معمولا برای اسکن اسناد مختلف از اسکنر استفاده می‌شود؛ اما مشکل اینجاست که هر کسی این دستگاه را در اختیار ندارد؛ شما می‌توانید برای اسکن اسناد خود از برنامه گوگل درایو (Google Drive) خود استفاده کنید.

دوربین‌ های گوشی‌های هوشمند امروزی آنقدر با کیفیت شده‌اند که نه تنها می‌توانید اسناد را با دقت بالا اسکن کنید بلکه می‌توانید هر نقطه از آن بزرگنمایی کنید. پس چرا ما دیگر مجبور باشیم تا از اسکنر استفاده کنیم؟

خب برنامه دوربین شما عملکردهای مشابه با نرم افزار اسکنر را ندارد. خوشبختانه می‌توانید با استفاده از گوگل درایو کار خود را راه بیندازید, در ادامه با جزئیات بیشتری صحبت خواهیم کرد.

اسکن اسناد با گوشی چه تفاوتی با اسکن اسناد توسط اسکنر دارد؟

مزیت عالی که اسکنر اسناد نسبت به گوشی‌های هوشمند ارائه می‌دهند جزئیات و کیفیت نیست. واقعیت این است که اسکنر اسناد, سند را به روشی دقیق نگه می‌دارد و با هر اسکن نورپردازی کامل و متمایزی را ارائه می‌دهد. اسکنر اسناد می‌تواند یک تصویر دقیقا عمود بر کاغذ را ثبت کند.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

وقتی که با گوشی خود عکاسی می‌کند؛ صفحه ممکن است تحریف شود؛ دسته ای از آیتم‌های ناخواسته در اطراف سند ضبط شود و حتی بخش هایی از اسناد شما از نور کمی برخوردار باشند. تصحیح دستی همه این مشکلات به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد. اگر می‌خواهید به نتیجه ای شبیه به اسکنر اسناد دست پیدا کنید این روش چندان عالی نیست. گوگل از استعداد نرم افزار خود برای جبران این مشکلات استفاده کرده است.

آنچه شما برای اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی خود نیاز دارید

برای اسکن اسناد در گوگل درایو به موارد زیر نیاز دارید:

  • گوشی هوشمند یا تبلت دوربین دار اندرویدی یا آیفون
  • یک حساب کاربری گوگل
  • یک سطح صاف با نور مناسب
  • صفحه؛ کتاب یا سندی که می‌خواهید اسکن کنید
  • اتصال به اینترنت

اگر موارد لیست شده بالا را دارید؛ آماده هستید تا اسکن اسناد با Google Drive گوشی را یاد بگیرید.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

نحوه اسکن اسناد با Google Drive گوشی

با فرض اینکه برنامه Google Drive را از قبل نصب کرده‌اید و وارد جیمیل خود شده اید, نحوه اسکن سند در ادامه توضیح داده شده است:

برنامه را باز کنید و روی علامت بعلاوه تپ کنید تا سند جدید ایجاد شود.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

در میان گزینه ها؛ Scan را مشاهده خواهید کرد؛ برای اسکن اسناد خود این گزینه را انتخاب کنید.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

حالا رابط کاربری اسکن را مشاهده خواهید کرد که نمای مستقیمی از آنچه دوربین ارائه می‌دهد را به شما نشان می‌دهد.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

سند خود را در جلوی منظره یاب دوربین خود قرار دهید. نیازی نیست که پنجره را پر کنید و فوق العاده دقیق باشید. اگر گوشی شما دارای چند واحد باشد ممکن است گزینه ای داشته باشید که بین دوربین‌های مختلف یکی را انتخاب کنید. معمولا دوربین اصلی بهترین انتخاب است.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

برای اسکن صفحه روی دکمه بزرگ سفید شاتر تپ کنید.

حالا پیش نمایش عکس را مشاهده خواهید کرد. اگر به نظر خوب می‌رسد OK را انتخاب کنید؛ در غیر این صورت با انتخاب Retry  دوباره برای عکس گرفتن اقدام کنید.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

شما این فرصت را دارید که صفحه اسکن شده را تغییر دهید. دکمه بازگشت را برای تغییر تصویر از سیاه و سفید به رنگی انتخاب کنید.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

دکمه بعدی در سمت راست, تصویر را می‌چرخاند و آخرین گزینه عکلکرد برش را در اختیار شما قرار می‌دهد. با این حال عملکرد crop به شما اجازه می‌دهد تا به طور خودکار اطراف صفحه انتخاب شود. گره‌ها را بکشید تا در صورت اشباه صفحه به درستی ردیابی شود.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

اگر فقط یک صفحه برای اسکن دارید؛ می‌توانید دکمه Save را انتخاب کنید؛ اما اگر می‌خواهید تعداد بیشتری از صفحات را اسکن کنید؛ علامت بعلاوه را انتخاب کنید و مراحل بالا را تکرار کنید تا تمام صفحات سند اسکن شود.

