چرا باید برای خرید خنک کننده پردازنده (CPU Cooler) اقدام کنیم؟ حتی با تجربه ترین مونتاژ کاران سیستم های شخصی می توانند فراموش کنند که خنک کننده پردازنده یا سی پی یو کولر را به لیست خود اضافه کنند. با وجود اینکه توجه به یک سی پی یو کولر ممکن است کمتر از بهترین کارت گرافیکی جذاب باشد اما برای هر مونتاژی بسیار مهم است.

شما به یک خنک کننده پردازنده در سیستم گیمینگ خود نیز دارید چون این چیزی است که CPU شما را به اندازه کافی خنک نگه می دارد تا بازی های خود را به صورت روان اجرا کنید.

اما انواع مختلفی از خنک کننده های CPU مانند خنک کننده مایع و هوا وجود دارد و برخی از پردازنده ها راه حل های خنک سازی خود را دارند.

خنک کننده پردازنده چگونه کار می کند؟

CPU به مغز کامپیوتر تشبیه شده است زیرا تمام دستورالعمل هایی را که سیستم عامل و برنامه ها به آن می دهند را پردازش می کند. اما تمام این پردازش ها گرمای زیادی تولید می کند و این به ویژه برای بهترین پردازنده های گیمینگ با توجه به قدرتی که دارند صدق می کند. این گرما در صورت عدم کنترل می تواند به CPU آسیب برساند، جایی که خنک کننده پردازنده وارد ماجرا می شود.

یک سی پی یو کولر همیشه دارای یک پنل پایه یا پنل سرد است که در بالای پخش کننده حرارتی یکپارچه پردازنده (IHS) قرار می گیرد و خمیر حرارتی بین آن دو قرار می گیرد تا رسانایی گرمای بهتری داشته باشد. سپس گرما از مواد رسانای خنک کننده عبور داده می شود  به هوا یا مایع اطراف انتقال داده می شود.

چرا باید برای خرید خنک کننده پردازنده (CPU Cooler) اقدام کنیم؟

آیا خرید خنک کننده پردازنده ضروری است؟

هر سیستم شخصی به خنک کننده پردازنده نیاز دارد و نداشتن آن می تواند فاجه بار باشد. در واقع اگر هیچ فن خنک کننده پردازنده ای به هدر CPU-FAN مادربرد شما متصل نباشد احتمالا سیستم اصلا به شما اجازه بوت شدن را نخواهد داد.

حتی اگر یک سی پی یو کولر دارید اما برای حجم کار پردازشی شما کافی نباشد، ممکن است CPU بیش از حد گرم شود و برای جلوگیزی از آسیب سیستم شما را خاموش کند. بدین ترتیب مهم است که بفهمید کدام راه حل خنک کنندگی با نیازهای شما مطابقت دارد.

انواع CPU کولر

همه خنک کننده های CPU گرمای تولید شده توسط پردازنده را منتقل و پراکنده می کنند. این محیط انتقال می تواند هوا یا مایع باشد. بنابراین دو نوع اصلی خنک کننده وجود دارد.

خرید خنک کننده پردازنده هوا

یک خنک کننده هوا گرما را از پردازنده می گیرد و آن را از طریق برخی از لوله های رسانا منتقل می کند و بعد به یک هیت سینک که دارای تعداد زیادی پره های فلزی و نازک است منتقل می کند. برای کمک به اتلاف گرما، یک یا چند فن متصل شده است که هوا را به سمت تیغه ها می دمد.

خرید خنک کننده پردازنده هوا

خرید خنک کننده پردازنده مایع

یک خنک کننده مایع گرما را از پردازنده می گیرد و آن را از طریق لوله هایی که مایع خنک کننده را پمپاژ می کند منتقل می کند. این مایع سپس از طریق یک رادیاتور عبور می کند که یک بلوک است که دارای لوله های نازک زیادی است که از آن عبور می کنند. این مایع از طریق رادیاتور عبور می کند و گرما به هوا انتقال داده می شود.

خرید خنک کننده پردازنده مایع

خرید خنک کننده پردازنده AIO

سه نوع خنک کننده مایع وجود دارد که رایجترین آنها AIO است که دارای پنل پایه، پمپ، لوله ها و رادیاتور است که از قبل به خنک کننده مایع متصل شده است. یک خنک کننده AIO به راحتی تنظیم می شود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را روی پردازنده قرار دهید، رادیاتور را به کیش کامپیوتر متصل کنید و کانکتورهای برق آن را وصل کنید.

خرید خنک کننده پردازنده مایع سفارشی

نوع دیگری از کولرهای مایع که کمتر رایج است، تنظیم خنک کننده « custom loop» است. این خنک کننده اساساً به همان روشی عمل می کند که یک خنک کننده AIO کار می کند، اما از قبل متصل نمی شود، به این معنی که شما باید تمام بخش های لوله را به هم متصل کنید و مایع خنک کننده را به سیستم حلقه وارد کنید، همچنین یک پمپ و مخزن را باید نصب کنید.

