اکثر کاربران از اهمیت نرخ نمونه برداری یا Polling Rate ماوس بی اطلاع هستند و در نهایت موس اشتباهی خریداری می کنند که به طور قابل توجهی روی عملکرد آنها تاثیر منفی می گذارد. بهترین نرخ نمونه برداری ماوس های گیمینگ 1000 هرتز است. در ادامه در مورد Polling Rate ماوس بیشتر توضیح خواهیم داد.

نرخ نمونه برداری یا Polling Rate ماوس چیست؟

Polling Rate فرکانسی است که ماوس شما در آن به سیستم مکان خود را روی صفحه نمایش اعلام می کند. نرخ نمونه برداری برحسب هرتز اندازه گیری می شود و بسته به برند و مدل ماوس می تواند از 125 هرتز تا بیش از 1000 هرتز متغییر باشد.

  • بیشتر بخوانید: DPI ماوس چیست؟ آیا DPI اهمیت دارد؟

به عنوان مثال یک ماوس با نرخ نمونه برداری 125 هرتز مکان خود را روی صفحه نمایش 125 بار در ثانیه به روز می کند. هر چه میزان این نرخ بیشتر باشد، حرکت مکان نما روی صفحه را به طور واقع بینانه تری مشاهده خواهید کرد. در ادامه جدولی از کل تاخیر بر حسب میلی ثانیه برای نرخ نمونه برداری رایج آورده شده است.

نرخ نمونه برداری تاخیر کلی
125 هرتز 8 میلی ثانیه
250 هزتر 4 میلی ثانیه
500 هرتز 2 میلی ثانیه
1000 هرتز 1 میلی ثانیه
4000 هرتز 0.25 میلی ثانیه
8000 هرتز 0.125 میلی ثانیه

آیا نرخ نمونه برداری یا Polling Rate ماوس مهم است؟

از مطالبی که در بالا بیان کردیم به راحتی می توان فهمید که چرا نرخ نمونه برداری بالاتر برای ماوس های گیمینگ بهتر است. این مسئله به صورت تئوری درست است اما از لحاظ محاسبات به نظر می رسد که داشتن نرخ نمونه برداری بالاتر بی معنا است، اما در واقعیت تفاوت بین ماوس هایی که دارای نرخ نمونه برداری 500 هرتز و 1000 هرتز هستند تنها 1 میلی ثانیه است. بنابراین تا زمانی که چشمان فوق بشری نداشته باشید هیچ تفاوت قابل تشخیصی بین این دو مشاهده نخواهید کرد.

با این حال؛ می توان استدلال کرد که Polling Rate بالاتر بهتر است چون تاخیر ورودی را کاهش می دهد. در حالی که این مسئله درست است هر نرخ نمونه برداری بالاتر از 500 هرتز دارای تاخیر ورودی کمی است و تفاوت قابل توجهی در بازی ها ایجاد نمی کند.

علاوه بر این گفته می شود که نرخ نمونه برداری بالای 1000 هرتز، بار سنکین تری روی پردازنده وارد می کند. در واقعیت، این بار در مقایسه با آنچه پردازنده های مدرن برای تحمل آن ساخته شده اند، بسیار ناچیز است و نباید روی اکثر سیستم ها تاثیر بگذارد اما افرادی که هنوز پردازنده های قدیمی تر دارند را تحت تاثیر قرار می دهد.

نرخ نمونه برداری یا Polling Rate ماوس چیست و چقدر اهمیت دارد؟

بهترین Polling Rate ماوس چیست؟

نرخ نمونه برداری که استفاده می کنید می تواند به نوع بازی شما وابسته باشد. بازی های ورزشی سریع از کاهش تاخیر ورودی بیشتری سود خواهند برد. بازی های دیگر مانند بازی های ماجراجویی و اکتشافی به نرخ نمونه برداری بالایی نیاز ندارند.

بسته به نوع بازی هایی که بیشتر انجام می دهید و نوع ماوس شما، نرخ نمونه برداری می تواند از 500 هرتز تا 1000 هرتز متفاوت باشد. ما توصیه نمی کنیم که از ماوس هایی که دارای نرخ نمونه برداری 500 هرتز به پایین هستند استفاده کنید چون مقدار قابل توجهی تاخیر ورودی را ایجاد می کنند.

علاوه بر این اکثر مانیتورهای گیمینگ مدرن در وهله اول تمایل به دور زدن هر گونه تاخیر ورودی ناشی از ماوس دارند. اکثر گیمرها تمایل دارند یک نرخ نمونه برداری انتخاب کنند و در تمام طول عمر آن را تغییر ندهند. در حالی که این امر ایرادی ندارد اما همیشه باید از میزان هرتز ماوس خود آگاه باشید و بسته به نوع بازی که انجام می دهید آن را تغییر دهید.

نحوه تغییر Polling Rate در ماوس

روش های مختلفی برای تغییر Polling Rate در ماوس گیمینگ وجود دارد و همه اینها به برندی که انتخاب کرده اید بستگی دارند. برخی از ماوس ها به شما این امکان را می دهند که نرخ نمونه برداری را از طریق دکمه فیزیکی موجود در خود ماوس تغییر دهید و برخی دیگر برای انجام این کار به نرم افزار اختصاصی نیاز دارند.

نحوه تغییر Polling Rate در ماوس

ماوس لاجیتک

اگر ماوس لاجیتک دارید باید برنامه Logitech G Hub یا برنامه Logitech Gaming را نصب کنید.

در برنامه G Hub می توانید نرخ نمونه برداری را در بخش Sensitivity (DPI) و در برنامه Logitech Gaming نرخ نمونه برداری را در زیر آیکن چرخ دنده پیدا کنید. در هر دوی این برنامه ها نرخ نمونه برداری report rate نامیده می شود.

ماوس های ریزر

اگر ماوس شما توسط برند معرف ریزر ساخته شده است به نرم افزار اختصاصی Razer نیاز خواهید داشت. اگر آن را قبلا نصب نکرده اید، نرم افزار Razer Synapse را نصب و اجرا کنید و روی ماوس خود کلیک کنید. سپس روی سربرگ Performance کلیک کنید و به بخش polling rate بروید.

در اینجا 2 روش وجود دارد که از طریق آنها می توانید نرخ نمونه برداری ماوس خود را تنظیم کنید. اولین گزینه این است که یک نرخ نمونه برداری خاص از پیش تعیین شده را انتخاب کنید که معمولا شامل 125 هرتز، 500 هرتز و 1000 هرتز هستند. همچنین می توانید روی منوی کشویی کلیک کتید و به صورت دستی نرخ نمونه برداری خود را وارد کنید.

ماوس های Glorious

اگر صاحب یک ماوس گیمینگ Glorious هستید  می خواهید نرخ نمونه برداری آن را تغییر دهید باید نرم ازفزار Glorious را نصب کنید. این نرم افزار دارای گزینه های زیادی است که به شما امکان می دهد ماوس خود را به هر شکلی که می خواهید سفارشی سازی کنید. اما تنظیمات مورد نظر را می توان در منوی Parameter Mouse در گوشه راست سمت پایین پیدا کرد. با کلیک روی این آن فهرستی از زیر منوها باز می شود. منوی polling rate را در پایین پیدا کنید. خیلی ساده نرخ نمونه برداری ماوس را انتخاب کنید و تنظیمات را اعمال کنید.

نرخ نمونه برداری ماوس بی سیم در مقابل ماوس باسیم

حالا که می دانید polling rate چیست و چه کاری انجام می دهد ممکن است برایتان سوال باشد که آیا ماوس های بی سیم و ماوس های باسیم دارای نرخ نمونه برداری متفاوت هست. پاسخ کوتاه خیر است.

پاسخ طولانی اما کمی پیچیده تر است. در سال های اولیه ماوس های گیمینگ بی سیم نرخ نمونه برداری بسیار کمتری نسبت به ماوس های باسیم داشند و از این رو تاخیر بسیار بالاتری داشتند. اما فناوری ماوس های بی سیم به حدی پیشرفت کرد که در حال حاضر هیچ تفاوتی در نرخ نمونه برداری ماوس های بی سیم و باسیم وجود ندارد. هر تاخیری ه به طور فرضی در یک ماوس گیمینگ بی سیم یافت می شود به تداخل بلوتوث و نه نرخ نمونه برداری مربوط می شود.

بنابراین اگر به دنبال یک ماوس بی سیم هستند واقعا لازم نیست نگران این موضوع باشید.

نرخ نمونه برداری بالاتر در ماوس های بی سیم؛ انرژی بیشتری را مصرف می کنند؛ بنابراین اگر می خواهید ماوس بی سیم با عمر باتری خوبی داشته باشید از نرخ نمونه برداری 500 هرتز به جای 1000 هرتز استفاده کنید.

نرخ نمونه برداری ماوس بی سیم در مقابل ماوس باسیم

Polling Rate ماوس من چنده؟

اگر ماوس شما از نرم افزار پشتیبانی نمی کند نگران نباشید ابزارهای آنلاین زیادی وجود دارند که به شما امکان می دهند نرخ نمونه برداری ماوس خود را تست کنید..

devicetests یک ابزار مبتنی بر وب بسیار جامع است که می توانید از آن برای تست نرخ نمونه برداری ماوس خود استفاده کنید. با کلیک روی Start دو مقدار فرکانس برای حداکثر و همچنین میانگین نرخ نمونه برداری به شما نشان داده می شود.

آیا نرخ نمونه برداری ماوس با صفحه کلید متفاوت است؟

درست مانند ماوس ها، صفحه کلیدها هم دارای نرخ نمونه برداری هستند که تعیین می کنند چند بار فشار دادن کلید به کامپیوتر گزارش داده می شود و درست مانند ماوس های گیمینگ، نرخ نمونه برداری بالاتر ترجیح داده می شود زیرا تاخیر و احتمال از دست دادن فشار کلید را کاهش می دهد.

تفاوت اصلی در قابلیت شخصی سازی است. در حالی که ماوس های گیمینگ درجه وسیعی از آزادی را برای تنظیم نرخ نمونه برداری دلخواهتان را ارائه می دهند؛ هر صفحه کلید انعطاف پذیری یکسانی را ارائه نمی دهند.

اکثر صفحه کلیدهای سیمی در حال حاضر با بالاترین نرخ نمونه برداری عرضه می شوند و گاهی اوقات هیچ راهی برای کاهش را ارائه نمی دهند. با این حال برخی از صفحه کلیدهای بی سیم گزینه ای را برای تغییر نرخ نمونه برداری ارائه می دهند چون کاهش این نرخ به افزایش عمر باتری کمک می کند. به طور خلاصه، اکثر صفحه کلیدها در حال حاضر نرخ نظرسنجی بسیار بالایی را ارائه می دهند، و شما لازم نیست نگران تغییر آنها باشید.

آیا نرخ های نمونه برداری فوق العاده بالا تفاوتی ایجاد می کنند؟

برخی از موس های مخصوص بازی مانند Razer Viper 8K و Corsair Saber Pro نرخ نمونه برداری 8000 هرتز را ارائه می دهند! اما آیا واقعا ارزشش را دارد؟ خوب، جواب هم بله است و هم خیر.

به صورت تئوری، داشتن ماوسی که با فرکانس 8000 هرتز نمونه برداری می‌کند، باعث می‌شود که تاخیری تقریباً وجود نداشته باشد. اما ماوس با نرخ نمونه برداری 1000 یا 2000 هرتز نیز همینطور است. هنگامی که از آستانه 500 هرتز عبور می کنید، تفاوت بینهایت جزئی می شود. حتی یک گیمر حرفه‌ای بازی های ورزشی به سختی تفاوت بین ماوسی را که با فرکانس 1000 هرتز نمونه برداری می‌کند و Razer Viper 8K را احساس می‌کند.

علاوه بر این، فشار اضافی روی CPU توسط ماوس با نرخ نمونه برداری 8000 هرتز بسیار قابل توجه است. این امر مخصوصاً در مورد پردازنده های رده پایین تا متوسط ​​صدق می کند.

مسئله دیگری که هنگام استفاده از ماوس با نرخ نمونه برداری فوق العاده بالا ایجاد می شود، ناسازگاری نرم افزار است. برخی از بازی‌ها به سادگی برای مقاومت در برابر ماوس‌هایی طراحی نشده‌اند که با چنین نرخ نمونه براری بالایی کار می کنند. به جای کاهش تاخیر ورودی، استفاده از ماوسی که در برخی بازی‌ها با فرکانس 8000 هرتز نمونه برداری می‌کند، ممکن است برعکس عمل کند و باعث تاخیر آن شود!

اگر به دنبال یک ماوس سریع هستید، از گزینه هایی که حسگرهای نوری بسیار خوب و سوئیچ‌های با تأخیر کم را ارائه می‌دهند استفاده کنید و نرخ نمونه برداری فوق العاده بالا را بعدها موکول کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *