ویندوز به شما اجازه ی خودکار شدن انجام بعضی از کارها ( از جمله خاموش کردن خودکار کامپیوتر ) را می‌دهد. با استفاده از این قابلیت‌های ویندوز می‌توانید خیلی بهتر از آن در خانه و یا در هر محل دیگری استفاده کنید. یکی از این قابلیت‌ها امکان خاموش کردن خودکار ویندوز می‌باشد. در واقع شما می‌توانید برای این کار پروسه ای را تعریف کنید تا سیستم بتواند به طور خودکار خاموش شود. با این کار در زمان مشخص شده توسط شما، سیستم خاموش خواهد شد.

تنظیم مشخصه‌های خاموش شدن خودکار سیستم ویندوز شما راحت است و به سرعت می‌توانید این کار را انجام دهید. در حقیقت می‌توان چند راه برای این کار به شما پیشنهاد کرد. ما در این متن به شما این راه‌ها را عرضه می‌کنیم و شما می‌توانید هر یک از آن‌ها را که فکر می‌کنید برای شما مناسب تر است برای خاموش کردن سیستم خود در مواقع نیاز استفاده کنید.

دستور خاموش کردن خودکار کامپیوتر در Run

اگر شما قصد دارید تا سیستم خود را که ویندوز را برای روی آن نصب کرده‌اید به طور خودکار خاموش کنید، می‌توانید این کار را در زمان مورد علاقه ی خود انجام دهید. به عنوان مثال می‌توانید سیستم را روی حالتی تنظیم کنید که پس از گذشت 30 دقیقه به طور خودکار خاموش شود. شاید استفاده از run و تنظیم فرایند مربوطه با این ابزار، یکی از راحت ترین راه‌ها و سریع ترین آن‌ها برای خاموش کردن سیستم در زمان مورد نیاز می‌باشد.

تنها کاری که در این زمان باید انجام دهید وارد کردن دستور مورد نظر در پنجره  run می‌باشد. با استفاده از وارد کردن دستور در باکس مربوطه می‌توانید به راحتی موفق به خاموش شدن سیستم ویندوز خود در زمان مقرر شوید. برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • کلید‌های win + R را با هم فشار دهید. پس از آن می‌توانید شاهد باز شدن پنجره ی run باشید.
 • دستور داده شده در ادامه را وارد کنید و پس از آن کلید اینتر را فشار دهید. البته باید توجه داشته باشید که در این دستور 1800 به معنای 1800 ثانیه می‌باشد. این بدان معنی است که پس از گذشت این زمان بر حسب ثانیه سیستم شما خاموش خواهد شد. به همین دلیل باید به جای این عدد، عدد مورد علاقه ی خود را که می‌خواهید سیستم پس از گذشت آن به طور خودکار خاموش شود وارد کنید.

Shutdown –s –t 1800

4 روش عالی برای خاموش کردن خودکار کامپیوتر ویندوزی

 

باید توجه داشته باشید که کامپیوتر شما پس از گذشت این زمان به طور خودکار خاموش می‌شود و باید آن را به طور دقیق انتخاب کنید تا مشکلی برای  برنامه‌های در حال اجرا در ویندوز پیش نیاید.

استفاده از command prompt برای خاموش کردن خودکار سیستم ویندوز

اگر شما به طور معمول به استفاده از خط فرمان برای وارد کردن دستور‌های خود علاقه دارید، شاید این راه برای شما مناسب تر باشد. اگر چه برای بسیاری این روش از روش گفته شده در بالا کمی سخت تر به نظر می‌رسد. اما به هر حال هر کسی به روشی برای  خاموش کردن سیستم خود علاقه دارد. یا این که عده ای علاقه دارند تا از همه ی روش‌های موجود برای این کار آگاه شوند. در هر صورت در صورت تمایل می‌توانید با وارد کردن دستورات گفته شده در این بخش، یک پروسه را برای خاموش کردن سیستم خود در زمان مورد نظر آغاز کنید.

 • به طور هم زمان کلید‌های R + win را فشار دهید تا پنجره ی run باز شود.
 • در این پنجره عبارت cmd را وارد کنید. پس از وارد کردن این عبارت اینتر را بزنید تا پنجره ی خط فرمان ویندوز را برای شما باز کند.
استفاده از command prompt برای خاموش کردن خودکار سیستم ویندوز
 • وقتی که پنجره ی فرمان ویندوز باز شد، دستوری را که در زیر آمده است را وارد کنید و پس از آن اینتر را بزنید.

Shutdown –s –t 1800

استفاده از command prompt برای خاموش کردن خودکار سیستم ویندوز

توجه داشته باشید که مانند حالت قبل عدد 1800 در این دستور به معنای تعداد ثانیه ای است که پس از وارد کردن دستور سیستم خاموش خواهد شد. برای همین دوباره باید به شما بگوییم که به خاطر داشته باشید تا این عدد را به گونه ای انتخاب کنید که بتوانید به خوبی تمام فرایند‌های مورد نظر را در سیستم خود انجام داده و در زمان خاموش شدن ویندوز برنامه ای در حال اجرا نباشد.

 • بیشتر بخوانید: آموزش ۳ روش آپدیت ویندوز بدون استفاده از Windows Update

به طور کلی با مقایسه ی دو روش گفته شده در بالا می‌توانید ببینید که روش اول بدون نیاز به استفاده از پنجره ی خط فرمان می‌تواند به راحتی ما را در خاموش کردن خودکار سیستم کمک کند. برای همین نیازی به استفاده از پنجره ی فرمان نمی‌باشد. اما برای اطلاع شما نیاز دیدیم تا این روش را هم در این جا ذکر کنیم تا در صورتی که تمایل به آشنایی بیشتر و استفاده از خط فرمان ویندوز داشته باشید از این روش‌ها هم بهره ببرید.

خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler

اگر توجه کرده باشید دو روشی که در بالا به آن‌ها اشاره شد به شما کمک می‌کنند تا به راحتی سیستم خود را خاموش کنید، اما آن‌ها امکان تعیین زمان و یا تاریخ مشخصی را برای این کار به شما نمی‌دهند. در این روش‌ها شما تنها با انتخاب زمانی که می‌خواهید پس از وارد کردن تنظیمات سیستم خاموش شود امکان خاموش کردن سیستم را خواهید داشت. اما نمی‌توانید ساعت خاصی را یا تاریخ خاصی را برای خاموش کردن سیستم خود انتخاب کنید. اما اگر شما بخواهید تا سیستم خود را در ساعت 10 شب خاموش کنید باید چه بکنید؟ شاید در این حالت‌ها امکان انتخاب ساعت بسیار راحت تر از محاسبه ی تعداد ثانیه‌ها تا ساعت 10 شب باشد.

در این جا است که می‌توانید از task scheduler در ویندوز خود استفاده کنید. با این کار بدون نیاز به تعداد ثانیه‌ها می‌توانید ساعت خاصی را برای خاموش نمودن سیستم خود انتخاب کنید. این کار می‌تواند شما را قادر به خاموش کردن سیستم در هر تاریخ خاصی نیز بنماید. با این روش می‌توانید، در صورت نیاز به خاموش نمودن سیستم خود در هر شب در ساعت 10 از task scheduler استفاده کنید. نه تنها در این ساعت که در هر ساعت دیگری امکان تنظیم task scheduler را خواهید داشت. ما شیوه ی انجام این کار و قدم‌های لازم برای تنظیم task scheduler را برای  شما در ادامه شرح خواهیم داد.

خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler
 • از باکس جست و جوی کورتانا به دنبال task scheduler بگردید. پس از ظاهر شدن این گزینه در بین نتایج روی آن کلیک نمایید.
 • با باز شدن این ابزار، می‌توانید چند گزینه در آن مشاهده کنید. می‌توانید هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید. گزینه ای که می‌گوید create basic task را انتخاب کنید تا برای شما کار جدیدی را در محیط ویندوز آغاز کند. این گزینه در نوار سمت راست دیده می‌شود که با کلیک روی آن امکان انتخاب آن را خواهید داشت.
خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler
 • به دنبال آن می‌توانید صفحه ی دیگری را ببینید که از شما در مورد نام و شرح کار جدید مد نظرتان سوال می‌کند. شما می‌توانید هر نامی را برای کار جدید خود انتخاب کنید. البته باید این نام به گونه ای باشد که بتوانید آن را به خاطر داشته باشید. پس از آن روی next کلیک کنید تا وارد مرحله ی بعد شوید.
خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler
 • در این جا از شما سوال می‌شود که در چه زمانی می‌خواهید کار مورد نظر اجرا شود. اگر به دنبال کاری هستید که به طور دوره ای اجرا شود، می‌توانید گزینه ی مد نظر را انتخاب کنید. اما اگر می‌خواهید کار برای فقط یک بار اجرا شود، آن را فقط برای یک بار و نه دوره ای انتخاب کنید. گزینه ی one time را در این حالت انتخاب کنید و در پایین صفحه گزینه ی Next را بزنید.
خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler
 • شما حالا می‌توانید زمان شروع کار را وارد کنید. این زمان همان زمانی است که کامپیوتر شما به طور خودکار شروع به خاموش کردن سیستم خواهد کرد. توجه داشته باشید که در زمان و تاریخ مشخص شده سیستم به طور خودکار خاموش می‌شود. برای همین باید از سالنامه و پنجره ی مورد نظر زمان و ساعت مورد نظر خود را به دقت انتخاب و پس از وارد کردن داده‌های خواسته شده روی next کلیک کنید.
خاموش نمودن کامپیوتر با استفاده از task scheduler در سیستم ویندوز
 • این برنامه از شما می‌پرسد که چه کاری را می‌خواهید در زمان تعیین شده اجرا شود. در این مرحله باید گزینه ی start a program را انتخاب کنید. پس از آن گزینه ی next را انتخاب و روی آن کلیک کنید.
خاموش نمودن کامپیوتر با استفاده از task scheduler در سیستم ویندوز
 • در پنجره ی باز شده نیاز دارید تا ابزار خاموش کردن (shutdown utility) را انتخاب کنید. روی گزینه ی browse کلیک کنید که به شما اجازه ی مرور فایل‌ها را خواهد داد.
خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler
 • در بخش c:\windows\system32\ باید shutdown.exe را پیدا کرده و روی آن دو بار کلیک کنید.
 • برای استفاده از ابزار خاموش کردن در واقع نیاز به یک آرگومان برای خاموش کردن سیستم می‌باشد. وارد کردن –s در محل مربوطه به معنی add arguments می‌باشد و برای همین است که برنامه تنها سیستم شما را خاموش می‌کند و هیچ کار دیگری مانند ریستارت سیستم و یا بردن آن به حالت sleep انجام نمی‌دهد. با این کار در ادامه می‌توانید روی next کلیک کنید.
خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler
 • در این جا شما در مرحله ی نهایی و در صفحه ی آخر قرار دارید. باید در این صفحه همه ی کارهای انجام شده را تایید و در پایان گزینه finish را انتخاب کنید. با این کار روند خاموش کردن سیستم در زمان‌های تعیین شده آغاز خواهد شد.
خاموش کردن خودکار کامپیوتر در زمان مشخص و با استفاده از task scheduler

کار شما در task scheduler به طور خودکار آغاز شده و تاریخ و ساعتی را که انتخاب کرده‌اید، کامپیوتر شما در تنظیمات خود دارد و سیستم را در همان زمان خاموش خواهد کرد. باید در این حالت توجه داشته باشید که در ساعت مقرر و در زمان‌های تعیین شده در حال کار با سیستم خود نباشید. زیرا که همه ی داده‌ها و برنامه‌های شما بسته شده و سیستم خاموش می‌شود. پس این را به خوبی مد نظر داشته و قبل از فرا رسید ساعت تعیین شده برنامه‌ها را بسته و داده‌های خود را در هر برنامه ای که در حا اجرا روی سیستم شما می‌باشد ذخیره کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های ردیابی فعالیت کاربران در سیستم های کامپیوتری ویندوز

نرم افزار خاموش کردن خودکار کامپیوتر sleep timer

اگر چه همان طور که گفته شد استفاده از task scheduler می‌تواند کار شما را به خوبی به پایان رساند، اما این راحت ترین راه برای خاموش کردن سیستم ویندوز شما نمی‌باشد. همان طور که گفته شد نیاز به طی مراحلی برای تریگر کردن این فرایند در سیستم شما خواهد بود. این مراحل شاید کمی گیج کننده هم باشد. به خوبی مشاهده کردید که برای هر پروسه باید چندین مرحله را طی کرده و پنجره‌های ظاهر شده را پر کنید تا بتوانید به هدف خود برسید.

اگر شما می‌خواهید تا از روش‌های سریع تر برای دست یافتن به هدف خود در خاموش نمودن سیستم دست پیدا کنید، می‌توانید از برنامه‌های جانبی استفاده کنید که خارج از ابزار موجود در محیط ویندوز می‌توانند به شما در این راه کمک کنند. این برنامه‌ها می‌توانند حتی پرتابل بوده و در زمان نیاز به شما در هر زمانی کمک نمایند.

وارد sleep timer که یک نرم افزار  پرتابل برای کامپیوترهای دارای سیستم عامل ویندوز می‌باشد شوید. برای دست یافتن به هدف خود تنها نیاز دارید تا به این برنامه اجازه بدهید تا کامپیوتر شما را در زمان تعیین شده خاموش کند. با این کار بدون نیاز به طی چند مرحله و پر کردن داده‌ها در اسکرین‌های متفاوت می‌توانید لپ تاپ و یا کامپیوتر خود را خاموش کنید. این برنامه پرتابل تنها دارای یک اسکرین می‌باشد، که با وارد کردن داده‌های خود در صفحه ی مورد نظر به راحتی قادر به خاموش کردن سیستم خود خواهید بود. با تعریف تنظیمات دلخواه خود، سیستم شما آماده ی انجام کار جدید به طور خودکار خواهد بود.

برای این کار نیاز است تا ابتدا برنامه ی مورد نظر را روی سیستم خود نصب کنید. با کمی تلاش و با یافتن sleep timer آن را در سیستم خود نصب و در هر زمان از آن برای مقاصد گفته شده بهره ببرید.

 1. روی برنامه ی sleep timer پس از دانلود آن دو بار کلیک کنید تا اجرا شود.
 2. در صفحه ی اصلی، شما چند راه برای خاموش کردن سیستم خود خواهید داشت. نیاز دارید تا آن را مانند آن چه در ادامه می‌آید پیکر بندی کنید. با این کار ماشین شما در زمان مورد نیاز شما به طور خودکار خاموش می‌شود.
 • Mode – در این حالت time مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • Action – مطمئن شوید که shutdown را در این بخش انتخاب کرده باشید.
 • Perform action at – زمان مورد علاقه ی خود را که کامپیوتر در آن زمان خاموش خواهد شد انتخاب کنید.

پس از آن می‌توانید روی دکمه ی play برای شروع کار کلیک کنید. در واقع با انتخاب این دکمه نرم افزار به شما زمان باقی مانده تا خاموش کردن سیستم را نشان خواهد داد. به همین دلیل به راحتی می‌توانید برنامه‌های خود را در زمان مورد نظر انجام داده و قبل از فرا رسیدن زمان خاموشی سیستم همه ی آن‌ها را کامل نموده و داده‌های خود را ذخیره نمایید.

نرم افزار خاموش کردن خودکار کامپیوتر sleep timer

ما در این متن چند روش را برای شما به منظور خاموش کردن سیستم کامپیوتر یا لپ تاپ تان که در خانه یا هر محل دیگری از آن استفاده می‌کنید بیان نمودیم. می‌توانید از هر یک از آن‌ها بر حسب علاقه ی خود استفاده کرده و با تنظیم زمان مناسب، سیستم را به حال خود رها کنید تا فرایند‌ها و برنامه‌های در حال اجرا را به پایان رسانده و در زمان مقرر خاموش شود. به خصوص در زمان هایی که می‌خواهید فایلی را دانلود کرده و زمان کافی برای صبر کردن تا دانلود کامل و خاموش کردن دستی سیستم ندارید، می‌توانید از این راه استفاده کرده و خود به کارهای دیگر خود در خانه و یا هر محل دیگری بپردازید.