وقتی که شما سعی دارید ماوس، کیبورد، دوربین، فلش مموری یا هر دستگاه دیگر خود را به پورت USB وصل کنید ویندوز ارور USB Device not recognized را به شما نمایش خواهد داد. هیچ کاربری نمی‌تواند بدون استفاده از پورت‌های USB لپ تاپ یا کامپیوتر دسکتاپ خود به  سادگی کارهای روزانه خود را انجام دهید چون قاعدتا شما به اتصال دستگاه هایی مانند ماوس، کیبورد، فلش مموری، دوربین، هارد اکسترنال، گوشی هوشمند، پرینتر و سایر دستگاه‌های USB خود نیاز پیدا خواهید کرد.

بسیاری از کاربران که دارای دستگاه‌های USB زیادی هستند معمولا از  USB Hub استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهند با اشغال یک پورت USB سیستم خود به چند پورت USB دست پیدا کنند. در اغلب اوقات این کار عالی است اما گاهی اوقات ممکن است سیستم شما قادر به شناسایی دستگاه‌های USB شما نباشد. نکته جالب در مورد این خطا این است که پورت‌ها بسیار خوب کار می‌کنند چون در برخی مواقع به طور مثال شما می‌توانید بدون هیچ مشکلی گوشی هوشمند خود را شارژ کنید اما ویندوز شما دوربین را شناسایی نمی‌کند. در ادامه ابتدا ما روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز را توضیح خواهیم داد.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

علت خطای USB Device not recognized

مایکروسافت به طور خلاصه علت خطای USB Device not recognized را به صورت زیر توضیح می‌دهد:

  • درایور USB منسوخ، آسیب دیده و یا خراب شده است.
  • ویندوز شما ممکن است نیاز به بروزرسانی داشته باشد و سیستم عامل شما ممکن است با هارد اکسترنال USB تداخل داشته باشد.
  • ویندوز ممکن است مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری را تشخیص داده باشد.
  • کنترلرهای USB ممکن است تداخل داشته باشیند و یا منسوخ شده باشند.
  • درایو اکسترنال ممکن است در حالت معلق قرار گرفته باشد. مادربرد سیستم شما ممکن است نیاز به بروزرسانی درایورها داشته باشد.

روش 1- رفع خطای USB Device not recognized

این راه حل بسیار ساده است. ابتدا از این روش شروع به کار کنید و در صورت جواب نگرفتن به سایر راه حل‌ها مراجعه کنید. خیلی ساده سیستم خود را از پریز برق جدا کنید. توجه داشته باشید که در این جا خاموش کردن سیستم کافی نیست چونکه بیشتر سیستم‌های کامپیوتری امروزی حتی با خاموش شدن هم مقداری انرژی در خود ذخیره می‌کنند. مادربرد حایی است که تمام قطعات ساخت افزاری سیستم از جمله پورت‌های USB به آن متصل هستند. گاهی اوقات مادربرد نیاز به ریست شدن دارد چونکه ممکن است برخی از کارها به اشتباه پیش برود به طور مثال ممکن است بعضی از پورت‌های USB به طور ناگهانی از کار بیافتند. ریزپردازنده‌های کوچک موجود در مادربرد درایورها را مجددا بارگیری می‌کنند و پورت‌های USB شما ممکن است دستگاه شما را شناسایی کنند. بنابراین ابتدا سیستم خود را از طریق گزینه Shut Down سیستم و یا با فشار دادن دکمه پاور خاموش کنید و بعد کابل سیستم را از پریز برق بکشید. اجازه دهید که سیستم شما چند دقیقه در این حالت باقی بماند و بعد مجددا سیستم خود را به برق وصل کنید. اگر این راه حل به رفع خطای USB Device not recognized کمکی نکرد ادامه مقاله را پیش ببرید.

روش 2 – بروزرسانی درایورها برای حل مشکل عدم شناسایی فلش مموری توسط USB

اگر ویندوز قادر به شناسایی هارد اکسترنال، دوربین و سایر دستگاه‌های USB نیست شما ممکن است که در Device Manager عبارت Unknown Device را مشاهده کنید. شما می‌توانید از طریق منوی Start و تایپ عبارت devmgmt.msc  به پنجره Device Manager بروید و یا اینکه می‌توانید با کلیک کردن روی Device Manager در کنترل پنل به این پنجره دسترسی پیدا کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

در این حالت شما باید روی Unknown Device کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. حالا در پنجره باز شده سربرگ Driver  را انتخاب کنید و بعد Update Driver را کلیک کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

اگر این روش برای شما کار نمی‌کند می‌توانید درایور دستگاه خود را از وب سایت سازنده دانلود کنید. اگر دستگاه USB شما فقط فلش مموری است، احتمالا مشکل درایور آن نیست اما اگر در حال نصب پرینتر یا سایر دستگاه‌های USB خود هستید ممکن است دانلود درایور دستگاه از سایت سازنده به شما کمک کند.

روش 3- ریستارت و جدا کردن دستگاه‌های USB برای حل ارور USB Device not recognized

مورد بعدی که می‌توانید امتحان کنید این است که تمام دستگاه‌های USB را جدا کنید و بعد سیستم خود را ریستارت کنید. بعد از ریستارت شدن سیستم سعی کنید دستگاه USB که شناسایی نمی‌شد را به کامپیوتر خود وصل کنید. اگر هنوز پورت USB شما دستگاه تان را تشخیص نمی‌دهد یک مورد دیگر را انتحان کنید. اگر فلش مموری، گوشی هوشمند، هارد اکسترنال و یا سایر دستگاه‌های شما توسط پورت USB دیگری شناسایی می‌شود ممکن است پورت USB شما مشکل سخت افزاری داشته باشد. اگر هیچ یک از پورت‌های USB شما دستگاهی که دارید را شناسایی نمی‌کند به خواندن مقاله امروز نارستان ادامه دهید چونکه احتمالا مشکل از چیز دیگری است.

بیشتر بخوانید: تست توان خروجی پورت USB

روش 4 – USB Root Hub

نکته دیگری که می‌توانید امتحان کنید این است که Device Manager را باز کنید و USB Serial Bus Controllers را کلیک کنید. حالا روی USB Root Hub کلیک راست کنید و Properties را کلیک کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

سربرگ  Power Management را انتخاب کنید و در آنجا گزینه Allow the computer to turn off this device to save power  را از حالت انتخاب خارج کنید. اگر شما چند USB Root Hub دارید باید همین مراحل را برای هر کدام از آنها تکرار کنید. OK را کلیک کنید و سیستم خود را ریستارت کنید. سعی کنید دستگاه خود را دوباره به پورت USB وصل کنید و ببینید که ویندوز دستگاه شما را شناسایی می‌کند یا نه.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

روش 5 – دستگاه خود را به USB hub وصل نکنید

اگر شما تعداد پورت USB کمی دارید از USB hub استفاده می‌کنید تا تعداد پورت‌های دستگاه خود را افزیش دهید، ممکن است در حین وصل کردن دستگاه‌های خود خطای USB Device not recognized را دریافت کنید. شما می‌توانید با جدا کردن هاب USB و اتصال مستقیم دستگاه به سیستم این خطا را رفع کنید. علاوه بر این شما می‌توانید با کاهش تعداد دستگاه‌های متصل به هاب USB این مشکل را حل کنید. در واقع شما در هنگام خرید USB Hub به این دقت نکرده‌اید که دستگاهی که دارای قدرت بیشتری است را خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید هاب یو اس بی – ۴ چیزی که هنگام خرید USB HUB باید در نظر داشته باشید!

روش 6 – USB Troubleshooter

اگر روش‌های بالا به شما کمکی نکرده است می‌توانید ابزار عیب یابی  Windows USB Troubleshooter را دانلود کنید. این ابزار رایگان است اما فقط برای ویندوز ویستا، یکس پی و 7 کار می‌کند. شما می‌توانید با اجرای این برنامه سیستم خود را عیب یابی کنید و مشکلات شناسایی شده را برطرف کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

روش 7 – بروزرسانی Generic USB Hub

اگر شما در پنجره Device Manager خطای Unknown Device را دریافت می‌کنید، شما می‌توانید این راه حل را امتحان کنید. Device Manager را باز کنید و Universal Serial Bus Controllers را کلیک کنید. شما باید حداقل یک گزینه با نام Generic USB Hub را مشاهده کنید. در بعضی از سیستم‌ها ممکن از دو، سه و یا بیشتر از اینها را مشاهده کنید. روی اولین مورد کلیک راست کنید و Update Driver Software را کلیک کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

وقتی صفحه بروزرسانی باز شد Browse my computer for driver software را انتخاب کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

حالا در پایین Let me pick from a list of device drivers on my computer را کلیک کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

از لیست Generic USB Hub را کلیک کنید. بعد از اتمام فرآیند نصب Next  و بعد Close را کلیک کنید. در این مرحله، صفحه Device Manager باید رفرش شده باشد و یا unknown device در سر جای خود باقی مانده باشد. این فرآیند را برای هر گزینه Generic USB Hub موجود در لیست تکرار کنید.

روش 8 – حذف دستگاه‌های USB

شما همچنین می‌توانید تمام دستگاه‌های USB را از سیستم خود حدا کنید و سپس مجددا انها را راه اندازی کنید. اگرچه ویندوز به طور خودکار قرار است کنترلر‌های USB، هاب‌ها و دستگاه را شناسایی کند اما گاهی اوقات می‌تواند در این فرآیند شکست بخورد و در نهایت پورت‌های USB از کار بیافتند. به طور مثال اگر سیستم شما 6 پورت داشته باشد فقط یک پورت به درستی کار نکند شما باید هر چیزی که در زیر USB Serial Bus Controllers در پنجره  Device Manager وجود دارد را باید حذف کنید و ریستارت کنید.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

روش 9 – حذف دستگاه‌های پنهان

به طور پیش فرض، Device Manager تمام دستگاه‌های نصب شده در سیستم را نشان نمی‌دهد. در اصل فقط مواردی را نشان می‌دهد که در حال حاضر به سیستم وصل هستند. به طور مثال اگر شما پرینتر USB را نصب کرده‌اید و در حال حاضر از آن استفاده نمی‌کنید، درایور آن هنوز روی سیستم شما نصب است اما در Device Manager نمایش داده نمی‌شود.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

برخی از دستگاه‌های USB مخفی می‌توانند باعث ایجاد تداخل با دستگاه‌های USB فعلی شوند و بنابراین منجر به خطای USB Device not recognized می‌شوند. می‌توانید با باز کردن command prompt و تایپ دستورات زیر این مشکل را حل کنید:

set DEVMGR_SHOW_DETAILS=1

set DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES=1

start devmgmt.msc

بعد از لود شدن Device Manager شما باید روی منوی View کلیک کنید و بعد Show Hidden Devices را انتخاب کنید. حالا شما می‌توانید Imaging Devices, Universal Serial Bus Controllers و Unknown Devices را کلیک کنید. اگر شما در این قسمت‌ها گزینه هایی از دستگاه‌های شناسایی نشده را مشاهده می‌کنید روی تک تک آنها کلیک راست کنید و Uninstall را انتخاب کنید. با این روش دستگاه‌های قدیمی حذف می‌شوند و دستگاه‌های جدیدتر به درستی کار می‌کنند.

12 تا از ساده ترین روش‌های حل ارور USB Device not recognized در ویندوز

سایر راه حل‌های احتمالی خطای USB Device not recognized

اگر تا بدینجا هیچ کدام از روش‌ها برای شما کار نکرد، با اطمینان بیشتری می‌توان گفت که ممکن است مشکل سخت افزای وجود دارد.

روش 10 – راه حل دیگر خطای USB Device not recognized این است که دستگاه خود را با استفاده از کابل USB دیگری امتحان کنید.

روش 11 – بهترین کار این است که دستگاه خود را به سیستم دیگری وصل کنید و ببینید که آیا کار می‌کند یا خیر. شما باید هنگام حدا کردن دستگاه‌های USB خود مخصوصا فلش مموری نهایت دقت را داشته باشید. جدا کردن نادرست می‌تواند منجر به آسیب دیدن فلش مموری، هارد اکسترنال و یا هر دستگاه USB دیگری شود.

روش 12 – تعدادی از کاربران با بروزرسانی بایوس از شر خطای USB Device not recognized راحت شده اند. همچنین می‌توانید به بایوس بروید و USB را غیر فعال کنید، سیستم را ریستارت کنید و دوباره USB را فعال کنید. تنها موردی که باید در مورد آن مطمئن شوید این است که در سیستم خود پورت PS/2 دارید در غیر این صورت اگر صفحه کلید و ماوس USB دارید نمی‌توانید با غیرفال کردن یو اس بی در بایوس با آنها کار کنید.

امیدواریم راه حل‌های بالا به شما کمک کرده باشد تا خطای USB Device not recognized را برطرف کنید. کدام روش برای شما کار کرد و آیا روشی وجود دارد که در این مقاله بیان نشده باشد؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.