تداخل آدرس IP چیست و چگونه رخ می دهد؟ بیایید بررسی کنیم که چه چیزی باعث بروز مشکلات تداخل IP می شود و چگونه می توان آنها را حل کرد.

اگر پیغام  “Windows has detected an IP address conflict” را مشاهده کرده اید؛ ممکن است تعجب کنید که این پیام به چه معناست در حالی که حل مشکلات تداخل IP معمولا برای کاربران حرفه ای دشوار نیست؛ اما برای افراد آماتور می تواند سردرگم کننده باشد. بیایید با هم در این مقاله بررسی کنیم که تداخل آدرس IP چیست، چگونه اتفاق می افتد و مراحل رفع این خطا را بررسی کنیم.

تداخل آدرس IP چیست؟

تداخل آدرس IP هنگامی رخ می دهد که به دو یا چند دستگاه در یک شبکه آدرس IP یکسانی را اختصاص داده باشید. برای توضیح اینکه چرا این مشکل ایجاد می شود باید یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم که آدرس IP برای چیست؟

مانند آدرس فیزیکی برای دریافت نامه؛ آدرس های IP به عنوان روشی برای شناسایی سیستم شما در شبکه عمل می کنند. روتر شما از این آدرس های IP برای هدایت ترافیک شبکه به دستگاه های مناسب استفاده می کند.

به همین دلیل؛ به هر آدرس IP نمی توان بیش از یک دستگاه اختصاص داد. اگر این اتفاق بیافتد، شبکه توسط آدرس های IP تکراری سردرگم می شود و نمی تواند از آنها به درستی استفاده کند. اما از آنجا که دو سیستم نمی توانند آدرس IP یکسانی داشته باشند؛ خطای IP چگونه رخ می دهد؟

مشکل تداخل آدرس IP چیست و چگونه آن را حل کنیم؟

چگونه تداخل آدرس IP رخ می دهد؟

تحت اکثر شرایط در شبکه های مدرن؛ تداخل IP به ندرت رخ می دهد. این به خاطر DHCP (پروتکل پیکربندی هاست پویا) است؛ سیستمی که روترهای برای مدیریت آدرس های IP استفاده می کنند.

با DHCP وقتی دستگاه جدیدی را به شبکه متصل می کنید، روتر شما یک آدرس IP موجود را از مجموعه گزینه ها انتخاب می کند. این دستگاه برای مدتی از این IP استفاده می کند تا زمانی که قرارداد اجاره منقضی شود و مجبور می شود که یک IP جدید دریافت کند. تا زمانی که روتر شما خراب نشود؛ هر دو دستگاه نباید آدرس IP یکسانی را از این سیستم دریافت کنند.

به طور معمول؛ هنگامی که آدرس های IP ثابت را در شبکه خود اختصاص دهید؛ تداخل آدرس IP رخ می دهد. به جای اینکه DHCP به طور خودکار آدرس را انتخاب کند؛ می توانید یک دستگاه شبکه را تنظیم کنید تا همیشه از همان آدرس IP مشخص شده استفاده کند. اگر آدرس ایستای یکسانی را به اشتباه به دو دستگاه اختصاص دهید، با خطای IP تکراری روبرو خواهید شد.

اگر دو سرور DHCP در شبکه داشته باشید ( که باید از آنها اجتناب کنید)، سناریوی تداخل IP دیگری می تواند رخ دهد. به عنوان مثال ممکن است روتر بی سیم خود را به مودم یا روتر ISP خود متصل کنید. اگر هر دو دستگاه سعی کنند به عنوان روتر عمل کنند، ممکن است آدرس های IP تکراری را به شما ارائه دهند.

در نهایت، هنگامی که دستگاهی آنلاین می شود بعد از قرار گرفتن در حالت استند بای؛ می توانید IP های تکراری را به شبکه خود وارد کنید. به عنوان مثال، بگویید که لپ تاپ خود را برای مدت 2 هفته در حالت هایبرنت رها کنید. در این مدت روتر شما ممکن است آدرس IP را فراخوانی کرده و آن را به دستگاه دیگری مانند گوشی شما اختصاص دهد.

وقتی لپ تاپ را دوباره روشن می کنید؛ ممکن است فکر کند که هنوز آن آدرس IP را در اختیار دارد که منجر به تداخل IP می شود. اگر سیستم خود را در حالت استندبای در شبکه دیگری قرار دهید که از IP مشابه شبکه شما استفاده می کند ممکن است تداخل رخ دهد.

نحوه حل تداخل آدرس IP

مانند همه عیب یابی های شبکه اولین قدمی که شما باید انجام دهید ریستارت سیستم و تجهیزات شبکه است.

خطای آدرس IP می تواند یک اشکال کوچک باشد که با راه اندازی مجدد آن برطرف می شود. با راه اندازی مجدد روتر یا مودم همه آدرس هاس IP از طریق DHCP مجددا اختصاص داده می شوند.

عیب یابی آدرس های IP استاتیک در ویندوز

اگر راه اندازی مجدد دستگاه ها جواب نداد؛ مشکل کمی حادتر است. در مرحله بعدی باید بررسی کنید که سیستم شما از یک آدرس IP استاتیک یا ثابت استفاده می کند با خیر. در ویندوز Settings را باز کنید و به مسیر Network & Internet > Status بروید. در این منو روی Change adapter options کلیک کنید و بعد روی نام اتصال شبکه خود دابل کلیک کنید.

مشکل تداخل آدرس IP چیست و چگونه آن را حل کنیم؟

در صفحه پیش رو، روی Properties کلیک کنید و بعد روی Internet Protocol Version 4 دابل کلیک کنید. حالا باید Obtain an IP address automatically در حالت انتخاب باشد. اگر این طور نیست؛ این گزینه را انتخاب کنید و OK را کلیک کنید. این مراحل را برای Internet Protocol Version 6 تکرار کنید و ببینید که آیا تداخل حل شده است یا خیر.

مشکل تداخل آدرس IP چیست و چگونه آن را حل کنیم؟

همچنین باید آدرس IP فعلی سیستم خود را آزاد کرده و آدرس جدیدی دریافت کنید. ریستارت این امر را محقق می کند؛ پس ارزش امتحان کردن را دارد. برای این کار روی دکمه Start کلیک راست کنید و Command Prompt یا Windows PowerShell را انتخاب کنید. برای رها آزاد کردن IP فعلی خود دستور زیر را وارد کنید و بعد اینتر کنید:

ipconfig /release

بعد از آن، برای بدست آوردن آدرس IP جدید از روتر دستور زیر را استفاده کنید:

ipconfig /renew

عیب یابی آدرس های IP استاتیک در مک

در مک، گزینه های آدرس IP را در مسیر Apple menu > System Preferences > Network پیدا خواهید کرد. نوع اتصال مورد استفاده خود را از سمت چپ انتخاب کرده و بعد Advanced را کلیک کنید.

مشکل تداخل آدرس IP چیست و چگونه آن را حل کنیم؟

در صفحه پیش رو؛ سربرگ TCP/IP را انتخاب کنید. اگر کادر Configure IPv4 به صورت دستی تنظیم شده است، آن را به Using DHCP تغییر دهید. بررسی کنید که پیکربندی IPv6 نیز به صورت خودکار تنظیم شده باشد؛ بعد OK را بزنید.

برای رفرش IP فعلی خود در مک، روی دکمه Renew DHCP Lease در سمت راست این صفحه کلیک کنید.

روتر خود را برای دستگاه های ایجاد کننده تداخل بررسی کنید

اگر با مراحل بالا؛ مشکلی رفع نشد؛ باید وارد صفحه مدیریت روتر خود شوید و نگاهی به دستگاه های متصل بیندازید. نحوه انجام این کار به مدل روتر شما بستگی دارد؛ بنابراین ما نمی توانیم دستورالعمل های دقیقی را ارائه دهیم.

به طور معمول، لیستی از دستگاه های متصل را در زیر بخشی با عنوان Attached Devices, Connected Devices, My Network یا چیزی مشابه به آن پیدا خواهید کرد. نگاهی به دستگاه ها بیندازید و از آدرس های IP تکراری جلوگیری کنید. برای کمک به محدود کردن این مسئله می توانید آدرس IP سیستم خود را با تایپ ipconfig در کامند لاین ویندوز یا ifconfig در ترمینال مک بررسی کنید.

اگر دو دستگاه با آدرس یکسان پیدا کردید؛ تنظیمات آدرس Ip ثابت را حذف کنید یا IP های آنها را در روتر خود رفرش کنید تا تداخل برطرف شود.

مشکل تداخل آدرس IP چیست و چگونه آن را حل کنیم؟

فریم ویر روتر خود را آپدیت کنید

یک روتر معیوب می تواند باعث تداخل آدرس IP بدون اعلان یا هشدار شود. اگر حتی بعد از انجام عملیات عیب یابی بالا؛ همچنان خطاهای آدرس IP را دارید باید فریم ویر روتر خود را آپدیت کنید.

باز هم مراحل انجام این کار به روتر شما بستگی دارد. معمولا هنگام ورود به پنل مدیریت روتر؛ گزینه Firmware Update را پیدا خواهید کرد. این گزینه ممکن است در زیر منوی Advanced یا Tools باشد.

در حالی که برخی از روترها به شما امکان می دهند فریم ویر را به طور خودکار و از طریق پنل به روز کنید؛ برخی دیگر از شما می خواهند فایلی را از سایت سازنده دانلود کنید و در روتر خود بارگذاری کنید. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت سازنده روتر خود مراجعه کنید.

سخن آخر

حالا می دانید که تداخل آدرس IP چیست و چگونه دو دستگاه می توانند آدرس IP یکسانی را دریافت کنند و نحوه تداخل IP را برطف کنید. در اکثر مواقع؛ تداخل در شبکه خانگی رخ نمی دهد و اگر چنین شد اغلب می توانید با راه اندازی مجدد سریعا این مشکل را برطرف کنید.

منبع: makeuseof

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *