چگونه می‌توان مشکل not recognized as an internal or external command را در ویندوز رفع کرد؟ یکی از بزرگ ترین مزایایی که در ویندوز وجود دارد این است که شما می‌توانید با استفاده از خط فرمان بسیاری از کارها را انجام دهید. برای این کار هم تنها نیاز به وارد کردن cmd.exe می‌باشد. با وارد کردن این عبارت خط فرمان ویندوز می‌تواند برای شما اجرا شده و هر کاری که میخواهید را انجام بدهید.

اما در مواردی هم ممکن است که شما با خطا مواجه شوید. در بعضی مواقع می‌توان دید که عبارت not recognized as an internal or external command به عنوان خطا برای شما ظاهر می‌شود. این می‌تواند یکی از معمول ترین خطاهایی است که برای هر کاربر ویندوزی که در حال کار کردن با خط فرمان است به وجود می‌آید.

همان طور که این خطا در متن خود می‌گوید، نمی‌تواند دستور یا ابزاری که شما سعی دارید در خط فرمان اجرا کنید را تشخیص بدهد. برای این عدم توان تشخیص می‌توان دلایل متعددی را بر شمرد. هم چنین راه‌های متفاوتی می‌تواند وجود داشته باشد که منجر به مواجه شدن با پیغام not recognized as an internal or external خطای command در ویندوز خواهد شد. ما در ادامه به بررسی دلایل به وجود آمدن این خطا در ویندوز خواهیم پرداخت.

5 راه حل ارور not recognized as an internal or external command

چرا خطای not recognized as an internal or external command در ویندوز شما رخ می‌دهد؟

قبل از این که بخواهید این مشکل را رفع کنید، ایده ی خوبی است که ابتدا با چرایی به وجود آمدن این مشکل در ویندوز خود آشنا شوید. با این کار می‌توانید مطمئن شوید که در آینده با این مشکل دوباره روبرو نخواهید شد.

برنامه‌های دیگر سیستم شما را به هم ریخته اند

یکی از معمول ترین دلایلی که شما ممکن است این خطا را دریافت نمایید این است که شاید برنامه‌های دیگری که روی سیستم شما نصب شده‌اند اقدام به تغییر یا اصلاح متغیر‌های سیستم شما کرده اند. این می‌تواند مانع خط فرمان در اجرا و تشخیص دستورات برای به اجرا در آمدن برنامه‌ها و ابزار دیگر در ویندوز باشد.

برنامه را روی کامپیوتر خود نصب نکرده اید

دلیل دیگری که ممکن است منجر به بروز خطای not recognized as an internal or external command در سیستم شما شده باشد، این است که شما برنامه ی مورد نظر را  روی سیستم خود نصب نکرده اید. می‌تواند دلیل آن این باشد که نصب کننده، فایل‌های برنامه را در مکان مناسبی قرار نداده اید. یا این که نصب کننده ابزار اجرا از روی خط فرمان را فعال نکرده باشد.

حل مشکل خطای not recognized as an internal or external command

در هر صورت دلیل به وجود آمدن این مشکل هر چه که باشد راه هایی برای حل آن وجود دارد. با این راه‌ها می‌توانید با کمک به خط فرمان و با تشخیص برنامه ی مورد نظر این مشکل را حل کنید.

برای حل خطای not recognized as an internal or external command

مطمئن شوید که برنامه روی کامپیوتر شما وجود دارد

اولین کار برای حل مشکل می‌تواند این باشد که در صورتی که برای دست یافتن به هدف خود در حال تلاش برای استفاده از خط فرمان هستید، ابتدا مطمئن شوید که برنامه ی مورد نظر روی کامپیوتر شما وجود داشته باشد. ممکن است که از یک نصب کننده ی فیک (fake installer) استفاده کرده باشید که به شما در زمان نصب گفته باشد که برنامه به درستی روی کامپیوتر شما نصب شده است اما در واقع برنامه به درستی نصب نشده باشد.

راهی برای این که مطمئن شد که آیا برنامه واقعا روی سیستم نصب شده است یا خیر وجود دارد. برای این کار می‌توانید :

 • مرورگر فایل را روی کامپیوتر خود باز کنید
 • به مسیر زیر در مرورگر فایل بروید.

C:\windows\system32\

5 راه حل ارور not recognized as an internal or external command
 • مطمئن شوید که برنامه قابل اجرا است.

برای این کار مطمئن شوید که برنامه ای که خواهان اجرای آن از خط فرمان هستید در این پوشه وجود داشته باشد. اگر برنامه در این پوشه نبود ممکن است که اصلا روی کامپیوتر شما وجود نداشته باشد.

البته راه حل بالا یک راه کاملا مطمئن برای پی بردن به این که آیا برنامه ی مورد نظر بر روی سیستم شما نصب شده است با خیر نمی‌باشد. دلیل آن هم این است که همه ی برنامه‌ها فایل‌های خود را در این پوشه نصب نمی‌کنند. اما در هر صورت این کار می‌تواند به شما کمک کند تا محل فایل‌ها را پیدا کنید.

برای حل ارور not recognized as an internal or external command

از مسیر کامل برای دست یافتن به فایل‌های قابل اجرا استفاده کنید

خطای به وجود آمده در سیستم که با پیام not recognized as an internal command برای شما بروز می‌کند، ممکن است در بسیاری از حالت‌ها در زمانی برای شما پیش آید که کامپیوتر توان یافتن مسیر مورد نظر را که از آن درخواست می‌شود را نداشته باشد. با این وجود، شما می‌توانید آن را با استفاده از مسیر کامل فایل‌های قابل اجرا و فراهم نمودن آن برای سیستم مهیا کنید. پس از آن شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی این خطا را رفع نمایید. برای این کار لازم است تا شما مراحل زیر را طی نمایید.

 • پنجره ی command prompt را در ویندوز خود باز کنید.
5 راه حل ارور not recognized as an internal or external command
 • مسیر کامل فایل‌های قابل اجرا را که می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید وارد نموده و اینتر را بزنید.
 • برای مثال، اگر شما در حال سعی برای استفاده از adb.exe هستید، آن در پوشه ای که با نام adb لیبل زده شده است قرار دارد. این پوشه در دسکتاپ شما قرار دارد و با تایپ مسیر آن مانند زیر می‌توانید برای برنامه دسترسی به آن را فراهم کنید:

C:\users\<username>\desktop\adb\adb.exe

5 راه حل ارور not recognized as an internal or external command
 • در این حالت فایل باید بدون هر گونه مشکلی اجرا شود.

ارور not recognized as an internal or external command

در مسیر فایل از نقل قول دو گانه استفاده کنید

مشخص کردن مسیر فایل اجرایی یک روش صد درصد مطمئن برای رفع مشکل گفته شده نمی‌باشد. این روش نیز می‌تواند منجر به خطای not recognized as an internal or external command اگر به درستی استفاده نشود شود. در این جا احتمال دارد مشکل در مسیری است که شما در پنجره ی command prompt اختصاص می‌دهید.

اگر مسیر کامل فایل‌های قابل اجرای شما از فاصله ای در خود برخوردار باشد می‌تواند منجر به خطا شود. دلیل آن هم در این است که امکان تشخیص فاصله برای سیستم وجود ندارد. در واقع سیستم از کاراکتر‌ها تا رسیدن به اولین اسپیس به عنوان نام برنامه استفاده می‌کند. به دلیل این که این مسیر درست نیست، شما خطای ذکر شده در بالا را دریافت خواهید کرد. در این حالت می‌توانید با بهره بردن از روشی که به دنبال می‌اید این مشکل را رفع کنید:

 • در حالی که مسیری را که دارای اسپیس است تایپ می‌کنید، (این اسپیس می‌تواند تکی یا چند گانه باشد)، مسیر را با استفاده از دو نشان نقل قول احاطه کرده و ببندید. می‌توانید در شکل نحوه ی انجام این کار را ببینید.
 • در این زمان است که دیگر خط فرمان می‌تواند همه ی مسیر را به عنوان یک آیتم تشخیص دهد. به همین دلیل می‌تواند به راحتی برنامه ی مورد نظر شما را اجرا نماید.
5 راه حل ارور not recognized as an internal or external command

