وقتی که ویندوز پیغام Not Responding را به شما نشان می‌دهد همه چیز متوقف می‌شود، شما نه می‌توانید چیزی را کلیک کنید و نه می‌توانید تایپ کنید. اگر سیستم خود را مجددا ریستارت کنید تمام کارهایی که انجام داده‌اید از دست می‌رود و اگر مشکل Not Responding برای شما به صورت مکرر اتفاق بیافتید بسیار نامید کننده خواهد شد و شما وقت ارزمند خود را از دست می‌دهید.

دلیل نمایش پیغام خطای Not Responding می‌تواند متفاوت باشد به همین دلیل راهکارهای مختلفی هم برای آن وجود دارد. در اینجا 7 روش برای از بین بردن پیغام خطای Microsoft Windows application is not responding لیست شده است.

 Not Responding

ویروس علتی برای نمایش پیغام Not Responding

اگر سیستم شما با مشکلی مواجه شده است می‌توانید با نصب یک برنامه آنتی ویروس خوب و اسکن سیستم مشکل خود را رفع کنید. اگر ابزار Windows Defender چیزی را تشخیص نمی‌دهد، برای بررسی مجدد از نرم افزارهای آنتی ویروس Kaspersky, Norton,  یا  Avastاستفاده کنید. از این برنامه‌ها استفاده کنید و مطمئن شوید که پیغام Not Responding ویندوز رفع شده است.

سیستم عامل خود را بروزرسانی کنید

گاهی اوقات خود ویندوز به بروزرسانی نیاز دارد. برای بررسی اینکه آیا دستگاه شما به بروزرسانی نیاز دارد دکمه‌های ویندوز و I را با هم فشار دهید و بعد Update & Security را کلیک کنید. بعد از نصب روزرسانی ویندوز، سیستم را مجددا ریستارت خود و سیستم خود را بررسی کنید و ببینید پیغام Not Responding همچنان نمایش داده می‌شود یا نه.

پاک کردن فایل‌های موقت برای رفع خطای Not Responding

فایل‌های موقت یا حافظه کش می‌تواند حافظه ارزشمند دستگاه شما را اشغال کنند. این فایل‌ها می‌توانند روی عملکرد ویندوز تاثیر بگذارند و مشکلاتی را ایجاد کنند. برای حذف فایل‌های موقت دکمه ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود، حالا عبارت temp را تایپ و اینتر کنید. حالا لیستی از فایل‌های موقت را مشاهده خواهید کرد با گرفتن دکمه ctrl+A همه آنها را انتخاب و حذف کنید.

 Not Responding

 

بروزرسانی درایورها روشی برای رفع خطای Not Responding

درایورهای قدیمی و منسوخ ممکن است باعث هنگ کردن سیستم و نمایش پیغام Not Responding شود. سعی کنید درایورها را بروزرسانی کنید و ببینید که مشکلتان حل می‌شود یا نه. برای انجام این کار در باکس جستجوی ویندوز عبارت Device Manager را تایپ و برنامه اجرایی را انتخاب کنید. روی سخت افزار مورد نظر خود کلیک راست کنید و گزینه Update driver را کلیک کنید.

 Not Responding

از Troubleshooter داخلی استفاده کنید

یا فشار دادن دکمه ویندوز و I تنظیمات را باز کنید. در کادر جستجو System Maintenance را تایپ کنید. دو گزینه ظاهر می‌شود شما روی Perform recommended maintenance tasks automatically  کلیک کنید بعد Next را انتخاب کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. بعد از تمام شدن اسکن، سیستم خود را ریستارت کنید و ببینید آیا مشکل حل شده است یا نه

 Not Responding

استفاده از SFC= حل مشکل Not Responding

SFC مخفف System File Checker Scan است که سالم بودن فایل‌های سیستمی را چک می‌کند و تعیین می‌کند که آیا درست کار می‌کنند یا نه. اگر این ابزار فایلی را پیدا کند که به درستی کار نمی‌کند به طور خودکار آن را تعمیر می‌کند. برای استفاده از این ابزار در کادر جستجوی منوی استارت cmd را تایپ کنید. از لیست نتایج cmd را کلیک راست کنید و از منو Run as administrator را انتخاب کنید. وقتی پنجره مشکی را پیش روی خود دیدید دستور sfc /scannow را تایپ و اینتر کنید. این فرآیند ممکن است کمی طول بکشد بنابراین صبر داشته باشید. گرچه این ابزار در پس زمینه اجرا می‌شود و شما می‌توانید به کار خود ادامه دهید.

برای رفع پیغام خطای Not Responding از Clean Boot استفاده کنید

Clean Boot بهترین فرصت را برای شما فراهم می‌آورد تا متوجه شوید که برنامه یا سرویسی باعث ایجاد مشکل در سیستم شما شده است یا نه. برای استفاده از این ابزار دکمه ویندوز و R را فشار دهید. در پنجره Run عبارت MSCONFIG را تایپ و اینتر کنید. سربرگ Boot را باز کنید و گزینه Safe Boot را از حالت انتخاب خارج کنید. به سربرگ General بروید Selective startup را انتخاب کنید و گزینه Load startup items را از حالت انتخاب خارج کنید. به سربرگ Services بروید و گزینه Hide all Microsoft services را فعال کنید و دکمه Disable all را کلیک کنید. سربرگ Startup را باز کنید و Open Task Manager را انتخاب کنید. در Task Manager هر آیتی که در استارت اپ وجود دارد را کلیک کنید و همه انها را غیرفعال کنید.

حافظه دستگاه خود را بررسی کنید

اگر حافظه دستگاه شما کم شده باشد یا خطای کارت حافظه وجود داشته باشد پیغام خطای Not Responding می‌تواند به شما نمایش داده شود. برای بررسی این موضوع می‌توانید دکمه‌های ویندوز و R را با هم فشار دهید. در پنجره Run عبارت mdsched.exe را تایپ و اینتر کنید، گزینه توصیه شده را انتخاب کنید تا اسکن اجرا شود، کمی صبر کنید تا سیستم ریستارت شود. هنگامی که این بررسی انجام شد صفحه نمایش شما کمی روشن می‌شود نگران نباشید.

امیدواریم یکی از راه حل‌های بالا توانسته باشد خطای Not Responding ویندوز شما را حل کند، اگر شما راه حلی دیگری برای رفع این خطا می‌شماسید می‌توانید در بخش نظرات پست با ما در میان بگذارید.