آیا تعویض و تعمیر سوئیچ کیبورد مکانیکی امکان‌پذیر است؟ صفحه کلیدهای مکانیکی نه تنها تجربه کلی محاسباتی را بهبود می‌بخشند، بلکه در دراز مدت از سلامت و راحتی شما محافظت می‌کنند، چونکه در مقایسه با صفحه کلیدهای غشایی معمولی بسیار ارگونومیک و راحت‌تر هستند. با این حال، این سطح از راحتی و تجربه تایپ خوشایند با هزینه‌هایی همراه است. اکثر کیبوردهای مکانیکی برند گرانتر از صفحه کلیدهای معمولی لاجیتک یا مایکروسافت است.

کیبوردهای غشایی به دلیل عدم وجود قطعات متحرک در طراحی که دارند، واقعا خراب نمی‌شوند. صفحه کلیدهای مکانیکی با این حال دارای سوئیچ‌هایی هستند که از اجزای ریز ساخته شده‌اند و در تماس با فلز هستند که مستعد خرابی مکانیکی هستند. در حقیقت، برخی از سوئیچ‌های مکانیکی دارای میانگین زمان خرابی 10 تا 50 میلیونی هستند، اما با توجه به اینکه صفحه کلیدهای مکانیکی دارای 101 سوئیچ هستند، احتمال خرابی زوردس غیر معمول نیست.

همچنین این احتمال وجود دارد که این خرابی بعد از اتمام گارانتی یکساله کیبورد اتفاق بیافتد. بدون گارانی حتی خرابی یک کلید می‌تواند کل صفحه کلید شما را بی‌فاید جلوه دهد. با این حال شما نیازی ندارید صفحه کلید مکانیکی گران قیمت هود را کنار بگذارید در این راهنما شما به صورت تصویری نحوه‌ی تعمیر سوئیچ کیبورد مکانیکی را یاد خواهید گرفت.

آنچه که برای تعمیر سوئیچ کیبورد مکانیکی نیاز دارید

باز کردن کیبورد بسیار ساده است، اما ما ابتدا باید تمام ابزارها و تجهیزات مورد نیاز خود را قبل از باز کردن و تعمیر سوئیچ کیبورد مکانیکی آماده کنیم.

  • صفحه کلید دارای سوئیچ‌های خراب
  • پیچ گوشتی
  • کارت یا ابزار پلاستیکی
  • ابزار برای برداشتن سوئیچ کیبورد
  • ابزار برای برداشتن کلید کیبورد
  • دستگاه و وسایل مورد نیاز برای لحیم کاری
  • ایزوپروپیل الکل
  • سوئیچ برای تعویض

برای  رفع مشکلات کیبورد می‌توانید به مقاله‌ی 8 راه حل کار نکردن کلید ویندوز کیبورد نیز مراجعه کنید.

مراحل تعمیر و تعویض سوئیچ کیبورد مکانیکی

یک فضای کار تمیز باید داشته باشید، پیچ گوشتی و یک سینی مغناطیسی برای نگهداری پیچ‌ها آماده کنید تا پیچ‌ها گم نشوند.

مراحل تعمیر و تعویض سوئیچ کیبورد مکانیکی

کیبوردی که در این آموزش تعمیر می‌کنیم، کیبورد Corsair K65 Lux RGB است که از طراحی صفحه یکپارچه و ساده‌ای برخوردار است و بیشتر به عنوان کیبورد مکانیکی گیمینگ شناخته شده است. نکته بسیار مهم در مورد طراحی این کیبورد این است که دیگر نیازی به باز کردن پیچ‌هایی که در زیر لاستیک و برچسب‌ها هستند ندارید.

از همه مهمتر چنین طراحی شاسی کیبوردی به گیره‌های نگهدارنده پلاستیکی نیازی ندارد. معمولا صفحه کلیدهای Razer و Logitech از شاسی‌های تماما پلاستیکی با طرح فوق الذکر استفاده می‌کنند، بنابراین برای جداسازی این صفحه کلیدها نکاتی در مورد جداسازی ایمن وجود دارد که باید برای آن تحقیق کنید.

با استفاده از مکنده کلید به آرامی و با آرامش خاطر کلیدها را بردارید بدون اینکه آسیبی به آن وارد کنید. هنگام برداشت کلیدهای بزرگ مانند کلید اینتر، شیفت باید خیلی آرام این کار را انجام دهید.

تعمیر سوئیچ کیبورد

کلیدهای غیر استاندارد مانند کلیدهای رسانه‌ای را می‌توان با یک پیچ گوشتی کوچک یا ترجیحا ابزار پلاستیکی spudger برداشت.

تعمیر سوئیچ کیبورد

در تصویر زیر تمام پیچ‌های صفحه کلید علامت گذاری شده است. برای برداشتن پیچ‌ها از پیچ گوشتی استفاده می‌کنیم. سایر کیبوردها ممکن است پیچ‌هایی در قسمت پایین شاسی داشته باشند که برخی از آنها زیر پایه لاستیکی یا برچسب‌ها پنهان هستند. با این حال با جستجوی سریع در یوتیوب یا بررسی فیلم‌های آموزشی دیگری که برای صفحه کلید مکانیکی شما تهیه شده است می‌توانید نحوه باز کردن صفحه کلید خود را یاد بگیرید.

تعمیر سوئیچ کیبورد

تعمیر سوئیچ کیبورد

کار ما هنوز تمام نشده است، شرکت Corsair یک پیچ بزرگ را در زیر لوگوی خود مخفی کرده است که باید آن را هم باز کنیم.

تعمیر سوئیچ کیبورد

با برداشتن پیچ آخر صفحه کلید به راحتی باز می‌شود.

تعمیر سوئیچ کیبورد

در این کیبورد کلید spacebar یا فاصله خراب شده است. حتما اتصالات لحیم هر سوئیچی که قصد تعویض آن را دارید با دستمالی که با الکل ایزوپروپیل مرطوب شده است تمیز کنید. چند دقیقه صبر کنید تا الکل کاملا تبخیر شود. به طور کلی برای این کار از الکل‌های ایزوپروپیل کمتر از 90 درصد استفاده نکنید.

تعمیر سوئیچ کیبورد

تعمیر سوئیچ کیبورد

با استفاده از روغن لحیم کاری اکسید‌ها را از روی سطوح لحیم شونده پاک کنید. این کار نه تنها اتصالات را تمیز می‌کند بلکه باعث می‌شود که اتصالات لحیم کاری سریعتر ذوب شوند.

 سوئیچ مکانیکی

دستگاه لحیم تا 350 درجه سانتیگراد یا تقریبا 660 درجه فارنهایت گرم شود. صبر کنید تا دما به حداقل 300 درجه سانتیگراد برسد. قبل از شروع کار نوک دستگاه لحیم را تمیز کنید.

تعمیر سوئیچ کیبورد

تعمیر سوئیچ مکانیکی

تعمیر سوئیچ مکانیکی

حالا لحیم سوئیچ‌های خراب را باید برداریم که مراحل انجام این کار در تصاویر زیر نشان داده شده است.

تعمیر سوئیچ مکانیکی

تعمیر سوئیچ مکانیکی

تعمیر سوئیچ مکانیکی

 سوئیچ مکانیکی

تعمیر سوئیچ مکانیکی

 سوئیچ مکانیکی

این کار را برای همه سوئیچ‌های خراب که باید تعویض شوند تکرار کنید.

تعمیر سوئیچ مکانیکی

قسمت سخت کار تمام شد، حالا باید سوئیچ جدید را روی برد PCB قرار دهیم.

سوئیچ مکانیکی

PCB را به طرف دیگر بچرخانید، با پد آغشته به الکل ناحیه‌ای که می‌خواهید لحیم کنید را تمیز کنید و اجازه دهید که الکل بخار شود.

تعمیر سوئیچ مکانیکی

نوک دستگاه لحیم را تمیز کنید و با استفاده از سیم لحیم شروع به لحیم کاری کنید.

سوئیچ مکانیکی

تعمیر سوئیچ مکانیکی

سوئیچ مکانیکی

این تمام کاری بود که برای تعویض سوئیچ کیبورد خراب خود باید انجام دهید. چنانچه در زمینه تعویض و تعمیر سوئیچ صفحه کلید مکانیکی اطلاعاتی دارید که در این مقاله بیان نشده است، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوئیچ مکانیکی