برای کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر چه کاری باید انجام داد؟ منبع تغذیه یا پاور کامپیوتر یکی از هیجان انگیزترین قطعات کامپیوتر است. جای تعجبی نیست که معمولا این قطعه کامپیوتری نادیده گرفته می‌شود و اغلب کمترین هزینه را در مونتاژهای کامپیوتری را از آن خود می‌کنند. باید توجه داشته باشید که پاور کامپیوتر (PSU) دلیل اصلی سر و صدای کامپیوتر است.

کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

در ادامه به روش‌های مختلفی که می‌تواند سر و صدای پاور کامپیوتر را کاهش دهد نگاهی خواهیم انداخت.

آیا فن کامپیوتر تمیز است؟

اگر سر و صداهایی که از سیستم کامپیوتری شما شنیده می‌شود زیاد و شدید است؛ اولین کاری که باید انجام دهید این است که کیس را باز کنید و تیغه‌های فن منبع تغذیه را بررسی کنید. معمولا به دلیل گرد و غبارها فن‌های منبع تغذیه گیر می‌کنند و همین امر باعث ایجاد سر و صدای فن پاور کامپیوتر می‌شود.

با این حال؛ اگر منبع تغذیه با انسداد دورنی همراه باشد, کار سخت می‌شود. در مقابل این وسوسه که به هر قیمتی که شده منبع تغذیه را جدا کنید مقاومت کنید و لطفا کار ار به متخصصان مربوطه بسپارید.

9 روش کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

آیا فن پاور کامپیوتر خراب شده است؟

اگر صدای خشنی را بدون هیچ گونه نشانه ای از انسداد می‌شونید؛ احتمال فرسوده شدن بلبرینگ فن وجود دارد. منبع تغذیه‌های قدیمی و یا ارزان از فن هایی با کیفیت پایین تر استفاده می‌کنند و همین دلیل ایجاد صداهای ناخوشایند در اواخر عمرشان می‌باشد. با روان کاری مجدد فن‌ها و یا جایگزینی کامل آنهاغ می‌توان مشکل را برطرف کرد. با این حال؛ بدون جدا کردن منبع تغذیه نمی‌توان این کار را انجام داد.

برای کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر پیچ‌های نصب شده را مورد بررسی قرار دهید

به نظر می‌رسد که این کار بیهوده باشد؛ اما گاهی پیش می‌آید که مونتاژ کاران فراموش می‌کنند پیچ‌های منبع تغذیه را به کیس ببندند و یا محکم کنند. اگر منبع تغذیه شما در کیس محافظت نشده باشد؛ به دلیل چرخش فن داخلی پاور کامپیوتر؛ ارتعاشاتی ایجاد می‌شود که صدای آن به اندازه کافی بلند است. برای رفع این مشکل پیچ‌های فراموش شده را نصب و یا سفت کنید.

9 روش کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

برای کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر انسداد دریچه‌ها و ورودی‌های هوا را بررسی کنید

یک قطعه کامپیوتری که هوا را مکش می‌کند؛ معمولا دارای فیلترهای مش برای کنترل گرد و غبار است. این ورودی‌های فیلتر شده تمایل دارند گرد و غبار را به خود بگیرند و با گذشت زمان مسدود می‌شوند. فن منبع تغذیه  هم از این قاعده مستثنی نیست. در حقیقت کاملا مستعد گرفتگی است چون معمولا از پایین قاب هوا را به خود اختصاص می‌دهند. قرار دادن روی زمین به حل این مشکل کمکی نمی‌کند.

9 روش کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

انسداد دریجه‌های هوا در منبع تغذیه باعث می‌شود که فن سریعتر کار کند و پر سر و صدا شود. برای جلوگیری از این مشکل؛ به طور متناوب فیلتر / ورودی فن منبع تغذیه را تیز کنید. از چسپاندن قسمت پشت کیس به دیوار یا مسدود کردن دریجه‌های تهویه هوای به شدت خودداری کنید. در غیر این صورت گرما به طور زیادی ایجاد می‌شود و در نتیجه صدای فن افزایش پیدا می‌کند.

سیستم خود را روی فرش نگه ندارید

این توصیه فقط به لپ تاپ‌ها محدود نمی‌شود؛ و در مورد کامپیوترهای دسکتاپ هم صادق است. اگر در حال کار روی فرش ضخیم هستید؛ باید کیس کامپیوتر را روی میز یا سطحی مشابه قرار دهید. فرش‌های ضخیم می‌توانند ورودی فن منبع تغذیه را در قسمت پایین مسدود کنند و باعث ایجاد سر و صدای پاور کامپیوتر شوند.

 اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه در جهت درستی نصب شده است

این یکی از اشتباهات رایجی است که توسط مونتاژکاران مبتدی انجام می‌شود. تمام کیس‌های کامپیوترهای دسکتاپ به جهت خاصی برای نصب منبع تغذیه نیاز دارند تا خنک سازی بهینه ای را ارائه دهند و دریافت و خروج صحیح هوا را تضمین کنند. اگر منبع تغذیه را در جهت اشتباهی نصب کرده باشید؛ خطر انسداد جریان هوا به طور بحرانی وجود خواهد داشت. این اشتباه نصب منجر به سر و صدای پاور کامپیوتر و همچنین احتمال سوختگی می‌شود.

9 روش کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

برای کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر ، کویل‌ها / سیم پیچ‌ها را نادیده نگیرید

کویل به اندازه فن سر و صدا خواهد کرد و گاه تشخیص این دو از هم بسیار دشوار است. صدای کویل به صورت وزوز شدید ظاهر می‌شود که می‌تواند با توجه به فعالیت کامپیوتر می‌تواند به سطوح مختلفی افزایش پیدا کند. سر و صدای کویل از صفحه مدار چاپی پاور سرچشمه می‌گیرد, هنگامی که گوش خود را به سمت پردازنده گرافیک؛ مادربرد و منبع تغذیه می‌گذارید به راحتی می‌توانید این صدا را تشخیص دهید. منبع تغذیه هایی که به خوبی طراحی شده‌اند دارای پوشش و اجزای جذب لرزش و صدا هستند که می‌توانید با تهیه آنها از این نویز جلوگیری کنید.

9 روش کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

اجرای پاور کامپیوتر در یک نقطه شیرین

منبع تغذیه کامپیوتر باید جریان متناوب را از یک پریز دیواری به جریان متسقیم مورد نیاز قطعات کامپیوتر تبدیل کند. این تبدیل چریان AC به DC منجر به تولید گرما می‌شود. هنگامی که منبع تغذیه بین 40 تا 60 درصد از کل تولیدات نامی خود را تامین می‌کند، پاورهای کامپیوتر کارآمدتر هستند.

منبع تغذیه هنگامی که مجبور به تامین برق خارج از این نقطه شیرین می‌شود؛ ناکارآمد می‌شود. منبع تغذیه دارای توان 1000 واتی است در حالی که 950 وات برق را تامین می‌کند؛ به اندازه کافی کارآمد نیست. این عدم کارایی به صورت اتلاف گرما ظاهر می‌شود. این به نوبه خود؛ فن خنک کننده را مجبور به کار سخت می‌کند که در نتیجه منجر به سر و صدای کلی می‌شود.

9 روش کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

یک راه این است که میزان توان سیستم خود را محاسبه کنید و یک منبع تغذیه با توان بزرگتر را خریداری کنید. برندهایی منبع تغذیه کاملا قدرتمندی را انتخاب کنید. اکثر منبع تغذیه‌ها تا زمانی که بار سیستم به 30 درصد ظرفیت نامی نرسد فن‌ها را روشن نمی‌کنند.

استفاده از ولتاژ پایین برای کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر

Undervolting دقیقا برعکس اورکلاک است. به زبان ساده؛ شامل کاهش حداکثر ولتاژ ارائه شده به سخت افزار پردازشی مانند پردازنده و پردازنده گرافیکی است. کاهش ولتاژ به این قطعات باعث کاهش مصرف برق و در نتیجه گرمای اتلاف شده توسط منبع تغذیه می‌شود. این امر همچنین باعث می‌شود که کامپیوتر و منبع تغذیه به طور قابل توجهی خنک و بدون سر و صدا باشند.

نتیجه گیری

در حالی که تمام روش‌های بالا تا حدودی می‌شتواند به کاهش سر و صدای پاور کامپیوتر شما کمک کند؛ اما اگر یک منبع تغذیه ارزان قیمت داشته باشید کار شما سخت می‌شود. چون منبع تغذیه بدون کیفیت خرابی‌های بیشتری را به همراه دارد. ایده خوب این است که بتوانید پاور کامپیوتر در حال مرگ را شناسایی کنید و با خرید منبع تغذیه کامپیوتر مناسب به فکر جایگزین کردن آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *