در اینجا نحوه استفاده از هاردهای SSD و HDD برای دستیابی به بهترین نتیجه از سیستم کامپیوتری شما آورده شده است (مخصوصا اگر هارد SSD شما فضای زیادی نداشته باشد). احتمالا می دانید که یک درایو حالت جامد (SSD / اس اس دی) برای سیستم شما بسیار مناسب است چونکه از سرعت بالاتر از هارددیسک مکانیکی (HDD / اچ دی دی) برخوردار است. با این حال؛ از آنجا که هاردهای اس اس دی گران تر هستند, ممکن است شما نتوانید یک هارد SSD به اندازه کافی بزرگ را تهیه کنید تا تمام داده های خود را در آن ذخیره کنید.

در این صورت بهترین روش استفاده از هاردهای هیبریدی ( ترکیب هارد SSD و HDD است). ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از SSD  و HDD با هم استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

نحوه سازماندهی فایل های ویندوز با استفاده از هاردهای SSD و HDD

اصول استفاده از هاردهای SSD و HDD با هم

در صورتی که با هاردهای هیبریدی آشنا نیستید؛ درک تفاوت هاردهای SSD و HDD به شما کمک خواهد کرد. به طور کلی چون که هاردهای اس اس دی هیچ قسمت متحرکی ندارند و از حافظه فلش استفاده می کنند؛ می توانند داده ها را بسیار سریعتر از هارددیسک های مکانیکی که دارای پلاترهای چرخان و هد خواندن و نوشتن هستند بخوانند و بنویسند.

این هاردها منجر به لود سریعتر همه موارد (از سیستم عامل گرفته تا راه اندازی و اجرای برنامه ها؛ انتقال فایل، زمان لود شدن بازی ها و موارد مشابه) می شود. بنابراین؛ در یک دنیای کامل؛ شما باید تمام داده های خود را روی هارد SSD داشته باشید تا همه کارها بدون مشکل اجرا شوند.

با این وجود هاردهای SSD بسیار گرانتر از هارددیسک ها هستند. به طور مثال شما می توانید هزینه ای که برای یک هارد اس اس دی 1 ترابایتی صرف می کنید را به خرید هارددیسک 4 ترابایتی اختصاص دهید.

اگر شما یک سیستم دسکتاپ را مونتاژ می کنید؛ می توانید انتخاب کنید که کدام هارد را استفاده کنید و بر اسا هزینه ها تصمیم گیری کنید. اما برخی از کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ های از قبل مونتاژ شده دارای هارد SDD کوچک  و هارد HDD بزرگتر هستند. بیایید در اینجا ببینیم که چگونه می توانیم اولویت بندی کنیم که چه داده ای در کجا ذخیره شود.

از هارد SSD خود به عنوان درایو بوت استفاده کنید

مهمترین موردی که هنگام استفاده از هاردهای اس اس دی باید به خاطر داشته باشید، خود سیستم عامل است. داشتن سیستم عامل روی SSD باعث سرعت بخشیدن به تمام آیتم های ویندوز از جمله راه اندازی؛ خاموش کردن و راه اندازی برنامه ها می شود.

این بزرگترین اختلاف سرعت را ایجاد خواهد کرد؛ به همین دلیل است که گاهی اوقات درایو بوت را می شنوید که برای توصیف SSD با ظرفیت کوچکی که عمدتا برای ویندوز استفاده می شود؛ به کار می رود. از نسخه 1903 (آپدیت ماه می 2019)؛ ویندوز 10 برای اجرا شدن به حداقل 32 گیگابایت فضا نیاز دارد.

با این وجود؛ چند روش برای کوچک کردن بیشتر اندازه نصب ویندوز وجود دارد. یکی از موارد غیر فعال کردن حالت خواب است که در صورت عدم نیاز به آن؛ باعث صرفه جویی در چند گیگابایتی می شود.

در حالی که 32 گیگابایت خیلی زیاد نیست؛ همچنین باید فضای اضافی را در اختیار داشته باشید تا جایی برای آپدیت داشته باشید. اگر درایو شما تقریبا فضای خالی ندارد؛ ویندوز به خوبی کار نخواهد کرد.

در نهایت، وقتی ویندوز روی هارد SSD شما باشد؛ پروفایل کاری شما را هم شامل می شود. این کار، فضای زیادی را در ابتدا اشغال نمی کند؛ مگر این که شما شروع به اضافه کردن تعداد زیادی عکس؛ فیلم و موارد مشابه کنید که در ادامه در این مورد بحث خواهیم کرد.

تصمیم بگیرید که کدام برنامه ها نصب شوند

بعد از نصب سیستم عامل ویندوز؛ امیدواریم فضای کافی برای برنامه ها داشته باشید. اما با فضای محدود کدام یک را باید روی SSD نصب کنید؟

همه برنامه ها از سرعت SSD بهره مند می شوند – مدت زمان لود شدن برنامه ها کوتاه تر خواهد شد و برنامه ها تقریبا سریعتر اجرا می شوند. بنابراین مهمترین برنامه هایی که می توانید روی SSD خود داشته باشید؛ برنامه هایی هستند که اغلب از آنها استفاده می کند. برنامه هایی مانند آفیس؛ برنامه های ویرایش عکس و مروگرهای شما از نظر اندازه نسبتا کوچک هستند و از سرعت مطلوبی بهره مند می شوند.

اگر از هر گونه برنامه سنگین مانند برنامه های ویرایشگر فیلم و ویدیو یا IDE برای برنامه نویسی استفاده می کنید؛ روی SSD عملکرد بهتری را شاهد خواهید بود. با این حال؛ این برنامه ها فضای بسیار بیشتری را اشغال می کنند؛ بنابراین ممکن است فضایی برای آنها نداشته باشید. برنامه هایی را که اغلب از آنها استفاده می کنید و دارای حجم کوچک هستند را در اولویت قرار دهید.

دسته دیگری از برنامه ها که به هاردهای اس اس دی علاقه دارند, بازی های ویدیویی است. سرعت SSD زمان لود شدن را به شدت کاهش می دهد، بنابراین ممکن است بخواهید بازی هایی که همیشه اجرا می کنید را در هارد اس اس دی خود نصب کنید. اما از آنجا که اکثر بازی های مدرن ده ها گیگابایت را اشغال می کنند؛ ممکن است فقط برای یک یا دو مورد فضا داشته باشید.

فایل ها را کجا قرار دهید؟

هنگام نصب اکثر برنامه ها؛ آنها برخی از فایل های لازم را در پوشه Program Files قرار می دهند که نمی توانید آنها را جابجا کنید. اما بسیاری از فایل های اضافی نیازی به استفاده از هارد اس اس دی شما ندارند.

به عنوان مثال، گرچه ممکن است VLC را روی هارد اس اس دی خود نصب کرده باشید؛ اما نیازی نیست که فیلم ها و ویدیوهای خود را در این هارد نگه دارید. آنها هنوز هم در یک زمان قابل قبول از یک هارد HDD لود می شوند و بعد از باز شدن؛ یک SSD بهره بیشتری را در اختیار شما قرار نمی دهد.

عکس ها و اسناد و فایل های دانلود شده انواع دیگری از محتواهایی هستند که می توانید آنها را در SSD نگه دارید؛ البته تا زمانی که آیتمی را مرتبا باز نکنید؛ زمان لود شدن و باز شدن کمی سریعتر فایل ها به فضای اشغال شده نمی ارزد.

برای جلوگیری از ذخیره مداوم فایل هایی که دانلود می کنید و در SSD ذخیره می شوند؛ شما باید پوشه دانلود پیش فرض خود را در مرورگری که دارید تغییر دهید. در مرورگر کروم؛ روی منوی سه نقطه کلیک کنید و Settings را انتخاب کنید. به پایین اسکرول کنید و قسمت Advanced را توسه دهید؛ بعد Downloads را پیدا کنید.

در اینجا یا باید برای انتخاب پوشه جدیدی برای دانلود، روی دکمه Change کلیک کنید یا اگر می خواهید هر بار مسیر ذخیره سازی را انتخاب کنید گزینه Ask where to save each file before downloading را فعال کنید.

سازماندهی هارد دوم

هنگامی که از یک هارد واحد استفاده می کنید؛ احتمالا زیاد به این مسئله فکر نمی کنید که برنامه های جدید را کجا نصب کنید یا فایل ها را کجا ذخیره کنید؛ اما با داشتن دو هارد باید در مورد جایی که اطلاعات خود را در آن قرار می دهید؛ بیشتر فکر کنید. ما در مورد ایده های کلی صحبت کردیم؛ اما این در عمل چگونه است؟

فایل اکسپلور را باز کنید و This PC را انتخاب کنید تا همه درایورهای خود را ببینید. با فرض اینکه ویندوز روی هارد اس اس دی نصب شده است؛ پوشه های معمول ویندوز ار قبل در آنجا قرار دارند. اما شما آزادید که هر کاری که دوست دارید با هارد دوم خود انجام دهید.

برای هر نوع محتوایی که روی هارد ذخیره می کنید؛ پوشه ایجاد کنید. به عنوان مثال ممکن است شما یک پوشه Program Files و Games را در روت هارد HDD خود ایجاد کنید. بعد هنگامی که برنامه ای را نصب می کنید که نمی خواهید در هارد SSD خود ذخیره کنید؛ فقط کافیست که در مرحله نصب مکانی که در هارددیسک خود ایجاد کرده اید را انتخاب کنید.

استفاده از کتابخانه ها

اگر فایل های زیادی روی هارد پخش شده باشد؛ قابلیت Windows Library می تواند مفید واقع شود. با این کار می توانید مکان های خاصی را که شامل انواع مشابهی از فایل ها هستند را مشخص کنید و همه آنها را در یک مکان واحد مشاهده کنید.

کتابخانه ها به طور پیش فرض در ویندوز 10 پنهان هستند. برای دیدن آنها باید فایل اکسپلورر را باز کنید و View را انتخاب کنید و به مسیر Navigation pane > Show Libraries بروید. بعد کتابخانه ها را در پنل سمت چپ مشاهده خواهید کرد که شامل مجموعه های پیش فرض برای انواع فایل ها مانند اسناد و تصاویر هستند.

نحوه سازماندهی فایل های ویندوز با استفاده از هاردهای SSD و HDD

برای مشاهده یک Library؛ در فضای خالی کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. در باکس Library locations روی Add کلیک کنید و پوشه ای که می خواهید را انتخاب کنید. برای هر تعداد پوشه ای که می خواهید به این کتابخانه اضافه کنید؛ این کار را تکرار کنید. همچین می توانید روی یک پوشه کلیک کنید و گزینه Set save location را انتخاب کنید تا هنگام ذخیره؛ این کتابخانه به عنوان مکان پیش فرض تنظیم شود. با استفاده از این روش می توانید تمام فایل های پراکنده شده در دو هارد خود را در یک مکان واحد مشاهده کنید. به این ترتیب لازم نیست به خاطر داشته باشید که کدام فایل خاص را در کجا قرار داده اید.

نحوه سازماندهی فایل های ویندوز با استفاده از هاردهای SSD و HDD

انتقال فایل ها بین هاردهای HDD و SSD

انتقال هاردها از SSD  به HDD حتی اگر بعدا صورت بگیرد ساده است. در فایل اکسپلورر؛ خیلی ساده فایل هایی که می خواهید از SSD خود انتقال دهید را انتخاب کنید و کلیدهای  Ctrl + X را فشار دهید تا کات شوند؛ بعد به مکانی از هارددیسک خود که مد نظرتان است بروید و Ctrl + V را فشار دهید تا فایل های کات شده پیست شوند.

به خاطر داشته باشید که این کار را فقط باید برای داده های کاربری مانند تصاویر و فیلم ها انجام دهید. کات و پیست کردن داده های برنامه به یک هارد جدید معمولا کارایی ندارد (مگر این که برنامه ها پرتابل باشند)؛ بنابراین بهتر است نصب مجدد را در هارد جدید خود انجام دهید.

در واقع این تمام چیزی است که لازم دارید؛ هر زمان که برنامه جدیدی را نصب می کنید با فایل حجیمی را دانلود می کنید به این فکر کنید که آیا می خواهید سریع لود شود یا آیا ارزش استفاده از فضای محدود هارد SSD را دارد؟ این به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید این اطلاعات را کجا قرار دهید.

مدیریت فضای هارد SSD در طول زمان

بسته به میزان فضای خالی هارد SSD که دارید؛ شما باید هر چند وقت یکبار فضای خالی خود را بررسی کنید. چندین عامل وجود دارند که می توانند بدون اینکه متوجه شوید فضای هارد اس اس دی شما را استفاده کنند که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داده های کاربر از برنامه ها – حتی اگر برنامه ها را در هارد دوم خود نصب کنید؛ بسیاری از برنامه ها فایل ها را در پوشه AppData یا ProgramData ذخیره می کنند.

سطل بازیافت – به طور پیش فرض؛ فایل های پاک شده به سطل بازیافت ویندوز شما که در درایو بوت قرار دارد انتقال داده می شوند. اگر سطل بازیافت را خالی نکنید؛ محتویات موجود در آن می تواند تا چندین گیگابایت فضا را اشغال کنند.

آپدیت نرم افزار و ویندوز – پچ های برنامه های نصب شده و خود ویندوز ممکن است به مرور زمان فضای بیشتری از هارد شما را اشغال کنند. به همین دلیل است که باید یک بافر از فضای خالی را نگه دارید.

استفاده از ابزارهای آزادسازی فضا در ویندوز مانند ابزار Disk Cleanup می توانند به شما در مدیریت فضا کمک کنند. همچنین به TreeSize Free نگاهی بیندازید ، که به شما نشان می دهد کدام پوشه ها بیشترین فضای را در هارد شما اشغال کرده اند. حذف نصب برنامه هایی که دیگر استفاده نمی کنید به آزادسازی فضا نیز کمک می کند.

نحوه سازماندهی فایل های ویندوز با استفاده از هاردهای SSD و HDD

نتیجه گیری

در حالی که هاردهای SSD در اکثر موراد بهتر از هارددیسک ها هستند؛ در مطالب گفته شده در بالا؛ ما نحوه استفاده متوازن از هر دو هارد را توضیح دایدم. امیدواریم خیلی زود بتوانید هارد خود را به یک هارد SSD با ظرفیت بالاتر ارتقاء دهید. اما تا آن زمان؛ شما الان می دانید که چگونه فایل های خود را بین دو هارد SSD و HDD مدیریت کنید. اگر همه اطلاعات خود را به یک هارد جدید انتقال می دهند؛ نحوه کلون سازی اطلاعات را باید یاد بگیرید و همچنین ممکن است نیاز داشته باشید تا هارد خود را پارتیشن بندی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *