در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت بین روتر بی سیم و اکسس پوینت بی سیم بپردازیم. این روزها اکثر دستگاه‌ها به صورت بی سیم به اینترنت متصل می‌شوند. روتر بی سیم تقریبا در هر خانه‌ای یافت می‌شود. برای کاربران خانگی تقریبا کافی است تا بتوانند نیازهای خود را برآورده کنند چون سیگنال‌ها به گوشه و کنار خانه می‌رسند. به همین دلیل ممکن است کاربران از اکسس پوینت بی سیم اطلاع نداشته باشند یا از تفاوت آن با روتر بی سیم تعجب کنند. هر دو دستگاه به کاربران کمک می‌کنند تا به شبکه وای فای (Wi-Fi) متصل شوند. با این حال، این دستگاه‌ها یکسان نیستند و با کمی تفاوت کار می‌کنند.

روتر بیسیم چیست؟

روتر دستگاهی است که برای هدایت اتصال اینترنت به همه دستگاه‌های متصل استفاده می‌شود. Wi-Fi توابع شبکه یک روتر و یک اکسس پوینت بی سیم را ترکیب می‌کند. روتر بی سیم یا روتر Wi-Fi تقریبا مانند روتر سیمی کار می‌کند؛ اما کابل‌ها را با سیگنال‌های رادیویی بی سیم جایگزین می‌کند. این دستگاه‌ها مانند باکس‌های کوچک دارای چندین آنتن کوتاه هستند که برای کمک به سیگنال‌های موجود در خانه و محل کار حضور دارند. هر چه کاربر از روتر بی سیم دورتر شود، سیگنال ضعیف تر می‌شود. روترهای بی سیم می‌توانند به عنوان روتر اینترنت، سوئیچ و اکسس پوینت عمل کنند. کاربران متصل به روتر بی سیم می‌توانند به LAN و WAN دسترسی داشته باشند. بسته به روتر بی سیم، می تواند از چند تا صد کاربر را پشتیبانی کند.

تفاوت بین روتر بی سیم و اکسس پوینت بی سیم چیست؟

اکثر روترهای بی سیم همچنین می‌توانند به عنوان فایروال عمل کنند که از طریق آن کاربران می‌توانند ترافیک ورودی و خروجی شبکه را کنترل، مسدود و فیلتر کنند. روترهای بی سیم در سال‌های اخیر بهبود یافته‌اند و به دستگاه‌های بیشتری امکان اتصال و پنهای باند بیشتری را می‌دهند.

اکسس پوینت بیسیم چیست؟

یک اکسس پوینت بی سیم یک سخت افزار شبکه است که به دستگاه‌های Wi-Fi اجازه می‌دهد تا به یک شبکه سیمی متصل شوند. یک اکسس پوینت بی سیم از طریق اترنت به روتر سیمی متصل می‌شود و بعد سیگنال وای فای را در آن قسمت فراهم می‌آورد. یک اکسس پوینت می‌تواند بیش از 60 اتصال همزمان را مدیریت کند. با ارائه سیگنال وای فای به کاربرانی که خارج از محدوده روتر هستند؛ کمک می کند.

تفاوت بین روتر بی سیم و اکسس پوینت بی سیم چیست؟

ساختمان‌ها و مناطق بزرگ در مکان‌های مختلف نیاز به اکسس پوینت دارند تا کاربران بتوانند آزادانه از مکانی به مکان دیگر بروند و با وقفه‌های شبکه مواجه نشوند. وقتی کاربران از یک مکان به مکان دیگر می‌روند؛ دستگاه‌های آنها بدون افت اتصال، از یک نقطه دسترسی به نقطه‌ای دیگر تغییر مکان می‌دهند. کاربران حتی نمی‌دانند چه زمانی در حال تغییر شبکه هستند.

 روتر وایرلس در مقابل اکسس پوینت وایرلس

روترهای بی سیم در خانه‌ها و دفاتر کوچک استفاده می‌شوند؛ جایی که همه کاربران می‌توانند از طریق یک روتر به اینترنت متصل شوند. اکسس پوینت بی سیم در یک مکان بزرگتر، جایی که منطقه برای پوشش روتر، بزرگ است؛ استفاده می‌شود. اکثر مشاغل بزرگ برای ارائه خدمات به اکسس پوینت زیادی نیاز دارند. حتی اگر روتر بی سیم منطقه را پوشش دهد؛ هنوز سیگنال‌های وای فای ضعیف و نقاط مرده در منطقه وجود دارد. اکسس پوینت می‌تواند به نقاط ضعیف و گسترش شبکه بی سیم کمک کند. روتر به عنوان دستگاهی عمل می‌کند که یک شبکه محلی را راه اندازی می‌کند و اکسس پوینت یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که مکان دیگری را برای دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

تفاوت بین روتر بی سیم و اکسس پوینت بی سیم چیست؟

روتر بی سیم می‌تواند به عنوان یک اکسس پوینت کار کند؛ اما همه اکسس پوینت‌ها نمی‌توانند به عنوان روتر کار کنند. یک روتر بین شبکه‌های مختلف کار می‌کند و ترافیک بین آنها را هدایت می‌کند. در حالی که یک اکسس پوینت فقط در یک شبکه واحد کار می‌کند و برای توسعه بی سیم شبکه موجود استفاده می‌شود. روتر بی سیم دارای یک پورت WAN است؛ در حالی که اکسس پوینت پورت WAN ندارد.

در نتیجه یک روتر می‌تواند داده‌ها را به طور مساوی بین همه کاربران توزیع کند؛ مسیریابی را در شبکه مدیریت کند؛ DNS را ارائه دهد، اتصال به ISP را مدیریت کند و می‌تواند یک فایروال باشد. اکسس پوینت فقط دستگاهی است که به روتر یا سوئیچ متصل است و به کاربران امکان می‌دهد به صورت بی سیم به شبکه دسترسی پیدا کنند.

منبع: appuals

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *