رایج‌ترین اشتباهی که گیمرها مرتکب می‌شوند این است که، زمانی که برای انجام یک بازی آماده می‌شوند، با یک ماوسی که تنظیم نشده یا به اشتباه تنظیم شده است، انجام می‌دهند. اگر شما گران‌ترین موس گیمینگ را هم خریداری کرده باشید، اما تنظیمات موس گیمینگ خود را به درستی انجام ندهید، موس گیمینگ شما بازخوردی که انتظار دارید را ارائه نخواهد داد. تنظیمات موس گیمینگ از موارد ضروری است که قبل از انجام هر بازی‌ای به خصوص بازی‌های حساس، حتما باید به درستی انجام شود.

تنظیمات موس گیمینگ – پیکربندی درایور برای ماوس گیمینگ

 1. polling rate را به اندازه‌ای بالا قرار دهید که ماوس و USB بتواند بدون نشان دادن خطا، تحمل کند. اگر هنگامیکه موس را حرکت می‌دهید، مکان نما به طور تصادفی قفل شده و از جایش حرکت نمیکند (به عبارتی فیریز می‌شود)، نمونه‌ای از خطاهایی است که نشان می‌دهد، پولینگ ریت بیش از حد بالا است. در تنظیمات موس گیمینگ نیمه حرفه‌ای، پولینگ ریت 1000 مگاهرتز مناسب است و موس باید بتواند آن را تحمل کند.
  تنظیمات موس گیمینگ - پیکربندی درایور برای ماوس گیمینگ
 2. DPI ماوس را روی حداکثر مقداری که حسگر از عهده آن برمی‌آید، تنظیم کنید. بسیاری از موس‌های گیمینگ (به خصوص موس‌های قدیمی)، ادعا دارند که DPI بسیار بیشتر از آنچه که حسگرشان می‌تواند انجام دهد، دارند. در گوگل جستجو کنید تا مطمئن شوید که resolution یا وضوح اصلی سنسور واقعاً چیست. به طور کلی DPI بین 800 تا 1600 برای اکثر ماوس‌های گیمینگ معمولی و قدیمی‌تر است. البته حسگرهای بهتر می‌توانند DPIهای بالاتری را مدیریت کنند.
  این یک مرز بالایی برای فرآیند بعدی تنظیم DPI شما ایجاد می‌کند. اگر ماوس شما دارای ویژگی خاص یا عجیب و غریبی است که بر عملکرد فراتر از یک DPI خاص تأثیر منفی می‌گذارد، آن را به عنوان حداکثر به جای رزولوشن اصلی حسگر در نظر بگیرید.
  تنظیمات موس گیمینگ - پیکربندی درایور برای ماوس گیمینگ
 3. اگر مجموعه نرم‌افزاری ماوس از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، موس خود را به صورت دستی برای سطحی که روی آن قرار دارد، کالیبره کنید. کاربران موس Razer می‌توانند Calibration را به عنوان یک تب در زیر Mouse در نرم‌افزار Razer Synapse خود بیابند و Calibration دستی، به عنوان یک تب در زیر آن قرار دارد، سپس روی add a surface کلیک کنید تا فرآیند کالیبراسیون آغاز شود. کاربران موس لاجیتک می‌توانند Surface Tuning را به عنوان یک گزینه در نرم‌افزار بازی Logitech خود بیابند. استفاده از یکی از تنظیمات اولیه لاجتیک بر روی یک تشک موس ناسازگار ممکن است باعث ایجاد patchiness شود؛ به عبارتی بخش‌هایی از تشک ماوس مناطق مرده محسوب شوند.
  تنظیمات موس گیمینگ - پیکربندی درایور برای ماوس گیمینگ

تنظیمات موس گیمینگ – پیکربندی تنظیمات ماوس سیستم عامل شما

 1. آیا بازی شما از تنظیمات سیستم عامل استفاده می‌کند؟ تعداد کمی از بازی‌ها از تنظیمات ماوس سیستم عامل شما برای حساسیت یا شتاب موس استفاده می‌کنند (به طور کلی پورت‌های کنسول نامرغوب، بازی‌های مبتنی بر مرورگر، یا عناوین مبهم بسیار کم‌هزینه).
  تنظیمات ماوس گیمینگ - پیکربندی تنظیمات ماوس سیستم عامل شما
 2. در ویندوز، به تنظیمات موس بروید (در ویندوز 10، کلید WIN+I را فشار دهید و سپس روی Devices کلیک کنید. از منوی سمت چپ روی mouse و در نهایت روی additional mouse options کلیک کنید). به تب “Pointer Options” بروید. مطمئن شوید که Pointer Speed روی موقعیت پیش‌فرض (وسط) نوار لغزنده تنظیم شده است و Enhanced Pointer Precision غیرفعال است.
  تنظیمات ماوس گیمینگ - پیکربندی تنظیمات ماوس سیستم عامل شما

تنظیمات موس گیمینگ – تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید

 1. شتاب موس (Mouse Acceleration) را در تنظیمات موس گیمینگ غیرفعال کنید و Raw Input را فعال کنید. اکثر بازی‌های مدرن این تنظیمات را در قسمت Mouse / Controls در منو options در اختیار شما قرار می‌دهند. در غیر اینصورت در دسترس نیست، اما در پشت صحنه به درستی تنظیم شده است.
  برخی از بازی‌ها ممکن است از اصطلاحات متفاوت و مبهم برای اشاره به موارد فوق استفاده کنند، به عنوان مثال استفاده از “Aim Smoothing” به جای “Acceleration”.
  تنظیمات ماوس گیمینگ - تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید
 2. حساسیت (sensitivity) درون بازی را به گونه‌ای تنظیم کنید که یک نسبت 1:1 بین ورودی ماوس و حرکت متقاطع مکان نما می‌دهد.
  به طور کلی حساسیت به عنوان یک ضریب عددی برای ورودی در نظر گرفته می‌شود، بنابراین در حالت ایده‌آل، حساسیت درون بازی بهتر است «1» باشد (1 برابر ورودی ماوس). برخی از بازی‌ها به سادگی دارای نوارهای لغزنده‌ بدون برچسب برای حساسیت هستند، یا از مقیاس‌بندی عددی دلخواه خود استفاده می‌کنند، در این صورت کمترین معمولاً بهتر است.
  تنظیمات ماوس گیمینگ - تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید
 3. یک نقشه آموزشی یا تمرینی را آپلود کنید. شما نمی‌خواهید با انجام تنظیمات موس گیمینگ خود در زمان نامناسب مزاحم گیمرهای دیگر شوید یا آنها را آزار دهید؛ بنابراین بهتر است هنگامی که در حال انجام تمرین هستید، تنظیمات موس گیمینگ خود را انجام دهید.
  تنظیمات ماوس گیمینگ - تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید
 4. توانایی ردیابی مکان نما خود را آزمایش کنید. در یک تیراندازی اول شخص، یک موقعیت ثابت را انتخاب کنید، به چپ و راست ضربه بزنید (انتخاب یکی از شخصیت‌های سریع‌تر بازی ایده‌آل است) و سعی کنید تلاقی خود را روی آن نقطه ثابت نگه دارید. در یک MOBA، کاراکتر خود را تنظیم کنید که در اطراف نقشه قدم بزند (البته با نمای ثابت، نه قفل شده روی کاراکتر) و نشانگر خود یا هر هدف متحرک دیگری روی نقشه را دنبال کنید (مثلاً با خزیدن روی زمین).
  اگر با تکان دادن ماوس، مکان نما از شخصیت بازی دور می‌شود، به این معنی است که DPI یا حساسیت شما بسیار بالاست. برای رفع این مشکل DPI خود را کاهش دهید و در عین حال حساسیت خود را روی ۱ نگه دارید، این کار را انجام دهید. در غیر این صورت باید حساسیت خود را به کمتر از 1 کاهش دهید تا جبران شود.
  و بالعکس؛ اگر مکان نما به حرکات تلاقی نمی‌رسد یا دیر می‌رسد، DPI یا حساسیت ماوس پایین بوده و باید آن را افزایش دهید. اگر DPI ماوس شما کمتر از حداکثر رزولوشن NATIVE برای سنسور آن است، باید DPI را تا جای ممکن افزایش دهید. اگر DPI ماوس شما با رزولوشن اصلی است، یا نمی‌توانید DPI ماوس خود را تغییر دهید، به جای آن باید حساسیت را افزایش دهید.
  تنظیمات ماوس گیمینگ - تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید
 5. دو نقطه‌ی ثابت در صفحه‌ی بازی را انتخاب کنید و سریعا مکان نما را به صورت ضربدری حرکت دهید. به عنوان مثال، مرکز دو پست مختلف روی یک دیوار، بین چند جعبه در نقشه، بین شخصیت شما و یک برج نزدیک در یک MOBA.
  اگر تلاقی مکان نما از چیزی که می‌خواهید آن را هدف قرار دهید، عبور می‌کند، همانطور که در مرحله‌ی قبل توضیح داده شد، باید DPI یا حساسیت را کاهش دهید.
  اگر مکان نمای شما به چیزی که قرار است هدف قرار داده شود، نمی‌رسد؛ باید DPI یا حساسیت را افزایش دهید.
  این مراحل را هر چند بار که لازم است تکرار کنید تا بتوانید DPI و حساسیت درست را به دست آورید.
  تنظیمات ماوس گیمینگ - تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید
 6. یک کاراکتر یا سلاحی را انتخاب کنید که دارای محدوده است و از آن برای بزرگنمایی استفاده کنید. مرحله قبل را در حین بزرگنمایی تکرار کنید، اما به جای تنظیم DPI یا حساسیت پایه، zoomed sensitivity multiplier بازی را تنظیم کنید.
  این مقدار ممکن است توسط لغزنده برای بزرگنمایی‌های مختلف نمایش داده شود (مانند PUBG). یا یک نوار لغزنده عددی تحت پیکربندی کنترل یک قهرمان (مانند Widowmaker در Overwatch، با عددی که درصدی از حساسیت پایه را نشان می‌دهد). یا فقط یک متغیر عددی که از طریق فرمان کنسول یا اسکریپت فایل پیکربندی کنترل می‌شود (zoomed_sensitivity_ratio در TF2).
  تنظیمات ماوس گیمینگ - تنظیمات درون بازی را روی مقادیر بهینه انجام دهید

نوشته های مشابه

17 دیدگاه در “تنظیمات موس گیمینگ و راهنمای استفاده از موس گیمینگ

 1. AaKO گفت:

  سلام دوست عزیز من موس تسکو گرفتم مدل tm2021 برای دست راست. سمت راست رایت کلیکش یه باتن داره که دابل کلیک می‌کنه ولی من چون کار ادیت انجام می‌دم می‌خوام که کار کلید دیلیت یا هر دکمه ‌ای در کیبوردمو انجام بده. راهی هست؟؟

  1. گفت:

   سلام متاسفانه تسکو امکان تنظیم دکمه ها رو (به غیر از کم و زیاد کردن DPI یا همون دقت) در اختیار کاربر قرار نداده سایت سازنده رو بررسی کردم و برنامه ای هم ارائه نداده

   1. AMIN گفت:

    سلام موس من T wolf v6 ار جی بیش روشن نمیشه چیکار کنم

  2. SaEiD MaFiA گفت:

   سلام داداش خوبی؟
   آقا منم دقیقا همین تسکو TM2021 رو خریدم کلید کنار کلیک راستش واقعا مزخرفه و بیشتر از خود کلیک راست زیر دست هستش! (درضمن این کلید کارش دابل کلیک نیست بلکه کلیک پیاپی یا پشت سر هم هستش). اتفاقا منم طراحم و دقیقا گند زد به کار و زندگیم. ولی من یه راهکار فیزیکی به کار بستم:
   روکش روی موس (قسمت خاکستری) در میاد. اونو در اوردم و بین بدنه اصلی و کلید بغل موس، یدونه خلال دندون چوبی گذاشتم جوری که چفت بشه نیوفته داخل یا بیرون و درضمن جلوی حرکت دکمه رو بگیره. به همین راحتی یکاری کردم هرچقدم دستم رو دکمه فشار بیاره از جاش تکون نخوره.
   هیچ راه دیگه ای برای غیرفعال کردن اون دکمه لعنتی نبود! چون با کلیک چپ یکیش کرده لامصب. یعنی اگه اینم غیر فعال کنی کلیک چپ هم غیرفعال میشه.

   1. پشتیبان نارستان گفت:

    ممنون از شما

 2. ساندویچ پانل ماموت گفت:

  سلام موس اونیکوماrgb دارم برای تنظیم نورش بایدچیکار کنم؟

  1. گفت:

   سلام مدل دقیق ماوس تون چیه؟

   معمولا از طریق برنامه می تونید تنظیم کنید به این لینک مراجعه کنید و برنامه متناسب با ماوس تون رو دانلود کنید و تنظیمات رو تغییر بدید

   https://onikumagaming.com/pages/downloads

 3. arash گفت:

  سلام .درایور موس ام رو نمیتونم پیدا کنم.دفترچه راهنما داره توش اموزش های نرم افزارش رو زده اما نمیشه پیداش کنم.مدل موسم imice t96

  1. سامان گفت:

   سلام من موس Bloody a60 دارم نمی دونم چجوری polling rate ش رو تغییر میشه داد جستجو کردم بی فایده بود و چجوری میشه راستش کرد داخل اپش report rate داره که مثل polling rate نیست لطفا کمکم کنید

 4. عارف گفت:

  من یه موس فیلیپس spk9595 دارم برای استفاده فتوشاپ روی مک می‌خوام میشه تنظیماتشو بفرمایین از روزی که گرفتم عملا دکمه های بلااستفاده است و مثل یه موس معمولی باهاش کار میکنم

 5. آرمان گفت:

  سلام برنامه ای برای تنظیمات حرفه ای موس توی محیط اندروید وجود داره ؟ موس گیمینگ بلادی دارم و با کانورتر بلوتوث برای گیم روی تبلت سامسونگ استفاده میکنم

  1. ثریا داسیان گفت:

   سلام وقت بخیر متاسفانه برنامه ای که خودم تست کرده باشم رو نمی شناسم

 6. مهدی گفت:

  سلام موس من مارک banda یه چیزی زیر مارک نوشته هست ITEM:KM-99 , gaming combo برنامه ی sensitivity این موس رو چجوری دانلود کنم

 7. گفت:

  من موس رویالmg_403 دارم ایا تنظیماتی داره؟ مثل دابل کلیک؟

  1. گفت:

   برای موس d net x9 برنامه ای نیست

 8. پدرام گفت:

  سلام من موس هیسکا دارم براش برنامه ای نیست

 9. علی گفت:

  سلام من موس cw902 اونیکو دارم اون نور هایی که داره چجوری خاموش میشه اصلا خاموش نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *