اگر تازه وارد بازی‌های کامپیوتری شده‌اید و به تازگی سعی کرده‌اید که اولین پیکربندی بازی خود را انجام دهید، احتمال دارد در حین تحقیقات خود اصطلاح گلوگاه یا Bottlenecking را شنیده باشید و حالا سوال برایتان پیش آمده باشد که در زمینه مونتاژ کامپیوتر گلوگاه به چه معناست و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کنید و چگونه می‌توانید متوجه شوید که آیا در تنظیمات فعلی شما گلوگاه وجود دارد یا خیر؟ ما سعی داریم در این مقاله به این سوالات شما با زبانی ساده توضیح دهیم.

گلوگاه چیست؟

اگر به یک بطری نگاه بیاندازید اصطلاح گلوگاه کاملا واضح می‌شود. گردنه بطری باریکترین قسمت بطری است که به طرف قسمت باز بطری منتهی می‌شود و هدف آن این است که با محدود کردن مقدار مایعی که از بطری خارج می‌شود، ریختن مایعات موجود را قابل کنترل تر کند.

گلوگاه چیست؟ گلوگاه پردازنده و کارت گرافیک به زبان ساده

حالا وقتی که در مورد سخت افزار کامپیوتر صحبت می‌کنیم بحث عملکرد به میان می‌آید. گلوگاه در بحث سخت افزاری به معنای ناتوانی یک قطعه در ادامه دادن کار با سایر قطعات است در نتیجه سرعت کامپیوتر در پردازش داده‌ها کاهش پیدا می‌کند. گفته می‌شود که گلوگاه توسط هر قطعه ای ایجاد می‌شود که به طور قابل توجهی در سایر قطات کامپیوتر به طور ضعیف تری انجام می‌شود. قطعاتی که می‌توانند دچار گلوگاه شوند و عملکرد را کاهش دهند پردازنده، کارت گرافیک، رم و هارددیسک می‌باشد.

با این حال در سال 2020 گلوهای‌های پردازنده و کارت گرافیک بزرگترین عواملی هستند که در مورد تنگناهای عملکردی باید مورد توجه قرار بگیرند. بنابراین ما در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

Bottlenecking پردازنده و کارت گرافیک

وقتی که در مورد گلوگاه پردازنده و گرافیک صحبت به میان می‌آید، این موضوع می‌تواند به دو موضوع برگردد: یا پردزنده کرافیکی به دلیل کندتر بودن پردازنده با ظرفیت 100% خود کار نمی‌کنید و یا بلعکس. در هر صورت FPS کمتری بدست خواهید آورد.

گلوگاه پردازنده (CPU)

گلوگاه پردازنده یکی از دلایل واضح کاهش عملکرد در کامپیوترها می‌باشند در حالی که گیمرها تقریبا همیشه GPU را در اولویت قرار می‌دهند بنابراین ممکن است به طور ضعیف تری از پردازنده استفاده کنند. به عنوان مثال اگر تصمیم دارید کمی بیشتر هزینه کنید و به جای GTX 1660 Ti کارت گرافیک RTX 2060S را خریداری کنید ممکن است این کار را با کاهش هزینه پردازنده انجام دهید و به جای گرفتن پردازنده Intel i5-9600K پردازنده ارزان تر i3-9100 را خریداری کنید.

گلوگاه پردازنده (CPU)

با وجود اینکه پردازنده i3-9100 یک پردازنده ارزان است نمی‌تواند کارت گرافیک RTX 2060S را هندل کند و حتی برای کارت گرافیک GTX 1660 Ti مناسب نمی‌باشد. در نتیجه شما با مشکل بزرگی روبرو می‌شوید و کارت گرافیک RTX 2060S احتمالا در حدود 70% قدرت خود کار خواهد کرد چونکه پردازنده نمی‌تواند داده‌ها را پردازش کند و دستورالعمل هایش را به اندازه کافی سریع صادر کند.

بیشتر بخوانید:

گلوگاه کارت گرافیک (GPU)

با این حال عکس قضیه بالا نیز ممکن است اتفاق بیافتد. ممکن است شخصی به دلیل کمبود اطلاعات و تجربه مناسب، یک پردازنده گرافیکی ارزان را با یک پردازنده بسیار قدرتمند مچ کند. نیازی به گفتن نیست اگر بازی اصلی ترین نگرانی شما باشد گرفت پردازنده Ryzen 7 3800X در کنار کارت گرافیک  GTX 1660 Tiعاقلانه نیست. پردازنده فوق الذکر برای کارت گرافیک میان رده GTX 1660 Ti بسیار قدرتمند است و بسیاری از قدرت پردازشی پردازنده هدر خواهد رفت.

گلوگاه کارت گرافیک (GPU)

با این حال، اگر ما فقط در مورد بازی صحبت می‌کنیم اصلی ترین سوالی که باید در مورد پردازنده بپرسید این است که آیا کارت گرافیک به اندازه کافی سریع است چونکه این پردازنده گرافیکی است که ممهمترین کار را در بازی‌های شما انجام می‌دهد. قدرت پردازشی اضافی پردازنده شما منجر به افزایش FPS نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

تشخیص گلوگاه – چگونه می‌توانیم تشخیص دهید که CPU یا GPU گلوگاه ایجاد می‌کنند؟

بعد از اینکه در مورد اینکه گلوگاه چیست توضیح دادیم به سرغ سوال بعدی می‌رویم. چگونه می‌توانیم تشخیص دهید که CPU یا GPU گلوگاه ایجاد می‌کنند؟ تشخیص گلوگاه بعضی اوقات می‌تواند کمی دشوار بشد چونکه می‌توان بازی‌ها را به گونه ای بهینه کرد و برخی از بازی‌ها ممکن است نسبت به بقیه بازی‌ها فشار بیشتری را روی پردازنده ایجاد کنند.

تشخیص گلوگاه - چگونه می‌توانیم تشخیص دهید که CPU یا GPU گلوگاه ایجاد می‌کنند؟

یک روش برای تست گلوگاه سیستم استفاده از نرم افزارهای مانیتورینگ مانند MSI Afterburner, Asus GPU Tweak, AMD Control Center یا اصولا هر نوع برنامه اورکلاک دیگری که برای پردازنده یا کارت گرافیک شما می‌باشد است. وقتی که سیستم کامپیوتری تحت فشار زیادی قرار دارد (یعنی هنگام بازی کردن) به لودهای پردازنده و کارت گرافیک نگاه کنید. اگر پردازنده شما با ظرفیت 100% کار می‌کند اما GPU نه، پردازنده همان چیزی است که باعث ایجاد گلوگاه می‌شود. از طرف دیگر اگر GPU شما با ظرفیت 100% کار می‌کند اما پردازنده با درصد کمتری کار می‌کند کارت گرافیکی شما باعث ایجاد گلوگاه شده است.

البته باید به تفاوت بین بارگذاری پردازنده و پردازنده گرافیکی هم توجه داشت. اگر یکی از مولفه‌ها در حدود 90% بارگذاری دارد و دیگری دارای حداکثر سرعت خوئد است این گلوگاه جزئی است اما اگر پردازنده با قدرت کامل کار می‌کند و پردازنده کرافیکی شما با ظرفیت 70% کار می‌کند پس شما در یم بخش خوب از عملکرد گم شده اید.

Bottlenecking

از طرف دیگر شما می‌توانید از یک ماشین حساب گلوگاه استفاده کنید که به شما این امکان را می‌دهد که پردازنده و کارت گرافیکی که در ذهن دارید را به همراه رمی که قصد نصب آنها را دارید را بررسی کنید. بعد با توجه به مقدار گلوگاه تقریبی که به شما می‌دهد به مونتاژ سیستم خود بپردازید.

حال باید توجه داشته باشیم که هیچ سیستمی وجود ندارد که 100% عاری از گلوگاه باشد چونکه یکی از دو قطعه ذکر شده به ناچار کمی سریعتر از دیگری خواهد بود. به عنوان یک قاعده کلی، گلوگاه تا 10% مشکل زیادی را ایجاد نمی‌کند اما اگر از این مقدار بالاتر باشد احتمالا می‌توانید پیکربندی را کمی تغییر دهید تا ارزش بهتری را برای هزینه صرف شده خود بدست آورد.

نحوه رفع گلوگاه CPU و GPU

با توجه به همه موارد ذکر شده، تنها راه برای جلوگیری از گلوگاه‌های قابل توجه، برنامه ریزی قبل از مونتاژ است و شما باید اطمینان حاصل کنید که قطعات شما به صورت متعادلی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. اگر متوجه شدید که سیستم شخصی شما دارای گلوگاه بالایی است و قبلا در مورد آن چیزی نمی‌دانستید تنها روش رفع گلوگاه ارتقاء قطعه سخت افزاری است که دارید.

Bottlenecking

نتیجه گیری

در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی نارستان ما سعی کردیم توضیح سریع اما ساده ای در مورد اینکه Bottlenecking جیست؟ انواع گلوگاه‌ها در سیستم کامپیوتری و چگونه می‌توان Bottlenecking را تشخیص داد و چه کاری می‌توانید برای رفع گلوگاه انجام دهید صحبت کنیم. به عنوان یک نتیجه گیری کلی مهم است که در هنگام مونتاژ کامپیوتر جدید خود یا ارتقاء قطعات سخت افزاری سیستم خود وجود گلوگاه را بررسی کنید و از قطعات مناسبی استفاده کنید.

4 دیدگاه در “گلوگاه چیست؟ گلوگاه پردازنده و کارت گرافیک به زبان ساده

 1. behnam گفت:

  سلام ممنون بابت راهنمایی و سایت خوبتون.
  بنده cpu i5 357
  RX 580 GTS XXX Edition 8GB دارم ایا به مشکل گلوگاه بر میخورم با رم 16 گیگ؟

  1. ثریا داسیان گفت:

   سلام خواهش می کنم

   شما می تونید از ماشین حساب زیر استفاده کنید
   مدل پردازنده و کارت گرافیک و مقدار رم تون رو وارد کنید بهتون میگه که به گلوگاه بر می خورید یا نه

   https://pc-builds.com/calculator/

   1. behnam گفت:

    تشکر تست زدم low 9% نشون داد که فکر کنم یعنی خوب باشه.یک سوال دیگه ممنون میشم راهنمایی کنید
    سلام من کارت radeon rx 580 8gb رو دارم با cpu i5 3570 وصل کردم به تولیزیون 55″ lg 8600 میخوام مثلا3840*2160 در بازی های تامرایدر .pes19 . اساسین اودیسه بازی کنم نمیتونه اجرا کنه ابدیت هم کردم هم ویندوز هم کارت گرافیک رو. 1080 خوب جواب میده ولی بالاتر که میبرم بعد از چند دقیقه از بازی صفحه پلک میزنه چند بار بعد کامل صفحه میره میخواستم بدونم نظری در رابطه با این عمل ندارین؟خود پیشنهاد ویندوز دهم برای رزولیشن تصویر ویندوز 2160*3840 هست.
    بنده دسته سونی ۲ با تبدیل دارم و یک عدد دسته بازی کامپیوتری ویرا هم دارم هر کدوم رو میزنم که بتونم اودیسه رو با دسته بازی کنم ایرادایی داره یعنی دسته رو میشناسه ولی نمیتونه سویچ کنه رو دسته بمونه از شبیح ساز دسته ۳۶۰ هم استفاده کردم ولی تاثیری نداشت ممنون میشم راهنمایی کنید؟

    1. ثریا داسیان گفت:

     تا جایی که می دونم پردازنده 3570 از 4K پشتیبانی نمی کنه
     تو خود توضیحات محصول پردازنده نوشته که
     Intel InTru 3D Technology provides stereoscopic 3D Blu-ray playback in full 1080p resolution over HDMI 1.4 and premium audio.

     یعنی شما با HDMI 1.4 می تونید از رزولوشن 1080p استفاده کنید خب توان پردازشی سیستمتون همینقدره بخاطر همین رزولوشن رو بالا می برید این مشکل براتون پیش میاد

     امیدوارم درست جواب داده باشم

نظرات بسته شده است.