اطمینان از اینکه کامپیوتر با استفاده از فن کیس کامپیوتر خنک کنندگی کافی را دریافت می کند ممکن است برای شما مشکل باشد. مطمئنا شما می توانید رویکرد حداکثر قدرت را استفاده کنید تا فن ها هر چه بیشتر هوای خنک را به داخل کیش کامپیوتر وارد کنند؛ اما این خیلی ایده ال نیست. در تنظیمات باید دقت کافی را داشته باشید، در غیر این صورت استفاده از فن کیس کامپیوتر ناکارآمد می شود. ما اصولی که باید در تنظیم فن کیس کامپیوتر خود باید رعایت کنید را با شما در میان می گذاریم؛ بنابراین می توانید از داغ شدن قطعات داخلی سیستم خود جلوگیری کنید.

فن کیس کامپیوتر چیست؟

فن کیس که از آن به عنوان فن سیستم هم یاد می شود؛ وسیله ای خنک کننده است که در داخل سیستم قرار دارد و می توان آن را در پنل جلو یا پشت نصب کرد. فن کیس کمک می کند تا هوای خنک وارد کیس شده و گرمای قطعات داخلی را جذب و این هوای گرم داخلی را از کیس خارج کند. فن های کیس در اندازه های متنوعی تولید شده اند اما فن های کیس 80 میلی متری؛ 92 میلی متری و 120 میلیمتری با عرض 25 میلی متر متداول ترین انواع فن های کیس هستند.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

فن کیس و تهویه هوا

هر فن بر اساس CFM مخفف Cubic Feet Per Minute رتبه بندی می شود که حجم و میزان هوا را بر حسب دقیقه اندازه گیری می کند. هر چه CFM بیشتر باشد؛ فن کیس کامپیوتر هوای بیشتری را جابجا می کند. برای خنک کردن داخل کیس کامپیوتر خود؛ باید فن های کافی را داشته باشید تا هوا را به داخل کیس هدایت کرده و یا بیرون بکشد. فن های کیس بزرگتر به معنای CFM بالاتر و هوای بیشتری از که از طریق کیس شما عبور می کنند.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

فقط باید مراقب میزان سر و صدایی که تولید می کنند باشید؛ چون فن ها می توانند کاملا سر و صدا ایجاد کنند. برای جلوگیری از سر و صدای زیاد باید از فن های کم صدا یا بی صدا استفاده کنید. همچنین چراغ های چند رنگ چشمک زن نباید ویژگی اصلی فن کیس شما باشند.

از موقعیت مناسبی برای نصب فن کیس خود استفاده کنید

هوا از یک طرف وارد و از طرف دیگر عبور می کند. با تغییر جهت نصب یک فن؛ این وسیله می تواند به عنوان یک ورودی یا خروجی هوا عمل کند. همچنین باید به جای فن هایی که قرار می دهید توجه کنید. هوا باید در مسیر مشخصی از کیس عبور کند. به طور کلی؛ شما می خواهید فن های پنل جلو هوا را مکش کرده و فن های پنل پشت هوا را بیرون دهند.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

اگر کیس شما دارای منافذی در پنل بالایی است؛ باید از آنها برای خروج هوایی که فن های خروجی جمع آوری کرده اند استفاده کنید چون هوای گرم به سمت بالا می رود. برای ورود هوای خنک باید ازفن های جانبی استفاده کنید؛ هر چند که اینها غالبا فیلتر هوا ندارند. برای جلوگیری از بروز گرد و غبار، می توانید فیلترهای خود را به صورت سفارشی بسازید.

گرد و غبار، قاتل خاموش

صحبت از گرد و غبار شد؛ شما می خواهید مطمئن شوید که سیستم شما تا آنجا که ممکن است فاقد گرد و غبار است. در غیر این صورت؛ تمام جریان هوای دنیا کمک زیادی به خنک شدن قطعات داخل کیس شما نمی کنند. برای کاهش گرد و غبار در کیس، اطمینان حاصل کنید که هوای داخل کیس ابتدا زا فیلتر عبور می کند. بسیاری از کیس ها دارای فیلترهای متحرک هستند که با شستشوی سریع تمیز می شوند. فقط مطمئن شوید که فیلترها را یک بار در ماه تمیز می کنید. با کثیف شدن یا پوشیده شدن فیلترها؛ جزیان هوا و قدرت خنک کنندگی کاهش پیدا می کند.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

جدا از فن ها و دریچه ها؛ از نقاط اصلی ورود می توان به شکاف های کوچک زیادی که در شاسی و قطعات مجاور وجود دارد اشاره کرد. در واقع نمی توانید جریان هوا را در این نقاط کنترل کنید؛ مگر بخواهید از درزگیر استفاده کنید.

فشار هوای مثبت در مقابل فشار هوای منفی

فشار هوای مطلوب در کیس کامپیوتر یکی از مباحث مورد بحث در خنک سازی کامپیوتر است. به طور خلاصه؛ یک کیس کامیپوتر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فشار مثبت – فن های کیس کامپیوتر برای بیرون دادن هوا به داخل کیس فشار می آورند. بنابراین در داخل کیس فشار هوای بیشتری وجود دارد.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

 • فشار خنثی – فشار هوا در کیس یکنواخت است؛ با فشار هوای خارج از کیس، دستیابی به آن مشکل است مگر اینکه کیس را باز بگذارید.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

 • فشار منفی – هوای بیشتری نسبت به هل دادن در داخل کیس، خارج می شود و باعث ایجاد خلاء می شود.

فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

برای تعیین فشار، CFM تمام فن های ورودی و CFM همه فن های خروجی را جمع کنید. اگر CFM مصرفی بیشتر باشد؛ فشار مثبت است. اگر CFM خروجی بیشتر است؛ فشار منفی است. و وقتی CFM مصرفی و خروجی مساوی هستند فشار خنثی است.

در یک سناریوی عالی؛ شما فشار خنثی را در یک کیس بسته خواهید داشت چون هیچ گرد و غباری وارد نمی شود. فشار منفی به این معناست که هوا از تمام شکاف های ریزی که نمی توانید کنترل کنید به داخل کیس شما مکیده می شود. فیلترها روشن  به معنای خنک سازی با کارایی کمتر در طول زمان است. با کمی CFM مصرفی نسبت به CFM خروجی؛ فشار کمی مثبت را دنبال کنید. به این ترتیب هوایی که وارد کیس شما می شود ابتدا از طریق فیلتر عبور می کند.

سیستم من به چند فن کیس نیاز دارد؟

حرارت چیزی است که در دستگاه های مختلف دیده می شود؛ به خصوص در کامپیوترهای گیمینگ حرارت بسیار زیادی تولید می شود؛ چون این سیستم ها به طور معمول قدرتمندترین قطعات را در خود جای داده و بازی های سنگین را برای ساعت های طولانی اجرا می کنند. سیستم شما به گونه ای طراحی شده است که با کمک کردن سرعت یا کم کردن فشار روی قطعاتی که بالاتر از آستانه حرارت تعیین شده اند، از ایجاد گرمای بیش از حد، از خود محافظت می کنند. این روش معمولا کار خوبی انجام یدهد؛ چون سیستم شما دیگر مانند گوله آتش سرخ نمی شود؛ اما در عین حال اگر خنک کنندگی نامناسبی داشته باشد؛ باید هزینه هایی را برای خرید پردازنده و کارت گرافیک پرداخت کنید.

شما نمی توانید گرما را کاملا از بین ببرید؛ بنابراین برای مقابله با آن سعی می کنیم که گرما را هر چه سریعتر و به طور کارآمدتر از قطعات داخلی دور کنیم. اینجاست که فن های کیس وارد ماجرا می شوند. تنها کار آنها این است که هوای گرم را از قطعات داخلی بگیرند و به بیرون هدایت کنند.

اینکه به چند تعداد فن کیس کامپیوتر نیاز دارید؛ عمدتا توسط خود کیس تعیین می شود. کیس های جمع و جور هر چند که سبک تر و قابل حمل تر هستند؛ اما ممکن است فقط یک جایگاه برای نصب فن کیس داشته باشند. گزینه های شما برای خنک سازی در این سناریو ممکن است بسیار محدود باشد. با این حال، متوجه خواهید شد که اکثر کیس های بازی مدرن گزینه های مختلفی برای نصب فن ها دارند. به طور معمول فن های ورودی در پنل جلو یا پایین پنل قرار دارند در حالی که فن های خروجی در پنل پشت دیده می شوند. ممکن است جایگاه های اضافی برای فن های کیس ورودی در پنل های کناری کیس خود پیدا کنید و کیس های بزرگتر حتی در پنل بالایی خود فن های کیس خروجی اضافی دارند. مسیری که فن ها در آن نصب شده اند تعیین می کند که آیا آنها به عنوان فن ورودی یا خروجی عمل می کنند.

اگر فقط دو فن خروجی را برای خارج کردن هوای گرم نصب کنید چه می شود؟ بای این کار سیستم فشار منفی ایجاد می کند (هوای بیشتری نسبت به داخل به بیرون هدایت می کند). هوای خارج شده از سیستم باید تعویض شود. شما می خواهید با گردش هوا از طریق مسیری در شاسی کامپیوتر خود با ترکیبی از فن های ورودی و خروحی؛ سعی کنید فشار منفی را از بین ببرید. در حالت ایده آل، هوای خنک باید از جلو یا پایین پنل جلو وارد سیستم شما شود و هوای گرم را از پنل بالا یا پشت به خارج هدایت کند. به خاطر داشته باشید که هوای گرم به سمت بالا می رود.

اضافه کردن یک جفت اضافی فن های ورودی و خروجی (در مجموع چهار فن) احتمالا دمای را 2 تا 5 درجه کاهش می دهد. با موقیعت قرار گیری فن ها بازی کنید؛ ممکن است متوجه شوید که یک فن در بالا و فن دیگر در پنل پشت می توانید به طور مداوم دمای پایین تری را نسبت به دو فن در پنل پشت فراهم آورد.

جمع بندی

هنگام مونتاژ سیستم خود؛ حتما سیستم خنک کننده خود را با توجه به اصول ذکر شده در بالا پیکربندی کنید. در غیر این صورت؛ ممکن است شما در آخر به جای سیستم با یک توستر روبرو شوید. فقط مطمئن شوید که از استفاده از فن های مجهز به LED خودداری کرده اید.

منبع: neweggbusiness؛ computerhope و pcgamer

4 دیدگاه در “فن کیس چیست؟ نحوه تنظیم فن کیس کامپیوتر به عنوان خنک کننده کامپیوتر

 1. محمد گفت:

  فن سقفي كيس و فن در كيس بايد هوا رو ببره بيرون يا بياره داخل؟

  1. حسام گفت:

   فن سقف کیس باید هوا را ببره بیرون و فن در کیس باید هوا را بیاره داخل

 2. حمید گفت:

  https://www.msi.com/blog/how-to-place-your-liquid-cooler بر اساس سایت ام اس آی هوا از جلوی کیس وارد میشود و از بالا و پشت خارج میشود حتی اگر را دیاتور در جلوی کیس بسته شود

  1. گفت:

   سلام وقت بخیر لینکی که شما ارسال فرمودید نحوه نصب کولر و تاثیر اون بر پردازنده رو توضیح داده به طور کلی بر اساس پیکربندی که دارید می تونید عملیات نصب رو انجام بدید
   در لینکی که ارسال کردید اگر رادیاتور در پایین نصب باشه و پردازنده بالا طول عمر خنک کننده تون کاهش پیدا می کنه و تبادل حرارتی خوبی انجام نمیشه و فقط بعضی از کیس های mini-ITX از این پیکربندی پشتیبانی می کنه
   اگر رادیاتور بالا باشه و پردازنده پایین تبادل حرارتی و عمر خنک کننده خوب میشه اما در برخی شرایط مشکل سازگاری وجود دارد
   اگر رادیاتور در جلو نصب بشه به طوری که لوله ها از پردازنده به سمت پایین هدایت شده باشه تبادل حرارتی خوبی خواهد داشت
   اگر رادیاتور در جلو نصب بشه به طوری که لوله ها از پردازنده به سمت بالا هدایت شده باشه تبادل حرارت خوبی نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *