مشکلات اتصال شبکه خانگی را تجربه کرده اید؟ در این مقاله شما یاد می گیرید که چگونه مشکلات اتصال شبکه را عیب یابی کنید و دوباره آنلاین شوید.

تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

از بین انواع مشکلات کامپیوتری که دارید، مشکلات شبکه یکی از بدترین موارد است. گرچه سیستم های ما می توانند کارهای آفلاین زیادی را انجام دهند؛ اما قطع ارتباط با اینترنت جالب نیست. حتی بدتر اینکه، وقتی نمی توانید آنلاین شوید؛ تحقیق در مورد راه حل مشکل دشوارتر می شود.

بیایید با هم مراحل نحوه عیب یابی مشکلات اتصال شبکه را بررسی کنیم. به این ترتیب دفعه دیگر که مرورگر وب خود را باز می کنید و با پیغام Cannot Connect مواجه می شوید می دانید که چه کاری باید انجام دهید.

بعد از هر مرحله سعی کنید به یک وب سایت متصل شوید تا مطمئن شوید اتصال شما پایدار شده است. اگر باز هم مشکل داشتید به قسمت های بعدی بروید.

اطمینان حاصل کنید که مشکل از شبکه شما است

گاهی اوقات به نظر می رسد مشکلی در شبکه شما وجود دارد که در واقع مشکل در وب سایت خاص است. به عنوان مثال اگر نمی توانید وارد توییتر شوید؛ چند وب سایت دیگر را بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکل به سایت توییتر بر می گردد.

می توانید از downfor.io استفاده کنید و بررسی کنید که سایت داون شده است یا خیر. خیلی ساده آدرس URL سایت را وارد کنید تا متوجه شوید که مشکل کجاست.

اگر سایت داون شده است باید صبر کنید تا درست شود. اما اگر این مشکلی است که فقط شما را تحت تاثیر قرار داده است؛ به عیب یابی ادامه دهید.

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

ریستارت تجهیزات و بررسی سایر دستگاه ها

دیگر نیازی به ناراحتی در مورد مشکلات شبکه نیست، چون ممکن است رفع این مشکلات به سادگی راه اندازی مجدد تجهیزات شما باشد. ریستارت بسیاری از مشکلات را بر طرف می کند، بنابراین مطمئن شوید که اولین پاسخ شما به مشکلات شبکه ریستارت تجهیزات شبکه است.

برای شروع عیب یابی؛ سیستم و همچنین مودم و روتر خود را ریستارت کنید. اگر مودم و روتر شما دکمه پاور دارد می توانید این دکمه را فشار دهید؛ در غیر این صورت فقط آداپتور را از پریز بکشید.

برای پاک کردن حافظه کش مودم و روتر 60 ثانیه صبر کنید و بعد دوباره تجهیزات خود را روشن کنید. وقتی همه چیز را به برق متصل کردید؛ ابتدا مودم خود را به برق متصل کنید و منتظر بمانید تا قبل از اتصال روتر کاملا روشن شود.

بعد از راه اندازی مجدد، اگر  سیستم یا گوشی دیگری دارید سعی کنید با استفاده از آن آنلاین شوید. اگر متوجه شدید که هیچ دستگاهی نمی تواند متصل شود؛ احتمالا با تجهیزات یا ISP خود مشکل دارید.

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

اگر متوجه شدید که فقط یک سیستم نمی تواند آنلاین شود؛ می توانید مشکل را کاهش دهید. برای اطمینان از عدم تداخل بدافزار در اتصال؛ حتما یک برنامه آنتی ویروس را اجرا کنید. همچنین باید مطمئن شوید که تنظیمات فایروال شما مانعی برای اتصال نیست.

در نهایت، سعی کنید از یک مرورگر دیگر استفاده کنید و ببینید که آیا مرورگر معمول شما به نوعی تنظیمات اشتباه دریافت کرده است. اگر خطاهایی مانند your connection is not private را مشاهده می کنید؛ مشکل دیگری دارید که شامل گواهی های امنیتی است.

اتصالات فیزیکی شبکه را بررسی کنید

اگر بعد از ریستارت مشکل شبکه شما ادامه پیدا نکرد باید بررسی کنید که آیا اتصالات فیزیکی شبکه مشکلی دارند یا خیر. اگر برای اتصال روتر خود از کابل اترنت استفاده می کنید بررسی کنید که خراب نشده باشد. می توانید برای اطمینان از صحت کابل های شبکه خود از تستر کابل شبکه استفاده کنید. اگر لپ تاپ شما دارای یک سوئیچ بی سیم فیزیکی است؛ مطمئن شوید که روی موقعیت خاموش تنظیم نشده است.

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

بعد از مطمئن شدن از اتصال مناسب؛ روتر و مودم خود را بررسی کنید. آیا چراغ های روتر یا مودم شما در حالت عادی به رنگ سبز در می آید؟ اگر بعد از ریستارت چراغ روشن نشود دستگاه ممکن از کار افتاده یا دچار اختلال شده باشد.

با این حال، اگر چراغ قرمز دارید یا چراغ ها اتصالی را نشان نمی دهند ISP شما احتمالا دچار اختلال شده است. اگر فکر می کنید در این زمینه مشکل دارید شاید لازم باشد دفترچه راهنمای تجهیزات خود را بررسی کنید تا چراغ ها را به درستی تفسیر کنید.

Windows Network Troubleshooter را اجرا کنید

ویندوز شامل برخی از ابزارهای عیب یابی داخلی است که می توانند به طور خودکار مشکلات را پیدا و برطرف کنند. برای اجرای عیب یابی برای مشکلات شبکه، روی آیکن شبکه در System Tray کلیک راست کرده و Troubleshoot Problemsرا انتخاب کنید.

همچنین می توانید به مسیر Settings > Update & Security > Troubleshoot > Additional troubleshooters و برای راه اندازی ابزار عیب یابی Internet Connections > Run the troubleshooter را انتخاب کنید.

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

هنگامی که ابزار عیب یابی اجرا شد می تواند مشکلات را پیدا کند و به طور خودکار آنها را رفع کند.

برای حل مشکلات اتصال شبکه بررسی کنید که آیا آدرس IP معتبری دارید

در این مرحله تایید کرده اید که مشکل موقتی نیست و تمام سخت افزارهای شما کار می کنند. از آنجا که ویندوز به تنهایی نمی تواند این مشکل را برطرف کند؛ شما باید نقطه ای در امتداد اتصال محل بروز مشکل شبکه مشخص کنید.

بهتر است مطمئن شوید که تنظیمات IP نامناسبی را انتخاب نکرده اید. برای بررسی این، Settings  را باز کنید و به Network & Internet > Status بروید. در زیر بخش Advanced network settings گزینه Change adapter options را انتخاب کنید. در پنجره باز شده؛ روی نام شبکه خود دوبار کلیک کنید.

بعد یک پنجره status خواهید دید با کلیک روی Properties به کار خود ادامه دهید.

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

در داخل پنجره بعدی روی Internet Protocol Version 4 دابل کلیک کنید.

مطمئن شوید که هر دو گزینه Obtain an IP address automatically و  Obtain DNS server address automatically انتخاب شده اند.

همین مراحل را برای Internet Protocol Version 6 تکرار کنید.

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

بررسی اعتبار آدرس IP شما و حل مشکلات اتصال شبکه

بعد از انجام کارهای بالا؛ باید بررسی کنید که آیا روتر شما به آدرس IP معتبری دسترسی دارد. با وارد کردن CMD در منوی Start، پنجره Command Prompt را باز کنید و دستور ipconfig را وارد کنید و اینتر کنید. بعد برای اتصالات سیمی به دنبال متن زیر Ethernet adapter و برای اتصالات بی سیم به دنبال متن زیر Wireless LAN Adapter باشید.

اگر آدرس IPv4  مانند 169.x.x.x به نظر می رسد، سیستم شما آی پی معتبری دریافت نمی کند. با تایپ کردن دو دستور زیر؛ یکی پس از دیگری؛ آدرس IP فعلی سیستم آزاد می شود و یک آدرس جدید درخواست می کند که ممکن است این مشکل اتصال شبکه را حل کند:

ipconfig /release

ipconfig /renew

اگر بعد از تایپ دستورات بالا و وارد کردن مجدد ipconfig، هنوز یک آدرس 169.x.x.x را دارید دستگاه شما هنوز IP از روتر دریافت نمی کند. سعی کنید سیستم خود را مستقیما با کابل شبکه به مودم وصل کنید و ببینید که آیا می توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

اگر با این روش اتصال برقرار شد، مشکل از روتر شما است. ممکن است لازم باشد روتر خود را ریست کنیئ یا آن را عوض کنید.

یک دستور پینگ را امتحان کنید و مسیر آن را ردیابی کنید

اگر هنگام اجرای ipconfig آدرس IP شما با چیزی غیر از 169 شروع شود، از روتر خود یک آدرس IP معتبر دارید. در این مرحله، شما تایید کرده اید که مشکل بین روتر و اینترنت شما است. برای پینگ کردن سرورهای DNS گوگل؛ دستور زیر را تایپ کنید تا ببینید که آیا می توانید به وب سایت های آنلاین دسترسی پیدا کنید (می توانید 8.8.8.8 یا هر چیز دیگری که دوست دارید مانند www.msn.con را امتحان کنید).

8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

Ping 8.8.8.8

با این کار 4 پکیج به سرور DNS Google ارسال می شود. در صورت عدم ارسال، برخی اطلاعات اساسی در مورد خرابی را مشاهده خواهید کرد. در صورت تمایل به پینگ به طور نامحدود ادامه دهید تا بتوانید هنگام عیب یابی آن را کنترل کنید؛ فقط –t را به انتهای دستور بالا استفاده کنید:

Ping 8.8.8.8 –t

برای توقف پینگ در هر زمان می توانید دکمه های Ctrl+C را فشار دهید. برای اطلاعات بیشتر؛ این دستور را تایپ کنید تا مسیر بین سیستم خود و سرورهای DNS Google را ردیابی کنید:

Tracert 8.8.8.8

دستور بالا یه شما مرحله به مرحله مسیری را که اطلاعات برای رسیدن به مقصدی که تعیین کرده اید طی کرده اید را اعلام می کند و در صورت عدم موفقیت بررسی کنید که مشکل کجا رخ داده است. اگر در اوایل مسیر خطایی رخ دهد؛ احتمالا مشکل از شبکه محلی شما است.

در صورت بروز مشکلات اتصال شبکه با ISP خود تماس بگیرید

اگر تمام مراحل بالا را با موفقیت انجام دادید؛ حالا تایید کرده اید که تجهیزات شما کار می کنند و تایید کرده اید که یک آدرس IP معتبر از روتر دارید. همچنین مطمئن هستید که مشکل در خارج از شبکه و برای چندین دستگاه رخ داده است. در این صورت، بهترین گزینه بعدی شما این است که متوجه شوید که ISP شما مشکلی دارد یا نه. سعی کنید با ISP خود تماس بگیرید تا ببینید که آیا موارد قطعی رخ داده است. شاید مشکل به یک خط برق برگردد.

منتظر بمانید تا مشکلات شبکه خاتمه یابند

هنگامی که ISP خود را از این موضوع مطلع کردید و تایید کردید که فقط یک سیستم با مشکل روبرو نیست؛ تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که صبر کنید. در بسیاری مواقع نمی توانید مشکلات شبکه را به تنهایی برطرف کنید.

اگر ISP شما از این مسائل مطلع است؛ امیدواریم که آنها در مدت زمان کوتاهی همه چیز را حل کنند. در عین حال می توانید از فرصت استفاده کنید و از مطالعه کتاب، پیاده روی یا هر کار آفلاین دیگری لذت ببرید.

عیب یابی مشکلات خاص شبکه

گرچه در اینجا مراحل کلی را بیان کردیم؛ اگر یک خطای شبکه خاص مشاهده می کنید می تواند کمک کند تا عیب یابی خود را روی آن متمرکز کنید. شما همچنین می توانید راهنماهای مربوط به مشکلات خاص شبکه را بررسی کنید:

  • وای فای متصل است اما دسترسی به اینترنت وجود ندارد.
  • تداخل آدرس IP
  • ویندوز نمی تواند با دستگاه یا منبع ارتباط برقرار کند.
  • ویندوز نمی تواند به طور خودکار تنظیمات پروکسی شبکه را تشخیص دهد.

مشکلات شبکه خود را تشخیص و برطرف کنید

این مراحل  یک الگوی کلی برای تشخیص مشکلات شبکه است چون ممکن است تنظیم دقیق شما متفاوت باشد. به طور کلی؛ با راه اندازی مجدد همه تجهیزات؛ دیدن اینکه ایا چندین دستگاه در آنلاین شدن مشکل دارند یا خیر؛ به آنها پاسخ دهید و بررسی کنید که آیا تنظیمات شما درست است یا خیر.

حتی پس از حل مشکل کلی شبکه خود؛ ممکن است اتصال شما هنوز کند باشد. این یک مشکل جداگانه است که باید به دنبال حل آن باشید.

منبع: makeuseof

1 دیدگاه در “8 راه حل برای تشخیص مشکلات اتصال شبکه خانگی

  1. گفت:

    سلام خسته نباشید مشکل ما اینه زمان پخش سریالهای شبکه خانگی رو اطلاع رسانی نمیکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *