روتر بی سیم یا وایرلس دستگاه‌های سخت افزاری هستند که ترکیبی از عملکرد اکسس پوینت و روترها را در اختیار شما قرار می‌دهند. ارائه دهندگان خدمات اینترنتی با ارائه روتر وایرلس به شما این امکان را می‌دهند که به شبکه اینترنت آنها وصل شوید. در واقع روتر Wi-Fi یا روتر بی سیم مانند یک دروازه عمل می‌کند که چند دستگاه بدان وصل می‌شود و به آنها امکان اتصال به شبکه کامپیوتری را می‌دهد. معمولا دستگاه هایی که در این شبکه حضور دارند به کابل نیازی ندارند.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از روتر برای ردیابی سایت‌های بازدید شده

آیا روتر شما به روز است؟

اکثر خانواده‌ها دارای روتر‌های بی سیم هستند که چند سال عمر دارند. با گذشت چند سال، دستگاه‌های بیشتری به شبکه وای فای خانه شما متصل می‌شوند و فشار بیشتری روی روتر منسوخ شده شما قرار می‌گیرد. این مهم است که بدانید که برای پیدا کردن بهترین روتر Wi-Fi برای منزلتان باید چه چیزهایی را مورد توجه قرار دهید. در واقع شما باید هر دو سال یکبار روتر خود را تعویض کنید تا از پیشرفت در فناوری وایرلس عقب نمانید.

روترهای یک، دو و سه بانده

Wi-Fi از طریق روتر شما به باندهای رادیویی هدایت می‌شود و مانند بزرگراه‌های نامرئی عمل می‌کنند. هر باند لاین متفاوتی دارد و برای جلوگیری از تداخل، داده‌ها در مسیرهای جداگانه حفظ می‌شوند. از آنجا که دستگاه‌های خاص پهنای باند بیشتری نسبت به سایرین دارند، بازدهی روتر شما به تعداد باندهای آن بستگی دارد ( یک بانده، دو بانده یا سه بانده). یک بزرگراه سه لاینه ( یا روتر سه بانده) دارای یک کانال 2.4 گیگاهرتز و دو کانال 5 گیگاهرتز است تا به طور همزمان از کاربران بیشتری پشتیبانی کند، علاوه بر این خانواده‌ها به طور متوسط 8 دستگاه در خانه دارند و فعالیت‌های پهن باند را انجام می‌دهند.

روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi چیست؟

خود نحوه استفاده از روتر بی سیم به تعیین اینکه کدام روتر برای شما مناسب است؟ کمک می‌کند. به عنوان مثال اگر شما کسی را در خانه دارید که به تماشای استریم‌های ویدیویی علاقه دارند و یا اینکه یک گیمر در خانه دارید و یا در خانه کار می‌کنید و گره اختصاصی خود را دارید یک روتر 3 بانده انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. در مقابل اگر یک کاربر آماتور هستید که استفاده سبکی از اینترنت دارید به طور مثال ایمیل خود را چک می‌کنیدو یا از فیس بوک استفاده می‌کنید، یک روتر 2 بانده برای شما کافی خواهد بود.

درک استاندادهای وای فای – Wireless-N (WiFi 4) تا Next-Gen AC (WiFi 5)

روترها وقتی به جدیدترین استاندارد Wi-Fi تجهیز می‌شوند بسته‌ها را به خوبی هدایت می‌کنند و دستگاه‌های کلاینت ( مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت ها) معمولا شش ماه تا دوازده ماه بعد از پیدایش فناوری جدید به آن تجهیز می‌شوند. به همین دلیل بهتر است که شبکه بی سیم خانگی خود را به جدیدترین استانداردها تجهیز کنید تا اطمینان حاصل کنید که در هنگام عرضه جدیدترین دستگاه‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: شبکه وای فای مهمان چیست؟ آموزش راه اندازی شبکه Wi-Fi مهمان در روترها

در سال 1999 میلادی Linksys  با عرضه روتر WRT54G پیشگام فناوری وای فای شد اما از آن زمان تا کنون استانداردهای وای فای دستخوش  تحولات پیچیده ای شدند.

در سال 2012 وای فای با ظهور استاندارد  802.11ac  یا  WiFi 5 که تقریبا سه برابر سرعت بیشتری نسبت به 802.11n داشت به طور قابل توجهی بهبود پیدا کرد.

روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi چیست؟

آخرین استاندارد ر است که مخفف multi-user multiple input and multiple output است. اما این عبارت به چه معناست؟ این بروزرسانی برای بهبود استاندارد 802.11ac بود که تعامل وای فای با چند دستگاه را به صورت همزمان بهبود می‌بخشید. در حالی که روترهای یک کاربره یا SU-MINMO داده‌ها را به صورت سریال به یک دستگاه ارائه می‌داد، روترهای MU-MIMO به صورت همزمان داده‌ها را به چند دستگاه ارائه می‌دهد.  

به عنوان مثال، اجازه دهید بگوییم که در حالی که فرزندان شما شما فیلیم را در Netflix مشاهده می‌کنند شما می‌توانید د FaceTime چت کنید. با روترهای SU-MIMO 802.11ac دستگاه‌های شما باید منتطر بمانند، این کار ممکن است که فقط ند میلی ثانیه طول بکشد اما باعث می‌شود که اتصال شما با تاخیر مواجه شود. با MU-MIMO روتر شما همزمان داده را به هر دو دستگاه منتقل می‌کند و یک تجربه بی نظیر را ایجاد می‌کند.

روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi چیست؟

قابلیت هایی که باید هنگام خرید بهترین روتر Wi-Fi در نظر داشته باشید

سرعت روتر بی سیم

دستگاه‌های با عملکرد بالای امروزی سرعت زیادی را می‌طلبند. بدون سرعت کافی، فیلم‌های HD و بازی‌های شما به دلیل بافر شدن با تاخیر مواجه می‌شوند. خوشبختانه بهترین روترهای وای فای در سال‌های اخیر بسیار سریعتر شده اند:

روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi چیست؟

روترهایی که از استاندارد  802.11n  استفاده می‌کنند در سال 2007 عرضه شدند و از سرعت 450 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کردند.

با معرفی  802.11ac در سال 2012 وای فای به سرعت قابل توجهی دست یافت و سرعت 1300 مگابیت در ثانیه را در باند 5 گیگاهرتزی اجرا کرد.

در سال 2015، وای فای با استاندارد MU-MIMO بار دیگر متحول شد. این روترها می‌توانند به سرعت حداکثر 1.7 گیگابیت در ثانیه یا حدود 1700 مگابیت در ثانیه برند.

تصمیم گیری در مورد بهترین سرعت به تعداد افراد و نوع فعالیتی که خانواده شما به طور متداول انجام می‌دهند و استفاده همزمان از شبکه بی سیم بستگی دارد. اگر خانواده شما به مشاهده فیلم‌های آنلاین یا اجرای گیم‌های آنلاین علاقمندند مطمئنا MU-MIMO تنها گزینه پیش روی شماست.

آنتن روتر وایرلس

هنگام مقایسه روترها، مشاهده می‌کنید که برخی از روترها دارای آنتن‌های خارجی هستند در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. روترهایی که آنتن‌های داخلی دارند برای قرار دادن روی قفسه کتاب یا میز ظریف تر به نظر می‌رسند اما کسانی که آنتن‌های خارجی دارند می‌توانند سیگنال‌های قوی تری را در اختیار شما قرار دهند. اگر چندین آنتن دارید، می‌توانید آنها را تنظیم کنید تا پوشش بهتری در هر طبقه از منزل خود ( از زیرزمین تا طبقات بالایی) را داشته باشید.

روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi چیست؟

برنامه‌های مدیریت شبکه روتر Wi-Fi

برخی از روترها به برنامه‌های گوشی همراه تجهیز شده‌اند و به شما این امکان را می‌دهند تا از راه دور تنظیمات شبکه Wi-Fi خانگی خود را انجام دهید. از طریق گوشی هوشمند یا تبلت خود می‌توانید Wi-Fi را بین دستگاه‌های خود اولویت بندی کنید، سرعت خود را نظارت کنید، محتواهای حساس را برای فرزندان خود فیلتر کنید و یا هنگام کار به دوربین‌های امنیتی خانگی خود دسترسی پیدا کنید.

QoS یا کیفیت خدمات روتر بی سیم

کیفیت خدمات یا QoS قابلیتی است که در روترهای پیشرفته وجود دارد و به شما امکان اولویت بندی انواع خاصی از ترافیک Wi-Fi را می‌دهد. با وجود بسیاری از دستگاه‌های متصل در خانه شما مانند گوشی‌های هوشمندف تبلت ها؛ نوت بوک ها، سیگنال وایرلس شما می‌تواند محدودتر شود. با استفاده از قابلیت QoS در روتر خود می‌توانید اطمینان حاصل کنید که روتر پهنای باند مناسبی را در اختیار دستگاه‌های مورد علاقه شما قرار می‌دهد. به عنوان مثال، می‌توانید گزینه QoS را در پنل مدیریت روتر خود تنظیم کنید تا اولویت را به بازی‌های انلاین خود دهید. این بدان معناست که اگر کسی در هنگام اجرای بازی آنلاین شما یک فایل را دانلود کند، بازی شما متوقف نخواهد شد چونکه اولویت اول را به خود اختصاص داده است.

Beamforming در روتر وایرلس

یکی دیگر از گزینه‌های پیشرفته در روترهای مدرن است که می‌تواند قدرت و سرعت سیگنال را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. Beamforming به روتر این امکان را می‌دهد تا به جای اینکه تمام خانه را با قدرت سیگنال یکسانی پوشش دهید، سیگنال را روی دستگاه‌های خاصی که در خانه دارید متمرکز کنید. روتر موقعیت مکانی دستگاه شما را پیدا می‌کند تا تعیین کند که در کجا می‌تواند سیگنال وای فای را متمرکز کند. beamforming سرعت و قدرت سیگنال وای فای را افزایش می‌دهد و تجربه کلی اتصال را بهبود می‌بخشد. همه روترهای Wi-Fi از beamforming پشتیبانی نمی‌کنند بنابراین هنگام خرید روتر بی سیم مشخصات محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند.

پورت اترنت در روتر

روترهای Wi-Fi به اتصالات بی سیم محدود نمی‌شوند بلکه دارای پورت‌های اترنت هم می‌باشند که می‌توانند کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های شما را با کابل اترنت به شبکه خانگی که دارید متصل کند. پورت و کابل اترنت مانند کابل تلفن معمولی است اما دارای پورت‌ها و اتصالات گشترده تر است. چه زمانی می‌خواهید از پورت اترنت روتر وایرلس خود استفاده کنید؟ شما می‌توانید پهنای باند وای فای خود را برای سایر دستگاه‌ها مانند نوت بوک ها، گوشیهای هوشمند یا تبلت‌ها آزاد کنید. در مورد دستگاه هایی که کاندیدای احتمالی اتصال به پورت اترنت هستند فکر کنید، این کاندیدا می‌تواند کامپیوتر، کنسول بازی یا تلویزیون هوشمند شما باشد. برای انجام این کار کافی است که دستگاه خود را با استفاده از پورت و کابل اترنت مستقیما به روتر وصل کنید. روترهای قدیمی از سرعت اترنت حداکثر 100 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کنند اما روترهای مدرن از گیگابیت اترنت پشتیبانی می‌کنند که ده برابر سریعتر هستند.

روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi چیست؟

پشتیبانی از eSata در روتر بی سیم

هنگام انتقال مقدار زیادی از داده ها، نیاز به سرعت اغلب حتی از قابلیت‌های اترنت فراتر می‌رود. به عنوان مثال انتقال یک ترابایت از فایل‌های پشتیبان از درایو اکسترنال می‌توانید با سرعت 1000 مگابیت در ثانیه چیزی بیش از دو ساعت و نیم زمان ببرد. این جایی است که درایوهای اکسترنال eSata حائز اهمیت می‌شوند. eSata مخففExternal Serial Advanced Advanced Attachment Technology است که به هارد اکسترنال eSATA اجازه می‌دهد تا داده‌ها را خیلی سریعتر از اترنت یا وای فای انتقال دهد. روترهایی که ار هارد eSARA پشتیبانی می‌کنند این امکان را به شما می‌دهند تا دستگاه ذخیره سازی اکسترنال خود را مستقیما به روتر وصل کنید و این باعث می‌شود که پشتیبان گیری با حداکثر سرعت 6 گیگابایت در ثانیه و بسیار سریعتر از استفاده از USB 2.0 یا Firewire انجام شود.

بیشتر بخوانید: چرا روترها پورت USB دارند؟

محل قرارگیری روتر بی سیم

برای اطمینان از اینکه دستگاه‌های شما بیشترین استفاده را از سیگنال‌های وای فای بدست می‌آورند، روتر خود را در موقعیت مرکزی و در یک مکان مرتفع مانند میز کار یا قفسه کتاب قرار دهید. از قرارگیری در محل هایی که دارای دیوارهای ضخیم بتنی، اشیاء فلزی و تجهیزات HVAC هستند اجتناب کنید. اگر شما خانه بزرگی دارد استفاده از توسعه دهنده وای فای برای تقویت سیگنال توصیه می‌شود.