برای دیدن FPS در حین بازی در اینجا نحوه روشن کردن تنظیمات درون بازی و فعال کردن برنامه‌های نظارتی برای کمک به ردیابی نرخ فریم و همچنین استفاده از CPU و GPU آورده شده است.

شما به تازگی یک کارت گرافیک جدید خرید و نصب کرده‌اید و می‌خواهید عملکرد آن را ببینید. یا شاید بازی‌های شما کندتر از آن چیزی است که انتظار داشتید، و می‌خواهید سعی کنید مشکل را تشخیص دهید. نظارت بر نرخ فریم بازی شما می‌تواند کمک کند، و تعدادی ابزار وجود دارد که می‌توانید برای انجام کار از آنها استفاده کنید.

نرخ فریم یا همان فریم ریت چیست و چرا باید به آن اهمیت بدهم؟

فرم ریت شما که بر حسب فریم در ثانیه (fps) اندازه گیری می‌شود، نشان می‌دهد که یک بازی با چه سرعتی بر روی رایانه شخصی شما اجرا می‌شود. هرچه بتوانید فریم‌های بیشتری را در یک ثانیه جمع کنید، تصویر حرکت نرم‌تری روی صفحه نمایش خواهد داشت. فریم ریت کمتر (معمولاً نرخ فریم کمتر از 30 فریم در ثانیه را گویند) متلاطم یا کند به نظر می‌رسد. این یک معیار مفید برای ارزیابی عملکرد بازی سخت‌افزار شما است، و اغلب توسط علاقه مندان به رایانه‌های شخصی که به دنبال افتخار کردن در مورد سیستم خود هستند، تبلیغ می‌شود.

نرخ فریم یا همان فریم ریت چیست و چرا باید به آن اهمیت بدهم؟

دیدن FPS در حین بازی می‌تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که بهترین عملکرد ممکن را دارید. به عنوان مثال، اگر بازی شما به کندی اجرا می‌شود، نمایش فریم ریت می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که کدام تنظیمات گرافیکی را برای بهبود معنی دار عملکرد، نادیده بگیرید. دانستن نرخ فریم می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام مانیتور را بخرید (البته اگر کارت گرافیک شما فقط به اندازه‌ای قدرتمند باشد که در بازی‌هایی که انجام می‌دهید ۶۰ فریم بر ثانیه تولید کند، دلیلی وجود ندارد که یک مانیتور ۱۴۴ هرتزی را انتخاب کنید).

نظارت بر فریم ریت در کنار سایر آمارهای سخت‌افزاری (مانند استفاده از CPU ،GPU و VRAM) حتی می‌تواند به شما بگوید که کدام مؤلفه گلوگاه سیستم شما است و در کجا از ارتقاء بیشتر سود می‌برید. در اینجا چند روش برای دیدن FPS در حین بازی و بسته به اطلاعاتی که نیاز دارید، آورده شده است.

دیدن FPS در حین بازی – از یک شمارنده FPS داخلی استفاده کنید

معمولاً می‌توانید نرخ فریم خود را از لانچری که برای اجرای یک بازی استفاده می‌کنید نظارت کنید. نحوه فعال کردن این ویژگی بر اساس برنامه متفاوت است، اما همه آنها تمایل دارند داده‌های اولیه یکسانی را در گوشه‌ای از صفحه نمایش دهند.

شمارنده FPS Steam

دیدن FPS در حین بازی - از یک شمارنده FPS داخلی استفاده کنید

اگر بازی را روی Steam راه‌اندازی می‌کنید، حتی اگر بازی‌ای است که در Steam خریداری نکرده‌اید، می‌توانید از شمارنده نرخ فریم درون بازی لانچر برای اندازه‌گیری عملکرد استفاده کنید. در Steam، Settings > In-Game > In-Game FPS Counter را باز کنید. مکانی را در منوی کشویی انتخاب کنید تا روشن شود. دفعه بعد که بازی را اجرا می‌کنید، نرخ فریم خود را با استفاده از متن خاکستری تیره در گوشه‌ای خواهید دید (البته می‌توانید کادر رنگ کنتراست بالا را علامت بزنید تا آن را در متنی خواناتر نشان دهید).

دیدن FPS در حین بازی - از یک شمارنده FPS داخلی استفاده کنید

شمارنده FPS EA Origin

دیدن FPS در حین بازی - از یک شمارنده FPS داخلی استفاده کنید

اگر در حال انجام یک بازی EA هستید، Origin شمارنده FPS خود را در تنظیمات لانچر دارد. روی تب Origin در بالا کلیک کنید و Application Settings را انتخاب کنید. عنوان Origin In-Game را انتخاب کنید، سپس از منوی کشویی Display FPS Counter برای انتخاب جایی که باید روی صفحه نمایش داده شود استفاده کنید. سپس می‌توانید اندازه و شفافیت پیشخوان درون بازی را تغییر دهید.

Ubisoft Connect FPS Counter

دیدن FPS در حین بازی - از یک شمارنده FPS داخلی استفاده کنید

برای بازی‌های یوبی سافت، می‌توانید به برنامه دسکتاپ Ubisoft Connect مراجعه کرده و شمارنده FPS را فعال کنید. منوی همبرگر برنامه را باز کنید و Settings > General را انتخاب کنید، سپس گزینه Display FPS counter in game را فعال کنید.

شمارنده FPS GOG Galaxy

دیدن FPS در حین بازی - از یک شمارنده FPS داخلی استفاده کنید

با برنامه GOG Galaxy، هیچ گزینه‌ای در منوی تنظیمات برای فعال کردن شمارنده FPS وجود ندارد. درعوض، می‌توانید به سادگی Ctrl + Shift + Tab را در حین بازی فشار دهید تا یک ردیاب FPS کوچک روی صفحه ظاهر شود.

شمارنده FPS Nvidia

به عنوان یک جایگزین، کسانی که کارت گرافیک Nvidia دارند، می‌توانند از GeForce Experience برای تعبیه یک ردیاب FPS کوچک روی بازی خود استفاده کنند. GeForce Experience را باز کنید و Settings را انتخاب کنید، سپس گزینه In-Game Overlay را فعال کنید. از آنجا، روی Settings > HUD Layout > FPS Counter کلیک کنید، سپس یک مکان را انتخاب کنید.

فعال کردن این گزینه‌ها آسان است، اما بسیار ابتدایی هستند، شما گزینه نشان دادن هیچ آمار دیگری مانند ابزارهای شخص ثالث را ندارید. اما برای چیزی سریع و بدون مزاحمت، این یک راه حل عالی است.

برای اطلاعات بیشتر: نرم افزار مانیتورینگ

برای اطلاعات بیشتر: نرم افزار مانیتورینگ

گاهی اوقات، نظارت بر نرخ فریم شما کاملاً کافی نیست. سایر آمارهای سخت‌افزاری می‌توانند به شما نشان دهند که آیا یک جزء در حال حداکثر شدن است یا خیر. برای مثال، اگر CPU شما همیشه 100٪ در بازی است در حالی که GPU شما 40٪ است، بهتر است پول ارتقاء خود را صرف یک CPU جدید کنید. یا شاید استفاده از CPU و GPU شما خوب باشد در حالی که استفاده از VRAM به حداکثر رسیده است، که نشان می‌دهد وضوح بافت برای عملکرد روان بسیار بالا تنظیم شده است.

MSI Afterburner را نصب کنید

برای دیدن این آمارهای دیگر، من دوست دارم از ابزاری به نام MSI Afterburner استفاده کنم. از نظر فنی، هدف اصلی آن اورکلاک کردن کارت گرافیک شما است، اما همچنین یک پوشش فوق‌العاده دقیق و قابل تنظیم با آماری بیشتر از آنچه می‌توانید یک چوب را تکان دهید، ارائه می‌کند. و با هر کارت گرافیکی کار می‌کند، نه فقط با کارت‌های تولید شده توسط MSI.

MSI Afterburner را نصب کنید و مطمئن شوید که برنامه سرور آماری RivaTuner را به همراه دارد (که برای نمایش اطلاعات عملکرد مورد نیاز است). Afterburner را باز کنید و روی آیکون تنظیمات در برنامه کلیک کنید. روی زبانه مانیتورینگ در منوی بازشو کلیک کنید و فهرست معیارهایی را که می‌توانید روی صفحه نمایش دهید نگاه کنید.

MSI Afterburner را نصب کنید

فهرست را مرور کنید و روی علامت کنار هر آماری که می‌خواهید نظارت کنید کلیک کنید (مانند نرخ فریم، استفاده از GPU، استفاده از حافظه، استفاده از CPU یا سرعت فن) سپس روی آیتم کلیک کنید و مطمئن شوید که گزینه Show in On-Screen Display را انتخاب کنید. بعد از انتخاب شدن می‌توانید برگه نمایش روی صفحه را باز کنید و میانبری را برای تغییر وضعیت نمایش روی صفحه اختصاص دهید.

پس از اتمام کار، روی OK کلیک کنید و بازی مورد نظر خود را اجرا کنید. میانبر صفحه‌ کلیدی را که در تنظیمات انتخاب کرده‌اید بزنید، و باید ببینید که نمایشگر روی صفحه در گوشه مانیتور شما ظاهر می‌شود، پر از آمار درباره عملکرد رایانه شخصی شماست.

نرم افزار AMD Radeon

اگر کارت گرافیک Radeon دارید و نمی‌خواهید برنامه دیگری را نصب کنید، می‌توانید برای یک ردیاب عمیق که کاربران Nvidia دریافت نمی‌کنند، به Radeon Software مراجعه کنید. برنامه Radeon Software را باز کرده و روی تب Performance کلیک کنید. با نمایان شدن برگه Tracking، گزینه‌های FPS، GPU، VRAM، GPU و RAM را فعال کنید تا این آمار در پنجره Metrics قابل مشاهده باشد.

روی تب Overlay کلیک کنید و Show Metrics Overlay را فعال کنید تا یک شمارنده آمار روی صفحه ظاهر شود. سپس باید بتوانید هر بازی را راه اندازی کنید و معیارها در گوشه صفحه نمایان می‌شوند.

نوار بازی ویندوز

نوار بازی ویندوز

کامپیوتر ویندوزی شما همچنین دارای یک شمارنده FPS داخلی است که به لطف پوشش نوار بازی ویندوز است. می‌توانید این ویژگی را با میانبر Win + G راه‌اندازی کنید، با داده‌های عملکرد (CPU، GPU، VRAM، RAM و FPS) که در ویجت پایین سمت چپ نمایش داده می‌شوند. روی نماد پین کلیک کنید تا ویجت روی صفحه نمایش داده شود، حتی زمانی که نوار بازی ناپدید می‌شود.

برای سفارشی کردن موقعیت، شفافیت و رنگ ویجت، نماد گزینه‌های عملکرد را در بالای ویجت بزنید. همچنین می‌توانید هر معیاری را که نمی‌خواهید در ویجت ببینید حذف کنید.

تنظیمات بازی خود را بررسی کنید

تنظیمات بازی خود را بررسی کنید

اگر نمی‌خواهید با هیچ نرم‌افزار اضافی درگیر شوید، بسیاری از بازی‌ها در واقع مانیتورهای نرخ فریم مخصوص به خود را دارند. این مانیتورها مخصوصاً برای بازی‌های آنلاین مفید هستند، زیرا می‌توانند آمارهایی مانند تأخیر را نشان دهند. در اینجا چند نمونه محبوب آورده شده است:

 • Apex Legends: برای نمایش داده‌های FPS و پینگ Settings > Gameplay > Performance Display باز کنید.
 • Call of Duty: Warzone: به Options > General > Telemetry بروید و Frames Per Second (FPS) Counter را فعال کنید.
 • Destiny 2: روی Game Options > Open Settings > Gameplay کلیک کنید و FPS Display را روی On قرار دهید.
 • Dota 2: به Settings > Options > Advanced Options > Display Network Information بروید.
 • Fortnite: به Settings > Video > Show FPS نگاه کنید و این ویژگی را روشن کنید.
 • Halo Infinite: به Settings > UI رفته و FPS Counter و Network Statistics را فعال کنید تا FPS و ping را نشان دهند.
 • League of Legends: کلیدهای Ctrl + F را در بازی فشار دهید تا آمار نرخ فریم و تأخیر را مشاهده کنید.
 • Overwatch: در Options > Video > Display Performance Stats بروید و Advanced را برای فعال کردن آمار اضافی باز کنید.
 • Roblox: کلیدهای Shift + F5 را در بازی فشار دهید تا FPS، تأخیر و سایر داده‌ها را مشاهده کنید.
 • Rocket League: به Options > Interface > Performance Graphs رفته و از منوی کشویی Performance Summary را انتخاب کنید.
 • Valorant: به Settings > Video > Stats رفته و باز کنید، سپس Client FPS را برای نمایش متن، نمودار یا هر دو تنظیم کنید.
 • World of Warcraft: برای مشاهده نرخ فریم در بازی، Ctrl + R را فشار دهید.

تنظیمات بازی خود را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی در دسترس است. در برخی موارد، ممکن است در پشت فرمان کنسول پنهان شود، مانند Counter-Strike: Global Offensive و اگر تنظیماتی به راحتی قابل دسترسی نیست، ممکن است لازم باشد در گوگل جستجو کنید.

1 دیدگاه در “دیدن FPS در حین بازی – چگونه فریم در ثانیه را در حین انجام گیم ببینیم؟

 1. فرشته خادم گفت:

  دستخوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *