راهنمای خرید پرینت سرور – اگر جزو آن دسته از مشاغلی هستید که بیشتر مواقع با چاپ سر و کار دارید و همیشه باید منتظر بمانید تا کار چاپ بقیه‌ی اعضا تمام شود؛ امروز در نارستان با مقاله‌ی راهنمای خرید پرینت سرور به شما کمک خواهیم کرد تا در وقت و هزینه‌ی خود صرفه جویی کنید.

بسیاری از پرینترهای مدرن پرطرفدار دارای ویژگی wifi هستند که امکان استفاده‌ی بی سیم از پرینترها را به شما می‌دهند. همچنین هنگامی که یک پرینتر قدیمی در خانه یا محل کار خود دارید، ممکن است بخاطر وجود سیم‌های زیاد، احساس راحتی نداشته باشید؛ خصوصا اگر چندین کامپیوتر دارید!

راهنمای خرید پرینت سرور

بنابراین، چگونه می‌توانید این دستگاه‌های قدیمی را وادار به یادگیری ترفندهای جدید کنید؟ از پرینت سرور برای بی سیم کردن کارهای چاپی خود حتی زمانی که از این دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کنید؛ کمک بگیرید. راهنمای خرید پرینت سرور را تا آخر مطالعه کنید.

پرینت سرور چیست ؟

پرینت سرور برنامه نرم افزاری یا دستگاه شبکه‌ای است که پرونده‌های موجود در صف چاپ را مدیریت می‌کند. این پرونده‌ها را از کامپیوتر شما یا دیگر کاربران گرفته و به چاپگر ارسال می‌کند.

پرینت سرور می‌تواند برای هر نوع عملیات چاپ در هر شغلی در سراسر جهان استفاده شود. پرینت سرور توانایی دریافت چندین درخواست چاپ از کاربران مختلف و مدیریت این درخواست‌ها را دارد.

پرینت سرور چیست ؟

اگر علاقه‌مند به آشنایی با نحوه‌ی کار پرینت سرور هستید و دوست دارید بدانید، چگونه با وجود یک پرینت سرور عملکرد روزانه‌ی کسب و کارتان افزایش خواهد یافت، ادامه‌ی راهنمای خرید پرینت سرور را مطالعه کنید.

پرینت سرور چگونه کار می کند ؟

پرینت سرورها، برنامه‌ها یا دستگاه‌هایی هستند که پرینتر یا پرینترها را از طریق شبکه‌ای به کامپیوترها متصل می‌کنند و همانند یک واسطه بین کامپیوتر و پرینتر عمل می‌کنند؛ دستورهای چاپ را از رایانه‌ها دریافت کرده و به پرینتر ارسال می‌کنند. پرینت سرورها با ذخیره و صف بندی درخواست‌های چاپ و برای جلوگیری از بارگذاری بیش از حد دستگاه پرینت، این کار را انجام می‌دهند.

پرینت سرور چگونه کار می کند ؟

پرینترهای مجهز به اینترنت هنوز هم جدید به حساب می‌آیند و مدتی قبل‌تر برای پرینت از روی کامپیوتر به اتصال سیمی نیاز بود. پرینت سرورها از شبکه‌های محلی برای تحویل کارهای پرینت شما به دستگاه چاپ استفاده می‌کنند. پرینت سرورها به صورت سیمی به پرینتر متصل می‌شوند؛ اما قسمت دیگر کاملا متفاوت است و دستورات چاپی را به صورت بی سیم و به شکل داده از سیستم شما دریافت می‌کنند.

بنابراین، می‌توانید کامپیوترهای زیادی داشته باشید که همه از یک پرینتر استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها عموما با استفاده از اینترنت سیمی، Wi-Fi یا بلوتوث برای ارتباط با کامپیوتر استفاده می‌کنند و بسیاری از آنها از سرعت بالایی برخوردار هستند.

یک پرینت سرور ممکن است بسیار ساده و کوچک به نظر برسد اما استفاده از آن در شغل شما می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

انواع پرینت سرور در راهنمای خرید پرینت سرور

نرم افزار مورد نیاز برای پرینت سرور را می‌توان بر روی هر دستگاه کامپیوتری و هر نوع کامپیوتر، نصب کرد. به عبارتی تمامی سیستم عامل‌هایی که از نرم افزار UNIX استفاده می‌کنند، اغلب دارای ظرفیت داخلی برای پرینت سرور هستند.

روش دیگری که وجود دارد این است که می توانید یک پرینت سرور مبتنی بر شبکه بخرید که دستگاه شما را مستقیما به پرینتر متصل کند.

پرینت سرور را می توان از طریق اتصال موازی ، USB یا بی سیم به دستگاه پرینتر متصل کرد. برخی از پرینترها دارای سخت افزار پرینت سرور هستند که آنها را قادر می‌سازد مستقیماً به روتر یا سوئیچ شبکه وصل شوند.

انواع پرینت سرور در راهنمای خرید پرینت سرور

انواع مختلفی از سرور چاپ وجود دارد که به شرح زیر است:

  • سرور پروکسی – به عنوان واسطه بین کامپیوتر کاربر و اینترنت عمل می‌کند تا از حمله و دسترسی غیرمنتظره جلوگیری شود.
  • سرور ایمیل – یک سرور ایمیل، یک برنامه در شبکه است و مانند یک اداره پست مجازی عمل می‌کند.

ویژگی‌هایی که باید قبل از خرید پرینت سرور در نظر بگیرید

در این قسمت از راهنمای خرید پرینت سرور چند نکته که باید قبل از خرید پرینت سرور در نظر داشته باشید را برای شما توضیح داده‌ایم.

1. پشتیبانی از USB

همه‌ی کامپیوترهای داخل شبکه به Wi-Fi یا بلوتوث خانه/دفتر دسترسی ندارند. به همین دلیل خرید یک پرینت سرور که از USB پشتیبانی می‌کند، ایده‌ی خوبی است. این محصولات عموما دارای یک دانگل USB هستند که از طریق یک پورت USB استاندارد به کامپیوتر متصل می‌شوند.  بعد از اتصال، دانگل امکان ارتباط سریع و دو طرفه بین کامپیوتر و پرینت سرور را فراهم می‌کند.

بعضی از بهترین محصولات دارای قابلیت تشخیص خودکار هستند و به شما این امکان را می‌دهند که بدون نصب خودکار هیچ نرم افزاری از کامپیوتر خود شروع به چاپ کنید.

2. پشتیبانی از چند دستگاه

بهترین چیز در دنیای چاپ، یک پرینتر همه کاره است.این دستگاه‌ها به راحتی به شما امکان چاپ، اسکن، فکس و کپی را می‌دهند؛ اما اگر یکی از این موارد را ندارید، پرینت سرور می‌تواند این راحتی را برای شما فراهم کند. این کار با پشتیبانی از چندین دستگاه که عملکردهای متفاوتی دارند، انجام می‌شود؛ بنابراین به جای اینکه بتوانید به صورت بی سیم به پرینتر متصل شوید، می‌توانید از طریق پرینت سرور خود به اسکنرها، فکس ها و دستگاه‌های کپی متصل شوید.

پشتیبانی از چند دستگاه در راهنمای خرید پرینت سرور

3. فضای اشغالی کمتر

بی نظمی آخرین چیزی است که هنگام کار در خانه یا دفترتان ممکن است بخواهید؛  به همین دلیل بیشتر پرینت سرورهای مدرن موجود در بازار در اندازه‌ای ساخته شده‌اند تا کمترین فضا را اشغال کنند و در حال حاضر محصولاتی در بازار وجود دارند که از گوشی موبایل بزرگتر نیستند. بنابراین، این سایز از پرینت سرور فضای خاصی را اشغال نمی‌کند و می‌تواند مفید باشد.

4. راهنمای خرید پرینت سرور با سازگاری بالا

از وظایف اصلی یک پرینت سرور خوب این است که پرینترهای قدیمی را قابل استفاده کند؛ به همین دلیل دستگاه باید به اندازه‌ی کافی سازگاری داشته باشد تا بتواند دستگاه‌های قدیمی را اداره کند و به این معناست که پرینت سرور باید دارای اتصالات فیزیکی سازگار با پورت‌های موازی پرینتر و جک‌های USB در چاپگرهایی باشد که Wi-Fi یا بلوتوث در آنها مهیا نیستند؛ قطعا شما علاقه‌ای به خرید محصولاتی که به دستگاه‌هایتان متصل نمی‌شوند، ندارید.

5. پرینت اینترنتی

با داشتن دستگاهی که از چاپ اینترنتی پشتیبانی می‌کند، نه تنها قادر به چاپ در داخل شبکه‌ی محلی خود خواهید بود، بلکه زمان شروع کار از مکان‌های دورنیز می‌توانید کارهای چاپی را انجام دهید. عموما این کار توسط پروتکل Line Printer Remote (LPR) انجام می شود.

6. داخلی (Internal) یا خارجی (External)

زمانی که برای خرید پرینت سرور به بازار می‌روید، با دو گزینه‌ی پرینت سرور داخلی یا پرینت سرور خارجی برخورد خواهید کرد که باید یکی از آنها را انتخاب کنید. پرینت سرورهای داخلی روی پورت پشت کامپیوتر نصب می‌شوند و مستقیماً به مادربرد کامپیوتر شما متصل می‌شوند. مزیت این نوع پرینت سرورها این است که اصلا برجسته نیستند و شما به راحتی می‌توانید روی یکی از کامپیوترهای نصب کنید؛ اما توجه داشته باشید که برای استفاده از این پرینت سرور، کامپیوتر بایدهمیشه روشن باشد.

پرینت سرور داخلی در راهنمای خرید پرینت سرور

در مقابل، استفاده از پرینت سرور خارجی بسیار راحت است و تقریبا به نصب هیچگونه سخت افزاری نیاز ندارید، بنابراین می‌توانید سریعتر شروع به کار کنید.

اینکه کدام محصول را انتخاب کنید به نیازهای منزل یا محل کار شما بستگی دارد، اما هر دو می‌توانند کارآیی فرایند پرینت را برای شما ساده کنند.

مزایای استفاده از پرینت سرور در راهنمای خرید پرینت سرور

آیا جزو آن دسته از مشاغلی هستید که از پرینترهای متعددی استفاده می‌کنید و نیاز قابل توجهی به چاپ اسناد یا موارد تبلیغاتی دارید؟ پرینت سرور می‌تواند صف هر پرینتر متصل را مدیریت کرده و فایل‌های چاپی را به دستگاهی بفرستد که قادر به چاپ سریعتر است و به بهبود کارایی شغل شما کمک می‌کند.

پرینت سرور همچنین روشی عالی برای مدیریت پرینترها از یک مکان مرکزی است. اگر محل کسب و کارتان شامل چندین طبقه و دفاتر مختلف است، پرینت سرور به شما این امکان را می‌دهد، فایل‌های معلقی که سفارش چاپ از چندین دستگاه مختلف را گرفته‌اند، چاپ، مرتب سازی دوباره یا حذف کند.

نحوه راه اندازی پرینت سرور روی کامپیوتر در راهنمای خرید پرینت سرور

همانطور که قبلا گفتیم، شما می‌توانید از یک کامپیوتر به عنوان پرینت سرور استفاده کنید؛ هرچند که کار عاقلانه‌ای نیست، زیرا کارایی سیستم را کاهش می‌دهد و در صورت خاموش بودن سیستم، پرینت سرور غیرفعال می‌شود؛ اما اگر نیاز به راه اندازی یا نصب پرینت سرور روی کامپیوترتان دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. کنترل پنل را باز کرده و گزینه Print and Documents Services را انتخاب کنید.
  2. Add a Printer را انتخاب کرده و چاپگر محلی خود را انتخاب کنید.
  3. گزینه Create a new port را انتخاب کرده و آدرس IP خود را وارد کنید.
  4. Custom ، Settings را فشار دهید و سپس به LPR (Line Printer Remote) بروید.
  5. پرینتر را انتخاب کنید.
  6. از پورت موجود استفاده کنید و چاپگر خودتان را انتخاب کنید.

معایب استفاده از پرینت سرور در راهنمای خرید پرینت سرور

با وجود اینکه پرینت سرور یک فناوری عالی است که می‌تواند دستورهای پرینتی که همزمان صادر می‌شوند را مدیریت کند، برخی از معایب ناشی از استفاده از شبکه یا نرم افزار  هم وجود دارد.

برای مثال اگر سرور با خطایی روبرو شود، تمام پرینترهایی که به دستگاه متصل هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهد که همین موضوع می‌تواند از پرینت موارد مهم جلوگیری کند.

همانطور که در مقاله‌ی راهنمای خرید پرینت سرور مشاهده کردید، یک پرینت سرور می‌تواند راهی را برای مدیریت و کنترل کلیه‌ی کارهای چاپی در اختیار کسب و کار شما قرار دهد و اگر شرکت شما نیاز زیادی به چاپ اسناد حرفه‌ای دارد، برای شما ایده آل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *