موس چیست؟ موس یا ماوس دستگاهی است که حرکت مکان نما یا اشاره گر را روی صفحه نمایش کامپیوتر کنترل می‌کند. برخی از موس‌های قدیمی دارای دو دکمه راست و چپ هستند. در حالی که موس‌های مدرن دارای یک دکمه سوم برای اسکرول کردن هستند. در حین استفاده از ماوس یک اشاره گر به شما نمایش داده می‌شود و با کلیک کردن ماوس روی برنامه یا آیکنی خاص، دستورالعمل‌های لازم به کامپیوتر ارسال می‌شود تا برنامه یا آیکن مورد نظر شما انتخاب شود. ماوس یکی از لوازم جانبی‌های کامپیوتری است که به سهولت انجام کارها کمک می‌کند.

  • راهنمای خرید ماوس – ۷ نکته ای که هنگام خرید ماوس باید بدانید !

چه کسی موس را اختراع کرد؟

در سال 1963 موس توسط داگلاس انگلبارت که عضوی از مرکز تحقیقات استنفورد بود اختراع شد و بعد در دهه 1970 توسط زیراکس توسعه پیدا کرد. این اختراع موفقیت بزرگی در ارگونومی کامپیوتر بود.

کانکتور موس چیست؟ آشنایی با انواع موس

کانکتور ماوس یک سوکت یا رابط اختصاصی روی کامپیوتر است که از آن برای اتصال ماوس استفاده می‌شود. از زمان اختراع اولین کامپیوتر شخصی توسط IBM در سال 1981؛ انواع مختلفی از کانکتورهای موس تولید شده اند. اجازه دهید در ادامه به بررسی انواع موس و کانکتورهای آن بپردازیم.

موس باس

اولین نوع موس ازطریق یک باس به کامپیوتر متصل می‌شد، بنابراین از آن به عنوان موس باس یاد می‌شود. در اوایل، کامپیوترهای شخصی سازگار با IBM از این نوع ماوس استفاده می‌کرد. این کانکتور باس از طریق یک کارت ISA پیاده سازی شده بود که به کامپیوتر متصل می‌شد. بعدا ماوس سریال جایگزین ماوس باس شد.

معرفی انواع موس و کانکتورهای آن

ماوس سریال

ماوس سریال از طریق پورت سریال به کامپیوتر متصل شد. پورت سریال یک کانکتور ارتباطی فیزیکی است که از طریق آن ازلاعات به صورت سری به داخل و خارج از کامپیوتر انتقال داده می‌شود. پورت سریال نر 9 پین نوع D (DB9M) در پشت مادربرد قرار دارد. بعد کانکتور مربوط به آن باید یک کانکتور ماده باشد تا بتوانند به طور صحیحی جفت شوند. ماوس سریال در حال حاضر منسوخ شده است.

معرفی انواع موس و کانکتورهای آن

ماوس PS/2

ماوس PS/2 به پورت PS/2 سبز رنگ پشت کیس کامپیوتر متصل می‌شود. کانکتور موس PS/2 یک رابط 6 پین کوچک است که در سال 1987 طراحی شده است. این کانکتور جایگزین کانکتورهای سریال شد. نام این نوع کانکتور از سیستم‌های شخصی IBM/2 گرفته شده است که در سال 1987 به بازار معرفی شدند.

معرفی انواع موس و کانکتورهای آن

این پورت ماوس PS/2 برای اولین بار در سیستم‌های PS/2 مورد استفاده قرار گرفت و حتی بعد از اینکه دیگر سیستم‌های PS/2 تولید نمی‌شدند در طراحی‌های جدیدتری ظاهر شدند. کد رنگ پورت PS/2 در اکثر کامپیوترها معمولا سبز است.

موس USB

شکل و ظاهر ماوس‌های USB مانند سایر ماوس‌ها است. تنها تفاوت در رابط مورد استفاده است. این نوع موس از یک پورت USB در جلو یا پشت کیس برای اتصال استفاده می‌کند. Universal Serial Bus جایگزین پورت‌های PS/2 شدند؛ گرچه اکثر کامپیوترها هنوز دارای پورت PS/2 هستند. این استاندارد صنعتی در اواسط دهه 1990 تولید شد. این کابل ها، اتصالات و پروتکل‌های ارتباطی برای اتصال و ارتباط بین کامپیوتر و دستگاه‌های جانبی تعریف شدند.

معرفی انواع موس و کانکتورهای آن

پورت USB همچنین برق دستگاه متصل را تامین می‌کند، از این رو دیگر نیازی به اتصال دهنده‌های برق نیست. پورت USB به منظور استاندارد سازی اتصال وسایل جانبی کامپیوتر مانند ماوس؛ صفحه کلید، دوربین دیجیتال، گوشی‌های هوشمند، PDA، کنسول‌های بازی، فلش مموری‌ها و غیره طراحی شده اند.

پورت‌های USB از  قابلیت اتصال Hot-Plug پشتیبانی می‌کنند و این بدان معناست که بدون اسنکه سیستم خود را خاموش کنید می‌توانید دستگاه‌ها را متصل و یا جدا کنید. این پورت‌ها حتی از هاب USB پشتیبانی می‌کنند. این نوع هاب‌ها برای سیستم‌های طراحی شده‌اند که دارای تعداد پورت USB کمی هستند. هاب یو اس بی با اشغال کردن یک پورت چندین پورت دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

موس بی سیم

این جدیدترین نوع موسی است که از کابل برای اتصال به پشت کیس کامپیوتر استفاده نمی‌کند. این نوع موس شلوغی که ماوس‌های کابلی برای شما به ارمغان آورده بودند را از بین می‌برد. برخی از ماوس‌های بی سیم از طریق دانگل به پورت USB متصل می‌شوند، در حالی که برخی دیگر از اتصال بلوتوث استفاده می‌کنند. ماوس‌ها می‌توانند از طریق باتری از نوع AA تغذیه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *