آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که در هنگام رجیستر کردن فایل DLL در ویندوز دچار مشکل شوید؟ یک فایل DLL (مخفف Dynamic Link Library) فایلی است که شامل توابع مورد استفاده در چند برنامه کاربردی می‌باشد. به عنوان مثال، برنامه مایکروسافت آفیس صدها فایل DLL دارد که می‌تواند بین برنامه‌های مختلف آفیس برای انجام برخی از عملیات خاص مانند چک کردن گرامر و غیره استفاده شود. بنابراین چند برنامه به طور همزمان می‌توانند از یک DLL یکسان استفاده کنند.

 رجیستر کردن فایل‌های 32 بیتی یا 64 بیتی DLL در ویندوز

اگر به خاطر خرابی یا شکت در نصب نیاز به رجیستر کردن فایل DLL دارید می‌توانید با انجام مراحل زیر این کار را به صورت دستی انجام دهید.

مرحله 1. منوی Start را باز کنید و ابزار RUN را اجرا کنید و یا کلیدهای ویندوز و R را فشار دهید.

 رجیستر کردن فایل‌های 32 بیتی یا 64 بیتی DLL در ویندوز

مرحله 2. حالا تنها کاری که برای رجیستر کردن فایل DLL باید انجام دهید این است که دستور regsvr32 را تایپ کنید و سپس مسیر فایل DLL را قرار دهید.

 رجیستر کردن فایل‌های 32 بیتی یا 64 بیتی DLL در ویندوز

مرحله 3. حالا روی OK کلیک کنید تا یک پیغام تایید دریافت کنید که DLL با موفقیت رجیستر شده است.

 رجیستر کردن فایل‌های 32 بیتی یا 64 بیتی DLL در ویندوز

حالا فایل DLL شما با موفقیت به رجیستری اضافه شده و توسط برنامه‌های ویندوز قابل استفاده است. توجه داشته باشید که در صورت دریافت پیغام خطا، ممکن است شما به جای استفاده دستور 64 بیتی از نسخه 32 بیتی استفاده کرده باشید. اگر نسخه 64 بیتی ویندوز را نصب گرده‌اید و DLL  سی و دو بیتی است به جای استفاده از دستور 32 بیتی regsvr32 دستور زیر را اجرا کنید:

%systemroot%\SysWoW64\regsvr32 <PATH TO DLL>

همچنین اگر شما از یک DLL سی و دو بیتی استفاده می‌کنید، قبل لز اجرای دستور، ابتدا فایل را از پوشه %systemroot%\System32 به پوشه  %systemroot%\SysWoW64 انتقال دهید. در غیر این صورت ممکن است پیغامی مانند زیر دریافت کنید:

The module failed to load 
The specified module could not be found

اگر نمی‌توانید فایل DLL را رجیستر کنیدو پیغام خطایی دریافت می‌کنید که به شما می‌گوید ttempt to register the DLL file failed (تلاش برای رجیستر کردن فایل DLL با شکست مواجه شد)، شما باید UAC (User Account Control) را در ویندوز غیر فعال کنید.

  • بیشتر بخوانید: رفع پیغام خطای Not Responding ویندوز با ۷ روش ساده و کاربردی

غیر فعال کردن UAC معمولا برای رفع مشکلتلاش‌های ناموفق برای رجیستر کردن DLL استفاده می‌شود. مورد دیگر می‌تواند این باشد که روی command prompt کلیک راست کنید و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. در برخی مواقع اگر برنامه command prompt را با استفاده از مجوز ادمین اجرا نکنید رجیستر کردن فایل DLL در ویندوز با شکست مواجه می‌شود.

 رجیستر کردن فایل‌های 32 بیتی یا 64 بیتی DLL در ویندوز

در نهایت اگر دستور regsvr32 با موفقیت انجام نشد شما می‌توانیدد system file checker را برای بررسی هر گونه مشکل در فایل‌های اصلی سیستم ویندوز اجرا کنید. اگر هنوز هم با مشکل مواجه هستید در بخش نظرات این پست آن را با ما در میان بگذارید تا راه حل هایی را برای آن ارائه دهیم.