فایل را به پوشه system32 منتقل کنید

و ارور not recognized as an internal or external command را حل کنید

تا به حال شما می‌دانید که چه زمانی سعی در اجرا و استفاده از خط فرمان بنمایید. در زمان استفاده از این محیط، سیستم ابتدا نگاهی به پوشه system32 در درایو محل نصب ویندوز شما می‌کند، پس از آن فایل را باز می‌کند، البته اگر فایل در آن جا وجود داشته باشد. اما اگر نبود چه؟

 آیا می‌شود که شما فایل خود را در این پوشه قرار دهید تا بتواند توسط خط فرمان قابل دسترسی باشد؟ بله، شما می‌توانید این کار را تا زمانی که دسترسی ادمین به سیستم خود داشته باشید انجام دهید. ما در ادماه برای شما مراحل مورد نیاز برای انجام این کار را شرح خواهیم داد.

 • فایل قابل اجرا را در کنار همه ی فایل‌های دیگر به همراه پوشه ی مورد نظر روی کامپیوتر خود به محل زیر کپی کنید.

C:\windows\system32

 • پس از آن خط فرمان را اگر در حال اجرا است بسته و دوباره آن را باز کنید.
و ارور not recognized as an internal or external command را حل کنید
 • نام فایل اجرایی خود را بدون مسیر وارد کنید. خواهید دید که به طور موفق اجرا خواهد شد.

در حالی که این روش برای شما خیلی خوب جواب می‌دهد و می‌توانید با استفاده از آن مشکل خطای not recognized as an internal or external command را رفع کنید، اما در سیستم خودآن به طور محتاطانه استفاده کنید.

دلیل آن هم این است که هر گاه بخواهید چیزی را از خط فرمان مورد استفاده قرار دهید، ممکن است نیاز داشته باشید تا فایل مورد نطر را به همراه پوشه ی آن در پوشه ی system32 متناسب با نیاز خود کپی کرده و در درایو ویندوز قرار دهید. با این کار در طول زمان اندازه ی پوشه ی مورد نظر بزرگ تر شده و در نهایت می‌تواند فضای بسیار بزرگی را اشغال کند.

هم چنین این روش برای ابزار و یا برنامه هایی که نیاز به نصب در یک محل خاص در کامپیوتر دارند جواب نمی‌دهد. در این حالت برنامه باید در دایرکتوری مد نظر نصب شود. شما نمی‌توانید آن را به پوشه ی system32 منتقل کنید. دلیل آن هم در ثبت شدن مسیر نصب برنامه در این حالت در رجیستری ویندوز می‌باشد.

برای همین است که ما توصیه می‌کنیم که شما از این راه تنها در صورتی استفاده کنید که امکان استفاده از راه‌های دیگری که در این نوشته به آن‌ها اشاره شده است وجود نداشته باشد. زیرا که بزرگ شدن بیش از اندازه ی حجم پوشه ی ویندوز در درایو محل نصب آن می‌تواند برای سیستم شما مشکلاتی در بر داشته باشد. از سوی دیگر هم امکان انتقال همه ی برنامه‌ها از این راه وجود ندارد. 

مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید

و از شر ارور not recognized as an internal or external command خلاص شوید

یکی از پر بازده ترین راه‌ها برای حل مشکل گفته شده در این متن در ارتباط با ظاهر شدن پیام not recognized as an internal or external command، استفاده از متغیر‌های محیطی و اضافه کردن مسیر متناسب با فایل به این متغیرها می‌باشد. دلیل آن هم این ست که ابزار خط فرمان در زمان وارد کردن یک دستور به این مسیرها و متغیرها نگاه می‌کند. با قرار دادن مسیر در این متغیرها، command prompt،  آن فایل را باز کرده و آن را در یکی از دایرکتوری قرار گرفته خواهد یافت.

با اضافه کردن مسیر فایل خود در این محل، شما به خط فرمان خواهید گفت که در چه جایی یک فایل اجرایی خاص قرار دارد. این کار را در زمانی انجام خواهید داد، که می‌خواهید آن را با نام کوتاه در پنجره ی فرمان، مورد استفاده قرار دهید. اگر به دنبال استفاده از این راه هستید ما در ادامه در مورد نحوه ی استفاده از این متغیر‌ها برای شما توضیح داده و مراحل مورد نیاز را بیان خواهیم نمود.

کار ویرایش متغیرها در این جا با اضافه نمودن یک مسیر جدید می‌تواند به سادگی مانند آن چه به دنبال می‌آید انجام شود:

 • می توانید با استفاده از ابزار کورتانا در سیستم خود کنترل پنل را باز کنید.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • با باز کردن کنترل پنل می‌توانید با یافتن گزینه ی system and security روی آن کلیک نمایید.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • در اسکرین ظاهر شده پس از کلیک روی گزینه ی گفته شده، system را انتخاب کنید.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • تنظیمات پیشرفته ی سیستم (advanced system settings) را انتخاب نمایید. این گزینه در نوار کناری نمایشگر دیده می‌شود
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • با انتخاب تنظیمات پیشرفته ی سیستم، یک صفحه ی دیگر باز می‌شود. روی گزینه ی متغیرهای محیطی (environment variables) کلیک کنید. این گزینه در پایین باکس مورد نظر قرار دارد.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید

 • شما می‌توانید همه ی متغیرهای کاربر را در حساب خود مشاهده کنید. روی گزینه ای که می‌گوید path کلیک کنید و پس از آن روی edit کلیک نمایید.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • شما حالا می‌توانید مسیر جدید را اضافه کرده و برای اضافه کردن اپلیکیشنی که می‌خواهید از آن در خط فرمان استفاده کنید، روی نوار کناری در سمت راست browse را انتخاب و یک دایرکتوری به لیست مورد نظر اضافه کنید.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • به پوشه ای که فایل مورد نظر شما قرار دارد رفته و آن را انتخاب کنید.
 • با انتخاب مسیری که فایل در آن قرار گرفته است، باید مسیر مورد نظر را در لیست متغیر‌های سیستم ببینید که به آن‌ها اضافه شده است. با مشاهده ی مسیر مورد نظر دیگر می‌توانید با کلیک روی گزینه ی OK در پایین باکس، تغییرات به وجود امده را ذخیره و از محیط خارج شوید.
مسیر فایل اجرایی را به متغیرهای محیطی اضافه نمایید
 • همه ی باکس‌های دیگر را با انتخاب گزینه ی OK بسته و دوباره به خط فرمان برگردید.
 • خط فرمان را باز کنید و نام فایل اجرایی را وارد نمایید. خواهید دید که فایل بدون این که خط فرمان هر گونه خطایی را نشان دهد به خوبی باز می‌شود.

در پایان شاید این مشکل برای بسیاری به وجود نیامده باشد، اما در زمان استفاده از خط فرمان در مواردی می‌توان دید که خطای سیستم که با پیام not recognized as an internal or external command برای کاربران ظاهر می‌شود، می‌تواند خیلی مایوس کننده باشد. زیرا که امکان استفاده از برنامه هایی را که می‌دانید روی سیستم شما نصب شده‌اند برای شما فراهم نمی‌کند. برای همین است که ما در این متن در پی ارائه ی راه حل هایی برای شما به منظور رفع این مشکل بر امدیم.

با استفاده از راه هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، شما به احتمال زیاد قادر خواهید بود تا از این روش استفاده کرده و آن را برای حل هر گونه مشکلی مورد بهره برداری قرار دهید. اگر هر یک از راه‌های گفته شده در بالا به شما در رفع مشکل کمک کرد، می‌توانید آن را با دیگران به اشتراک گذاشته و نظرات خود را نیز در این زمینه مطرح نمایید.