اگر شما در حال مطالعه ی این متن هستید، شانس خوبی برای ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی مطابق با سلیقه ی خود خواهید داشت. شاید شما به این جا آمده‌اید تا یک صفحه کلید خاص برای خود طراحی کنید و بسازید، اما نمی‌دانید که این کار را از کجا شروع کنید. البته تعجبی هم ندارد، زیرا که ساخت یک صفحه کلید مکانیکی کار چندان ساده ای هم نیست، و می‌تواند پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد. در این زمینه مطالب موجود در اینترنت هم به نظر می‌رسد که بیشتر گیج کننده باشند تا این که بتوانند به شما کمکی در راه ساخت یک صفحه کلید مکانیکی سفارشی بکنند.

اگر به دنبال نقطه ای برای شروع کار هستید و به دنبال متنی هستید که به شما نکات ابتدایی را در مورد ساخت یک صفحه کلید مکانیکی گوشزد کند، جای درستی آمده اید. ما در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی نارستان قصد داریم تا راهنمایی‌های اولیه ای را برای شما فراهم کنیم تا بتوانید تا حدودی با اصول ساخت یک صفحه کلید مکانیکی سفارشی آشنا شوید.

کیبورد مکانیکی سفارشی چیست؟

قبل از این که بخواهید تا از ابزار مختلف مانند پیچ گوشتی برای ساخت کیبورد مکانیکی استفاده کنید، شاید لازم باشد بدانید که اصلا یک صفحه کلید یا کیبورد مکانیکی سفارشی چیست؟ و از آن چه استفاده هایی می‌شود. در واقع صفحه کلید‌های مکانیکی سفارشی، می‌توانند جایگزینی برای صفحه کلید‌های معمولی باشند که در مواردی کیفیت بالاتری می‌توانند داشته باشند. بخش‌های مورد استفاده در یک کیبورد مکانیکی سفارشی می‌تواند دارای دو ویژگی باشد (که برای همین ویژگی‌ها است که افراد علاقه مند به این ابزار از آن استفاده می‌کنند):

  •  قطعات دارای کیفیت بالاتر
  •   فرم فاکتور غیر استاندارد صفحه کلید

نیازی به توضیح در مورد ویژگی اول نیست، چون که کیفیت بالای قطعات مورد استفاده در این صفحه کلیدها واضح است. اما علاوه بر کیفیت بالاتر، این کیبوردها وقتی به طور سفارشی ساخته می‌شوند، دارای ظاهر بهتری بوده و استفاده از آن‌ها لذت بخش تر خواهد بود. این صفحه کلیدها به دلیل دارا بودن کلیدهای دارای کیفیت بالاتر خود که دارای رنگ‌های سفارشی می‌باشند، بر صفحه کلیدهای معمولی برتری دارند. هم چنین به دلیل استفاده از زیرساخت‌های بهتر، چیزی بیش از ظاهر زیبا را برای کاربران به همراه دارند. با این ابزار سفارشی تایپ کردن هم لذت بخش تر خواهد بود. یکی از دلایل آن هم دارا بودن سوئیچ هایی عالی به همراه بلوک هایی مقاوم از جنس آلومینیوم می‌باشد.

نحوه ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی – قسمت اول

انتخاب فرم فاکتور مناسب برای صفحه کلید مکانیکی

اگر می‌خواهید تا از ویژگی‌های برتر یک صفحه کلید مکانیکی سفارشی بهره ببرید، تلاش برای شناخت فرم فاکتور غیر استاندارد این کیبوردها قدم اول است. در بیشتر کیبوردهایی که به کامپیوترها وصل می‌شوند، شما می‌توانید مجموعه ای از کلیدها را ببینید که شامل کلیدهای مربوط به حروف الفبا، اعداد، کلیدهای کنترلی و کلید فاصله و کلیدهای متداول (دیگر که همه ی شما با آن‌ها آشنا هستید) می‌باشند.

نکته: توجه داشته باشید که ما برای ساده شدن کار، کلیدهای alt, ctrl, shift, tab, enter و دیگر کلیدها را جزو کلیدهای الفبا محسوب خواهیم کرد.

آن چه در این جا لازم به ذکر است، این است که در صفحه کلیدهای مکانیکی سفارشی ممکن است که یکی یا تعدادی از این عناصر نادیده گرفته شوند. برای همین ما شاهد تعداد کمتری کلید روی این صفحه‌ها خواهیم بود. برای مثال در یک صفحه کلید TKL (TENKEYLESS) با فرم فاکتور 80 درصد، ما همه ی کلیدهای عددی (قسمت ماشین حساب) را نادیده می‌گیریم. این فرم فاکتور برای صفحه کلید‌های گیمینگ مناسب است. زیرا که می‌تواند فضا را برای موس پد باز کند تا گیمرها بتوانند بهتر دست خود را حرکت دهند.

نحوه ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی – قسمت اول

با این وجود، دیده می‌شود که فرم فاکتور 60 درصد برای صفحه کلیدهای مکانیکی سفارشی ترجیح داده می‌شود. دلیل آن هم سادگی دسترسی به کلیدها در این گونه صفحه کلیدها خواهد بود. افراد تایپیست ممکن است که بسیار به این گونه کیبوردها علاقه داشته باشند. دسترسی آسان تر به کلید‌ها در این صفحه کلیدها که دارای فرم فاکتور 60 درصد هستند، می‌تواند برای این افراد دارای اهمیت بالایی به دلیل تسریع در سرعت تایپ آن‌ها باشد. با توجه به شکل می‌توانید ببینید که این فرم فاکتور، منجر به حذف بیشتر کلیدها به جز کلیدهای الفبا و اعداد و دیگر کلیدهای کنترلی اصلی می‌شوند.

نحوه ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی – قسمت اول

فرم فاکتور 65 درصد هم همان فرم فاکتور 60 درصد است که یک ستون به آن اضافه شده است. این کار اندازه ی صفحه کلید را به اندازه ی یک ستون بزرگ تر می‌کند. این هم فرم فاکتور مناسبی برای افرادی است که بدون کلیدهای حرکتی نمی‌توانند به راحتی از کیبورد خود استفاده کنند.

نحوه ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی – قسمت اول

فرم فاکتور 40 درصد هم شاید یکی از غیر عادی ترین فرم فاکتورها باشد که تنها 40 درصد کلیدها را برای کاربران باقی می‌گذارد. این همان فرم فاکتور 60 درصد است که کلیدهای اعداد و بیشتر کلیدهای کنترلی و حرکتی آن حذف شده است. عده ای از تایپیست‌ها ادعا می‌کنند که با این گونه صفحه کلیدها سرعت بیشتری را تجربه می‌کنند.

نحوه ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی – قسمت اول

 

صفحه کلید مکانیکی سفارشی مسلما نیاز به قطعات سفارشی دارد

شاید تا الان ایده ای در مورد فرم فاکتوری که برای شما مناسب تر است را به دست آورده باشید. اما هنوز هم نمی‌توانید یک کیبورد بسازید. چون که برای ساخت یک صفحه کلید نیاز دارید تا ابتدا بدانید که در داخل آن چه قطعاتی وجود دارد. آن چه شما از کیبورد می‌بینید، کلیدها و محفظه آن است (که در واقع شاسی ابزار است که همه ی قطعات دیگر را در خود جا داده است).

اما باید بدانید که کلیدهای کیبورد در زیر خود به سوئیچ‌ها وصل هستند. این سودئچ‌ها در واقع با حرکت خود باعث ایجاد یک اتصال الکتریکی می‌شوند که ورودی را با فرستادن سیگنال ثبت می‌کند. این سوئیچ‌ها هم در ادامه به PCB‌ها متصل هستند. این بخش مغز صفحه کلید است، چون که دارای مسیرهایی برای اتصال تمام لینک‌ها از سوئیچ‌ها به میکروکنترلر می‌باشد.

پس از آن می‌توان یک صفحه را زیر همه ی این بخش‌ها دید که همه ی سوئیچ‌ها را در محل خود ثابت نگه می‌دارد. این صفحه با نام پلیت شناخته می‌شود. در این بین هم ما تثبیت کننده‌ها (stabilisers) را داریم که باعث می‌شوند با فشار دادن کلیدها، سوئیچ‌ها به خوبی عمل کرده و سیگنال متناسب با کلید مربوطه را ارسال کنند.

صفحه کلید مکانیکی سفارشی مسلما نیاز به قطعات سفارشی دارد

دانستن بخش‌های مختلف یک صفحه کلید یک موضوع است و انتخاب مناسب آن‌ها موضوع دیگری است که نیاز به درک عمیق در این مورد دارد. اجازه بدهید تا نگاهی به آنچه می‌تواند قطعات را از هم متمایز کند بیندازیم.

Keycap کلیدها بسیار پیچیده هستند

کلیدها در ظاهر صفحه کلید بیشترین تاثیر را دارند. هم چنین صدای آن‌ها در زمان کار می‌تواند مهم باشد. در حالی که امکان خرید کلیدهای مناسبی با قیمت پایین وجود دارد، می‌توان دید که عده ای حتی برای این کلیدها هزینه‌های بالاتری را هم می‌پردازند. می‌توان آن‌ها را در مجموعه‌های مختلفی مانند OEM, cherry, SA, DSA و  MT3 دید. این کلیدها با هم در ارتفاع و شکل تفاوت دارند. این امر نه تنها ظاهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد بلکه میزان صدای ایجاد شده در حین کار و لمس صفحه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

Keycap کلیدها بسیار پیچیده هستند

ارزان ترین کلیدها هم با مواد ABS  ساخته شده می‌شوند که نوعی پلاستیک است. این کلیدها به زودی ظاهر خود را از دست داده و از بین می‌روند. هم چنین رنگ آن‌ها زودتر از بین می‌رود. در آن طرف می‌توان کلیدهای پلاستیکی PBT را نام برد. این کلیدها بر خلاف نوع قبلی دوام بسیار خوبی دارند. رنگ آن‌ها هم از ثبات خوبی برخوردار است. شاید بتوان گفت که نوشته‌ها و رنگ روی این کلیدها محال است که پاک شوند.

انواع اصلی سوئیچ

سوئیچ‌ها در سه دسته ی اصلی وجود دارند: سوئیچ کلیکی, تک سوئیچ، و سوئیچ ساختار خطی. نوع اول در زمان استفاده دارای فیدبک تماسی و صدای کلیک قابل شنیدن می‌باشد. این ویژگی‌ها که در سوئیچ‌های کلیکیوجود دارد برای تایپیست‌ها ایده ال است. تک سوئیچ ها، به جای صدای کلیک، یک ضربه ی قابل حس کردن را به انگشتان وارد خواهند کرد. این سوئیچ‌ها برای تایپیست هایی توصیه می‌شود که بیشتر دوست دارند بدون صدا تایپ کنند، و تنها ضربه ی تماسی در حین فشار دادن کلیدها را حس کنند.

انواع اصلی سوئیچ

سوئیچ‌های خطی هم نه صدایی دارند و نه در زمان فشار آن ها، به انگشتان ضربه ای وارد می‌کنند، در واقع این سوئیچ‌ها فیدبک خاصی در حین فشار دادن خود نشان نمی‌دهند. این امر این گروه از سوئیچ‌ها را برای استفاده توسط گیمرهایی که به طور متناوب اقدام به فشار دادن کلیدها می‌کنند مناسب تر می‌کند. هر یک از این گروه‌ها می‌توانند در میزان فیدبک و صدای خود با هم تفاوت هایی داشته باشند.

انتخاب یک سوئیچ از صدها گزینه ای که برای هر کسی فراهم است، می‌تواند کاری سخت باشد. برای این کار نیاز به تجربه به منظور انتخاب بهترین سوئیچ می‌باشد. برای این کار شاید نیاز داشته باشید تا در بین همه ی آن‌ها بگردید و با کسب تجربه نسبت به انتخاب یکی از سوئیچ‌ها اقدام نمایید.

انواع محفظه برای صفحه کلید و نحوه ی نصب قطعات بر روی آن

محفظه مهم ترین فاکتوری است که کیفیت صفحه کلید شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ارزان ترین محفظه‌ها از پلاستیک‌های تزریقی تولید شده اند. این محفظه‌ها دارای ساختار ضعیفی از حیث استقامت و رنگ خود هستند. اما محفظه‌های CNC از پلاستیک‌های دارای کیفیت بالا تولید شده اند. این پلاستیک‌ها از موادی مانند پلی کربنات و اکریلیک ساخته شده اند. اما بهترین محفظه‌ها از آلومینیوم تولید شده‌اند و حتی با استفاده از برنج نیز تقویت شده اند، و دارای وزن بیشتری می‌باشند. این محفظه‌ها بهترین استانداردها و در واقع استاندارد طلایی در صفحه کلیدهای سفارشی هستند.

با تمام آن چه گفته شد، در واقع هزینه ی ساخت صفحه کلید و پیچیدگی آن بیشتر بر اساس استایل و نحوه نصب قطعات آن مشخص می‌شود. همان طور که از نام آن پیدا است، این استایل به نحوه ی قرار گرفتن قطعات بر روی شاسی بر خواهد گشت.

صفحه کلید مکانیکی Tray Mount

به نظر می‌رسد که این روش برای ساخت صفحه کلید مکانیکی سفارشی شما ارزان ترین و ساده ترین روش باشد. برای همین جای تعجب نیست که این روش از اصلی ترین روش‌های ساخت کیبورد مکانیکی سفارشی می‌باشد. این کیبوردها PCB‌ها را روی محفظه نصب می‌کنند. اما این صفحه کلیدها شاید دارای صدای خشنی باشند که به دلیل نزدیک بودن PCB‌ها به محفظه می‌باشد. این صدا را می‌توان با استفاده از پلیت‌های برنجی یا آلومینیومی کاهش داد. اما به طور کامل نمی‌توان این صدای ناهنجار را از بین برد.

انواع محفظه برای صفحه کلید و نحوه ی نصب قطعات بر روی آن

کیبوردهای صفحه ادغام شده

این کیبورد‌ها همان طور که می‌توانید در شکل مشاهده کنید از محفظه‌های دو بخشی استفاده می‌کنند. این محفظه‌ها دارای صدای بهتری هستند. اما ساخت آن‌ها هزینه ی بیشتری را در بر خواهد داشت. البته با حذف پیچ‌های قرار گرفته زیر PCB، این کیبوردها می‌توانند در زمان بازگشت سوئیچ‌ها به حالت اولیه و پس از فشار کلیدها، عملکرد ضعیف تری داشته باشند.

انواع محفظه برای صفحه کلید و نحوه ی نصب قطعات بر روی آن

صفحه کلید مکانیکی سفارسی Top, Bottom, Sandwich

این کیبوردها می‌توانند به دلیل دارا بودن دو شاسی از کیبوردهای قبلی گران تر تمام شوند. هم چنین ساختار آن‌ها با توجه به شکل پیچیده تر است. در واقع می‌توان دید که کیبوردهای top, bottom و sandwich هر کدام با دارا بودن دو شاسی هزینه ای بالاتر داشته و با توجه به نحوه ی اتصال پلیت، با هم تفاوت دارند. این استایل یا سبک ها، منجر به صدایی متعارف تر در زمان کار کردن با صفحه کلید می‌شود. هم چنین این ساختارها فضایی مناسب برای استفاده از مواد انعطاف پذیر مانند پلی کربنات را برای کسانی که عملکردی ملایم تر را انتظار دارند فراهم می‌کنند.

انواع محفظه برای صفحه کلید و نحوه ی نصب قطعات بر روی آن کیبورد

صفحه کلید مکانیکی GASKET MOUNT

تعدادی از صفحه کلیدهای مکانیکی سفارشی جدید (که البته گران هم هستند) با استفاده از واشرهای سیلیکونی که بین پلیت و شاسی قرار گرفته اند، در ترکیب‌های مختلفی مانند آن چه در بالا به آن اشاره شد ساخته شده اند. ایده ی استفاده از این واشرها هم ایزوله کردن سوئیچ‌ها از شاسی‌ها بوده است. این کار باعث به وجود امدن صدای بهتری در زمان کار با صفحه کلید می‌شود. به این گونه صفحه کلید ها، هم صفحه کلیدهای واشردار می‌گویند.

کیبورد

آن چه در این متن گفته شد، در واقع تمام نکاتی بود که شما برای ورود به مرحله ی دوم نیاز دارید. در این مرحله می‌توانید قطعات مورد نیاز خود را انتخاب کنید و در مراحل بعدی می‌توانید به نصب آن‌ها بپردازید. در قدم‌های بعد شما نیاز خواهید داشت تا بدانید این قطعات را از کجا تهیه کرده و آن‌ها را چگونه در کنار هم قرار دهید.