ماوس کامپیوتر به شما امکان می‌دهد مکان نما (نشانگر) را دور صفحه حرکت دهید و سپس برای شروع برنامه یا شروع به نوشتن در یک مکان خاص یا باز کردن یک منو برای مشاهده انتخاب‌های خود، کلیک کنید. همه کامپیوترهای رومیزی دارای ماوس هستند. ماوس پس از اختراع در طول سالها بسیار توسعه یافته است و اکنون در طرح‌های مختلف عرضه می‌شود.

راهنمای استفاده از ماوس به شما کمک می‌کند تا تنظیمات موس را به درستی انجام دهید و بهترین استفاده را از ماوس خود داشته باشید. اگر هنوز ماوس مناسب را خرید نکرده‌اید، راهنمای خرید موس نارستان را مطالعه کنید.

راهنمای استفاده از ماوس

همه‌ی کامپیوترهای رومیزی دارای موس هستند و همه ی لپ‌تاپ‌ها دارای موس لمسی، اگر استفاده از موس را ترجیح می‌دهید، می‌توانید به لپ‌تاپ هم موس وصل کنید، تنظیمات موس در لپ تاپ دقیقا همانند تنظیمات موس در کامپیوتر رو میزی است؛ تفاوت بین تنظیمات به نوع دستگاه وابسته نیست بلکه به ورژن ویندوز وابسته است.

راهنمای استفاده از ماوس بی سیم

برای اتصال ماوس بی سیم به کامپیوتر، Bluetooth pairing را در هر دو دستگاه فعال کنید. با استفاده از فناوری بلوتوث به راحتی می‌توانید یک موس بیسیم را به مک یا کامپیوتر خود وصل کنید. یک موس بیسیم جایگزین مناسبی برای پد لمسی لپ‌تاپ است؛ در بعضی مواقع برای مثال زمانی که در حال انجام بازی‌های رایانه‌ای هستید، استفاده از پد لمسی به جای موس کار واقعا سختی است؛ ممکن است نیاز جدی به موس داشته باشید.

برای اینکه سیم‌ها و کابل‌ها شلوغی‌های بیش از حد ایجاد نکنند، ترجیحا از موس بی‌سیم استفاده کنید. در ادامه‌ی راهنمای استفاده از ماوس طریقه وصل شدن موس بیسیم به کامپیوتر را با هم بررسی می‌کنیم.

راهنمای استفاده از ماوس بی سیم

خوشبختانه، اتصال ماوس بی‌سیم به مک یا کامپیوتر شخصی با استفاده از فناوری بلوتوث بسیار آسان است.

راهنمای استفاده از ماوس بیسیم و نحوه اتصال به مک

 1. ماوس را در حالت جفت شدن (pairing) قرار دهید، در حالت کلی یک چراغ روشن می‌شود یا چشمک می‌زند تا نشان دهد، ماوس شما آماده جفت شدن است.
 2. برنامه System Preferences را در دستگاه Mac باز کنید، نماد چرخ دنده نقره‌ای دارد. اگر تنظیمات بلوتوث را پیدا نکردید، از نوار جستجو استفاده کنید.
 3. از لیست گزینه‌هایی که برایتان نمایش داده شد، روی Bluetooth کلیک کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس بیسیم و نحوه اتصال به مک
 4. موس را در قسمت Devices میبینید، در این قسمت ممکن است دستگاه‌هایی که قبلا از طریق بلوتوث به سیستم شما متصل شده‌اند را ببینید. روی Connect کلیک کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس بیسیم و نحوه اتصال به مک
 5. Connected در زیر نام دستگاه ظاهر می‌شود تا نشان دهد که موس بلوتوث با مک شما جفت شده و آماده استفاده است. هنگامی که Connected ظاهر شد، بلافاصله می‌توانید از موس استفاده کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس بیسیم و نحوه اتصال به مک

نحوه اتصال موس بیسیم به کامپیوتر

اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 10

تنظیمات موس بی‌سیم در ویندوز 10 با تنظیمات موس سیمی که در ادامه‌ی این راهنمای استفاده از ماوس توضیح داده‌ایم، هیچ تفاوتی ندارد و تنها تفاوت آنها در نوع اتصال می‌باشد. در ادامه مرحله به مرحله نحوه ی اتصال موس بی‌سیم در ویندوز 10 را توضیح داده‌ایم.

 1. قبل از هر کاری موس خود را روشن کنید. دکمه‌ی خاموش/روشن موس بلوتوثی، در بیستر موس‌ها در زیر آنها تعبیه شده است و بعد از روشن شدن نور قرمزی که ممکن است به حالت چشمک زن نیز باشد، مشاهده خواهید کرد. اگر موس شما از باتری استفاده می‌کند، مطمئن شوید که باتری شارژ است. محل تعبیه باتری نیز مانند دکمه‌ی روشن/خاموش در زیر موس قرار دارد.
 2. کلید میانبر WIN+I را فشار دهید تا صفحه‌ی تنظیمات باز شود. سپس روی Devices کلیک کنید.
 3. در نوار سمت چپ روی اولین گزینه (Bluetooth & other devices) کلیک کنید. سیستم شما شروع به جستجوی سیگنال پخش از ماوس می‌کند و این امکان را می‌دهد که دو دستگاه را باهم جفت کنید.
  اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 10
 4. روی سوئیچی زیر عنوان Bluetooth قرار دارد، کلیک کنید. انجام این کار بلوتوث را در ویندوز 10 شما روشن می‌کند.
  اگر آبی است، بلوتوث از قبل روشن است.
  اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 10
 5. روی + Add Bluetooth or other device کلیک کنید. اولین دکمه در بالای منوی Bluetooth & Other Devices است. سپس پنجره‌ی Add a device برایتان نمایان می‌شود.
  اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 10
 6. روی Bluetooth که اولین گزینه در بالای منوی افزودن دستگاه (Add a device) است، کلیک کنید. شروع به اسکن دستگاه‌های بلوتوث نزدیک می‌کند.
  اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 10
 7. دکمه جفت شدن (Pairing) را روی ماوس فشار دهید و نگه دارید. اکثر ماوس‌های بلوتوث دارای یک دکمه جفت شدن هستند که باید آن را برای چند ثانیه فشار داده و نگه دارید تا ماوس از طریق بلوتوث قابل شناسایی شود. به طور معمول، هنگامی که ماوس در حالت جفت شدن است، یک چراغ چشمک می‌زند. (برای اطلاع از اینکه ماوس شما دارای دکمه جفت شدن است یا خیر و در کجا قرار دارد، به دفترچه راهنمای کاربر ماوس مراجعه کنید).
 8. هنگامی که ویندوز، ماوس بلوتوث را شناسایی می‌کند، در لیست دستگاه‌ها در پنجره Add a device نام موس بلوتوث شما ظاهر می‌شود. اگر ماوس ظاهر نشد، دکمه جفت شدن ماوس را دوباره فشار داده و نگه دارید. سپس بلوتوث کامپیوتر خود را خاموش و سپس دوباره روشن کنید.
  اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 10
 9. روی نام ماوس خود کلیک کنید. این کار، ماوس شما را به لیست دستگاه‌های بلوتوثی کامپیوتر اضافه می‌کند و از آن به بعد می‌توانید بدون جفت‌سازی مجدد از آن استفاده کنید.

راهنمای استفاده از ماوس و اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 7

درست همانند ویندوز 10، تنظیمات موس بی‌سیم در ویندوز 7 با تنظیمات موس سیمی که در ادامه‌ بیان کرده‌ایم، تفاوتی ندارد. تنها تفاوت آنها در نوع اتصال می‌باشد.

