در مقاله امروز نارستان شما نحوه تبدیل و استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم را یاد خواهید گرفت. با استفاده از نقطه اتصال Wi-Fi می توانید سایر دستگاه های خود را به اینترنت وصل کنید.

امکان استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر Wi-Fi می توانید یک قابلیت مهم و کاربردی باشید؛ به طور مثال چه در ایستگاه قطار نشسته باشید؛ چه بخواهید از هزینه های بی سیم Wi-Fi در هتل جلوگیری کنید یا اگر اتصال به اینترنت در خانه قطع شود؛ این قابلیت می تواند فوق العاده مفید واقع شود.

فقط با چند تپ می توانید اتصال داده گوشی خود را با یک لپ تاپ یا تبلت به اشتراک بگذارید. در این راهنما، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید از گوشی خود به عنوان روتر استفاده کنید؛ همچنین برنامه هاری روتر مجازی اندروید چگونه می توانند به شما کمک کنند تا محدودیت های شرکت های مخابراتی را دور بزنید.

نحوه استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم

ابتدا؛ بیاید نگاهی به نحوه تنظیم گوشی به عنوان روتر Wi-Fi بیندازیم. این ویژگی باید در همه گوشی های اندروید موجود باشد؛ مگر اینکه شرکت مخابراتی تصمیم به حذف آن گرفته باشد.

در گوشی خود به مسیر Settings > Network & internet بروید و Hotspot & tethering را انتخاب کنید ( این مسیر بسته به برند و مدل گوشی می تواند متفاوت باشد به طور مثال در گوشی نوکیای دارای سیستم عامل اندروید 10 باید به مسیر تنظیمات – شبکه و اینترنت – نقطه اتصال و اتصال به اینترنت با تلفن همراه بروید).حالا همه گزینه های خود را مشاهده خواهید کرد.

برای اتصال به اینترنت به صورت بی سیم روی Wi-Fi hotspot تپ کنید. در پنجره باز شده؛ گزینه های نام شبکه؛ امنیت؛ رمز عبور؛ باند شبکه را مشاهده خواهید کرد. می توانید همه اینها را بسته به نیاز خود ویرایش کنید یا اگر صلاح می دانید آنها را در حالت پیش فرض باقی بگذارید.

استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم

گزینه های Wi-Fi

Hotspot name یا نام نقطه اتصال؛ نامی است که هنگام اتصال به شبکه از طریق لپ تاپ یا تبلت خود مشاهده خواهید کرد. ایده خوبی است که این نام را به یک نام منحصر به فرد تغییر دهید. به این ترتیب دیگر فرصتی برای اشتباه گرفتن شبکه گوشی خود با شبکه دیگری که در نزدیکی شما وجود دارند نخواهید داشت.

اگر بخواهید می توانید امنیت را غیرفعال کنید؛ گرچه این کار باعث می شود که هر فرد دیگری که در محدوده اتصال شما باشد؛ اینترنت شما را هک و استفاده کنید؛ بنابراین برای حفظ امنیت هات اسپات خود آن را فعال باقی بگذارید. برای مشاهده سایر گزینه ها روی Advanced یا پیشرفته تپ کنید.

برای مشاهده رمز عبوری که گوشی شما به طور تصادفی ایجاد کرده از Hotspot password یا گذرواژه نقطه اتصال استفاده کنید. این معادل رمز روتری است که به طور معمول در برچسب زیر روتر می توانید پیدا کنید. شما می توانید این رمز عبور را به یک رمز عبور قوی تغییر دهید.

آخرین گزینه Band / باند است. باند کمتر از 5 گیگاهرتز می تواند دچار تداخل شود. بنابراین اگر در یک مکان شلوغ با تعداد زیادی شبکه بی سیم دیگر هستند؛ با اینتخاب این گزینه عملکرد بهتری بدست خواهید آورد. لپ تاپ یا تبلت متصل شما هم باید از این باند پشتیبانی کند (در برخی از گوشی ها امکان ویرایش باند وجود ندارد).

استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم

در نهایت سوئیچ هات اسپات خود را به حالت روشن یا On تغییر دهید؛ حالا آماده استفاده از اینترنت گوشی خود در لپ تاپ یا هر دستگاه دیگر هستید. بعد از فعال شدن حالت هات اسپات می توانید از طریق لپ تاپ به شبکه متصل شوید درست مانند روشی که هنگام استفاده از شبکه وای فای انجام می دادید عمل کنید.

بعد از انجام این کار به خاطر داشته باشید که نقطه اتصال Wi-Fi را غیر فعال کنید. با این کار از تخلیه باتری گوشی و مصرف زیاد دیتا جلوگیری خواهید کرد و همجنین به گوشی شما امکان می دهد تا دوباره به شبکه های بی سیم وصل شود.

اگر اتصال اینترنت در گوشی اندروید مسدود باشد

برخی از شرکت های مخابرایتی قابلیت هات اسپات وای فای را در گوشی اندروید مسدود می کنند. آنها نمی خواهند شما از دیتای گوشی خود در لپ تاپ استفاده کنید و بیشتر ترجیح می دهند که شما یک پلن جداگانه خریداری کنید.

تغییراتی که در اندروید 6 ایجاد شده است؛ کنار زدن این محدودیت ها را برای برنامه ها دشوار می کند. هنوز هم ممکن است؛ اما شما باید یک برنامه دسکتاپ نصب کنید. بهترین گزینه  PDANet + است که می توانید به صورت رایگان از گوگل پلی استور دانلود کنید اما به تعداد محدودی می توانید از آن استفاده کنید. با خرید برنامه می توانید قفل آن را کاملا باز کنید.

استفاده از این برنامه ساده است. فقط حالت اتصال خود را انتخاب کنید؛ بعد نام کاربری و جزئیات رمز عبور را در برنامه دسکتاپ پر کنید. یکی دیگر از قابلیت های خوب این است که می توانید واقعیت اتصال گوشی را پنهان کنید. این ویژگی می تواند برای شرکت های مخابراتی که در مورد چگونگی استفاده از برنامه داده خود دقیق هستند؛ بسیار مفید واقع شود.

این برنامه به شما این امکان را می دهد تا از طریق Wi-Fi Direct در ویندوز یا اتصال به اینترنت USB در Windows و macOS متصل شوید. همچنین از هات اسپات وای فای پشتیبانی می کند. بنابراین می توانید هر دستگاه بی سیم را وصل کنید (اما فقط در گوشی های قدیمی تر)

اگر PDANet + به درد شما نمی خورد ، به NetShare به عنوان یک گزینه جایگزین نگاهی بیندازید، که در همین راستا کار می کند. و اگر هنوز یک تلفن قدیمی را دارید یا می خواهید از یک دستگاه قدیمی به طور خاص به عنوان نقطه اتصال استفاده کنید ، نگاهی به Hotspot Control بیندازید. این یک برنامه قدیمی است که دیگر در حال توسعه نیست، اما همیشه در Android 5 و نسخه های قبلی به خوبی کار می کند.

استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم

روش های دیگر اتصال به اینترنت

قابلیت هات اسپات وای فای سریعترین و ساده ترین روش برای تبدیل گوشی اندروید به روتر بی سیم است. اما اندروید با چند گزینه اتصال به اینترنت دیگری هم همراه است.

اتصال بلوتوث

راه حل اتصال به اینترنت با بلوتوث ساده است. فقط کافیست کوشی خود را به لپ تاپ یا تبلت خود وصل کنید؛ بعد روی دکمه اشتراک گذاری اینترنت با USB تپ کنید؛ این گزینه در تنظیمات هات اسپات قرار دارد. وقتی کارتان تمام شد باید فراموش نکنید که این گزینه را غیرفعال کنید.

بلوتوث نسبت وای فای باتری کمتری استفاده می کند؛ بنابراین اگر کمبود شارژ دارید گزینه خوبی خواهد بود. با این حا، احتمالا تا حدودی کندتر خواهد بود؛ بخصوص اگر از دستگاه های قدیمی تر با نسخه بلوتوث قدیمی تر استفاده می کنید. عیب دیگری که ایت روش دارید اسن است که شما می توانید همزمان فقط یک دستگاه را وصل کنید.

گوشی خود را از طریق کابل USB به کامپیوتر وصل کنید و گزینه اشتراک گذاری اینترنت با USB را انتخاب کنید. همانطور که مشاهده می کنید در این روش با استفاده از اتصال سیمی توانستید به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

اشتراک گذاری اینترنت با USB سریعتر و قابل تر از گرینه بی سیم است. همچنین باتری گوشی شما سریع تخلیه نمی شود؛ در واقع لپ تاپ شما گوشی متصل را شارژ می کند. اما متاسفانه راحتی کمتری را به همراه دارد. شما باید کابل USB داشته باشید و این روش فقط در دستگاه هایی جواب می دهد که دارای پورت USB هستند و می توانید فقط از یک دستگاه استفاده کنید.

جمع بندی

حالا شما نحوه استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم را یاد گرفته اید. همانطور که دیدیم؛ برخی از شرکت های مخابراتی گزینه های اتصال به اینترنت را مخی و یا حتی حذف می کنند. بسیاری دیگر محدودیت های اتصال به اینترنت را اعمال می کنند. این ممکن است شامل مسدود کردن آنها به طور کامل؛ درخواست از شما برای خرید یک پلن خاص باشد که از آن پشتیبانی می کنند؛ محدود کردن شما به مقدار مشخصی دیتا و سرعت را کاهش می دهد.

به همین ترتیب؛ استفاده از گوشی به عنوان روتر بی سیم به جای یک راه حل دائمی، به عنوان آخرین راه حل برای افرادی که به روتر و شبکه خانگی دسترسی ندارند تلقی می شود. راهنمای نحوه استفاده از گوشی اندروید به عنوان روتر بی سیم ما به شما نشان داد که چگونه می توانید در این شرایط به اتصال اینترنت دسترسی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *