برای خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی از چه روشی استفاده می کنید؟ لپ تاپ های گیمینگ واقعا دستگاه های خارق العاده ای هستند؛ آنها نسبتا سبک و قابل حمل هستند و قدرت پردازش گرافیکی یک سیستم دسکتاپ را در یک فرم جمع و جور ارائه می دهند. اما متاسفانه این طراحی جمع و جور، بزرگترین نقطه ضعف آنها هم محسوب می شود. حتی لپ تاپ های معمولی هم می توانند مقدار زیادی گرما تولید کنند. یک پردازنده گرافیکی قدرتمند وضعیت را بسیار بدتر می کند.

خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

زمانی که پردازنده و پردازنده گرافیکی تحت بار سنگینی قرار می گیرند گرمای بیشتر تولید می شود که اگر تهویه هوای مطلوبی فراهم نیامده باشد؛ به قطعات سخت افزاری آسیب وارد می شود. بنابراین چگونه لپ تاپ خود را هنگام اجرای بازی خنک نگه داریم؟ خوشبختانه چندین راه کار وجود دارد که می توانید برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم خنک کننده ای که در آن قرار داده شده انجام دهید. ادامه مطلب را مطالعه کنید و با روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی آشنا شوید.

قرارگیری لپ تاپ در یک وضعیت مناسب

برای خنک نگه داشتن لپ تاپ، ترجیحا باید هنگام استفاده آن را روی یک سطح صاف و سفت قرار دهیم (مخصوصا وقتی که بار زیادی وجود دارد). هنگامی که لپ تاپ را روی یک سطح نرم مانند روی تخت یا روی پاها قرار می دهیم؛ به طور بالقوه تمام دریچه های تهویه هوایی که در زیر لپ تاپ وجود دارد را مسدود می کنیم و از عملکرد صحیح سیستم خنک کننده جلوگیری می کنیم.

بهترین روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

از طرف دیگر وقتی که  لپ تاپ را روی یک سطح سفت قرار می دهید پایه های لاستیکی لپ تاپ را کمی بالا می برند تا فن ها بتوانند مقدار کافی هوای خنک را جذب کند. اگر سطح جامد مناسبی را برای قرار دادن لپ تاپ سراغ ندارید می توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

  • لپ تاپ را به گونه ای روی پای خود نگه دارید که دریچه های تهویه هوای آن مسدود نشود.
  • با استفاده از کتاب یا هر چیز مشابه دیگر مقداری لپ تاپ خود را بلند کنید.

با تمیز کردن؛ لپ تاپ خود را هنگام بازی خنک نگه دارید

با توجه به اینکه هوا به طور مداوم از طریق لپ تاپ در حال گردش است، تشکیل گرد و غبار اجتناب ناپذیر است. هیچ روشی برای جلوگیری از این امر وجود ندارد و بهترین کاری که می توانید بکنید این است که لپ تاپ خود را مرتبا ترجیحا هر سه تا شش ماه تمیز کنید.

بهترین روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

در حال حاضر، تمیز کردن یک لپ تاپ کاملا ساده است و در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است:

  • یک اسپری هوای فشرده را تهیه کنید. این تنها ابزاری است که شما می توانید لپ تاپ خود را بدون باز کردن تمیز کنید.
  • مطمئن شوید که لپ تاپ به برق متصل نیست و قبل از شروع به کار زمان لازم برای خنک شدن آن را داده اید.
  • لپ تاپ را در کنار خود نگه دارید تا مشبک های فن ورودی در قسمت پایین آن مشخص شود.
  • اسپری را به مشبک نزدیک کرده و اسپری کنید. همیشه اطمینان حاصل کنید که قوطی در حالت ایستاده قرار دارد چون ممکن است هوا به شکل مایع از آن خارج شود و به سخت افزار آسیب برساند.
  • لپ تاپ را به اطراف حرکت داده و کج کنید تا ورودی از هر زاویه ای کاملا پاک شود. این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر متوجه بیرون آمدن گرد و غبار از آن نشوید.

خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی با کول پد

آیا به غیر از انجام اقدامات لازم برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم خنک کننده داخلی لپ تاپ خود، به فکر تهیه خنک کننده لپ تاپ یا پد خنک کننده لپ تاپ بوده اید؟ خنک کننده لپ تاپ که به عنوان یکی از لوازم جانبی های لپ تاپ به فروش می رسد نسبتا ارزان است و می تواند تا حد زیادی به شما در بروز هر گونه مشکل گرم شدن کمک کند. در حقیقت، در مورد لپ تاچ های گیمینگ تقریبا ضروری است.

بهترین روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

نحوه عملکرد خنک کننده های لپ تاپ ساده است. شما آنها را روی یک سطح قرار می دهید؛ بعد لپ تاپ خود را بالای خنک کننده قرار می دهید و آن را به یکی از پورت های USB لپ تاپ متصل می کنید و به فن ها اجازه می دهید که کار خود را انجام دهند. در نهایت به دلیل افزایش جریان هوا در جلسات طولانی بازی دمای کمتری را مشاهده خواهید کرد.

اقدامات اضافی برای خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

اگر همه موارد بالا را انجام دادید، اما هنوز لپ تاپ شما بیش از حد گرم می شود؛ به احتمال زیاد یک مشکل سخت افزاری با نرم افزاری وجود دارد که باید رفع شود.

عدم استفاده از سخت افزارهایی که قدرت کافی ندارند

درست است که بک پردازنده گرافیکی اختصاصی به طور قابل توجهی گرما تولید می کند؛ اما اگر ما از پردازنده های گرافیکی رده پایین استفاده کنیم که توسط بازی های مدرن بیش از حد تحت فشار قرار می گیرند؛ ممکن است دما از کنترل خارج شود. پاین موضوع در مورد ردازنده های دارای تراشه های گرافیکی ادغام شده اینتل و حتی APU های AMD وجود دارد.

بهترین روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

بنابراین اگر افت عملکرد قابل توجهی را مشاهده می کنید که با افزایش گرما همراه است؛ این بدان معناست که پردازنده گرافیکی شما به دمای بحرانی می رسد. به نوبه خود، این بدان معناست که شما باید خنک شدن را از طریق تمیز کردن و خنک کننده های لپ تاپ تامین کنید. اگر این مسئله به شما کمکی نمی کند دو کار وجود دارد که می توانید انجام دهید:

تنظیمات پایینی را برای بازی خود انتخاب کنید – بدیهی است که این امر باعث می شود که پردازنده گرافیکی کمتر کار کند و البته گرمای کمتری تولید کند. بهترین کار این است که قابلیت های GPU محور را تا حد امکان استفاده نکنیم. با این حال کاهش وضوح صفحه نمایش روشی مطمئن برای کمک به یک پردازنده گرافیکی قدیمی با کم قدرت است.

خرید یک پردازنده گرافیکی اکسترنال – این پردازنده های گرافیکی یک روش عالی برای دستیابی به گرافیک در سطح دسکتاپ در لپ تاپ ها می باشد و در عین حال؛ تولید گرمای داخلی را بسیار کاهش می دهد. با این حال پردازنده های گرافیکی اکسترنال گران هستند و شاید باید اطمینان حاصل کنید که پردازنده شما به اندازه کافی قدرتمند است تا بتواند پردازنده گرافیکی را که قصد خرید آن را دارید را کنترل کند.

تعویض فن های آسیب دیده و خراب

اکثر لپ تاپ های مدرن ( به خصوص آنهایی که برای بازی طراحی شده اند) دارای چندین فن داخلی هستند که به خنک نگه داشتن همه قطعات کمک می کنند. اگر فقط یکی از این فن ها خراب شده باشند؛ متوجه افزایش دما خواهید شد.

بهترین روش های خنک نگه داشتن لپ تاپ در هنگام بازی

بهترین راه برای بررسی این مسئله و بدون باز کردن لپ تاپ, گوش دادن است. خیلی ساده سیستم را تحت بار سنگین قرار دهید تا همه فن ها با سرعت زیاد شروع به چرخش کنند و حالا به فن ها گوش دهید. یک فن معیوب قبل از اینکه به طور کامل خراب شود صداهای عجیب و غریبی را تولید می کند؛ اگر فن شما هیچ گونه صدایی ایجاد نمی کند و فن با سرعت ثابت در حال چرخش نیست این احتمال وجود دارد که فن های لپ تاپ از کار افتاده باشند.

بدیهی است که وقتی که یک لپ تاپ را تحت فشار قرار می دهید هیچ کدام از فن های آن بیکار نخواهند ماند؛ اگر متوجه شدید که هیچ صدای فنی به گوشتان نمی رسد باید برای خرید فن لپ تاپ اقدام کنید و دستگاه خراب خود را تعویض کنید. اگر در این زمینه آماتور هستید باید بدانید که تعمیر لپ تاپ به سادگی تعمیر کامپیوترهای دسکتاپ نمی باشد و بهتر است لپ تاپ خود را به یک متخصص حرفه ای و مورد اعتماد بسپارید. همچنین به این مسئله توجه داشته باشید که با باز کردن لپ تاپ خود؛ گارانتی آن را باطل خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.