استانداردهای وای فای هر چند سال یکبار تغییر می‌کند. یک استاندارد جدید معممولا به معنای شبکه وایرلس بهتر است. همچنین استاندارد جدید به معنای ظاهر شدن کاراکترهای جدید روی بسته بندی‌های روتر و گوشی‌های هوشمند است. اتحادیه Wi-Fi Alliance استاندارد جدیدی به نام وای فای 6 (Wi-Fi 6) عرضه کرده است که امروز قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

وای فای 6 چیست؟

وای فای 6 چیست؟

Wi-Fi 6 جدیدترین آپدیت استاندارد شبکه وایرلس است. وای فای 6 بر اساس استاندارد IEEE 802.11ax است و در مقایسه با 802.11ac ( وای فای 5 نیز نامیده می‌شود) سریعتر است و دارای ظرفیت بیشتری می‌باشد و بهره‌وری انرژی را بهتر کرده است. این استاندارد در سال 2019 عرضه می‌شود. بله حالا Wi-Fi دارای شماره نسخه است و نحوه نامگذاری استاندارد‌های وای فای تغییر پیدا کرده است. حتی استانداردهای وای فای قدیمی مانند 802.11ac دارای نام کاربر پسندتری مانند Wi-Fi 5 است. در ادامه نسخه‌های وای فای را مشاهده خواهید کرد.

  •     Wi-Fi 6: 802.11ax (2019)
  •    Wi-Fi 5: 802.11ac (2014)
  •    Wi-Fi 4: 802.11n (2009)
  •    Wi-Fi 3: 802.11g (2003)
  •    Wi-Fi 2: 802.11a (1999)
  •    Wi-Fi 1: 802.11b (1999)

اتحادیه Wi-Fi Alliance اعلام کرده است که این تغییر نامگذاری به زودی در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها، لپ‌تاپ و غیره عرضه خواهد شد و تولید کنندگان می‌توانند از هر دو نامگذاری در مشخصات محصول خود استفاده کنند. پس به زودی این نامگذاری را در دستگاه‌های خود مشاهده خواهید کرد.

آیا وای فای 6 بهتر است؟

آیا وای فای 6 بهتر است؟

طبق معمول، جدیدترین استاندارد وایرلس، سریعترین نرخ انتقال اطلاعات را فراهم می‌آورد. به یاد داشته باشید که IEEE 802.11ax نام دیگر وای فای 6 است. با توجه به مشخصات 802.11ax شما متوجه خواهید شد که سرعت شبکه از لحاظ تئوری 10 گیگابیت در ثانیه است و در مسافت‌های خیلی کوتاه و فرکانس‌های وایرلس سرعت 12 گیگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهد و این به معنای بهبود 30 تا 40 درصدی سرعت نسبت به استاندارد 802.11ac یا وای فای 5 می‌باشد. وای فای 6 چند پیشرفت قابل توجه دیگر را به شبکه‌های وایرلس اضافه کرده است که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

ارتقاء MU-MIMO

ارتقاء MU-MIMO

در حال حاضر بسیاری از روترهای جدید از MU-MIMO استفاده می‌کنند تا جریان داده‌های ثابت را به چند کاربر ارائه دهند. فناوری MU-MIMO در دوره Wi-Fi 5/802.11ac وارد بازار شد. با ظهور وای فای 6 شما می‌توانید این فناوری را تقریبا در تمام روترهای جدید مشاهده کنید. استاندارد جدید MU-MIMO چند جهته را ارائه می‌دهد برای مثال شما می‌توانید به طور همزمان از این فناوری در کانال‌های آپلود و دانلود استفاده کنید.

فرکانس رادیویی بهتر، کانال‌های بیشتر – وای فای 6

یکی دیگر از قابلیت‌های کلیدی Wi Fi 6 قابلیت OFDMA (مخفف Orthogonal Frequency Division Multiple Access) است. OFDMA استفاده بهتری از فرکانس‌های قابل دسترس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز می‌کند. از لحاظ تئوری، وای فای 6 با تقسیم طیف موجود به واحدهای کوچکتر سرعت را افزایش میدهد. این واحدهای کوچک همچنین باعث افزایش توان عملیاتی و کارایی شبکه می‌شود.

همانطور که در مقالات قبلی اشاره کردیم روترهای دو بانده در طیف‌های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز برودکست می‌کنند. در این طیف‌ها مجموعه‌ای از کانال‌های گسترده 20 مگاهرتزی قرار گرفته‌اند و این کانال‌های 20 مگاهرتزی با هم در بلوک‌های 160 مگاهرتزی گروه‌بندی می‌شوند. تمام دستگاه‌های در یکی از بلوک‌هایی که درون طیف قرار گرفته‌اند برودکست می‌کنند.

وقتی در یک منطقه محدود، چند دستگاه از یک کانال مشابه در یک طیف مشابه استفاده می‌کنند شبکه با مشکل مواجه می‌شود. وای فای 6 کانال‌های 20 مگاهرتزی را تغییر می‌دهد. این استاندارد جدید این کانال را به 256 کانال فرعی اختصاصی تقسیم می‌کند و این تنها به افزایش تعداد کانال‌ها ختم نمی‌شود، وای فای 6 یا 802.11ax همچنین اتصالات داده درون این کانال‌های فرعی را تغییر می‌دهد.

قبلا تمام کانال‌های فرعی به صورت موازی و با یک دستگاه موازی ارتباط برقرار می‌کردند و این بدان معنا بود که یک دستگاه می‌توانست به صورت انحصاری به یک کانال اختصاص پیدا کند. وای فای 6 یک کانال فرعی جدید به نام واحد منابع (RU) دارد. این واحد منابع می‌تواند همزمان با چند دستگاه 802.11ax مختلف مکالمه کند. حداکثر 9 دستگاه می‌تواند به طور موثر در یک کانال قرار بگیرد و یا 74 دستگاه می‌تواند در یک بلوک 160 مگاهرتزی قرار بگیرد.

استریم‌های همزمان بیشتر

یکی از تغییرات عمده‌ای که در استاندارد Wi Fi 6 بوجود آمده است ارتقاء QAM (مخفف Quadrature Amplitude Modulation) است. Wi Fi 6 دارای 1024 تا QAM است (در حالی که در استاندارد 802.11ac این مقدار 256 تا بود) که امکان برودکست حداکثر 8 استریم همزمان را فراهم می‌آورد.

آیا شما باید روتر خود را ارتقاء دهید؟

در حال حاضر تنها چند دستگاه روتر در بازار وجود دارد که از وای فای 6 استفاده می‌کنند. تا زمانی که این فناوری به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگیرید جواب خیر است. تنها چند دستگاه هستند که دارای وای فای 6 هستند و همچنین احتمال دارد که مشخصات تغییر کند، هر چند این تغییرات تاثیر کمی در عملکرد خواهد داشت. باید منتظر ماند و دید.