نحوه کانورت فایل‌های صوتی با استفاده از  VLC Player   – پلیر VLC یکی از محبوبترین پلیرهای ویدیو است که در اکثر پلت فرم‌های محاسباتی قابل اجرا است. این برنامه رایگان و اپن سورس است و دائما بروزرسانی می‌شود و یکی از راحت ترین و قابل تنظیم ترین تجربه‌های مشاهده فیلم را ارائه می‌دهد. همچنین با ده‌ها قابلیت‌های کمتر شناخته شده همراه است که یکی از این موارد امکان کانورت فایل‌های صوتی به فرمت‌های مختلف می‌باشد. از قابلیت‌های دیگر این برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پخش انواع فرمت‌ها از جمله MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg, …
 • پخش انواع DVD ، VCD
 • پشتيباني كامل از انواع مختلف فرمتهاي صوتي و تصويري
 • پخش انواع DVD ،VCD با كيفيت FULL HD
 • حجم بسیار اندک نسبت به قابلیت‌های فراوان آن و همچنین نسبت به نرم افزار‌های مشابه
 • محیط بسیار ساده و كاربر پسند بصورت كاملا رايگان
 • پشتيباني از فايلهاي ناقص دانلود شده و پخش ديسكهاي مخدوش شده
 • پشتیبانی در زبان‌های مختلف از جمله زبان شيرين فارسي
 • قابلیت اجرا در اکثر سیستم عامل‌ها یعنی ویندوز، لینوکس، مکینتاش و …
 • پوسته‌های متعدد برای سلیقه‌های مختلف
 • پشتیبانی از انواع فرمت‌های صوتی و تصویری و زیرنویس

حتی اگر VLC Player یک پلیر ویدیو باشد کاربران هنوز می‌توانند فایل‌های موسیقی خود را با آن بشنوند. بنابراین ما می‌خواهیم نحوه تبدیل یا کانورت فایل‌های صوتی در VLC Player را به شما آموزش دهید.

نحوه کانورت فایل‌های صوتی با استفاده از VLC Player

توجه: VLC Player قادر به ویرایش فایل‌های ویدیویی هم می‌باشد.

کانورت فایل‌های صوتی در VLC Player

ابتدا آخرین نسخه از برنامه VLC Player را نصب کنید و یا اینکه برای بروزرسانی نرم افزار خود به مسیر Help -> Check for Updates بروید. بعد از بروزرسانی برنامه خود را اجرا کنید.

حالا به مسیر Media -> Convert/Save بروید. در پنجره Open Media که باز می‌شود در سربرگ File روزی Add کلیک کنید.

نحوه کانورت فایل‌های صوتی با استفاده از VLC Player

فایل یا فایل هایی که می‌خواهید کانورت کنید را انتخاب کنید. می‌توانید با نگهداشتن دکمه Shift یا Ctrl و کلیک روی فایل‌های خود اقدان به انتخاب فایل‌های مورد نظر خود کنید. بعد از انتخاب همه فایل‌ها روی گزینه Open کلیک کنید تا همه فایل‌ها به پنجره Open Media اضافه شوند.

نحوه کانورت فایل‌های صوتی با استفاده از VLC Player

بک کلیک روی دکمه Add می‌توانید فایل‌های بیشتری برای برای کانورت از فایل‌های مختلف اضافه کنید. بعد از جمع اوری تمام فایل‌های مورد نظر خود برای کانورت روی Convert/Save کلیک کنید تا پنجره Convert برای شما باز شود. در اینجا می‌توانید هر دو چک باکس Display the output و Deinterlace که مربوط به فایل‌های ویدیویی است را نادیده بگیرید. نکته بسیار مهم این است که روی منوی کرکره ای Profile کلیک کنید و به بخش Audio بروید و یک فرمت صوتی را برای کانورت انتخاب کنید، بعد روی Start کلیک کنید.

نحوه کانورت فایل‌های صوتی با استفاده از VLC Player

بیشتر بخوانید: نحوه تبدیل فرمت ویدیو به فرمت‌های MP4, WMV, AVI و حتی GIF

نحوه ایجاد پروفایل برای کانورت فایل‌های صوتی

اگر فرمت صوتی مورد نظر خود را در منوی کرکره ای پیدا نکردید و یا نمی‌خواهید فایل هایی با پارامترهای از پیش تنظیم شده ایجاد کنید، روی آیکن کنار Profile که در تصویر زیر مشخص شده است کلیک کنید و یک پروفایل جدید ایجاد کنید بعد سربرگ Audio codec را انتخاب کنید.

نحوه کانورت فایل‌های صوتی با استفاده از VLC Player

در اولین کادر نام پروفایل خود را وارد کنید و بعد چک باکس Audio را کلیک کنید. حالا می‌توانید کدکی که می‌خواهید برای کانورت فایل صوتی خود استفاده کنید را انتخاب کنید. در اینجا ما کدک ACC  را انتخاب می‌کنیم، بیت ریت و تعداد کانال‌های خروجی مورد نظر خود را مشخص کنید، در اینجا ما 2 کامل را برای استریو را انتخاب می‌کنیم. توصیه ما این است که برای دستیابی به کیفیت سطح CD  نرخ نمونه برداری را 44100 هرتز یا 48000 هرتز انتخاب کنید، اما مطمئنا اگر به دنبال اندازه فایل کوچکتر هستید می‌توانید این مقدار را کاهش دهید.

VLC Player

وقتی که پروفایل خود را ایجاد کردید روی Create کلیک کنید. با این کار شما به پنجره Convert  جایی که هنوز فایل‌های شما کانورت نشده‌اند باز خواهید گشت. روی منوی کرکره ای Profile  کلیک کنید و پروفایلی که ایجاد کرده‌اید را انتخاب کنید، بعد Start را کلیک کنید.

VLC Player حالا فایل‌های صوتی شما را کانورت می‌کند و آنها را در همان پوشه و در کنار فایل‌های اصلی ذخیره می‌کند. اگر می‌خواهید پروفایلی که ایجاد کرده‌اید را ویرایش یا دستکاری کنید کافیست در پنجره Conver روی آیکن آچار کنار منوی کرکره ای Profile کلیک کنید.

VLC Player

نتیجه گیری

با انجام مراحل بالا شما می‌توانید فایل‌های صوتی خود را در VLC پلیر کانورت کنید. روش تبدیل فایل‌های ویدیویی هم تقریبا به همین شکل است به جز اینکه شما از فایل‌های ویدیویی استفاده می‌کنید و حتی می‌توانید با استفاده از سربرگ Network در پنجره Open Media می‌توانید فیلم‌ها و فایل‌های صوتی خود را از اینترنت کانورت کنید. با این قابلیت‌ها VLC Player یک بار ثابت می‌کند که چرا به یک پلیر فایل‌های چند رسانه مورد علاقه همه تبدیل شده است.