارت شبکه خود را حذف کنید

حالا Delete the driver software for this device را انتخاب کنید و روی دکمه Uninstall کلیک کنید. با این کار دستگاه و درایورهای مربوط به آن از سیستم شما حذف خواهد شد. سیستم خود را ریستارت کنید. با این کار سیستم به طور خودکار درایورهای مورد نیاز آداپتور شما را پیدا و نصب خواهد کرد.

برطرف کردن خطای Windows Can’t Connect To This Network

با استفاده از CMD

 مشکل Windows Can’t Connect To This Network که در ویندوز با آن روبرو هستید همچنین ممکن است به علت مشائل مربوط به IP به وجود آمده باشد. در این حالت مایکروسافت توصیه می‌کند تا از دستورالعملی استفاده کنید که IP شما را آزاد و حافظه کش DNS شما را فلش می‌کند. این دستور را می‌توان در Command Prompt سیستم خود اجرا کنید و نیاز به پیکربندی یا موارد مشابه نیست. تنها اری که انجام می‌دهید این است که CMD را باز کنید و دستور زیر را در آن کپی و پیست کنید.

در کادر جستجوی Start عبارت CMD را سرچ کنید، از نتایج ظاهر شده Command Prompt را کلیک راست کنید و Run as administrator را انتخاب کنید.

مشکل Windows Can’t Connect To This Network خود را حل کنید

دستورات زیر را به ترتیب یک به یک در Command Prompt وارد کنید و بعد از هر دستور اینتر بزنید.

  • netsh winsock reset
  • netsh int ip reset
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • ipconfig /flushdns

استفاده از CMD

حالا سیستم خود را ریستارت کنید، به احتمال زیاد مشکل شما برطرف شده است.

ریست تنظیمات شبکه

گاهی اوقات پیکربندی نادرست در تنظیمات شبکه شما می‌تواند منجر به خطاهایی مانند Windows Can’t Connect To This Network شود. بهترین راه حل این مشکل این است که تنظیمات شبکه خود را ریست کنید. با این کار تنظیمات شما به حالت پیش فرض کارخانه باز می‌گردد و در صورت لزوم می‌توانید آن را مجددا پیکربندی کنید.

در کادر جستجوی منوی Start خود Settings را اتایپ کنید و از نتایج ظاهر شده Settings را کلیک کنید.

مشکل Windows Can’t Connect To This Network خود را حل کنید

از صفحه تنظیمات Network & Internet را انتخاب کنید.

ریست تنظیمات شبکه

از ساید بار سمت چپ صفحه Status را کلیک کنید.

ریست تنظیمات شبکه

در پنل سمت راست صفحه به پایین اسکرول کتید و Network reset را پیدا و کلیک کنید. این گزینه باید در انتهای صفحه به شما نمایش داده شود.

ریست تنظیمات شبکه

حالا برای ریست تنظیمات شبکه خود دکمه Reset now را کلیک کنید.

مشکل Windows Can’t Connect To This Network خود را حل کنید

در سیستم خود IPv6 را غیر فعال کنید

می توانید IPv6 را در سیستم خود غیر غعال کنید و ببینید که آیا این مسئله به رفع مشکل اتصال شبکه دستگاه شما کمک کرده یا خیر. اکثر سیستم‌های کامپیوتری می‌توانند با IPv4 به خوبی کار کنند و شما نباید اصلا مشکلی داشته باشید. مگر اینکه برای کار خاصی نیاز به استفاده از IPv6 داشته باشید.

روی آیکن شبکه که در سمت راست تسکبار است کلیک کنید و گزینه Open Network & Internet settings را انتخاب کنید .

در سیستم خود IPv6 را غیر فعال کنید

در صفحه زیر روی گزینه Change adapter options کلیک کنید.

مشکل Windows Can’t Connect To This Network خود را حل کنید

آداپتور وایرلس خود را پیدا کنید و روی آن کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

در سیستم خود IPv6 را غیر فعال کنید

حالا گزینه‌های مختلفی را می‌توانید مشاهده کنید که برای آداپتور خود می‌توانید فعال و یا غیر فعال کنید. برای غیر فعال کردن IPv6 کادر کنار Internet Protocol Version 6 (TCP/IPv6) را بردارید و بعد روی دکمه Ok که در پایین صفحه است کلیک کنید.

در سیستم خود IPv6 را غیر فعال کنید

استفاده از Troubleshooter شبکه

اگر هنوز نتوانستید مشکل عدم اتصال به شبکه خود را حل کنید ممکن است بخواهید از ابزار عیب یابی شبکه داخلی برای پیدا کردن و حل مشکل Windows Can’t Connect To This Network  استفاده کنید. برای این کار در سیستم خود Settings را باز کنید.

استفاده از Troubleshooter شبکه

روی  Update & Security کلیک کنید.

استفاده از Troubleshooter شبکه

از ساید بار سمت چپ Troubleshoot را انتخاب کنید.

استفاده از Troubleshooter شبکه

در این لیست آداپتور شبکه را پیدا کتید و روی آن کلیک کنید و Run the troubleshooter را انتخاب کنید.

استفاده از Troubleshooter شبکه

ابزار عیب یابی روی سیستم شما شروع به کار می‌کند و مشکلات سیستم شما را برطرف می‌کند.

نتیجه گیری

مشکل Windows can’t connect to this network به طور کلی از دسترسی شما به اینترنت جلوگیری می‌کند و این بدان معناست که شما نمی‌توانید به سایت ها، ایمیل‌ها و هر چیزی که به اتصال اینترنتی فعال نیاز دارد دسترسی پیدا کنید. اگر توانیستی با هر یک از روش‌های بالا مشکل خود را حل کنید لطفا تجارب خود را در بخش نظرات این پست با ما به اشتراک بگذارید.