 1. ماوس را روشن کنید و از شارژ بودن باتری‌های آن اطمینان حاصل کنید.
 2. با کلیک کردن روی نماد Windows در گوشه سمت چپ پایین صفحه، منوی start را باز کنید. روی Devices and Printers کلیک کنید، این گزینه در سمت راست پنجره Start، درست در زیر گزینه Control Panel قرار دارد. اگر این گزینه را پیدا نمی‌کنید، Devices and Printers را در قسمت Search در پایین پنجره Start تایپ کنید و وقتی ظاهر شد روی آن کلیک کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس و اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 7
 3. روی Add a device که در سمت چپ بالای پنجره Devices and Printers قرار دارد، کلیک کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس و اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 7
 4. دکمه Pairing یاهمان جفت شدن را روی ماوس فشار داده و نگه دارید.عموما هنگامی که ماوس در حالت جفت شدن است، یک چراغ چشمک می‌زند.
 5. روی نام ماوس خود که باید در پنجره ظاهر شود، کلیک کنید. اگر نام ماوس خود را نمی‌بینید، ممکن است به این معنی باشد که کامپیوتر شما از بلوتوث پشتیبانی نمی‌کند. با خرید یک آداپتور بلوتوث این مشکل را حل کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس و اتصال ماوس بلوتوث در ویندوز 7
 6. روی Next که در گوشه سمت راست پایین پنجره قرار دارد، کلیک کنید.
 7. منتظر بمانید تا اتصال ماوس به پایان برسد. این فرآیند ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از تکمیل، باید بتوانید مکان نما را روی صفحه با ماوس خود حرکت دهید.

تنظیمات موس در ویندوز 7

در این قسمت از راهنمای استفاده از ماوس تنظیمات تغییر سرعت حرکت مکان نما در پاسخ به حرکت ماوس، تغییر سرعت اسکرول، و تغییر سرعت دابل کلیک روی ماوس برای شناسایی به عنوان دابل کلیک را برای شما شرح می‌دهیم.

 1. روی منوی start در گوشه سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید.
  راهنمای استفاده از ماوس در ویندوز 7
 2. روی کنترل پنل کلیک کنید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 3. در گوشه سمت راست بالای کنترل پنل، اگر View By بر روی Category تنظیم شده است، روی فلش کشویی کنار Category کلیک کنید، سپس Large Icons را انتخاب کنید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 4. به پایین اسکرول کنید و روی Mouse کلیک کنید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 5. پنجره Mouse Properties باز می‌شود. برای تغییر سرعت حرکت مکان نما در پاسخ به حرکت ماوس، روی تب Pointer Options را در بالای پنجره Mouse Properties کلیک کنید. در قسمت Motion، نوار لغزنده را به سمت آهسته (slow)، یا سریع (fast) بکشید تا سرعت مورد نظر را به دست آورید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 6. برای تغییر سرعت حرکت چرخ اسکرول، روی تب Wheel در بالای پنجره Mouse Properties کلیک کنید. نوار لغزنده را به سمت آهسته (slow)، یا سریع (fast) حرکت دهید، تا زمانی که سرعت اسکرول مورد نظر انتخاب شود.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 7. برای تغییر مسافتی که اسکرول سریع طی می‌کند، روی Advanced کلیک کنید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 8. پنجره Accelerated Scrolling ظاهر می شود. نوار لغزنده را به سمت آهسته یا سریع حرکت دهید. این برای تغییر سرعت حرکت اسکرول سریع در یک صفحه وب بزرگ مفید است. پس از اتمام روی OK کلیک کنید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
 9. برای تغییر سرعت تشخیص دابل کلیک، تب Activities را در بالای پنجره Mouse Properties انتخاب کنید. نوار لغزنده را به سمت آهسته یا سریع حرکت دهید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7
  یک دابل کلیک آهسته باعث می‌شود زمان بیشتری بین هر کلیک برای اینکه به عنوان یک دابل کلیک شناخته شود، وجود داشته باشد و بالعکس؛ یک دابل کلیک سریع به زمان کمی در بین کلیک‌ها نیاز دارد تا به عنوان یک دابل کلیک شناخته شود. برای تست سرعت دابل کلیک مورد نظر، روی پوشه در قسمت تست، دابل کلیک کنید. وقتی سرعت دابل کلیک مورد نظر انتخاب شد، روی OK کلیک کنید.
  تنظیمات موس در ویندوز 7

تنظیمات موس در ویندوز 10

ویندوز 10 طیف وسیعی از گزینه‌های سفارشی سازی موس را در اختیار شما قرار می‌دهد، بنابراین در نحوه رفتار مکان نما انعطاف پذیری دارید. در این راهنمای استفاده از ماوس شما را با تنظیمات موس در ویندوز 10 آشنا میکنیم.

راهنمای استفاده از ماوس و تنظیمات دکمه اصلی ماوس و چرخ اسکرول

به پنجره ویندوز بروید و روی settings کلیک کنید (یا از طریق کلیدهای میانبر WIN+I)، پنجره‌ی مربوط به تنظیمات را باز کنید و سپس روی devices کلیک کنید و از پنجره‌ی جدید، در سمت چپ گزینه‌ی mouse را انتخاب کنید. برای تنظیمات پیشرفته‌تر روی Additional mouse options کلیک کنید.

تنظیمات موس در ویندوز 10

این صفحه به شما امکان می‌دهد، عملکرد چرخ اسکرول را سفارشی کنید و تعیین کنید که کدام دکمه ماوس به عنوان دکمه اصلی عمل می‌کند. می‌توان چرخ ماوس را طوری تنظیم کرد که در میان خطوط یا کل صفحه‌ها حرکت کند ( برای مثال همانند دکمه‌های Page Up/Page Down ). همچنین می‌توانید تعداد خطوط یا صفحه‌هایی را که باید همزمان پیمایش شوند، سفارشی کنید. پیمایش پنجره‌های غیرفعال هنگامی که ماوس را روی آن‌ها می‌بریم؛ تنها تنظیمی است که در کنترل پنل موجود نبود و این ویژگی برای ویندوز 10 و جدید است.

طبق توضیحات بیان شده این امکان وجود دارد که با نگهداشتن موس روی هر پنجره و اسکرول کردن، پنجره را بدون نیاز به فوکس کردن روی آن، پیمایش کنید.

بقیه تنظیمات ماوس در کنترل پنل قرار دارند. با کلیک کردن روی Additional mouse options در سمت راست صفحه تنظیمات ماوس، می‌توانید به آنها دسترسی داشته باشید. پنجره Mouse Properties ظاهر می‌شود که در طول نسل‌های مختلف سیستم عامل ویندوز تغییر چندانی نکرده است.

تنظیمات موس در ویندوز 10

تب اول این صفحه سه گزینه را در اختیار شما قرار می‌دهد. اولین مورد از برنامه Settings کپی شده است و به شما امکان می‌دهد، دکمه اصلی ماوس خود را سفارشی کنید. مورد دوم به شما امکان تغییر  زمان دابل کلیک را می‌دهد؛ اگر متوجه شدید که ویندوز دابل کلیک را تشخیص نمی‌دهد، یا مطابقت‌های مثبت کاذب می‌دهد، می‌توانید از نوار لغزنده و ناحیه تست برای تنظیم دقیق مدت زمان یک دابل کلیک استفاده کنید.

ClickLock

وقتی این ویژگی فعال است، لازم نیست دکمه ماوس خود را هنگام کلیک کردن و کشیدن آن نگه دارید. در عوض، دکمه را برای مدت کوتاهی نگه می‌دارید، که انتخاب را شروع می‌کند. سپس می‌توانید دکمه را رها کنید، ماوس را حرکت دهید تا انتخاب شما تکمیل شود و دوباره دکمه را فشار دهید تا عملیات تایید شود. این در درجه اول برای افرادی در نظر گرفته شده است که ممکن است فشار دادن دکمه ماوس برای مدت طولانی برایشان سخت باشد. برای فعال کردن این ویژگی مراحل زیر ا طی کنید.

settings>>Devices>>mouse>>additional mouse options<<Buttons>>clicklock>>Turn on clickLock>>OK

تنظیمات موس در ویندوز 10

سرعت و حساسیت پوینتر – راهنمای استفاده از ماوس

تب Pointer Options به طور مستقیم برای عملکرد ماوس شما قابل استفاده است. اولین مجموعه از گزینه‌ها به حرکت مکان نما مربوط می‌شود و شما می‌توانید سرعت حرکت مکان نما را کنترل کنید، به شما امکان کاهش یا افزایش حساسیت موثر ماوس را می‌دهد.

همچنین یک چک باکس افزایش دقت اشاره‌گر (Enhance pointer precision) وجود دارد که به صوت پویا، حساسیت را نسبت به حرکت موس تنظیم می‌کند. اگر ماوس بازی یا حرفه‌ای دارید، باید توجه داشته باشید که هر دو گزینه pointer speed و recision options ممکن است با تنظیمات DPI و حساسیت ارائه شده توسط ماوس شما در تضاد باشند.

تنظیمات موس در ویندوز 10

بخش دوم تب Pointer Options ویژگی «Snap To» را کنترل می‌کند. یک ویژگی دسترس‌پذیری که به‌ طور خودکار مکان‌ نمای شما را با باز شدن پنجره‌های بازشو جدید روی صفحه‌ نمایش حرکت می‌دهد. مکان نما به طور خودکار به دکمه پیش فرض در هر پنجره باز منتقل می‌شود، بنابراین نیازی نیست ماوس خود را برای فشار دادن کلید “OK” حرکت دهید.

راهنمای استفاده از ماوس و تنظیمات مربوط به پیدا کردن مکان نما

و در آخر بخش Visibility به شما امکان کنترل زمان مخفی شدن مکان نما را می‌دهد. برای پنهان کردن مکان نما در هنگام تایپ می‌توانید چک باکس Hide pointer while typing را فعال کنید.

با استفاده از گزینه Display pointer trails، اگر در پیدا کردن مکان نما مشکل دارید، می‌تواند با حرکت دادن موس مسیرهای نشانگر را نمایش دهد، که ماوس شما را در سراسر صفحه ردیابی می‌کند.

آخرین ویژگی، قابلیت استفاده از Show location of pointer when I press the CTRL key است؛ زمانی که مکان نما را گم کردید با فشار دادن کلید ctrl روی کیبورد، مکان نما به شما نمایش داده می‌شود.

چگونه تنظیمات موس را به حالت اول برگردانیم

گاهی اوقات ممکن است از تغییرات اعمال شده در تنظیمات موس ناراضی باشید و بخواهید آن را به حالت اولیه بازگردانید. ادامه راهنمای استفاده از ماوس را مطالعه کنید، تا نحوه‌ی بازگردانی تنظیمات موس به حالت اولیه را ببینید.

 1. به منوی start بروید و سپس setting را سرچ کرده و روی آن کلیک کنید. سپس روی Devices کلیک کنید.
  چگونه تنظیمات موس را به حالت اول برگردانیم - راهنمای استفاده از ماوس
 2. در سمت چپ روی mouse کلیک کنید.
  چگونه تنظیمات موس را به حالت اول برگردانیم - راهنمای استفاده از ماوس
 3. از پنجره‌ی باز شده روی additional mouse options در سمت راست کلیک کنید و دوباره از پنجره‌ی باز شده روی تب pointers و سپس روی use default  و در نهایت روی Apphy کلیک کنید.
  چگونه تنظیمات موس را به حالت اول برگردانیم - راهنمای استفاده از ماوس

تنظیمات موس شما به حالت اولیه باز می‌گردد.

راهنمای استفاده از ماوس در لپ تاپ

اکثر تاچ پدهای لپ‌تاپ صرف نظر از برند، کار یکسانی انجام می‌دهند. تاچ پد بدون نیاز به موس کار شما را انجام می‌دهد، اما دقت و سرعت استفاده از موس را نخواهد داشت. اگر تاچ پد لپ‌تاپ شما دچار مشکل شده است، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی آموزش ۸ راه حل ساده و کاربردی رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ نارستان را مطالعه کنید.

استفاده از موس در لپ‌تاپ درست مانند استفاده از موس در کامپیوتر است و تفاوتی که در تنظیمات ممکن است وجود داشته باشد، به ویندوز یا سیستم عامل لپ‌تاپ مرتبط است. به عنوان مثال اگر لپ‌تاپ شما ویندوز 10 است، باید پاراگراف راهنمای استفاده از ماوس در ویندوز 10 را که بالا به آن اشاره کرده‌ایم، مطالعه کنید.

راهنمای استفاده از ماوس در گوشی اندروید

اینکه بخواهید برای همه‌ی کارهایی که در تلفن یا تبلت انجام می‌دهید از انگشتانتان استفاده کنید، کار سختی محسوب می‌شود، به عنوان مثال برای انجام کارهایی از قبیل طراحی یا انجام بازی‌های حساس پدهای لمسی به اندازه‌ی کافی مناسب نیستند؛ ماوس سطحی از کنترل را در اختیار شما قرار می‌دهد که تاچ پدها هنوز به آن دست نیافته‌اند.

اولین دلیل عدم استفاده از ماوس در دستگاه‌های اندرویدی، ناسازگاری فیزیکی آنها می‌باشد. تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها دارای پورت‌های micro-USB هستند، اما ماوس استاندارد شما دارای یک رابط USB با اندازه کامل یا استاندارد است که با اکثر لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌ها مطابقت دارد.

راهنمای استفاده از ماوس در گوشی اندروید

اولین چیزی که می‌توانید برای اتصال موس به دستگاه اندرویدی استفاده کنید، رابط otg  است که مانند پل عمل می‌کند و یک طرف آن با دستگاه اندروید و سمت دیگر آن با موس سازگاری دارد. تنها مشکلی که در استفاده از otg وجود دارد این است که همه‌ی دستگاه‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کنند.

راهنمای استفاده از ماوس و اتصال آن با otg به دستگاه اندرویدی

مراحل ایجاد اتصال صحیح از طریق otg ساده است:

 • OTG را به دستگاه اندرویدی خود وصل کنید.
 • اکنون ماوس یا صفحه کلید را به otg وصل کنید.
 • منتظر اعلان سخت افزار جدید شناسایی شد(new hardware detected) باشید.
 • شروع به استفاده از دستگاه کنید.

اگر مکان نما روی صفحه، نمایش داده می‌شود، به این معنی است که اتصال به درستی برقرار شده است.

راهنمای استفاده از ماوس بلوتوث در ستگاه اندروید

با توجه به فراگیری بلوتوث، استفاده از موس بلوتوث در دستگاه اندرویدی کار عجیبی نیست. بلوتوث گوشی خود را روشن کنید.

 1. به منوی تنظیمات (Settings) گوشی بروید.
 2. منوی مربوط به بلوتوث را با نگه داشتن دستتان روی گزینه‌ی بلوتوث (با توجه به نسخه اندروید) باز کنید.
 3. سپس، روی جفت کردن دستگاه جدید (Pair new device) ضربه بزنید، اگر آن را نمی‌بینید، روی Scan for devices ضربه بزنید.
 4. در این مرحله، ماوس را با نگه داشتن دکمه جفت شدن قابل شناسایی کنید.

راهنمای استفاده از ماوس و اتصال آن به دستگاه اندرویدی از طریق برنامه

اگر دستگاه شما از otg پشتیبانی نمی‌کند، ناامید نشوید. می‌توانید از برنامه DeskDock که در فروشگاه Google Play موجود است و برای موس رایگان است، استفاده کنید. استفاده از کیبورد همراه موس برای این برنامه پولی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *