خنک کردن کامپیوتر از فاکتورهای مهمی است که در هنگام ساخت یا خرید یک سیستم باید در نظر داشته باشید. این دانش رایج برای بسیاری از سازندگان رایانه شخصی است، اما بررسی اینکه چرا خنک کردن کامپیوتر بخشی جدایی‌ناپذیر از ساخت است، می‌تواند مفید باشد. اصول اولیه ساده است: بارهای کاری سخت (مانند بازی) منجر به تولید گرما از سخت‌افزار می‌شود. گرمای بیش از حد قطعات می‌تواند منجر به مشکلات عملکرد شود.

یک راه‌اندازی ایده‌آل تمام اجزای شما را به اندازه کافی خنک نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد بهترین عملکرد را از سیستم خود داشته باشید. بنابراین، چه گیمر باشید و چه کاربر معمولی رایانه، شما به کیس خنک نیاز دارید؛ در غیر اینصورت اجزای سیستم شما در معرض داغ شدن بیش از حد قرار دارند. در اینجا ده روش مقرون به صرفه برای خنک کردن کامپیوتر شما آورده شده است.

نحوه اندازه گیری دما برای خنک کردن کامپیوتر

بهترین راه برای اندازه‌گیری آسان اگر رایانه شما بیش از حد داغ است، نظارت بر دمای گزارش شده توسط CPU و GPU است. اگر این دو جزء در محدوده دمایی توصیه شده خود باقی بمانند، بقیه چیزها باید خوب باشد. برای CPUها، این به این معنی است که پردازنده خود را در هنگام بارگیری زیر 80 درجه سانتیگراد نگه‌دارید، اما ترجیحاً بسیار پایین‌تر. حداکثر دمای کاری یک CPU خاص اغلب بالاتر از 80 درجه است، اما این یک معیار کلی خوب است. برنامه‌های زیادی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند دمای CPU را کنترل کنید، اما ما Core Temp را توصیه می‌کنیم، زیرا این یک برنامه سبک وزن است که کار خود را به خوبی انجام می‌دهد.

نحوه اندازه گیری دما برای خنک کردن کامپیوتر

همچنین یک دمای خواندنی برای هر هسته CPU را گزارش می ‌دهد که می‌توانید در یک نگاه در سینی سیستم رایانه شخصی خود مشاهده کنید. کارت‌های گرافیکی می‌توانند کمی بهتر از پردازنده باشند، اما در حالت ایده‌آل، دمای آن‌ها زیر 85 درجه سانتی‌گراد باقی می‌مانند. روکش های نرم‌افزاری اصلی AMD و Nvidia می‌توانند دمای کارت گرافیک شما را گزارش کنند. گزینه دیگری که برای همه مفید است، Afterburner MSI است.

ورود و خرج هوا به داخل کیس برای خنک کردن کامپیوتر

خنک کردن کامپیوتر با دو فن کیس شروع می‌شود. شما می‌توانید فن‌های بیشتری داشته باشید، اما از نظر ما حداقل دو عدد ضروری است. برخی از دسکتاپ‌های ارزان‌تر یا کیس‌های رایانه شخصی تنها با یک فن عرضه می‌شوند؛ اگر این موضوع در سیستم شما صادق است، بهتر است یک فن دیگر نیز نصب کنید. یکی باید برای ورودی باشد که هوای خنک را وارد کیس کند، دیگری برای خروج یا انتقال هوای گرم به بیرون از کیس است. محل قرارگیری این فن‌ها به کیس بستگی دارد، اما فن خروجی معمولاً در پشت کیس، نزدیک CPU قرار می‌گیرد.

همچنین می‌تواند در بالای کیس، درست بالای CPU باشد. این محل قرارگیری منطقی است، زیرا CPU گرمای زیادی را تولید می‌کند که باید از کیس خارج شود و دیگر مولد اصلی حرارت یعنی کارت گرافیک، درست زیر آن قرار دارد. فن ورودی به طور ایده‌آل باید هوای خنک را از جلوی کیس به سمت داخل بکشد، از جایی که اجزای گرم قرار دارند. با این حال، همه اینها به کیس شما بستگی دارد، زیرا قرار دادن فن توسط طراحی کیس شما دیکته می‌شود.

فشار‎‌ هوا

فن‌های کیس برای دستیابی به یکی از چندین موقعیت استفاده می‌شوند، فشار مثبت، فشار منفی، یا تعادل یکنواخت بین این دو. فشار مثبت زمانی است که هوای خنک بیشتری به داخل کیس وارد شود و فشار منفی برعکس است، یعنی زمانی که هوای بیشتری به بیرون رانده می‌شود؛ باید واقعاً به محل قرارگیری فن و جهت چرخش آن فکر کنید. بهتر است که اکثر فن‌ها (اگر بیش از دو عدد داشته باشید) به سمت بیرون بوزند تا همه‌ی هوای گرم را از اجزای شما دور کنند.

نوع فشاری که می‌خواهید واقعاً به نیازهای شما بستگی دارد. برخی از افراد باید جریان هوای مثبت را هدف قرار دهند. با این حال، جریان یکنواخت فشار مثبت و منفی بهترین گزینه برای اکثر مردم است. هنگامی که هوای کافی از بیرون در داخل کیس حرکت می‌کند، در حالی که هوای واقعا داغ را به بیرون رانده می‌کنید، از مزایای کاهش تجمع گرد و غبار و در عین حال حرکت هوا برخوردار خواهید شد. نکته‌ی مهم این است که مطمئن شوید، فیلترهایی در نزدیکی فن‌های ورودی وجود داشته باشد تا از ورود گرد و غبار بیش از حد به داخل کیس جلوگیری کنند.

چرا خنک کردن کامپیوتر و خنک نگهداشتن آن مهم است؟

کامپیوتر بر اساس حرکت قطعات الکترونیکی کار می‌کند. وقتی این قطعات گرم‌تر می‌شوند، کندتر حرکت می‌کنند و همین موضوع ممکن است باعث شود که در عملکرد کامپیوتر اختلال ایجاد شود. بنابراین بهترین راه مقابله با گرما و حفظ عملکرد صحیح کامپیوتر، استفاده از روش‌های مختلف برای خنک کردن کامپیوتر است که در ادامه ما ده مورد از روش‌های خنک کردن کامپیوتر را برای شما توضیح داده‌ایم.

1. برای خنک کردن کامپیوتر سیستم خود را از پنجره ها و فضاهای گرم دور نگهدارید

مهم است که رایانه شما در کجا قرار بگیرد، آیا در مکانی گرم قرار دارد؟ مطمئن شوید که سیستم شما در نزدیکی یک دریچه حرارتی یا در یک منطقه حساس به دما (یعنی نزدیک یک پنجره) قرار نداشته باشد. اغلب تغییر مکان سیستم شما به سادگی می‌تواند به خنک نگهداشتن آن کمک کند.

2. برای خنک کردن کامپیوتر به سیستم خود کمی فضای تنفس بدهید

به محل قرارگیری رایانه خود نگاهی بیندازید و موانعی را که جریان هوا را محدود می‌کنند، بردارید. برای بهترین عملکرد، باید حدود 7 الی 10 سانت فضا را در همه طرف‌های کامپیوتر خود باز بگذارید. همچنین، به میز کامپیوتر خود نیز توجه داشته باشید، آیا طراحی میز کامپیوتر شما به گونه‌ای است که باید سیستم خود را داخل یک کابینت یا کشو بسته قرار دهید؟ اگر سیستم شما در یک فضای بسته باشد، با افزایش خطر گرم شدن بیش از حد مواجه خواهید شد.

3. کیس سیستم خود را ببندید

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یک کیس باز به تنظیم دمای داخلی کمک نمی‌کند! در واقع برعکس عمل می‌کند و آنها را محدود می‌کند. یک کیس بسته به سیستم شما کمک می‌کند تا خنک بماند، زیرا تاثیر گرد و غبار و زباله‌ها را بر روی فن‌های خنک کننده کاهش می‌دهد. کثیفی بیش از حد می‌تواند باعث شود فن‌های سیستم شما سرعت خود را کاهش دهند یا کلاً متوقف شوند. کیس‌ها برای جابجایی موثر هوا طراحی شده‌اند و با فن‌ها و ورودی و خروجی مناسب می‌توانید اطمینان ایجاد کنید که اجزای سیستم شما حفظ خواهند شد.

4. برای خنک کردن کامپیوتر فن های سیستم خود را تمیز کنید

 

برای خنک کردن کامپیوتر فن های کامپیوتر را تمیز کنید

گرد و غبار و کثیفی می‌توانند اولین خط دفاع از دمای شما یعنی فن‌های سیستم را خراب کنند. وقتی کیس خود را باز کنید، چندین فن پیدا خواهید کرد، یکی در بالای CPU، یکی در داخل منبع تغذیه و شاید یک یا چند فن در جلو یا پشت کیس. به سادگی کامپیوتر خود را خاموش کنید و با فشار هوای سرد سشوار، گرد و غبار فن‌ها را تمیز کنید. هیچگاه برای تمیز کردن گرد و غبار داخل کیس از جاروبرقی استفاده نکنید، زیرا اصطکاکی که مکش جاروبرقی ایجاد می‌کند، اغلب بیشتر از گرما به اجزای سیستم آسیب می‌زند.

5. فن های CPU را ارتقا دهید

مسلماً CPU یکی از حساس‌ترین (و گران‌ترین) اجزای کامپیوتر شما است و بیشترین پتانسیل داغ شدن را دارد. اکثر CPU ها با فن‌های پایین‌تر از قبل نصب شده‌اند و طوری طراحی شده‌اند که پردازنده شما را به اندازه‌ای خنک کنند تا آن را در حال اجرا نگه دارند (و نه بیشتر) به همین دلیل، برای خنک کردن پردازنده به یک فن CPU بهتر ارتقا دهید، که می‌تواند به پایین نگهداشتن دمای CPU کمک کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که فن CPU شما فقط می‌تواند تا پایین‌ترین دما در کیس شما خنک شود، صرف نظر از اینکه فن CPU شما چقدر خوب طراحی شده است.

6. برای خنک کردن کامپیوتر یک فن به کیس اضافه کنید

ارتقاء فن CPU یک شروع است، اما افزودن فن‌های کیس نیز می‌تواند کمک بزرگی باشد. از آنجایی که حافظه و کارت‌های گرافیکی افزایش‌دهنده عملکرد، گرمای زیادی تولید می‌کنند، فن‌های کیس می‌توانند با اتصال به جلو و پشت سیستم به افزایش جریان هوا به اجزای شما کمک کنند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند دو فن را نصب کنند: یکی برای انتقال هوای خنک به داخل رایانه و دیگری برای انتقال هوای گرم به خارج از رایانه. اگر تصمیم به اضافه کردن فن‌های کیس دارید، مطمئن شوید که سطح ورودی و خروجی مطابقت دارند. چون اگر یک فن 80 میلی‌متری در جلوی کیس خود و یک فن 120 میلی‌متری در پشت نصب کنید، دیفرانسیل هوای مرده و فشار منفی ایجاد می‌کند که منجر به افزایش پتانسیل برای گرم شدن بیش از حد می‌شود.

7. یک فن خنک کننده حافظه اضافه کنید

حافظه یکی از اجزای سیستم شما است که به احتمال زیاد بیش از حد گرم می‌شود. برای کمک به پایین نگهداشتن دما (مخصوصاً هنگام اورکلاک)، یک فن خنک کننده را توصیه می‌کنیم که به از بین بردن نقاط مرده جریان هوا در ناحیه حافظه سیستم شما کمک می‌کند.

8. فن منبع تغذیه سیستم خود را بررسی کنید

منبع تغذیه رایانه شخصی یک فن یکپارچه دارد و اگر فن کیسی ندارید، فن منبع تغذیه تنها چیزی است که هوای گرم را از سیستم شما خارج می‌کند. اگر به درستی کار نکند، سیستم شما به سرعت گرم می‌شود. اگر فن منبع تغذیه شما کار نمی‌کند، آن را در اسرع وقت تعویض کنید.

9. برای خنک کردن کامپیوتر یک کیت خنک کننده آب تهیه کنید

برای خنک کردن کامپیوتر یک کیت خنک کننده آب تهیه کنید

برای سیستم‌های بازی با پردازنده‌های مرکزی پیشرفته و قطعات اورکلاک، اغلب سریع‌ترین فن‌ها هم نمی‌توانند با افزایش دما هماهنگی کنند. برای حل این مشکل، بسیاری از گیمرها کیت‌های خنک کننده آبی را به عنوان راهی برای خنک کردن CPU انتخاب می‌کنند. در کیت خنک‌کننده مایع، یک پمپ آب سرد را در لوله‌های مستقل به CPU می‌چرخاند، سپس آب را از سیستم خارج می‌کند، جایی که می‌توان آن را خنک کرد، قبل از اینکه برای خنک‌سازی اضافی به CPU برگردد. اگر در اجرای یک نصب فنی راحت هستید، کیت‌های خنک کننده آبی ایمن و نسبتاً مقرون به صرفه هستند.

10. هنگام اورکلاک کردن، اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید

اورکلاک می‌تواند عملکرد اجزای شما را به حداکثر برساند و قابلیت‌های سیستم شما را نیز به حداکثر می‌رساند که تقریباً همیشه منجر به دمای بالاتر می‌شود. اگر با ماژول‌های Ballistix اورکلاک می‌کنید، می‌توانید از Ballistix M.O.D استفاده کنید. ابزاری برای نظارت بر دما در زمان واقعی. صرف نظر از اینکه چگونه اورکلاک می‌کنید، مطمئن شوید که اقدامات احتیاطی بیشتری برای بهبود توانایی خنک کننده سیستم خود انجام داده‌اید.

خنک نگهداشتن سیستم شما کار سختی نیست و با چند مرحله ساده می‌توانید به سرعت سیستم خود را در سطح پایدارتری نسبت به قبل اجرا کنید. با انجام اقداماتی برای خنک کردن سیستم خود، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده و طول عمر سیستم خود را افزایش خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *