مادربرد شما چقدر عمر می کند؟ هارددیسک شما چطور؟ در اینجا نحوه افزایش عمر 5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند آورده شده است.

در یک دنیای ایده آل؛ سیستم کامپیوتری شما تا زمانی که به آن نیاز دارید دوام خواهد آورد و تنها دلیل آن هم امکان خرید قطعات کامپیوتری و خرید سیم جدیدی است که عملکرد را افزایش می دهد. شاید دنیای عادلانه ای به نظر نرسد چون قطعات کامپیوتری می میرند. تعویض این قطعات می تواند هزینه هایی را در بر داشته باشد؛ بنابراین منطقی تر این است که از هر قطعه کامپیوتری بیشترین بهره را ببرید.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به درستی از قعطعات کامپیوتری خود استفاده کنید و در نگهداری آنها کوشا باشید. یک سیستم شخصی با طول عمر طولانی با عادات خوب نگهداری همراه است. اگر خودتان کامپیوتر را مونتاژ می کنید و یا یک سیستم مونتاژ شده را خریداری می کنید نحوه افزایش طول عمر قطعات کامیپوتری خود را بررسی کنید.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند

مادربردها

دلایل مختلفی وجود دارد که شما باید مادربرد خود را ارتقاء دهید. با این حال؛ بیایید به جای اینکه مجبور شوید که مادربرد خود را ارتقاء دهید؛ داوطلبانه این کار را انجام دهید. چون همانطور که انتظار دارید قابلیت اطمینان مادربرد ها با هر نسل افزایش پیدا می کند.

چرا مادربرد خیلی زود می میرد؟

حتی اگر هیچ قطعه متحرکی وجود ندارد؛ مادربردها از طراحی بسیار پیچیده و ظریفی برخوردار هستند. به عنوان نقطه کانونی برای هر چیز دیگری در سیستم شما، نقص در عملکردهای کوچک می تواند نتایج فاجعه باری را به وجود بیاورد. اندازه گیری طول عمر مادربرد بسیار دشوار است زیرا پیش بینی طول عمر مادربردها بر اساس هادات شخصی کاربر و محیط های محلی تقریبا غیرممکن است. هنوز هم مطالعات نشان می دهد که مادربردها قرار است پیچیده تر شوند؛ اما میزان خرابی فقط 2.1 درصد با تقریبا 1 مورد از 49 مادربرد است. نکته مهم این است که این عدد حدود نصف آن چیزی است که در سال 2017 شاهد آن بوده ایم.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

گزارشات سال 2016 نتایج مشابهی را ارائه می دهند؛ مادربردهای ASRock حدود 1.45 درصد و مادربردهای MSI حدود 2.36 درصد درآمد داشته اند.

بزرگترین دلیل خرابی این قطعه کامپیوتری این است که خازن ها با گذشت زمان آسیب می بینند و خراب می شوند. حتی گاهی اوقات خازن ها نشت می کنند و به طور بالقون به سایر قطعات سخت افزاری آسیب می رسانند. شما می توانید یک خازن را تعویض کنید؛ اما این یک عملیات غیر پیش پا افتاده است که ممکن است به راحتی انجام نشود. از دلایل دیگر خرابی مادربرد می توان به گرما، استایتک و رطوبت اشاره کرد.

نکاتی برای طولانی تر شدن عمر مادربرد

سیستم خود را از خطرات محیطی مانند رطوبت بیش از حد یا هوای بسیار خشک دور نگه دارید. گرمای بیش از حد ممکن است گاهی اوقات باعث تاب خوردن مادربرد شود و منجر به خرابی قطعات شود. اما بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از خرابی مادربرد انجام دهید این است که هرگز مادربرد را لمس نکنید. بدیهی است که برای نصب یا تعویض قطعات باید آن را لمس کنید؛ اما سعی کنید میزان قرار گرفتن مادربرد در خارج از کیس کامپیوتر را محدود کنید. وقتی که می خواهید مادربرد را لمس کنید؛ ابتدا خود را به زمین متصل کنید تا الکتریسیته ساکن بدن شما خارج شود و به قطعات سخت افزاری آسیبی وارد نشود.

هارد SSD و HDD

همانطور که مستحضر هستید هارد کامپیوتر در دو نوع در دسترس است: هارددیسک ها (HDD) و درایو حالت جامد (SSD). یک کامپیوتر نمی تواند بدون هارد کار کند؛ چون در هارد سیستم عامل و سایر اطلاعات ذخیره می شوند. این قطعه کامپیوتری برای سیستم شما بسیار مهم است و اگر خراب شود باید آن را تعویض کنید.

چرا هاردهای HDD و SSD خیلی زود می میرند؟

HDD و SSD ها هر دو مستعد خرابی هستند اما دلایل متفاوتی برای این امر وجود دارد.

هارددیسک ها مکانیکی هستند؛ دارای قطعات متحرک هستند و با گذشت زمان از نظر فیزیکی خراب می شود. ممکن است پلاتر خراشیده شود, هد خواندن و نوشتن ممکن است گیر کند و بشکند؛ با قطعات ممکن است به علت نوسانات برق بسوزند.

هاردهای اس اس دی یکی دیگر از قطعات کامپیوتری است که بر اساس تراشه های حافظه فلش ساخته شده اند؛ بنابراین هیچ قسمت متحرکی ندارند. با این حال، آنها در طولانی مدت به طور غیرقابل اعتمادی داده ها را نگه می دارند؛ بیشتر در معرض افزایش دما قرار می گیرند و قطع جریان برق می تواند منجر به خراب شدن و از دست رفتن داده ها شود.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

نکاتی برای طولانی شدن عمر هاردها

مهم نیست که کدام نوع هارد را دارید؛ همیشه ایده خوب این است که برای یک محافظ ولتاژ خوب سرمایه گذاری کنید. ولتاژ برق می تواند صدمات زیادی را به انواع دستگاه ها (و نه فقط قطعات کامپیوتری) وارد کند.

در صورت امکان از دمای بالا خودداری کنید. برای اطلاع از دمای ایمن کار به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید. این به معنای پاک کردن گرد و غبار از کامپیوتر شما برای اطمینان از گردش همای مناسب و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد است.

به غیر از این؛ در مورد خرید یک مدل خوب از یک برند معتبر فکر کنید. دفعه بعدی که می خواهید هارد خریداری کنید مقالات راهنمای خرید هارد نارستان را مطالعه کنید.

رم (RAM) قطعه کامپیوتری مستعد آسیب دیدگی

رم برای یک تجربه دلپذیر کامپیوتر بسیار مهم است و اگر می خواهید عملکرد سیستم خود را تسریع کنید یکی از اولین قسمت هایی است که باید آن را ارتقاء دهید. به چه مقدار رم نیاز دارید؟ خوب به نیاز شما و کاری که با سیستم انجام می دهید بستگی دارد؛ اما 8 گیگابایت معمولا برای اکثر کاربران مناسب است. از بین تمام قطعات سخت افزاری کامپیوتر؛ رم کمترین میزان نسبی خرابی را دارد؛ با این حال بسته به مدل و برند رم خریداری شده؛ طول عمر ماژول رم می تواند متفاوت باشد.

چرا رم خیلی زود می میرد؟

با تواجه به شرایط؛ رم در واقع دارای طول عمر قابل توجه و طولانی است. مطالعه ای که در سال 2016 انجام شده نشان داده که احتمال خرابی رم به طور باور نکردنی کم است؛ برای کینگستون 0.2 درصد و برای Corsair حدود 1.08 درصد است. با توجه به میزان بسیار زیادی رم که در همه دنیا استفاده می شود؛ این ارقام بسیار کم است.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

اما دو چیز می تواند ماژول رم فعال را در یک چشم به هم زدن از بین ببرد و آن هم چیزی جز افزایش دما و جریان برق نیست. دمای عملکرد اکثر ماژول های رم بین 0 تا 85 درجه سانتیگراد است. اگر خارج از محدودیت های دمایی قرار بگیرید رم شما خراب می شود؛ این خرابی بلافاصله اتفاق نمی افتد اما قرار گرفتن طولانی مدت در دمای شدید باعث کاهش طول عمر رم شما می شود. افزایش جریان برق علاوه بر خرابی مادربرد؛ می تواند منبع تغذیه و سنسورهای الکتریکی را هم خراب کند.

نکاتی برای طولانی شدن طول عمر رم

مهمترین توصیه، خرید ماشژول رم با کیفیت بالا از یک تولیدکننده معتبر است. تولیدکنندگان معتبر شامل Kingston, Crucial, G.Skill, Corsair هستند؛ گرچه تولیدکنندگان دیگری هم در دسترس هستند. قبل از خرید حتما بررسی محصولات را مطالعه بفرمایید. غیر از این ها؛ اطمینان حاصل کنید که در برابر نوسانات برق از سیستم خود محافظت می کنید. بهترین محافظ های برق را می توانید در بازار امروزی پیدا کنید.

واحد منبع تغذیه کامپیوتر

یک واحد منبع تغذیه (PSU) برق را به تمام قطعات کامپیوتر شما ارسال می کند. در هنگام خرید PSU مناسب برای نیاز های خود باید چندین نکته را در نظر داشته باشید؛ اما طول عمر یکی از مهمترین موارد است.

چرا پاور کامپیوتر خیلی زود می میرد؟

علی رغم تصور عموم؛ منبع تغذیه های کامپیوتر از نظر طول عمر در شرایط عالی هستند. گزارشات سال 2016 نشان می دهد که میزان خرابی منبع تغذیه Fortron با بهترین عملکرد 0.49 درصد و برای Cougar حدود 2.41 درصد است. باز هم این گزارش تاکید می کند که میزان خرابی کلی پاورهای کامیپوتر 1.15 درصد است.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

در صورت استفاده معمول؛ منبع تغذیه باید عمر طولانی داشته باشد (حداقل 5 سال)؛ اگر خوش شانس باشید ممکن است 10 سال هم عمر کند. اما اگر به صورت طولانی مدت پاور کامپیوتر را تحت بار زیادی قرار دهید؛ این عمر کوتاه خواهد شد.

نکاتی برای طولانی شدن طول عمر منبع تغذیه

مثل همیشه با یک مدل با کیفیت از یک برند متبر شروع کنید. بسیار یاز مدل های عمومی بیش از حد ارزیابی شده اند و تحمل زیادی برای تحت فشار قرار گرفتن ندارد. کیفیت ساخت پایین همچنین می تواند منجر به مرگ سریعتر پاور کامپیوتر شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که برخی از برندهای  منبع تغذیه کامپیوتر در داخل تولید نمی شوند. این فرآیند به این معناست که کیفیت مدل های PSU حتی با یک برند مشابه می تواند متفاوت باشد.

تنها روش موثر برای افزایش طول عمر منبع تغذیه؛ کاهش فعالیت های پر استرس است. به عنوان مثال ماینینگ ارزهای دیجیتال یک فرآیند بسیار سخت است. اورکلاک کردن پردازنده یا پردازنده گرافیکی شما همچنین می تواند فشار زیادی را به منبع تغذیه شما وارد کند.

فن های خنک کننده قطعه کامپیوتری مستعد خرابی

احتمالا زیاد به فن های خنک کننده سیستم شخصی خود فکر نکرده اید. آنها در صورت نیاز به چرخش در می آیند و در صورت عدم نیاز نمی چرخند. بعضی اوقات؛ حتی وقتی فن کار خود را متوقف می کند؛ متوجه این موضوع نمی شویم (حداقل بلافاصله). خوشبختانه اکثر فن های خنک کننده برای تعویض هزینه زیادی ندارند.

وقتی فن های خنک کننده پردازنده را در نظر می گیرید؛ شرایط تغییر می کند؛ این دستگاه ها معمولا گران تر هستند.

چرا فن های خنک کننده خیلی زود می میرند؟

این یکی واقعا ساده است. درست مانند هارددیسک ها؛ فن های خنک کننده مکانیکی هستند؛ آنها دارای قطعات متحرک هستند که در معرض فرسودگی قرار می گیرند. با گذشت زمان؛ وقتی فن ها می چرخند و می پرخند؛ احتمال خراب شدن آنها بیشتر است.

5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

اما این روند خرابی توسط گرد و غبار جمع شده روی پره های فن تسریع می شود. در صورت قرار گرفتن در معرض گرما؛ رطوبت؛ گرد و غبار حتی به حالت لخته مانند در می آید؛ که می تواند اصطکاک و فشار بیشتری را ایجاد کند.

نکاتی برای طولانی شدن طول عمر فن خنک کننده

اولین نکته برای کارایی موثر هر نوع فن خنک کننده؛ تمیز کردن آن است. این به معنای پاک کردن گرد و غبارهای جمع شده در اطراف تیغه های فن است؛ علاوه گرد و غبار جمع شده در کیس کامیپوتر می توانید این مشکل را تشدید کند.

همچنین می توانید موقعیت سیستم شخصی خود را در خانه در نظر بگیرید. به عنوان مثال، گذاشتن سیستم روی فرش های ضخیم می تواند باعث ایجاد گرمای بیشتر و ورود گرد و غبار اضافی شود؛ در نتیجه فن های شما تلاش بیشتری برای خنک نگه داشتن سیستم شما می کنند.

بنابراین؛ چند بار باید این قطعه کامپیوتری خود را تمیز کنید؟ اگر قبلا هرگز آنها با تمیز نکرده اید همین حالا برای تمیز کردن آنها اقدام کنید.

خرابی قطعات کامپیوتری خود را متوقف کنید

شکی نیست که برخی از قطعات کامپیوتری زودتر از سایر قطعات فرسوده می شوند. با استفاده از نکاتی که در مقاله امروز نارستان آمد؛ می توانید فرسایش و خرابی را در سیستم خود مدیریت کنید. خنک؛ تمیز و بدون گرد و غبار نگه داشتن سیستم؛ سخت افزار کامپیوتری شما را برای مدت طولانی تری سالم نگه می دارد. علاوه بر این؛ مراقبت از سخت افزار باعث کاهش هزینه ها می شود؛ چون نیازی به تعویض مداوم دستگاه های خراب نیست.

2 دیدگاه در “5 قطعه کامپیوتری که تمایل به مرگ دارند – چگونه می توان طول عمر آنها را افزایش داد؟

  1. امیر رضا گفت:

    سلام ببخشید روشن کردن کامپیوتر بدون رم باعث خرابی مادربرد میشود

    1. علی گفت:

      خیر. اما سیستم کار نمیکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *