ما در این مقاله قصد داریم در مورد 10 پیغام خطای هارد دیسک (HDD و SSD) که می‌تواند اطلاعات شما را از بین ببرد! بحث کنیم. سال‌های سال است که ما از هارد برای ذخیره فایل‌های موسیقی، عکس ها، فیلم‌ها و اسناد کاری و مورد علاقه مان استفاده می‌کنیم.

هارد یکی از اصلی ترین دستگاه هایی است که در سیستم دسکتاپ، لپ تاپ، کنسول‌های بازی و غیره استفاده می‌شود. هارد می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد (IDE، SATA، HDD یا SSD) اما به طور کلی دارای خطاهای یکسانی هستند.

گاهی اوقات بررسی یک خطا می‌تواند دشوار شود و گاهی تا زمانی که هارد از کار نیافتد و یا صداهای عجیب و غریبی از خود تولید نکند نمی‌توان متوجه خرابی در هارد شویم. در اینجا ما قصد داریم برخی از رایج ترین پیغام‌های خطای هارد دیسک را به همراه علل آنها توضیح دهیم.

پیغام خطای هارد دیسک 0x80071ac3 و علت آن

ارور هارد 0x80071ac3 اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران یک هارد اکسترنال را به ویندوز 10، 8 و یا 7 وصل کنند. علت اصلی خطای هارددیسک 0x80071ac3 بد سکتور شدن هارد است. این بد سکتورها می‌توانند به علت خاموش شدن یکباره سیستم و یا قطع برق در حین کار کردن سیستم و یا فشار دادن دکمه پاور برای خاموش کردن سیستم ( بدون Shutdown کردن) باشد.

قابلیت ReadyBoost، درایورهای ناقص یا معیوب و یا منسوخ، ارورهای کامپیوتری، بد سکتورهای موجود در دستگاه هایی که به طور اکسترنال نصب می‌شوند می‌توانند موجب ایجاد ارور 0x80071ac3 شوند.

0x80071ac3 و علت آن

 پیغام خطای هارد Hard Drive Not Found (3f0)

هنگام بوت شدن لپ تاگ ممکن است در صفحه ای که دارای پس زمینه سیاهی است پیغام خطای Boot device not found, please install an operating system on your Hard disk. Hard Disk (3F0) را دریافت کنید که به شما اعلام می‌کند که دستگاهی که از طریق ان بوت انجام می‌شود پیدا نمی‌شود و از شما خواسته می‌شود تا سیستم عامل را در هارد نصب کنید و اگر سیستم را ریستارت کنید باز هم این خطا به شما نمایش داده می‌شود.

علت ارور Hard drive (3F0) می‌تواند بد سکتور شدن هارد یا خراب شدن ساختار پارتیشن یا خراب شدن کابلی که هارد به مادربرد متصل می‌شود باشد. این کابل می‌تواند به علت تکان‌های شدید از مادربرد جدا شده باشد.

علاوه بر این MBR یا سکتور بوت موجود در هارددیسک و یا خراب شدن کنترلر SATA روی مادربرد می‌توانند علت‌های دیگر خطای Hard drive (3F0) باشد. این خطا می‌تواند کل اطلاعات هارد شما را پاک کند.

ارور Hard Drive Not Found (3f0)

 پیغام خطای هارد 301

این که از ویندوز 10 استفاده می‌کنید و یا نسخه‌های قدیمی تر فرقی ندارد پیغام خطای SMART 301 Hard Drive می‌تواند به طور غیر منتظره ای برای شما اتفاق بیافتد و نشان دهد که هارددیسک مکانیکی (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) شما خراب شده استو به طور کلی این خطا هنگام ورود به سیستم رخ می‌دهد.

اگر این پیغام خطا ظاهر شده قطعا دستگاه به زودی زود خراب می‌شود. پیغام خطای SMART 301 Hard Drive می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که از این بین می‌توان به خرابی SMART هارددیسک یا خرابی تراشه کنترلر IDE /SATA مادربرد اشاره کرد.

نصب و حذف اشتباه یا ناقص برنامه‌ها که می‌تواند موجب ایجاد برخی مدخل‌های نامعتبر در رجیستری ویندوز شود، حمله ویروس‌ها و بد افزار ها، خاموش کردن ناگهانی سیستم از عوامل دیگری هستند که می‌توانند موجب ایجاد این خطا در هارد شوند.

کد خطای 301 هارد دیسک

 پیغام خطای هارد Hard Disk Read Error Occurred Press Ctrl + Alt + Del to Restart

این پیغام خطا به این معناست که ویندوز مشکلی را در هارد شما شناسایی کرده است و یا در فرآیند خواندن هارددیسک برخی اشتباهان وجود دارد. این پیغام خطای هارد هنگام بوت شدن سیستم رخ می‌دهد و از عملیات بوت جلوگیری می‌کند. اگر کاربران دکمه‌های Ctrl + Alt + Del را فشار دهند سیستم شان ریستارت خواهد شد اما باز همین پیغام خطا را مشاهده می‌کنند و ویندوزشان بوت نمی‌شود.

علت خطای Hard Disk Read Error Occurred Press Ctrl + Alt + Del to Restart می‌تواند خرابی هارد، قابل بوت نشدن هارد، خرابی کابل‌های هارد، مشکلات تنظیمات بایوس، MBR خراب شده و خاموش کردن یکباره سیستم باشد. علاوه بر این اگر جدول پارتیشن به درستی پیکربندی نشده باشد این پیغام خطا ممکن است ظاهر شود.

خطای Hard Disk Read Error Occurred Press Ctrl + Alt + Del to Restart

ارور Hard Drive Error BIOHD-8 در هارد

ارور Hard Drive Error BIOHD-8 وقتی رخ می‌دهد سیستم ریستارت می‌شود. این پیغام خطا در واقع کد ارور S.M.A.R.T هارد است که بیان می‌کند هارد خراب شده است و نمی‌تواند به درستی وصل شود. این خطا غالبا در مادربردها هم اتفاق می‌افتد.

از علت‌های این خطا می‌توان به حمله ویروس‌ها و بد افزارها، تغییر فایل‌ها در رجیستری،ایجاد فرگمنت در ویندوز و غیره رخ دهد. به غیر از این ارورهای زمان اجرا نیز می‌توانند باعث ایجاد مجموعه ای از متغییر‌ها شوند. از این رو ضروری است که هر علت قابل تصوری که موجب ایجاد خطای هارد می‌شوند را بررسی و آن را رفع کنیم.

ارور Hard Drive Error BIOHD-8 در هارد

 پیغام خطای هارد Hard Drive Error Code 0142

خطای هارد Hard Drive Error Code 0142 یک پیغام خطای بوت است که ممکن است به کاربر نمایش داده شود. این خطای هارد خاص می‌تواند عواقب زیادی داشته باشد. اگر کسی این خطا را برطرف نکند ممکن است مجبور به تعویض هارد خود شود.

این خطا نشان می‌دهد که کامپیوتر یک خرابی هارد را تجربه کرده است و این خرابی می‌تواند به علت خرابی پردازنده و یا خرابی هارد HDD و یک سیستم عامل کرش شده باشد. خرابی کابل هایی که هارد را به مادربرد وصل می‌کند و خراب شده داده‌ها یا MBR در هارد نیز می‌توانند موجب ایجاد این خطا در هارد شوند.

10 پیغام خطای هارد دیسک (HDD و SSD) که می‌تواند اطلاعات شما را از بین ببرد!

ارور هارد The Parameter is Incorrect

این ارور هارد یکی از رایجترین خطاهایی است که در هاردهای اکسترنال رخ می‌دهد و از کپی کردن فایل‌های کاربر جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که هارد غیرقابل دسترس شود. از این رو پس از نمایش این خطا کاربران نمی‌توانند فایل‌ها را از هارد اکسترنال به سایر مکان هارد سیستم انتقال دهند.

اگر کسی هم بتواند به هارد دسترسی پیدا کند نمی‌تواند به دیتابیس دسترسی داشته باشد. علت ایجاد خطای هارد The Parameter is Incorrect می‌تواند منبع تغذیه ضعیف یا پورت USB بد و یا خرابی هارد HDD و جدا کردن نامناسب هارد اکسترنال از سیستم باشد. وجود بد سکتورهای در هارد اکسترنال نیز ممکن است موجب ایجاد این خطا باشد.

10 پیغام خطای هارد دیسک (HDD و SSD) که می‌تواند اطلاعات شما را از بین ببرد!

خطای The Request Failed Due to Fatal Device Hardware Error در هارد دیسک

این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که دستگاه غیر قابل دسترس شده باشد و کاربر وقتی که سعی دارد فایل را کپی یا انتقال دهد این پیغام خطا را دریافت می‌کند. سیستم عامل ویندوز زمانی که موفق به شناسایی دستگاه‌های ورودی یا خروجی نمی‌شود هم این پیغام خطا را نمایش می‌دهد. سخت افزارهای سیستمی خراب، تنظیمات یا نصب اشتباه، شل شدن کابل‌ها و اتصالات، خرابی هارددیسک و غیره می‌توانند دلایل اصلی این کد خطای هارد شوند.

10 پیغام خطای هارد دیسک (HDD و SSD) که می‌تواند اطلاعات شما را از بین ببرد!

ارور Disk is Full هارد

رایجترین خطای هارد Disk is Full است که به شما اعلام می‌کند هارد کاملا پر شده و فضای خالی وجود ندارد.وقتی که هارد سیستم فضی کمی دارد برخی از برنامه‌ها از کار می‌افتند و به درستی کار نمی‌کنند و حتی ممکن است باعث کرش شدن یا هنگ کردن سیستم شود.

ویروس‌ها و بد افزارها می‌توانند فایل هایی را در هارد سیستم شما تولید کنند و کاربران ممکت است فایل‌های بسیار حجیمی را ذخیره کرده باشند. فایل‌های نصب ویندوز قبلی، فایل‌های موقت و فایل‌های سیستمی دیگر می‌توانند باعث اشغال شدن فضای پارتیشن سیستم شوند.

10 پیغام خطای هارد دیسک (HDD و SSD) که می‌تواند اطلاعات شما را از بین ببرد!

پیغام خطای هارد This Hardware Device is Not Connected to The Computer (Code 45)

دستگاه‌های جانبی مختلف مانند کیبورد، ماوس، فلش مموری، هارد اکسترنال و غیره ممکن است به سیستم متصل باشد. کد خطای 45 وقتی که سیستم عامل قادر به برقراری ارتباط با دستگاه‌های متصل شده نیست و یا نمی‌تواند توسط ویندوز شناسایی شود نمایش داده می‌شود.

خرابی فریم ویر، گرما، خرابی قطعات الکترونیکی، افزایش ناگهانی برق، خرابی‌های قطعات داخلی یا مکانیکی، خراب شدن فایل‌های اطلاعات، تغییر در رجیستری ویندوز و غیره از دلایل اصلی ایجاد کد خطای 45 در کامپیوتر است.

10 پیغام خطای هارد دیسک (HDD و SSD) که می‌تواند اطلاعات شما را از بین ببرد!