خنک کننده مایع در مقابل هوا

خنک کننده پردازنده AIO رایج ترین و راحت ترین نوع راه حل خنک کننده مایع است. تصمیم گیری بین  خرید خنک کننده پردازنده مایع و هوا می تواند دشوار باشد به همین دلیل باید با مزایا  معایب هر دو آشنایی داشته باشید.

برای اکثر گیمرها، یک خنک کننده هوای مناسب باید برای خوب و خنک نگه داشتن CPU شما در حین بازی کافی باشد. حتی بسیاری از خنک‌کننده‌های هوای مقرون‌به‌صرفه این روزها به اندازه‌ای خوب هستند که CPU شما را در حین انجام هر بازی، به خوبی زیر حداکثر آستانه دمایی خود نگه دارند.

خنک کننده های پردازنده هوا هم برای افراد مبتدی در زمینه مونتاژ سیستم انتخاب عالی هستند. نیازی به نگرانی در مورد محل قرار گیری رادیاتور، نشتی احتمالی یا طول عمر نیست. هنگامی که کولر را در بالای پردازنده نصب کردید و فن آن را به هدر صحیح وصل کردید آماده استفاده هستید. آنها همچنین ارزان ترین خنک کننده های AIO هستند و بنابراین برای مونتاژ اقتصادی عالی هستند.

از طرف دیگر، یک خنک کننده AIO مناسب باید CPU شما را حتی خنک تر از اکثر کولرهای هوا نگه دارد، که به شما فضای بیشتری برای اورکلاک می دهد. و البته، ممکن است ترجیح دهید که یک خنک کننده AIO از طریق پنل کناری کیس شما چگونه به نظر می رسد.

اگر می خواهید که پردازنده خود را اورکلاک نکنید احتمالا یک خنک کننده هوا گزینه بهتری است اما برای اورکلاک کردن پردازنده که گرمای زیادی ایجاد می کند خرید خنک کننده پردازنده AIO یک انتخاب عالی است.

خرید خنک کننده پردازنده در حین خرید CPU یا بعد از آن

اگر می خواهید خنک کننده سی پی یو مایع باشد، باید یک راه حل بعد از فروش داشته باشید زیرا پردازنده ها با خنک کننده مایع عرضه نمی شود، اما اگر یک خنک کننده هوا می خواهید باید تصمیم بگیرید که ایا کولر پردازنده به اندازه کافی برای نیازهای شما مناسب است یا خیر.

خوشبختانه اکثر افرادی که یک پردازنده جدید خریداری می کنند مجبور به این انتخاب نخواهند بود زیرا اکثر پردازنده هایی که یک گیمر می خواهد این روزها با خنک کننده عرضه نمی شوند. پردازنده های آنلاک نسل فعلی اینتبل (آنهایی که در انتهای شناسه SKU خود دارای K هستند) با خنک کننده عرضه نمی شوند و از نسل فعلی پردازنده های AMD تنها Ryzen 5600X و 5600G همراه با خنک کننده عرضه می شوند.

کولرهای استوک در مقایسه با کولرهای پس از فروش خیلی خوب نیستند. خنک‌کننده‌های استوک AMD Wraith Stealth و Laminar اینتل باید به اندازه‌ای خوب باشند که CPU شما را در حین بازی خنک نگه دارند اما خدمات پس از فروشی نخواهند داشت.

چه DeepCool Gammaxx 400، یک Cooler Master Hyper 212 Evo، یک Arctic Freezer 34 eSports Duo یا چیز دیگری باشد، یک خنک کننده هوای ارزان قیمت باید CPU شما را بسیار کارآمدتر و موثرتر از یک خنک کننده معمولی استوک خنک کند.

خرید خنک کننده پردازنده در حین خرید CPU یا بعد از آن

آیا به خنک کننده CPU نیاز دارید؟

اگر تمایل دارید که گرمای موجود روی قطعات سیستم خود را کاهش دهید، خرید خنک کننده پردازنده برای هر سیستمی ضروری خواهد بود. این قطعه کامپیوتری از داغ شدن پردازنده شما جلوگیری می کند و عملکرد دستگاه شما را حفظ می کند و از خاموش شدن سیستم جلوگیری می کند. مهمتر از همه از آسیب دیدن پردازنده یا از دست دادن طول عمر جلوگیری می کند.

اگر از سیسیتم شخصی خود فقط برای بازی های سبک و کارهای عمومی دسکتاپ استفاده می کنید، یک کولر هوای باید کافی باشد. اما اگر می خواهید سیستم شخصی خود را در حین بازی خوب و خنک نگه دارید، بهتر است یک خنک کننده مابع انتخاب کنید.

یک خنک کننده هوا برای اکثر نیازهای گیمرها مناسب است، زیرا CPU شما را در زیر حداکثر دمای آستانه قرار می دهد و عملکرد CPU شما را در تنظیمات موجود فراهم می کند.

اما اگر قصد دارید اورکلاک کنید، یا اگر ظاهر آن را ترجیح می‌دهید، خنک‌کننده مایع AIO منطقی‌تر است، زیرا با توجه به هزینه اضافی، باید CPU شما را حتی بهتر از خنک‌کننده‌های هوای با قیمت مشابه خنک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *