اگر درصدد خرید هدفون جدید هستید، احتمالا در مورد انواع هدفونی که در بازار وجود دارد سوالاتی در ذهن شما شکل می‌گیرد، به طور مثال در هنگام خرید هدفون باید کدام نوع را خریداری کنید؟ تفاوت انواع هدفون‌ها در چیست؟ همه هدفون‌ها در یک اندازه تولید نمی‌شوند و هر مدل برای یک موقعیت خاص مناسب است و البته هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و کیفیت صدای خاص خود را در اختیار شما قرار می‌دهند.

انواع هدفون

قبل از شروع به خرید هدفون جدید؛ باید متوجه شوید که چه نوع هدفونی برای شما مناسب است و بعد در مورد قیمت هدفون و کیفیت صدا به تحقیق بپردازید. در ادامه مقاله امروز نارستان 9 نوع از متداولترین هدفون‌ها آورده شده است.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

ایربادز (Ear Buds)

اکثر کاربران با هدفون هایی که به سبک ایربادز ساخته شده‌اند آشنایی دارند. اگر تا به حال محصولات اپل را خریداری کرده باشید در کنار آنها هدفون ایربادز را در اختیار داشته اید. ایربادزها به گونه ای طراحی شده‌اند که در گوش شما قرار می‌گیرند اما به گونه ای نیست که در عمق قسمت داخلی گوش قرار بگیرد. به طور کلی این نوع هدفون‌ها نویز کنسلینگ زیادی را ارائه نمی‌دهند و در کل دارای بدترین کیفیت صدا هستند. این هدفون‌ها معمولا جزو ارزانترین هدفون‌های موجود در بازار شناخته می‌شوند.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

انواع هدفون‌های تو گوشی (In-Ear)

هدفون‌های توگوشی مانند ایربادزها در گوش قرار می‌گیرند؛ اما قسمت داخل گوش را هم مورد پوشش قرار می‌دهند. در حال کلی طراحی این هدفون‌ها به گونه ای است که قسمت سر هدفون در عمق گوش فرو می‌رود و به پرده گوش نزدیکتر می‌شود؛ به همین دلیل کیفیت صدای بهتری را در مقایسه با ایربادزها ارائه می‌دهند. هدفون‌های تو گوشی برای استفاده در سالن‌های ورزشی؛ مسافرت‌ها و غیره عالی هستند. قیمت هدفون‌ها تو گوشی بسته به اینکه آنها را از کجا خریداری کرده‌اید و از چه کسی خریداری کرده‌اید بسیار متفاوت است.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

هدفون رو گوشی (On-Ear)

وقتی که می‌گوییم هدفون روی گوشی ، منظور ما هدفونی نیست که شما در استودیو می‌بینید. منظور ما نوع هدفونی است که روی گوش شما قرار می‌گیرند اما قسمت پشت و اطراف آن را پوشش نمی‌دهد. این نوع هدفون معمولا رایج نیست چونکه دارای اندازه بزرگی هستند.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

هدفون دور گوش (Over-Ear)

هدفون دور گوش بسیار رایج هستند. این هدفون‌ها علاوه بر روی گوش؛ دور و برو گوش شما را پوشش می‌دهند. این این نوع هدفون‌ها در همه جا استفاده می‌شود (از بازی گرفته تا میکس موسیقی؛ مسافرت و تفریح).  این هدفون‌ها از لحاظ شکل کمی شبیه به هدفون‌های رو گوشی هستند اما هر دو صدا و عملکرد بسیار متفاوتی را ارائه می‌دهند.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

انواع هدفون‌های پشت بسته (Closed-Back)

یکی از انواع هدفون هایی که بهترین کیفیت صدا را ارائه می‌دهند هدفون‌های پشت بسته (Closed-Back) هستند. پشت این هدفون‌ها از نظر فیزیکی بسته شده است که به حفظ صدا کمک می‌کند. هدفون‌های پشت بسته به طور معمول پاسخ باس بهتری دارند؛ اما صدای واقعی را به شما ارائه نمی‌دهند. از آنجا که سر و صدای محیط مسدود می‌شو.د، شما تجربه صوتی واقعی را کسب نمی‌کنید. اگر می‌خواهید به موسیقی یا پادکست گوش دهید و یا بازی کنید؛ خرید هدفون‌های پشت بسته عالی هستند.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

هدفون‌های پشت باز (Open-Back)

در جهت مخالف هدفون‌های پشت بسته؛ هدفون‌های پشت باز قرار گرفته است. همانطور که از نام این دستگاه پیداست؛ هدفون‌های پشت باز قسمت پشتی شان باز است. در بعضی از مدل ها، حتی می‌توانید از طریق آنها دیدن کنید.

هدفون‌های پشت باز ایزوله صدای عالی را ارائه نمی‌دهند اما کیفیت صدای واقعی تری را ارائه می‌دهند که اجازه می‌دهند صدای محیط شنیده شود. اشکال این مورد این است که صدای محیط با صدایی که در حال گوش دادن هستید ترکیب می‌شود و صدای محیطی که در آن هستید را می‌شنوید.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

انواع هدفون‌های نویز کنسلینگ

هدفون‌های نویز کنسلینگ یک قدم جلوتر از هدفون‌های پشت بسته قرار گرفته اند. این دستگاه‌ها نه تنها شما را از صداهای محیطی جدا می‌کند، بلکه در واقع صداهای محیط را لغو می‌کند. دو نوع هدفون نویز کنسلینگ وجود دارد که شامل فعال و غیر فعال می‌شود. در هدفون‌های نویز کنسلینگ غیرفعال یا پسیو موادی که در ساخت هدفون استفاده شده است از سر و صداها جلوگیری می‌کند. این به طور معمول به معنای مجموعه ای کوچک از هدفون تو گوشی است. هدفون‌های فعال، امواج صوتی خود را تولید می‌کنند تا صداهایی که از بیرون می‌شنوید را خنثی کند.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

هدفون بلوتوثی

همانطور که از نام این نوع هدفون پیداست، هدفون‌های بلوتوثی، هدفون‌های بی سیمی هستند که به جای کابل از بلوتوث برای اتصال به منبع صدا استفاده می‌کند. هدفون‌های بلوتوثی در انواع مختلفی از هدفون‌های دیگر می‌تواند ترکیب شود به طور مثال ایربادزهای بی سیم، هدفون‌های روگوشی بلوتوثی و غیره.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

در حالی که برخی از هدفون‌های بی سیم که با قیمت کمتری ساخته می‌شوند ممکن است کیفیت صدا را کاهش دهند، اما این فناوری در آنها وجود دارد و شما تجربه اتصال هدفون‌های بی سیم به دستگاه‌های مختلف مانند گوشی‌های هوشمند؛ تبلت‌ها و غیره را خواهید داشت.

انواع هدفون‌های ضد آب

اگر به ورزش هایی مانند شنا علاقه دارید، هدفون‌های ضد آب همان چیزی است که به دنبال آن هستید. همه هدفون‌ها در مقابل آب مقاوم نیستند و اگر می‌خواهید یک دستگاه مقاوم در برابر آب، باران و عرق را داشته باشید باید خرید هدفون‌های ضد آب را در نظر داشته باشید.

معرفی انواع هدفون - کدام نوع هدفون را باید بخرید؟

نتیجه گیری

امروزه انواع مختلفی از هدفون‌ها در بازار یافت می‌شوند که انتخاب یکی از آنها می‌تواند کار سختی باشد. قبل از اینکه بیرون بروید و یک هدفون جدید بخرید، ابتدا تصمیم بگیرید که کدام یک از این انواع هدفون برای شما مناسب تر است. آیا می‌خواهید هدفون روی گوشی داشته باشید؟ یا شاید هدفونی که ایزوله صدای بهتری را ارائه می‌دهد را می‌خواهید. به نظر شما کدام نوع هدفون بهتر است؟ شما تجربه استفاده از کدام یک از این هدفون‌ها را داشته اید؟ در بخش نظرات این پست، پیشنهادات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *