اگر قصد خرید موس جدید دارید؛ در مقاله راهنمای خرید موس نارستان با ما همراه باشید تا نکات لازم برای انتخاب بهترین موس را با هم مورد بررسی قرار دهیم. قبل از هرچیزی باید اطلاعات کلی راجع به ظاهر سخت افزار مورد نظر داشته باشید؛ موس یک سخت افزار ساده است که یک سنسور در زیر و دو دکمه و یک چرخ اسکرول روی آن وجود دارد؛ که به شما امکان برقراری ارتباط با برنامه‌ها را می‌دهد.

در واقع موس اصلی ترین وسیله برای کنترل کامپیوتر است. انواع ماوس در طرح‌ها و قیمت‌های متنوع در بازار موجود است و زمانی که برای خرید موس به بازار می­‌روید؛ باید اطلاعاتی از قبیل کارایی، نوع اتصال، اندازه و غیره داشته باشید.

راهنمای خرید موس و بررسی انواع ماوس

با گذشت زمان و با توجه به تکامل موس‌ها، هرکدام برای موقعیت‌های خاصی در نظر گرفته می‌شوند. در حالت کلی کاربرد ماوس را می­‌توان در دو دسته گیمینگ و معمولی قرار داد. ماوس گیمینگ برای بازی‌های حرفه‌ای طراحی شده است و منظور از معمولی همان ماوسی است که اکثر مردم برای کامپیوتر رومیزی و لپتاپ استفاده می‌کنند. بنابراین قبل از خرید موس باید کاربرد آن را مشخص کنید.

موس با سیم و بی سیم

ماوس‌های بی سیم همانطور که از نامشان مشخص است هیچ سیم یا کابلی به همراه ندارند و به جای آن گیرنده‌ای به همراه دارند که از طریق  امواج اطلاعات را دریافت می کنند. ماوس‌های بی سیم با ماوس‌های کابلی یا سیم دار به رقابت می‌پردازند. هر کدام از این ماوس‌ها برای کاربردهای خاصی مناسب هستند. به عنوان مثال گیمرهایی هستند که هماهنگی مطلوب و قابلیت اطمینانی که ماوس‌های سیمی عرضه می‌کنند را ترجیح می‌دهند. درحالیکه برخی دیگر از این دسته از کاربران دست و پا گیر نبودن ماوس‌های بی سیم را دوست دارند. مزیت اصلی ماوس‌های بی سیم، راحتی آن است.

موس با سیم و بی سیم

در نوع معمولی موس‌های سیم دار، از سرعت بالاتری برخوردار هستند؛ اما در حالت‌های پیشرفته موس‌های بی سیم و سیم دار، از لحاظ سرعت تفاوت زیادی ندارند و حتی ممکن است موس‌های بی سیم حرفه‌ای سرعت و دقت بیشتری داشته باشند.

عموما از موس سیم دار برای کامپیوترهای رومیزی و از ماوس بی سیم برای لپتاپ استفاده می‌کنند.

بررسی نکات مثبت استفاده از موس با سیم در را هنما خرید موس

 • در حالت عادی به دلیل اتصال کابلی از سرعت و دقت بالاتری برخوردار هستند.
 • به دلیل نداشتن باتری و ترانسیمتر، سبک‌تر از موس‌های بی سیم هستند.
 • غالبا از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند.

نکات منفی استفاده از موس سیم دار

 • موس‌های سیم دار به دلیل دارا بودن سیم محدودیت حرکت دارند.
 • به دلیل دارا بودن سیم ممکن است دست و پاگیر باشدو این‌ها نکاتی هستند که مورد توجه ویژه گیمرها قرار دارد.

نکات مثبت استفاده از موس بی سیم

 • موس های بی سیم محدودیت حرکت ندارند؛ به این معنی که می توانید کامپیوتری که به پرژکتور وصل است را از فاصله‌ی تقریبا دوری کنترل کنید.
 • برای افرادی که مدام در حال حمل لپتاپ خود هستند موس بی سیم گزینه مناسب‌تری است.
 • از موس بی سیم می‌توانید روی چندین دستگاه استفاده کنید.

بررسی نکات منفی استفاده از موس بی سیم در راهنمای خرید موس

 • مشکلاتی از قبیل اتمام باتری حین کار
 • تداخل امواج
 • عموما گران‌تر از موس‌های سیم دار هستند.

موس گیمینگ

گیمرها همیشه باید هزینه‌ای را برای ماوس‌های اختصاصی کنار بگذارند. ماوس گیمینگ به شما اجازه می‌دهد که بازی راحت‌تری داشته باشید. بهترین ماوس‌های گیمینگ ارگونومی هستند و برای بازی‌های طولانی، راحت‌تر هستند و سنسورهایی با کیفیت بالاتر دارند که دقت کار را بهبود می‌دهد. در موس‌های گیمینگ هر عنصر اصلی تا حد زیادی تقویت شده است. برای مثال دکمه‌های زیاد، وضوح پیگیری بالاتر و منحنی‌های بیشتر.

بعضی از ماوس‌های مخصوص بازی از نوع عمومی ماوس بازی هستند؛ در حالی که برخی دیگر برای نوع خاصی از بازی‌ها و متناسب با نیاز همان بازی طراحی شده‌اند.

موس گیمینگ

اکثر موس‌های بازی، برای راحتی کار به شما اجازه شخصی سازی بدنه ماوس را می‌دهند. تغییر وزن موس‌های بازی از ویژگی‌های خوب این دسته از موس‌ها است که البته قیمت بالایی هم دارند. برخی از ماوس‌ها حتی این امکان را به شما می‌دهند که مرکز تعادل رو تغییر دهید یا ارتفاع دست را بطور دلخواه تنظیم کنید. برای افراد که استفاده معمولی دارند؛ نیازی به انواع حرفه‌ای موس نیست.

بنابراین، برای اینکه موس بازی مورد نظرتان را پیدا کنید؛ ابتدا باید سبک بازیتان را مشخص کنید و سپس انتخابتان را مطابق با سلیقه خود تغییر دهید.

ماوس‌های گیمینگ در دو حالت بی سیم و با سیم موجود است؛ نوع سیم دار از طریق USB و PS/2 و نوع بی سیم، از طریق بلوتوث به سیستم متصل می‌شود. اگر سرعت و دقت در بازی برایتان مهم است و می‌خواهید هزینه کمتری برای خرید موس اختصاص دهید؛ موس سیم دار گزینه مناسبی برای شماست؛ اما اگر آزادی حرکت و مدیریت راحت‌تر برایتان مهم است؛ می‌توانید موس بی سیم را انتخاب کنید.

موس توپی

شاید بتوان گفت جالب‌ترین نوع در میان انواع موس‌ها است. برخلاف دیگر ماوس‌ها، نیازی به حرکت دادن آن نیست و حرکت لازم را با توپ موجود بر روی آن، توسط انگشت شست انجام می‌دهند؛ اما به دلیل اینکه موس‌های توپی بسیار قدیمی هستند؛ امروزه بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موس توپی در راهنمای خرید موس

توپ موجود روی موس با دست قابل کنترل بوده و عموما از جنس شیشه یا پلاستیک می‌باشد تا در حین استفاده آلوده نشود. از مزایای این مدل می‌توان به ثابت بودن موس و سرعت حرکت بالای مکان نما اشاره کرد. البته در حال حاضر ماوس‌های توپی منسوخ شده و مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

موس ارگونومیک

ماوس‌های ارگونومی مناسب دستان شما طراحی شده‌اند تا فشاری که روی انگشتان دست و مچ دست شما اعمال می‌شود را کاهش دهند. این ماوس‌ها دارای دکمه‌های اضافه هستند و میزان راحتی آن بستگی به شرایط استفاده دارد. بعضی از کاربران دوست دارند؛ ماوس را به صورت صحیحی در دست خود نگهدارند؛ در حالی که برخی دیگر دوست دارند ماوس را به صورت محکم تری در دست بگیرند.

موس ارگونومی در راهنمای خرید موس

اتصال ماوس

یکی دیگر از نکات مهمی که زمان خرید موس باید به آن توجه داشته داشته باشید، کانکتور ماوس است. کانکتور ماوس یک سوکت یا رابط اختصاصی روی کامپیوتر است که از آن برای اتصال ماوس استفاده می‌شود. از زمان اختراع اولین کامپیوتر شخصی توسط IBM در سال ۱۹۸۱ انواع مختلفی از کانکتورهای موس تولید شده‌اند.

موس باس

اولین نوع موس ازطریق یک باس به کامپیوتر متصل می‌شد؛ بنابراین از آن به عنوان ماوس باس یاد می‌شود. کامپیوترهای شخصی سازگار با IBM از این نوع ماوس استفاده می‌کردند. این کانکتور باس از طریق یک کارت ISA پیاده سازی شده بود که به کامپیوتر متصل می‌شد. بعدا ماوس سریال جایگزین ماوس باس شد.

ماوس سریال

ماوس سریال از طریق پورت سریال به کامپیوتر متصل شد. پورت سریال یک کانکتور ارتباطی فیزیکی است که از طریق آن اطلاعات به صورت سری به داخل و خارج از کامپیوتر انتقال داده می‌شود. ماوس سریال نیز در حال حاضر منسوخ شده است.

ماوس PS/2

ماوس PS/2 به پورت PS/2 سبز رنگ پشت کیس متصل می‌شود. کانکتور موس PS/2 یک رابط ۶ پین کوچک است که در سال ۱۹۸۷ طراحی شده است. این کانکتور جایگزین کانکتورهای سریال شد. نام این نوع کانکتور از سیستم‌های شخصی IBM/2 گرفته شده است که در سال ۱۹۸۷ به بازار معرفی شدند.

موس USB

شکل و ظاهر ماوس‌های USB مانند سایر ماوس‌ها است. تنها تفاوت در رابط مورد استفاده است. این نوع موس از یک پورت USB در جلو یا پشت کیس برای اتصال استفاده می‌کند.

Universal Serial Bus جایگزین پورت‌های PS/2 شدند؛ گرچه اکثر کامپیوترها هنوز دارای پورت PS/2 هستند؛ این استاندارد صنعتی در اواسط دهه ۱۹۹۰ تولید شد. این کابل‌ها، اتصالات و پروتکل‌های ارتباطی برای اتصال و ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه‌های جانبی تعریف شدند.

موس بی سیم بلوتوث

پورت USB همچنین برق دستگاه متصل را تامین می‌کند؛ از این رو دیگر نیازی به اتصال دهنده‌های برق نیست. پورت USB به منظور استاندارد سازی اتصال وسایل جانبی کامپیوتر مانند ماوس، صفحه کلید، دوربین دیجیتال، گوشی‌های هوشمند، کنسول‌های بازی، فلش مموری‌ها و … طراحی شده‌اند.

بنابراین ساده‌ترین راه اتصال موس به کامپیوتر اتصال از طریق کابل USB است. ماوس‌ها معمولا نصب راحتی دارند و به جز موس‌های بازی حرفه‌ای، هیچ نرم افزار اضافه‌ای برای نصب ندارند. در واقع تمام تنظیماتی که به آن نیاز دارید؛ اتصال کابل است. عموما برای بازی‌های مهم از اتصالات سیمی استفاده می‌کنند که تا حد ممکن مشکلاتی از قبیل اتمام باتری در حین بازی نداشته باشند.

موس بی سیم

این جدیدترین نوع موسی است که از کابل برای اتصال به پشت کیس کامپیوتر استفاده نمی‌کند. این نوع موس، شلوغی که ماوس‌های کابلی برای شما ایجاد کرده بودند را از بین می‌برد. برخی از ماوس‌های بی سیم از طریق دانگل به پورت USB متصل می‌شوند؛ در حالی که برخی دیگر از اتصال بلوتوث استفاده می‌کنند. ماوس‌ها می‌توانند از طریق باتری از نوع AA تغذیه شوند.

موس بی سیم ارزان

بی سیم بلوتوثی

هنگام خرید موس وایرلس، شما می‌توانید از بین مدل‌های بلوتوثی یا فرکانس رادیویی (RF) که از طریق همان فرکانس بی سیم 2.4 گیگاهرتزی که توسط تلفن‌های بی سیم استفاده شده است؛ به کامپیوتر متصل می‌شوند؛ انتخاب داشته باشید. ماوس‌های RF ممکن است پاسخگویی کمتری داشته باشند. تنظیمات بسیار ساده‌ای دارد و دارای دانگل است.

نکته مهم این است که دانگل یکی از پورت‌های USB شما را اشغال می‌کند و اگر شما دانگل را گم کنید؛ استفاده از ماوس تقریبا غیرممکن خواهد بود. موس‌های RF بیشتر در معرض تداخل هستند. موس‌های بلوتوثی راحت‌تر هستند؛ پورت ارزشمند USB شما را اشغال نمی‌کنند؛ عمر باتری را کاهش نمی‌دهند و می‌توانید به صورت اشتراکی از آن در بین چند کامپیوتر استفاده کنید. راه اندازی یک ماوس بلوتوثی نیاز به چند مرحله اضافه دارد و در صورت راه اندازی مجدد سیستم، شما باید منتظر بمانید تا اتصال مجددا برقرار شود.

اندازه و وزن

بیشتر افراد هنگام خرید موس به اندازه دست خود توجه می‌کنند؛ در صورتی که این موضوع اهمیت چندانی ندارد. گاهی اوقات افرادی که دست‌های کوچک‌تری دارند با موس‌های سایز بزرگ راحت‌تر کار می‌کنند یا بلعکس. بنابراین راحتی خود را در درجه اول قرار دهید.

اما به شما توصیه می کنیم برای انجام کارهای حرفه‌ای از خرید ماوس‌هایی با سایز کوچکتر دوری کنید؛ زیرا کنترل موس‌های کوچک سخت‌تر بوده و دقت کار شما را پایین می­اورد.

در رابطه با اندازه و وزن موس‌های گیمینگ می‌توان گفت، بطورکلی ماوس‌های کوچکتر و سبکتر برای اجرای سریعتر بازی‌ها مناسب هستند. از طرفی ماوس‌های بزرگتر می‌توانند ارگونومیک‌تر باشند و برای استفاده برای مدت طولانی راحت‌تر هستند. اما همانطور که می‌دانید، همه این موارد به ترجیح شخصی شما بستگی پیدا می‌کند.

میانگین وزن یک موس با سیم بین 90 الی 100 گرم می‌باشد و همانطور که می‌دانید موس‌های بی سیم به علت دارا بودن باتری، وزن بیشتری دارند؛ همچنین وزن موس مخصوص بازی حداقل 121 گرم و حداکثر 181 است.

ماوس‌ها دارای دو نسخه برای افراد راست دست و چپ دست هستند و شما باید نسخه مناسب را خریداری کنید. عامل دیگری که هنگام خرید موس باید در نظر بگیرید؛ میزان صدایی است که تولید می‌کند. هنگامی که شما به صورت فشرده در حال کار هستید؛ نیاز به کلیک زیادی دارید که ممکن است افراد نزدیک شما را آزرده کند. برای حل این مشکل شما باید از موس های بدون صدا انتخاب کنید.

سنسور موس

در حال حاضر موس‌ها با دو نوع سنسور لیزری و اپتیکال یا همان نوری به بازار عرضه می‌شوند. نوع حسگر برای گیمرها از توجه ویژه‌ای برخوردار است.

موس‌هایی که سنسورهای لیزری دارند روی تمامی سطوح قابل استفاده هستند. در این مورد از اشعه مادون قرمز استفاده می‌شود که قابل دیدن نیست؛ بنابراین هیچ نوری از آن منتشر نمی‌شود.

موس‌های نوری از یک چراغ ال ای دی استفاده می‌کنند و به علت دارا بودن قیمت مناسب عموما از این نوع موس‌ها استفاده می‌شود. برای حرکت روان این نوع ماوس‌ها بهتر از یک موس پد یا سطوح مات استفاده کنید.

DPI و اهمیت آن هنگام خرید موس

DPI در واقع مخفف عبارت Dot Per Inch است. اگر ماوس شما ۱۶۰۰ DPI دقت داشته باشد و شما آن را یک اینچ (۲.۵۴ سانتیمتر) حرکت دهید؛ نشانگر ماوس ۱۶۰۰ پیکسل حرکت خواهد کرد. هرچه DPI بالاتر باشد ماوس حساس‌تر خواهد بود. یعنی با کوچکترین حرکت ماوس، نشانگر ماوس حرکت خواهد کرد. تقریبا تمام ماوس‌های موجود در بازار حدود ۱۶۰۰ DPI دارند. ماوس‌های گیمینگ معمولا دارای ۴۰۰۰ DPI یا بیشتر هستند.

توصیه ما به شما در راهنمای خرید موس این است:

 • اکثر کاربران عادی نیازی نیست که در مورد DPI نگرانی داشته باشند.
 • DPI بالا برای نمایشگرهایی که وضوح بالایی دارند و یا حالت‌های چند مانیتوره عالی هستند. DPI بالا به شما کمک می‌کند تا بین مانیتورها حرکت سریعی داشته باشید.
 • برای بازی، DPI بالا به شما امکان می‌دهد تا سریعتر عمل کنید و واکنش بهتری داشته باشید. DPI پایین‌تر به شما امکان کنترل و دقت بیشتری را می‌دهد. گیمرها نیاز به موسی دارند که بتوانند تنظیمات DPI آن را تغییر دهند.
 • برای انجام کارهایی از قبیل فتوشاپ که نیاز به دقت بالایی دارند؛ DPI پایین تر می‌تواند بهتر باشد.

خلاصه راهنمای خرید موس

با توجه به موارد ذکر شده در مقاله راهنمای خرید موس به این نتیجه میرسیم که برای استفاده‌های روزمره و انجام کارهایی از قبیل وب‌گردی و همانند آن نیازی به موس های حرفه‌ای نیست و می‌توانید از موس سیم‌دار برای کامپیوتر رومیزی و از موس بی سیم برای لپتاپ استفاده کنید.

اما اگر گیمر حرفه ای هستید و یا از برنامه‌های ویرایش عکس و فیلم استفاده می‌کنید و دقت و سرعت و راحتی برای شما در درجه اول قرار دارد؛ باید هزینه بیشتری پرداخت کنید و موس حرفه‌ای که راحتی را نیز برای شما به ارمغان میاورد؛ تهیه کنید. با توجه به موارد گفته شده در رابطه با سرعت و دقت موس‌های سیمی، ماوس گیمینگ بی سیم معمولا انتخاب عاقلانه‌تری است؛ اما اگر راحتی حمل و دست و پاگیر نبودن موس برای شما حائز اهمیت است؛ موس‌های گیمنگ بی سیم می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.