حالا از شما خواسته می‌شود که سند را به صورت PDF در اکانت گوگل درایو خود ذخیره کنید. یک نام برای سند خود انتخاب کنید و مکانی که قصد ذخیره شده فایل را دارید را انتخاب کنید.

اسناد اسکن شده من کجاست؟

هنگامی که برای اولین بار اسنادی را با برنامه Google Drive اسکن می‌کنید؛ در حال ایجاد اسکن محلی برای فضای ذخیره سازی گوشی خود هستید. اگر از اتصال وای فای استفاده می‌کنید این اسکن به طور خودکار در پوشه ای از گوگل درایو انتخاب کرده‌اید ذخیره می‌شود. بسته به تنظیمات برنامه؛ آپلودها ممکن است از طریق دیتای گوشی شما  انجام شود؛ اما به طور پیش فرض گوگل درایو منتظر وای فای است.

این همچنین بدان معناست که تا زمانی که به وای فای وصل نشوید؛ نمی‌توانید اسکن خود را با کس دیگری به اشتراک بگذارید.

اگر باید آیکن‌ها را با سرعت بیشتری در محیط ابر انجام دهید باید تنظیمات گوگل درایو را تغییر دهید تا امکان بارگذاری فراهم شود. توجه داشته باشید که این روش می‌تواند حجم زیادی از دیتای شما را مصرف کند. بعد از تکمیل آپلود؛ احتمالا می‌خواهید تنظیمات را تغییر دهید.

برای فعال کردن آپلود فایل‌های گوشی:

منوی را انتخاب کنید.

تنظیمات را انتخاب کنید.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

به پایین اسکرول کنید تا به Data Usage می‌رسید.

گزینه Transfer files only over WiFi را غیر فعال کنید.

نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

وقتی که آپلودهای مهم شما به پایان رسید؛ حتما این تنظیمات را دوباره فعال کنید.

نکاتی برای اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

در حالی که فناوری عملکرد اسکن گوگل درایو بسیار قابل ملاحظه است اما چند کار وجود دارد که می‌توانید برای بهتر شدن نتایج از آنها استفاده کنید:

ابتدا اطمینان حاصل کنید که نور کافی وجود دارد. دوربین شما برای کار به نور نیاز دارد. حتی دوربین‌های گوشی‌های پرچمدار و گران قیمت در شرایط کم نور نتایج فوق العاده ای را ارائه نمی‌دهند.

برنامه گوگل درایو به شما اجازه استفاده از فلش را می‌دهد. مشکل اینجاست که فلش شدید ممکن است باعث برق انداختن کاغذ شود؛ بنابراین بهتر از از یک پخش کننده نور استفاده کنید. فقط گوشی خود را مستقیما زیر نور قرار ندهید؛ در غیر این صورت شاهد سایه‌ها خواهید بود.

تا آنجا که ممکن است سند را صاف نگه دارید. یک سند مسطح به خوبی اسکن می‌کند؛ اما اسنادی که تا شده‌اند یا مچاله شده اند؛ به سختی می‌توانند توسط نرم افزار اسکن شوند. حتی می‌توانید آنها را داخل یک پوشه شفاف قرار دهید؛ به شرطی که خیلی براق نباشد.

نکته بعدی این است که اطمینان حاصل کنید که سند در کانون توجه است. این مورد در اکثر گوشی‌ها به سادگی انجام می‌شود. فقط روی سند ضربه بزنید و فوکوس خودکار گوشی باید کار را انجام دهد. یک بار دیگر؛ نور بهتر به معنای عملکرد بهتر فوکوس خودکار است.

گرچه چندان راحت نیست؛ اما اگر یک سه پایه گوشی یا روشی برای نگه داشتن گوشی روی اسنادی که می‌خواهید اسکن کنید داشته باشید؛ نتایج بهتری را به همراه خواهید داشت. این مورد مخصوصا در شرایطی مفید است که صفحات زیادی برای اسکن داشته باشید.

در نهایت؛ اگر می‌خواهید صفحات کتاب را اسکن کنید؛ برای دستیابی به یک اسکن خوب دو روش وجود دارد. یکی این است که صفحه چپ یا راست برای اسکن به طور مناسبی قرار گرفته باشد و دیگری اسکن همزمان دو صفحه است کتاب است. فقط مطمئن باشید که تصاویر را به درستی می‌توانید بچرخانید و مطالعه کنید.

جمع بندی

این تمام چیزی بود که باید در مورد اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی خود بدانید. شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات این پست با ما به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه در “نحوه اسکن اسناد با گوگل درایو گوشی

  1. masi naji گفت:

    ممنونم از شما که خوب توضیح دادید ومن کاملا متوجه شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *