اگر سرعت اینترنتی را که برای آن پول پرداخت می‌کنید، دریافت نمی‌کنید، احتمالا دلیل آن سیگنال روتر اینترنت بی‌سیم شما است. اگرچه عوامل زیادی بر سرعت اینترنت تأثیر می‌گذارند، اما سیگنال Wi-Fi شما می‌تواند تجربه اینترنت خانگی شما را ایجاد یا خراب کند. وقتی فیس‌بوک به دلیل کندی اینترنت در طبقه بالای منزل شما، بارگیری نمی‌شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که سیگنال Wi-Fi خود را در خانه قوی‌تر کنید. برای تقویت سیگنال وای‌فای بی‌سیم و افزایش سرعت اینترنت نکات زیر را در نظر داشته باشید.

تقویت سیگنال اینترنت

قبل از هر اقدامی برای تقویت سیگنال بیایید بررسی کنیم که چرا اتصال اینترنت شما ممکن است کند باشد. برای اطلاع از دلایل کند بودن سیگنال اینترنت در ادامه با ما همراه باشید:

 • روتر/مودم باید ری‌استارت شود. ریست کردن به مودم و روتر شما اجازه می‌دهد تا به طور موقت مشکلاتی را که باعث کاهش سرعت آن می‌شود برطرف شوند.
 • ترافیک شما به پایان رسیده است. بررسی کنید که آیا ترافیک شما به پایان رسیده است یا خیر؟ اگر چنین است، ISP شما ممکن است اتصال شما را کند کرده باشد.
 • به‌روزرسانی مورد نیاز است. تجهیزات شما ممکن است به آپدیت نرم‌افزاری نیاز داشته باشند. در بیشتر موارد، فقط باید روتر خود را با کابل اترنت به رایانه متصل کنید و برای نصب به‌روزرسانی‌ها به وب‌سایت سازنده بروید.
 • نیاز به پاک کردن حافظه کش. داده‌های انباشته شده می‌توانند برای اتصال شما سنگین باشند. اگر مدتی است این کار را انجام نداده‌اید، تاریخچه مرور و حافظه پنهان (Cache) رایانه‌هایی که به Wi-Fi شما متصل می‌شوند را پاک کنید.
 • یک مسدودکننده تبلیغات نیاز دارید. برای سرعت بخشیدن به تجربه مرور خود، یکی از موثرترین اقداماتی که می‌توانید انجام دهید، نصب مسدود کننده تبلیغات است.
 • دستگاه‌های غیرقابل استفاده هنوز به اینترنت متصل هستند. اگر دستگاه‌هایی که استفاده نمی‌کنید، هنوز به Wi-Fi شما متصل هستند، همچنان از سیگنال شما استفاده می‌کنند. برای قطع کردن اتصال همه‌ی دستگاه‌ها یکباره، رمز عبور Wi-Fi خود را تغییر دهید. و دوباره با دستگاهی که می‌خواهید از اینترنت استفاده کنید، به Wi-Fi وصل شوید.
 • نیاز به ارائه دهنده‌ی اینترنت جدید دارید. گاهی اوقات مشکل از ارائه دهندگان اینترنت است و شما برای تقویت سیگنال اینترنت فقط باید ارائه دهنده‌ی سرویس اینترنت خود را تغییر دهید تا سرعت بهتری به دست آورید.

12 روش برای افزایش سرعت اینترنت و تقویت سیگنال اینترنت

قبل از اینکه از داشتن وای‌فای پرسرعت دست بکشید، این نکات و ترفندهای آسان را برای تقویت سیگنال وای‌فای منزل خود امتحان کنید.

12 روش برای افزایش سرعت اینترنت و تقویت سیگنال اینترنت

برای قطع کردن زالوهای پهنای باند، امنیت خود را به روز کنید

کاربران اضافی با اشغال پهنای باند اینترنت، اتصال اینترنت شما را کند می‌کنند. عدم افزودن امنیت به شبکه Wi-Fi به معنای باز کردن شبکه بصورت رایگان به روی بقیه است. به همین دلیل به همه‌ی صاحب خانه‌ها توصیه می‌کنیم از دسترسی به روترهای خود با رمز عبور پیچیده و امنیت WPA2 جلوگیری کنند. در صورتی که از اینترنت اشیا استفاده می‌کنید، ایمن نگه‌داشتن شبکه Wi-Fi خانگی شما در برابر هکرها و مزاحم‌ها اهمیت مضاعفی دارد.

هر دستگاه متصل از پهنای باند استفاده می‌کند، و هر چه دستگاه‌های خارجی بیشتری از شبکه شما استفاده کنند، احتمال دارد که دستگاه‌های خانگی خودکار شما پهنای باند مورد نیاز خود را دریافت نکنند. بعلاوه، عدم ایمن نگه‌داشتن شبکه شما ممکن است کنترل لوازمی که به اینترنت متصل هستند یا حتی سیستم امنیتی خودکار شما را برای افراد غریبه فراهم کند.

برای تقویت سیگنال تنظیمات روتر خود را بهینه کنید

تست کردن تنظیمات مختلف روی روتر می‌تواند به سرعت  و تقویت سیگنال اینترنت در خانه شما بهبود بخشد.

 • برخی از روترها دارای تنظیمات سرگرمی هستند که هنگام اجرای بازی‌های ویدیویی یا پخش محتوا، پهنای باند را در اولویت قرار می‌دهند. این استراتژی زمانی که چندین کاربر به طور همزمان یک اتصال Wi-Fi را به اشتراک می‌گذارند کمتر موثر است، بنابراین سعی کنید تنظیمات سرگرمی را خاموش کنید.
 • درخواست برای ارسال (RTS) را در روتر خود ری‌استارت کنید. اساساً، پروتکل آستانه RTS یک کانال انتقال داده را قبل از ارسال بسته‌های داده بر روی آن پاک می‌کند. در یک شبکه Wi-Fi شلوغ، مانند یک مجتمع آپارتمانی، تنظیم آستانه RTS روی عدد کمتر می‌تواند به بهبود عملکرد Wi-Fi کمک کند.
 • همچنین می‌توانید با تنظیمات آستانه RTS و قطعه قطعه شدن روتر سر و کار داشته باشید. تنظیم آستانه تکه تکه شدن بر روی مقدار کمتر می‌تواند به انتقال بسته‌های داده به طور موثرتر و بهبود مشکلات قابلیت اطمینان شبکه کمک کند. با این حال، اگر از قبل یک شبکه قابل اعتماد دارید، تنظیم آستانه روی اندازه بسته داده کوچکتر می‌تواند عملکرد شبکه را کاهش دهد.

یک کانال Wi-Fi جدید انتخاب کنید

سعی کنید روتر خود را از یک کانال وای‌فای استاندارد 2.4 گیگاهرتز به یک کانال 5 گیگاهرتز تغییر دهید تا سرعت اینترنت خود را افزایش دهید و به تقویت سیگنال اینترنت خود کمک کنید. این باید منجر به دریافت پهنای باند بیشتر و تداخل کمتر شود.

هر دو فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز چندین کانال انتقال اینترنت را ارائه می‌دهند، اما 2.4 گیگاهرتز تنها 14 کانال همپوشانی را ارائه می‌دهد، در حالی که 5 گیگاهرتز 23 کانال غیر همپوشانی را ارائه می‌دهد. همپوشانی کانال می‌تواند باعث شود که بسته‌های داده در کانال‌های همسایه به عقب و جلو با یکدیگر تداخل داشته باشند که باعث مسدود شدن پهنای باند و کاهش سرعت اتصال شما می‌شود.

12 روش برای افزایش سرعت اینترنت و تقویت سیگنال اینترنت

برخی از روترها به باند 2.4 گیگاهرتز محدود می‌شوند. اگر روتر شما به 2.4 گیگاهرتز محدود شده است، یکی از کانال‌های 1، 6 یا 11 را انتخاب کنید. این کانال‌ها کمترین همپوشانی را نسبت به کانال‌های دیگر دارند، به خصوص اگر بتوانید همسایگان خود را وادار کنید که فقط از کانال‌های 1، 6 یا 11 استفاده کنند.

یک روتر جدیدتر و رده بالا بخرید

بزرگترین مشکلی که مانع اتصال وای‌فای خانه شما می‌شود ممکن است روتر قدیمی شما باشد. خوشبختانه، خرید یک روتر کاملاً جدید مزایای زیادی دارد، بنابراین می‌توانید روی سرعت اینترنت بیشتر سرمایه‌گذاری کنید. یک روتر جدید همچنین می‌تواند ویژگی‌های امنیتی خانه را بهبود بخشد و با طیف وسیع‌تری از دستگاه‌ها سازگار باشد. امنیت و سازگاری اضافی به صاحبان خانه کمک می‌کند تا خانه خود را خودکار کنند یا شبکه خود را ایمن‌تر کنند.

روتر خود را ریست کنید

ساده به نظر می‌رسد، اما گاهی اوقات بازنشانی روتر می‌تواند سرعت اینترنت شما را افزایش دهد. همانطور که راه‌اندازی مجدد رایانه می‌تواند به طور ناگهانی مشکلات رایانه ناشناخته را برطرف کند، راه‌اندازی مجدد روتر بی‌سیم می‌تواند مشکلات اتصال به اینترنت را کاهش دهد و سرعت شما را افزایش دهد.

برای تقویت سیگنال یک آنتن وای فای را به سمت بالا و دیگری به طرفین زاویه دهید

سیگنال‌های وای‌فای عمود بر روتر شما پخش می‌شوند، اما ورایزون هشدار می‌دهد که سیگنال‌های وای‌فای هنگام حرکت در دیوارها با زاویه ضعیف می‌شوند. البته همه روترهای وای فای آنتن ندارند. با این حال، اگر روتر اینترنت شما دارای آنتن است، می‌توانید آنها را زاویه دهید تا سیگنال Wi-Fi شما مستقیماً از دیوارها عبور کند و قدرت سیگنال را حفظ کند.

سیگنال Wi-Fi خود را با زاویه دادن به یک آنتن به صورت عمودی تقویت کنید تا سیگنال‌های Wi-Fi مستقیماً از دیوارها به طرفین دیگر منتقل شوند. آنتن دیگر را زاویه دهید تا افقی باشد تا سیگنال‌های Wi-Fi مستقیماً از سقف به سمت بالا و پایین به طبقات دیگر حرکت کنند.

ارتقای آنتن به آنتن های همه جهته را بررسی کنید

جایگزین دیگر ارتقا آنتن است. برخی از مدل‌های روتر مجهز به آنتن قابل مشاهده هستند و مشتریان اینترنت پرسرعت با این مدل‌ها خوش شانس هستند؛ چرا؟ زیرا برخی از تولیدکنندگان شخص ثالث، آنتن‌های جایگزین را با سیگنال‌های قوی‌تر از سیگنال‌هایی که توسط ارائه دهنده کابل و اینترنت شما ارائه می‌شود، تولید می‌کنند. برخی از آنتن‌ها همه جهته هستند، بنابراین موقعیت آنها برای به حداکثر رساندن ارتقاء سخت‌افزار شما بی‌ربط است، حتی مجبور نیستید آنتن را برای تقویت سیگنال Wi-Fi خود زاویه دهید.

روتر بی سیم خود را به یک نقطه مرتفع و واضح منتقل کنید

موقعیت مکانی روتر وای‌فای شما تاثیر زیادی بر قدرت سیگنال آن دارد. برای نتایج بهتر سیگنال Wi-Fi، دستگاه را در یک فضای باز و بلند با موانع کم قرار دهید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سیگنال‌ها عمود بر روتر شما حرکت می‌کنند. اگر روتر شما روی زمین باشد، بسیاری از سیگنال‌های Wi-Fi شما به صورت افقی در امتداد زمین حرکت می‌کنند و به قسمت‌های کمتری از خانه شما می‌رسند.

اگر خانه‌ای چند طبقه دارید، ممکن است بتوانید سیگنال را بهبود بخشید و سرعت اینترنت خود را با راه‌اندازی روتر در طبقه دوم افزایش دهید. قرار دادن روتر، خیلی نزدیک به موادی مانند بتن یا آجر می‌تواند توانایی آن را برای پخش به بقیه خانه شما محدود کند. هر چه اشیاء اطراف روتر بی‌سیم شما متراکم‌تر باشند، از دست دادن سیگنال بیشتر است.

روتر بی سیم خود را به قسمت مرکزی خانه خود منتقل کنید

قرار دادن روتر خود در یک نقطه مرکزی می‌تواند به تقویت سیگنال کمک کند. از آنجایی که احتمالاً روتر وای‌فای خود را مانند لوستر اتاق نشیمن آویزان نمی‌کنید، در اینجا مکان‌های جایگزینی وجود دارد که می‌توانید روتر خود را برای تقویت سیگنال وای‌فای و افزایش سرعت اینترنت خود قرار دهید.

بهترین مکان برای قرار دادن روتر اینترنت

 • در اتاق نشیمن مرکزی
 • روی یک میز کوچک که به صورت استراتژیک در راهروی مرکزی یا فضای نشیمن قرار گرفته است.
 • در کف طبقه دوم اگر زیرزمین ندارید.

مکان‌هایی که نباید روتر را در آنجا قرار دهید

 • در قسمتی از خانه که دستگاه‌های بی‌سیم دیگر امواجی را منتشر می‌کنند که می‌تواند با سیگنال شما تداخل داشته باشد.
 • در گوشه‌ای از خانه یا در یک طاقچه؛ بیشتر سیگنال‌ها به خارج از جایی که شما از آنها استفاده نمی‌کنید منتقل می‌شوند.
 • در زیرزمین

یک ریپیتر Wi-Fi را پیکربندی یا خریداری کنید

افزایش سرعت اینترنت در قسمت‌های خاصی از خانه ممکن است به سادگی اضافه کردن یک تکرار کننده یا همان ریپیتر Wi-Fi باشد. ریپیتر کمک می‌کند تا سیگنال Wi-Fi شما را بیشتر منتقل کند، در حالی که تنظیمات SSID و رمز عبور یکسان را حفظ می‌کند. در اصل، ریپیتر حاوی یک روتر بی‌سیم است که سیگنال Wi-Fi فعلی شما را دریافت می‌کند. سپس یک روتر بی‌سیم دیگر در داخل ریپیتر سیگنال Wi-Fi قوی‌تر را تقویت کرده و به دستگاه‌های دیگر خانه شما منتقل می‌کند.

شما همچنین می‌توانید یک تکرار کننده از یک روتر اضافی بسازید. با اتصال روتر دوم به روتر اول خود از طریق درگاه‌های LAN و پیکربندی تنظیمات، می‌توانید از دستگاه اضافی برای حمل سیگنال بی‌سیم خود استفاده کنید. برخی از روترهای جدید این ویژگی را به عنوان حالت “access point” تعبیه کرده‌اند که نیاز به درهم ریختن تنظیمات دستگاه را از بین می‌برد.

یک توسعه دهنده اینترنت اضافه کنید

یک توسعه دهنده Wi-Fi مشابه یک تکرار کننده Wi-Fi برای تقویت سیگنال اینترنت شما در اتاق‌های دیگر کار می‌کند. مزیت آن این است که توسعه دهنده‌ها نسبت به تکرار کننده‌های Wi-Fi کمتر پهنای باند شما را محدود می‌کنند و دستگاه‌های متصل را با اتصال اینترنت قوی فراهم می‌کنند. یک کیت اترنت powerline از یک پیوند سیمی به روتر شما برای ارائه سیگنال‌های Wi-Fi به سایر دستگاه‌های خانه شما استفاده می‌کند. از آنجایی که سیمی است، از پهنای باند Wi-Fi اضافی برای برقراری ارتباط استفاده نمی‌کند.

کیت اترنت پاورلاین معمولاً راه خوبی برای تقویت اینترنت برای تجهیزات بازی یا دستگاه‌های زیرزمینی در گاراژ است. با این حال، از آنجایی که به سیم‌کشی نیاز دارد، بهترین راه‌حل تقویت اینترنت برای همه نیست.

یک تست سرعت انجام دهید تا مشخص شود در واقع چه چیزی دریافت می کنید

برای اینکه بفهمید اتصالات اینترنت و وای‌فای شما چه سرعتی دارد، با رایانه‌ای که به شبکه خانگی شما متصل است، یک تست سرعت آنلاین انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *