اتصالات Wi-Fi اغلب به طور یکسان در همه کانال ها عملکرد خوبی دارند. در غیر این صورت، هر کانال را به صورت جداگانه تست کنید و کانالی را انتخاب کنید که بهترین عملکرد را داشته باشد.

شما حتی می توانید از یک آنالیزر Wi-Fi برای تست سیگنال های بی سیم و شناسایی یک کانال امن استفاده کنید.

برای تغییر کانال در روتر؛ به صفحه کانفیگ روتر وارد شوید و به دنبال تنظیماتی به نام Channel یا Wireless Channel باشید.

تمام تجهیزات شبکه Wi-Fi از طریق کانال های بی سیم مشخصی که توسط عددی تعیین شده اند ارتباط برقرار می کنند. در شرایط عادی؛ نیازی به نگرانی در مورد این تنظیمات ندارید؛ اما اگر می خواهید شماره کانال Wi-Fi را تغییر دهید؛ نحوه انجام این کار را به شما نشان خواهیم داد.

چگونه بهترین شماره کانال Wi-Fi را انتخاب کنیم؟

در بسیاری از محیط ها، اتصالات Wi-Fi در هر کانال به یک اندازه عملکرد خوبی دارند. گاهی اوقات؛ بهترین انتخاب این است که شبکه را به صورت پیش فرض و بدون تغییر باقی بگذارید. عملکرد و قابلیت اطمینان اتصالات در کانال ها متفاوت است؛ البته این مورد به منابع تداخل رادیویی و فرکانس ها بستگی دارد. هیچ شماره کانال واحدی ذاتا نسبت به بقیه در صدر نیست.

به عنوان مثال؛ برخی افراد ترجیح می دهند؛ شبکه های 2.4 گیگاهرتزی را طوری تنظیم کنند که از کمترین کانال های ممکن (1) یا بالاترین کانال ها (11 یا 13؛ بسته به کشور) استفاده کنند تا از فرکانس های برد متوسط جلوگیری کنند؛ چون بعضی از روترهای Wi-Fi خانگی به طور پیش فرض به کانال میانی 6 ست شده اند. اما اگر شبکه های همسایه هم همین کار را انجام داده باشند تداخل ایجاد می شود.

در موارد حاد؛ ممکن است لازم باشد با همسایگان خود در مورد کانال هایی که هر یک از آنها استفاده می کنند هماهنگی کنید تا از تداخل متقابل جلوگیری شود.

چگونه بهترین کانال های Wi-Fi را برای شبکه خود انتخاب کنیم؟

ادمین های خانگی که تمایل به استفاده از نرم افزار دارند با استفاده از نرم افزار آنالیزر شبکه؛ می توانند محل را برای سیگنال های بی سیم موجود آزمایش کنند و بر اساس نتایج؛ یک کانال امن را شناسایی کنند. برنامه WiFi Analyzer برای گوشی های اندروید نمونه خوبی از چنین برنامه ها است. این برنامه نتایج سگنال های بررسی شده را به صورت نمودار ترسیم می کنند و تنظیمات کانال مناسب را با فشار یک دکمه توصیه می کنند.

از طرف دیگر؛ افرادی که دانش فنی کمی دارند ممکن است هر کانال بی سیم را به صورت جداگانه آزمایش کرده و بکی را انتخاب کنند که به نظر می رسد کار می کند. اغلب؛ بیش از یک کانال به خوبی کار می کند.

از آنجا که اثرات تداخل سیگنال در طول زمان متفاوت است؛ ممکن است بعدا مشخص شود که بهترین کانال در روز بهترین گزینه است. به صورت دوره ای محیط خود را کنترل کنید تا ببینید که آیا شرایط به گونه ای تغییر کرده است که بروزرسانی کانال Wi-Fi منطقی باشد.

11 کانال در باند 2.4 گیگاهرتزی وجود دارد که کانال 1 در فرکانس مرکزی کار می کند و کانال 11 در در فرکانس بالاتر کار می کند. کانال های محبوب 5 گیگاهرتزی شامل 36، 40، 44 و 48 می باشند. هر کانال توسط با 5 مگاهرتز جدا می شود.

چگونه بهترین کانال های Wi-Fi را برای شبکه خود انتخاب کنیم؟

نحوه تغییر شماره کانال Wi-Fi

برای تغییر کانال در روتر بی سیم خانگی وارد صفحه کانفیگ روتر شوید و به دنبال تنظیماتی به نام Channel یا Wireless Channel باشید. اکثر صفحات روتر لیستی کشویی از شماره کانال های پشتیبانی شده را ارائه می دهند.

سایر دستگاه های موجود در شبکه محلی شماره کانال خود را به صورت خودکار تشخیص داده و تنظیم می کنند تا با روتر یا اکسس پوینت مطابقت داشته باشد و نیازی به اقدام دیگری نیست. با این حال، اگر دستگاه های خاصی بعد از تغییر کانال روتر متصل نشدند؛ از برنامه پیکربندی برای هر یک از این دستگاه ها استفاده کنید و شماره کانال مربوطه را در آنجا تغییر دهید. صفحه های کانفیگ یکسان را می توان در هر زمان بررسی کرد تا شماره های مورد استفاده تایید شود.

شماره کانال وای فای 2.4 گیگاهرتزی

در ایالات متحده  و آمریکای شمالی باند 2.4 گیگاهرتزی دارای 11 کانال است. شماره کانال وای فای 2.4 گیگاهرتزی شامل موارد زیر می باشد:

کانال 1 با فرکانس 2.412 گیگاهرتز کار می کند.

کانال 11 با فرکانس 2.462 گیگاهرتز کار می کند.

کانال های دیگر در فرکانس های مابینی کار می کنند و در فواصل 5 مگاهرتزی (0.005 گیگاهرتزی) به طور مساوی فاصله دارند. Gear وای فای در اروپا و سایر نقاط جهان از کانال های 12 و 13 که در فرکانس های بالاتر هستند به ترتیب از 2.467 گیگاهرتز و 2.472 گیگاهرتز پشتیبانی می کنند.

در کشورهای خاص محدودیت ها و مجوزهای اضافی اعمال می شود. به عنوان مثال وای فای 2.4 گیگاهرتزی از نظر فنی 14 کانال را پشتیبانی می کند؛ گرچه کانال 14 فقط برای تجهیزات قدیمی 802.11b در ژاپن در دسترس است.

از آنجا که هر کانال وافای 2.4 گیگاهرتزی به یک باند سیگنالینگ تقریبا 2.4 مگاهرتزی نیاز دارد؛ فرکانس های رادیویی تعداد کانال های مجاور به طور قابل توجهی با یکدیگر همپوشانی دارند.

شماره کانال وای فای 5 گیگاهرتزی

باند 5 گیگاهرتز کانال هیا بیشتری نسبت به وای فای 2.4 گیگاهرتزی ارائه می دهد. برای جلوگیری از مشکلات همپوشانی فرکانس؛ تجهیزات 5 گیگاهرتزی کانال های موجود را به تعداد مشخصی در محدوده بزرگتر محدود می کند. این رویکرد مشابه ایستگاه های رادیویی AM و FM در یک منطقه محلی است که در باندهای جدگانه قرار می گیرند.

چگونه بهترین کانال های Wi-Fi را برای شبکه خود انتخاب کنیم؟

به عنوان مثال، کانال های بی سیم 5 گیگاهرتزی محبوب در بسیاری از کشورها شامل 36، 40، 44 و 48 هستند؛ در حالی که سایر اعداد در این میان پشتیبانی نمی شوند. کانال 36 با سرعت 5.180 گیگاهرتز یا جابجایی هر کانال, با 5 مگاهرتز کار می کند بنابراین کانال 40 با 5.200 گیگاهرتز (جابجایی 20 مگاهرتز) و غیره کار می کند. کانال با بیشترین فرکانس (165) با 5.825 گیگاهرتز کار می کند. تجهیزات در ژاپن از مجموعه متفاوتی از کانال های Wi-Fi پشتیبانی می کنند که با فرکانس های پایین تر (4.915 تا 5.055 گیگاهرتز) از بقیه جهان کار می کنند.

دلایل تغییر شماره کانال های Wi-Fi

بسیاری از شبکه های خانگی در ایالات متحده از روترهایی استفاده می کنند که به طور پیش فرض روی کانال 6 و روی باند 2.4 گیگاهرتز کار می کنند. شبکه های خانگی Wi-Fi همسایه که از یک کانال عبور می کنند تداخل رادیویی ایجاد می کنند که می تواند باعث کند شدن عملکرد شبکه شود. پیکربندی مجدد شبکه برای اجرا در یک کانال بی سیم متفاوت به حداقل رساندن این اختلالات کمک می کند.

برخی از Gear وای فای، به ویژه دستگاه های قدیمی ممکن است از سوئیچینگ خودکار کانال پشتیبانی نکنند. این دستگاه ها نمی توانند به شبکه متصل شوند؛ مگر اینکه کانال پیش فرض آنها با پیکربندی شبکه محلی مطابقت داشته باشد.

منبع: lifewire

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *