فایل‌های MP3 مانند هر فایل دیگری می‌توانند خراب شده و یا دچار مشکل شوند. دلایل متعددی برای خراب شدن آن‌ها وجود دارد. وقتی که این فایل‌ها خراب می‌شوند نمی‌توان در هیچ برنامه ای به طور معمول، روی سیستم آن‌ها را اجرا کرد. ابتدا لازم است تا این فایل‌ها را رفع مشکل نمایید. تا این که بتوانید دوباره به آن‌ها گوش بدهید.

علت آسیب دیدن و خراب شدن فایل‌های MP3

آسیب دیدن و مشکل در خواندن فایل‌های MP3 می‌تواند به دلیل عامل‌های متعددی رخ دهد. ممکن است که در زمان دانلود آن‌ها در اتصال اینترنت شما مشکل به وجود آمده باشد. یا ممکن است که ویروسی فایل شما را خراب کرده باشد. برای همین در نهایت شاهد خرابی و عدم خوانده شدن آن‌ها توسط نرم افزارهای موجود می‌شوید.

بدون توجه به دلیل به وجود آمدن مشکل، چند راه برای رفع مشکل خرابی این گونه فایل‌ها وجود دارد. با استفاده از این راه‌ها می‌توانید مشکل فایل خود را رفع کرده واز آن روی کامپیوتر خود در برنامه‌های مختلف استفاده کنید.

از ITUNE برای رفع مشکل فایل ام پی تری خود استفاده کنید

ITUNE در واقع یک برنامه ی مدیریت است که به شما امکان ذخیره و اجرای فایل‌های صوتی را می‌دهد. اما می‌توان از ان برای رفع مشکل فایل‌های صوتی MP3 هم استفاده کرد. در واقع با این کار امکان استفاده از برنامه‌های تبدیل فایل، برای بازگرداند فرمت فایل صوتی خود، به MP3 را مجددا خواهید داشت و به خوبی شاهد اجرای آن خواهید بود.

از ITUNE برای رفع مشکل فایل ام پی تری خود استفاده کنید

فرایند انکد کردن فایل در این برنامه می‌تواند سکتور‌های خراب را در فایل mp3، برای شما رفع مشکل کند. برای این کار قدم‌های زیرا را دنبال کنید:

 • برنامه ی iTune را روی کامپیوتر خود اجرا کنید. فایل صوتی خراب را انتخاب نمایید.
 • در حالی که فایل را انتخاب کرده‌اید، روی منوی فایل کلیک کنید. در بالا گزینه ی تبدیل یا convert را انتخاب نمایید. پس از آن گزینه ی ایجاد نسخه ی جدید (create mp3 version) را انتخاب کنید.
 • با انتخاب این گزینه برنامه برای شما نسخه ی دیگری از فایل را ایجاد خواهد کرد.

فایلی که در پایان این پروسه برای شما ایجاد خواهد شد باید از هر گونه ایرادی خالی باشد. برای همین به راحتی روی برنامه‌های اجرای فایل‌های mp3 بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد شد.

چگونه می‌توان فایل‌های صوتی MP3 را به صورت آنلاین تعمیر کرد؟

اگر تنها یک فایل یا تعداد محدودی فایل است که می‌خواهید آن‌ها را رفع مشکل کنید، می‌توانید به راحتی از ابزار آنلاین موجود برای این کار بهره ببرید. این برنامه‌ها نیاز به هیچ گونه نصبی روی کامپیوتر شما ندارند. برای همین شما می‌توانید به راحتی فایل خود را تنها با ارتقا و رفع مشکل آن در یک وب رفع مشکل نمایید.

 • یک مرورگر را باز کنید و به سایت‌های mp3repair وارد شوید.

چگونه می‌توان فایل‌های صوتی mp3 را به صورت آنلاین تعمیر کرد؟

 • روی گزینه ی آپلود کلیک کنید. پس از آن فایل مشکل دار را آپلود کنید.
 • وقتی که فایل آپلود شد، گزینه ای که می‌گوید repair audio length (playtime) را بررسی و روی تعمیر و یا ویرایش فایل یا repair/edit your mp3 file now کلیک کنید. این کار می‌تواند رفع مشکل فایل صوتی شما را آغاز کند.

چگونه می‌توان فایل‌های صوتی MP3 را به صورت آنلاین تعمیر کرد؟

 • بنا به دلایلی وقتی که فایل رفع مشکل می‌شود، سایت شروع به استفاده از زبان آلمانی می‌کند. اما در هر صورت حتی اگر آلمانی ندانید، می‌توانید روی گزینه ی نشان داده شده در تصویر با رنگ نارنجی کلیک کنید. با این کار می‌توانید فایل رفع مشکل شده را دانلود کنید.

چگونه می‌توان فایل‌های صوتی MP3 را به صورت آنلاین تعمیر کرد؟

این روشی است که می‌توانید فایل‌های آسیب دیده ی خود را به صورت آنلاین رفع مشکل نمایید.

تعمیر فایل MP3 با استفاده از MP3val

این هم یکی از نرم افزار‌های رایگان و منبع آزاد است که می‌تواند به شما در رفع مشکل فایل‌های صوتی mp3 کمک کند. نیاز به کار زیادی برای استفاده از این فایل‌ها نمی‌باشد. تنها لازم است که آن را در چند مرحله مورد استفاده قرار دهید. به دلیل پرتابل بودن آن نیاز به نصب ندارد. برای همین به راحتی قابل استفاده است.

 • ابتدا برنامه MP3val را دانلود کنید. آن را اکستراکت کرده و فایل قابل اجرا را روی کامپوتر باز کنید
 • با باز شدن فایل، در منوی فایل همان طور که نشان داده شده است، در بالا گزینه ی اضافه کردن فایل را انتخاب کنید. این می‌تواند به شما اجازه بدهد تا به راحتی فایل دارای مشکل را انتخاب کنید.

MP3val

 • همه ی فایل هایی که می‌خواهید رفع مشکل شوند را انتخاب کنید.
 • وقتی که همه ی آن‌ها را انتخاب کردید، روی منوی action که در بالا قرار دارد کلیک و آن را انتخاب کنید. با انتخاب این منو می‌توانید گزینه ی select all را انتخاب کنید تا همه ی مشکلات موجود در فایل‌ها را اسکن کرده و لیستی از آن‌ها به وجود آورد.

MP3val

 • در ستون وضعیت می‌توانید همان طور که دیده می‌شود همه ی مشکلات موجود در فایل‌ها را مشاهده کنید. برای این که این مشکلات حل شوند باید روی گزینه ی repair all files در منوی action کلیک کنید.

MP3val

رفع مشکل همه ی فایل‌ها با استفاده از ابزار MP3 Repair

استفاده از این ابزار رفع مشکل هم راه دیگری برای داشتن فایل هایی بدون مشکل در سیستم می‌باشد. این برنامه فایل‌ها را رفع مشکل می‌کند و یا از ابتدا و یا از انتهای فایل‌ها شروع به این کار می‌نماید. شما می‌توانید به طور دستی مشخص کنید که نحوه ی رفع مشکل فایل‌های شما چگونه باشد.

 • برنامه ی mp3 repair tool را دانلود کنید.
 • در صفحه ی اصلی از شما خواهد پرسید که همه ی فایل هایی که می‌خواهید رفع مشکل شود را انتخاب کنید. فایل‌های دارای مشکل خود را چک کنید. پس از آن با انتخاب آن‌ها روی گزینه ی repair کلیک کنید. این گزینه در پایین قرار دارد.

رفع مشکل فایل موسیقی

 • برنامه به شما خواهد گفت که چه زمانی فایل‌ها رفع مشکل شده اند.
 • اگر هنوز هم فایل‌های شما پس از رفع مشکل اجرا نمی‌شوند، ممکن است که باز هم نیاز به رفع مشکل داشته باشند.
 • از برنامه باز هم برای رفع مشکل فایل‌ها استفاده کنید. تا زمانی که مشکل فایل‌ها حل شود.
 • در باکس حذف (remove) عدد 1 را وارد کنید و این عدد را به طور مداوم زیاد کنید تا فایل قابل اجرا شود.

رفع مشکل فایل موسیقی

رفع مشکل فایل MP3 با استفاده از برنامه ی scan + repair

کاربرانی که از mac استفاده می‌کنند، یک برنامه ی رایگان دارند که با نام mp3 scan + repair app شناخته می‌شود. این برنامه می‌تواند به شما کمک کند تا هر مشکلی در زمینه ی فایل‌های شما وجود دارد را یافته و رفع مشکل کنید.

 • برنامه را دانلود و روی سیستم خود اجرا کنید.
 • فایل‌های آسیب دیده ی خود را انتخاب و در رابط موجود در برنامه رها کنید.

رفع مشکل فایل MP3 با استفاده از برنامه ی scan + repair

 • روی گزینه ای که مانند چکش است کلیک کنید. با این کار می‌توانید شاهد شروع به کار برنامه برای تعمیر و رفع مشکل فایل‌های خود باشید. باید در نظر داشته باشید که فایل‌های اصلی با فایل‌های رفع مشکل شده جایگزین خواهند شد.

 برنامه ی scan + repair

استفاده از MP3 Diags برای رفع مشکل فایل‌های موسیقی

این هم برنامه ای دیگر است که رایگان و منبع آزاد می‌باشد. به شما اجازه خواهد داد تا فایل‌های خود را به خوبی رفع مشکل کنید. این برنامه در روندی بسیار سریع و آسان می‌تواند فایل‌های شما را به خوبی رفع مشکل نماید. تنها لازم است که پوشه ی حاوی فایل‌های خراب را در برنامه مورد استفاده قرار دهید.

 • برنامه ی mp3 Diags را دانلود کرده و آن را نصب کنید.
 • روی باکس دنده دار نشان داده شده در شکل کلیک کنید. این کار به شما اجازه ی اضافه کردن پوشه ی مورد نظر را می‌دهد.

 رفع مشکل فایل‌های موسیقی

 • پوشه ای که فایل‌های شما در ان ذخیره شده است را انتخاب کنید.
 • این کار می‌تواند فایل‌های خراب mp3 شما را اسکن کرده و رفع مشکل نماید.

 رفع مشکل فایل‌های موسیقی

این کار می‌تواند از هدر رفتن وقت شما برای یافتن فایل‌ها جلوگیری کند. فایل‌های جدید هم به طور مجزا با پسوند –repaired ذخیره خواهند شد.