وقتی که می گوییم رم (RAM)؛ همیشه در ابتدا مشخص نیست که منظور ما چیست. به هر حال DDR3، DDR4 و DDR5 پروتکل های حافظه رم هستند. توجه به مشخصات رم در کامپیوتر بسیار مهم است؛ چونکه هر چند سال یک بار نسل جدید رم به استانداری پذیرفته شده تبدیل می شود. ما در این مقاله به مقایسه رم DDR3، DDR4 و DDR5 خواهیم پرداخت و مشخص می کنیم که تفاوت این پروتکل های رم در چیست.

تکامل حافظه رم (RAM)

DDR خود مخفف Double Data Rate است. از نظر فنی؛ هنگامی که به یک استیک رم اشاره می کنید؛ منظور شما حافظه با دسترسی تصادفی پویای سنکرون با سرعت انتقال داده دو برابر است که به صورت خلاصه شده به عنوان DDR SDRAM شناخته می شود.

DDR یا DDR1 اولین نسل از رم ارتقاء بافته بود. پیش از این؛ RAM Single Data Rate یا SDR وجود داشت. با گذشت زمان؛ DDR2، DDR3 و DDR4 توسعه پیدا کردند. هر نسل با سرعت و کارایی بیشتری نسبت به نسل های قبل خود کار می کند. البته DDR5 به عنوان نسل بعدی رم در دست کار است.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 در بازی

در حال حاضر، اکثر کامپیوترهای مدرن برای استفاده از رم DDR4 ساخته شده اند و با نسل های قبلی سازگار نیستند. به این ترتیب؛ اگر مادربرد قدیمی تری دارید که از رم DDR3 استتفاده می کند؛ بدون تعویض مادبرد؛ نمی توانید با موفقیت رم را نصب کنید. به همین ترتیب؛ اکثر مادربردهای مدرن نمی توانند از رم DDR3 یا DDR2 استفاده کنند. برای درک تکامل حافظه رم DDR، بهتر است جدول زیر را بررسی بفرمایید.

رم تاریخ عرضه ولتاژ پهنای باند واکشی
SDR 1993 3.3V 1.6 GB/s 1n
DDR (DDR1) 2000 2.5/2.6V 3.2 GB/s 2n
DDR2 2003 1.8V 8.5 GB/s 4n
DDR3 2007 1.3/1.5V 17 GB/s 8n
DDR4 2014 1.2V 25.6 GB/s 8n
DDR5 2019 1.1V 32 GB/s 8/16n

در این مقاله ما در مورد حافظه های رم DDR3؛ DDR4 و DDR5 صحبت خواهیم کرد؛ چون سایر پروتکل های رم از نظر عملکردی برای بازی منسوخ شده اند. در حالی که رم DDR4 در حال حاضر رایج ترین رم مورد استفاده است؛ شما هنوز هم می توانید برخی از کامپیوترهای کاربردی را مشاهده کنید که از رم DDR3 استفاده می کنند. در حالی که امروزه فناوری رم DDR5 در دسترس است؛ اما فقط توسط تعداد محدودی از شرکت ها توسعه یافته است. علاوه بر این؛ مدتی طول می کشد تا اینتل و AMD مادربردهایی را که از پروتکل DDR5 پشتیبانی می کنند را عرضه کنند.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5

اگر به جدول بالا نگاه کنید خواهید دید که عملکرد هر تکرار از پروتکل DDR افزایش عملکرد قابل توجهی را نسبت به نسل قبل به همراه دارد. برخی از آمارها؛ مانند پهنای باند می توانند تقریبا از یک نسل به نسل دیگر دو برابر شوند؛ در حالی که برخی دیگر مانند ولتاژ؛ هنوز هم بهبود پیدا می کنند اما از بازدهی کمتری رنج می برند. هر یک از پارامترهایی که در جدول بالا ذکر کردیم؛ هدف متفاوتی را دنبال می کنند. در ادامه هر یک از این پارامترها را بیشتر توضیح خواهیم داد.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 از نظر پهنای باند

پهنای باند کامپیوتر با استفاده از چندین پارامتر مختلف محاسبه می شود. با این حال، به زبان ساده؛ هر چه سرعت رم شما (برحسب مگاهرتز) بیشتر باشد؛ عملکرد آن هم بیشتر خواهید بود. با این حال، به خاطر داشته باشید که حافظه رم DDR4 تقریبا همیشه سریعتر از سایر رم های نسل قبلی خواهد بود. علاوه بر این به یاد داشته باشید؛ که اندازه رم شما هم می تواند اختلافاتی را ایجاد کند. رم بیشتر تقریبا همیشه بهتر از رم سریعتر است. به عنوان مثال, اگر 32 گیگابایت رم 2400 مگاهرتزی داشته باشید؛ در اکثر موارد؛ بهتر از 16 گیگابایت رم 3600 مگاهرتزی عمل می کند.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 در بازی

هنگامی که رم های DDR4 به بازار آمدند بسیار گران بودند و نمی توان برای مدت زمان طولانی خرید حافظه رم بیشتر از DDR3 را برای کاربران روزمره تضمین کرد. به احتمال زیاد؛ با شروع DDR5 برای مصرف کنندگان روزمره ؛ رم های DDR4 هم ارزانتر خواهد شد.

مقایسه حافظه های رم از لحاظ ولتاژ

به عنوان یک قاعده کلی؛ هر چه ولتاژ رم بیشتر باشد؛ عملکرد بهتری هم خواهد داشت. رم با ولتاژ بالاتر نیز گرمای بیشتری تولید می کند. با این حال ضروری است که ولتاژ رم به مادربرد سازگاری داشته باشد. اگر مادربرد شما از تغییرات ولتاژ پشتیبانی می کند؛ ممکن است دامنه رم بیشتری را برای انتخاب پیش رو داشته باشید؛ اما در صورت تردید؛ رمی که از محدودیت های مادربرد شما پیروی می کند را خریداری کنید. برخی از پروتکل های رم همچنین دارای گزینه های ولتاژ پایین یا ولتاژ فوق العاده کم هستند تا گزینه های بیشتری به شما ارائه دهند.

مقایسه حافظه های دی دی آر از نظر واکشی

ممکن است شما قبلا اصطلاح Prefetch را به عنوان یک اصطلاح علوم کامپیوتر شنیده باشید. این اصطلاح به واکشی یا مقدار بیت یا بیت هایی که حافظه رم از قبل پیش بینی می کند و فرا می خواند تا پردازنده برای دریافت اطلاعات منتظر نماند اشاره دارد. رم با اندازه بافر پیش فرض 2n به حافظه دو برابر سریعتر از SDRAM که دارای اندازه بافر پیش فرض 1n (یا یک واحد از داده) است؛ دسترسی پیدا می کند. به طور کلی, وقتی SDRAM داده ها را واکشی می کند؛ یک واحد داده به طور همزمان خوانده می شود. با این حال رم DDR1 دارای بافر پیش فرض 2n است و همزمان دو واحد داده را واکشی می کند. رم در حال خواندن دو واحد داده مجاور یکدیگر است؛ چون فرض می کند پردازنده به این داده ها احتیاج دارد و به طور عملی هم اینگونه است.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 در بازی

به طور پیش بینی شده؛ هر چه بافر پیش فرض حافظه رم شما بالاتر باشد؛ داده های بیشتر در هر مرحله خوانده می شود. خواندن اطلاعات بیشتر در یک مرحله؛ حتی اگر در نهایت شامل داده هایی باشد که کامپیوتر شما به آنها نیازی ندارد؛ بسیار کارآمدتر از خواندن اطلاعات به صورت دو یا چند مرحله ای است. به همین ترتیب رم DDR4 هشت برابر سریعتر از SDRAM عمل می کند؛ زیرا دارای بافر پیش فرض 8n است. از طرف دیگر رم DDR5 این امکان را می دهد که 16 برابر سریعتر از SDRAM باشد. رم DDR3 با همان بافر پیش فرض رم DDR4 کار می کند.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 از نظر اندازه

یکی از پارامترهایی که در جدول بالا لیست نشده است اندازه است. باور کنید یا نکنید؛ حافظه های رم DDR3، DDR4 و DDR5 همه از لحاظ فیزیکی دارای شکل و اندازه متفاوتی هستند. این کار عمدا انجام شده است تا اطمینان حاصل شود که کاربران حافظه رم اشتباهی را در مادربرد خود نصب نمی کنند. با این حال، این بدان معناست که اگر مادربرد خود را قبلا خریداری کرده اید، باید مطمئن شوید که رم مورد نظر برای خرید؛ با مادربرد شما سازگاری دارد.

مقایسه حافظه رم DDR3، DDR4 و DDR5 در بازی

تاخیر در حافظه های رم DDR

تاخیر یا Latency پارامتر دیگری است که در جدول بالا ذکر نشده است. تاخیر برای محاسبه پهنای باند تراشه رم خاص استفاده می شود. با این حال ما این پارامتر را لیست نکرده اید چون تاخیر بین تراشه های DDR3 و DDR4 عمدتا برای کاربران عادی قابل ملاحظه نخواهد بود. در حالی که تاخیر اکثر تراشه های DDR4 نسبت به تراشه های DDR3 قابل مقایسه کمی بیشتر است؛ پیشرفت های دیگر در عملکرد بیشتر دلیل این موضوع است.

نتیجه گیری

در اصل هنگام تصمیم گیری برای خرید حافظه های رم DDR3، DDR4 و DDR5 چند نکته را باید به خاطر بسپارید:

اگر می خواهید از حافظه رم DDR5 استفاده کنید؛ ممکن است لازم باسد کمی صبر کنید تا از نظر اقتصادی و در دسترس بودن کمی ثبات پیدا کند؛ در قبال این صبر کردن شما می توانید مزایای قابل توجهی را نسبت به رم های DDR3 و DDR4 دریافت کنید.

اگر یک سیستم قدیمی دارید؛ ممکن است به طور پیش فرض محدود به رم DDR3 شوید. با این حال، مگر اینکه به طور خاص به دنبال رم با تاخیر کم باشید؛ وگرنه دلیل دیگری برای جستجوی رم DDR3 وجود ندارد. رم DDR4 مناسب ترین گزینه برای شما است و احتمالا تا چند سال دیگر هم اوضاع به همین منوال باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *