در این پست قصد داریم در مورد حل مشکل فرمت نشدن و غیر قابل استفاده شدن فلش مموری صحبت کنیم. اگر به هر دلیلی فلش مموری شما از کار افتاده است، یکی از سناریوهای زیر را دنبال کنید. ممکن است حافظه فلش مموری کاملا استفاده شده باشد و یا ویندوز به شما امکان فرمت کردن فلش مموری را ندهد، کافیست از راه کارهای زیر استفاده کنید. باید بدانید که ممکن است عیب از فلش مموری شما نباشد، گاهی اوقات خطاهای پارتیشن وجود دارد که می‌تواند فضای ذخیره سازی را به حود جذب کند.

توجه: مراحل زیر برای سیستم عامل ویندوز کاربرد دارد

1. برای حل غیر قابل استفاده شدن فلش مموری ، درایو خراب را تشخیص دهید

اگر سیستم شما هنوز قادر به شناسایی درایو فلش مموری است ممکن است بخواهید بدانید که آیا خراب شده است یا نه. از پوشه درایو Properties را انتخاب کنید و وضعیت دستگاه را بررسی کنید. اگر پیغام This device is working properly را مشاهده کردید به این معناست که دستگاه به درستی کار می‌کند. اگر نمی‌توانید پوشه فلش مموری را مشاهده کنید نیازی به نگرانی نیست و از مراحل بعدی استفاده کنید.

فرمت

2. حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری با استفاده از دستور Diskpart

ویندوز دارای یک ابزار داخلی است که به پاک کردن اطلاعات فلش مموری کمک می‌کند. مطمئن شوید مموری به سیستم وصل شده است حالا عبارت cmd را در منوی استارت ویندوز سرچ کنید و از نتایج روی Command Prompt کلیک راست کنید و Run As Administrator را انتخاب کنید.

فرمت

بعد دستور diskpart را وارد و اینتر کنید. این دستور به شما امکان مشاهده، ایجاد، حذف یا تغییر هر دیسکی را می‌دهد. بعد از این دستور، دستور list disk را وارد کنید تا لیستی از دیسک‌های متصل به سیستم به شما نمایش داده شود. در اینجا می‌توانید به راحتی مموری خود را شناسایی کنید.

فرمت

حالا دستور select disk# را وارد کنید اما به جای # باید مقدار عددی که جلوی درایو مموری نوشته شده و در صفحه زیر نشان داده شده است را وارد کنید. خیلی زود شما باید پیغام Disk# is now the selected disk را مشاهده کنید. برای پاک کردن اطلاعات فلش مموری دستور clean را وارد کنید. با وارد کردن این دستور محتویات فلش مموری کاملا پاک می‌شود. با استفاده از دستور list disk می‌توانید فضای آزاد شده را بررسی کنید.

فرمت

3. رفع مشکل غیر قابل استفاده شدن فلش مموری از طریق Device Management

حتی بعد از پاک کردن اطلاعات مموری از طریق روش قبل کامپیوتر شما قادر به مشاهده آن نخواهد بود. بنابراین برای حل مشکل غیر قابل استفاده شدن فلش مموری  ما به کنسول Device Management نیاز پیدا خواهیم کرد. کافیست دکمه‌های ویندوز و R را با هم فشار دهید و در پنجره Run عبارت  diskmgmt.msc را تایپ و اینتر کنید.

فلش مموری

به محض باز شدن Device Management می توانید درایو اختصاص داده شده به فلش مموری را مشاهده کنید، روی آن کلیک راست کنید و create simple volume را انتخاب کنید.

فلش مموری

حالا پنجره پاپ آپی به نام new simple volume wizard برای شما باز خواهد شد. اگر مموری در سیستم قابل شناسایی بود این گزینه را هرگز مشاهده نمی‌کنید. به جای آن شما قادر خواهید بود به طور مستقیم دیسک را از این فهرست فرمت کنید.

فلش مموری

بعد از اینکه روی next کلیک کردید می‌توانید اندازه پارتیشن برای درایو را مشخص کنید. حداکثر میزان پارتیشن را انتخاب کنید. این مقدار باید بر اساس مگابایت باشد.

فلش مموری

به محض مشاهده مرحله بعدی، assign drive letter را انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند تا بار دیگر درایو خود را مشاهده کنید، در اینجا ما کاراکتر F را انتخاب کردیم.

فلش مموری

در مرحله بعد پارتیشن را فرمت بندی کنید. این مرحله فقط یک مرحله اضافه است که اطلاعات شما را پاک می‌کند.

فلش مموری

برای تکمیل این مراحل Finish را کلیک کنید و بررسی کنید که آیا مشکل مموری شما حل شده است یا نه.

فلش مموری

4. استفاده از برنامه جانبی

اگر چه حالا می‌توانید از رسانه قابل جابجایی خود استفاده کنید اما برای حفظ عملکرد فلش مموری و بهینه سازی فضای ذخیره سازی به یک برنامه جانبی نیاز دارید. یک برنامه به نام Partition Wizard وجود دارد که می‌تواند به تخصیص گارتیشن‌های SSD، کلون کردن و موارد دیگر کمک کند. نرم افزار را دانلود و نصب کنید.

فلش

شما می‌توانید درایو رسانه جابجایی را مشاهده کنید. برای شناسایی هر گونه خرابی احتمالی، اسکن کامل را دنبال کنید.

 مموری

با اسکن درایو فلش مموری فضای کامل بازگردانده می‌شود و پس از اتمام می‌توانید از مموری درست مانند روزی که آن را خریداری کرده‌اید استفاده کنید.

 ممورینتیجه گیری

اگر ما همیشه نحوه رفع مشکل غیر قابل فرمت شدن و قابل استفاده نبودن فلش مموری را بدانیم اولین کاری که انجام می‌دهید دور ننداختن آنهاست. هنوز داده‌های زیادی روی مموری شما وجود دارد. بنابراین بهتر است با کمک یکی از روش‌های بالا درصدد حل مشکل خود برآیید. شما می‌توانید دوباره از فلش مموری دوست داشتنی خود استفاده کنید.