صفحه کلید یکی از اجزای مهم لپ تاپ شما می‌باشد که ممکن است به دلایلی از کار بیافتد، فرق ندارد لپ تاپ تازه گرفته‌اید یا از یک لپ تاپ قدیمی استفاده می‌کنید مشکل کار نکردن صفحه کلید ممکن است برای شما پیش بیاید. صفحه کلید لپ تاپ شما کار نمی‌کند؟ سعی کنید راه حل‌های زیر را امتحان کنید!

توجه : ممکن است لازم باشد برای طی کردن این مرحله و حل مشکل یک صفحه کلید اکسترنال را به لپ تاپ خود وصل کنید، برای تایپ کردن رمز عبور ویندوز.

ویندوز 10 را برای خطاهای فایل سیستم Keyboard بررسی کنید

اگر صفحه کلید شما به دلیل وجود یک مشکل نرم افزاری کار نمی‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید اجرای اسکن فایل سیستم است که فایل‌های مهم سیستم ویندوز را برای خطاها اسکن می‌کند، و با پیدا کردن هرگونه خرابی آن را حل می‌کند. در این راه حل شما دکمه ویندوز و R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود حالا عبارت cmd را در آن تایپ و اینتر کنید. با باز شدن Command Prompt دستور زیر را وارد و اینتر کنید.

sfc /scannow

درایور صفحه کلید لپ تاپ را دوباره نصب کنید

اگر با مشکل کار نکردن صفحه کلید مواجه شده‌اید باید درایور صفحه کلید خود را دوباره نصب کنید، برای انجام این کار به قسمت ” Device Manager” بروید، سپس به پایین صفحه رفته و روی صفحه کلید خود کلیک کنید. اگر علامت تعجب روی صفحه کلید لپ تاپ وجود دارد ویندوز مشکلی را تشخیص داده است. بر روی صفحه کلید راست کلیک کرده و روی ” Uninstall device” کلیک کنید، سپس کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید. با بالا آمدن سیستم صفحه کلید باید فوراً دوباره نصب شود – حتی هنگامی که فقط به سیستم ویندوز وارد می‌شوید.

صفحه کلیدهای ثانویه را حذف کنید

بعضی اوقات درایورهای صفحه کلیدهای دیگر که قبلاً استفاده کرده‌اید می‌توانند با صفحه کلید لپ تاپ تداخل پیدا کرده و به طور خودکار غیرفعال شوند. با حذف تمام این درایورها و راه اندازی سیستم خود کار کردن صفحه کلید خود را امتحان کنید. در Device Manager روی View و بعد Show hidden devicesکلیک کنید. بعد روی کیبورد کلیک راست کنید و هر چیزی به نام HID Keyboard Device را حذف کنید.

سخت افزار صفحه کلید لپ تاپ کار نمی‌کند

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که دقیقاً مشکل صفحه کلید را بررسی کنید. آیا مسئله سخت افزاری است یا نرم افزاری ؟ در صورتی که اشکال پیش آمده در کیبورد لپ تاپ تان، سخت افزاری نیست، وارد کنترل پنل لپ تاپ خود شوید و بر روی گزینه device manager کلیک نمایید. با ورود به صفحه‌ی device manager، لیستی از تمامی سخت افزار‌های متصل شده به سیستم برای شما به نمایش درخواهد آمد. از میان گزینه‌های موجود بر روی گزینه USB key board راست کلیک کنید و بر روی گزینه Properties کلیک کنید. وارد سربرگ power management شده و تیک گزینه Allow the computer to turn off this device to save power را بردارید تا مشکل کار نکردن کیبورد لپ تاپ تان برطرف گردد.

اگر هنوز صفحه کلید لپ تاپ شما کار نمی‌کند می‌تواند مشکل چیزی ساده ای باشد به عنوان مثال ممکن است که اتصال بین صفحه کلید و مادربرد شل شده باشد. اگر باز کردن لپ تاپ برای شما کار راحتی نیست، پس رفتن به نزد یک متخصص که می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد بروید. اگر می‌خواهید مشکل را خودتان بررسی کنید، می‌توانید از ابزاری برای بلند کردن کیبورد و بررسی اتصال در زیر آن استفاده کنید. پس از مشاهده اتصال کیبورد به مادربرد، مطمئن شوید که شل (یا بدتر از آن، شکسته) یا حتی محکم تر از حد عادی نشده باشد.

اگر تراشه یا کانکتور خراب است، باید لپ تاپ خود را نزد یک تکنسین ماهر ببرید و قطعه مورد نظر را تعویض کنید. اما اگر قطعه فقط سست بود، شاید خودتان بتوانید مشکل را حل کنید و دیگر نیازی به تعویض قطعه نداشته باشید

نتیجه گیری

در نهایت با توجه به مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که مهم ترین و اصلی ترین علت‌های از کار افتادگی صفحه کلید را بررسی کردیم. اما توجه داشته باشید که موارد دیگری هم می‌تواند باعث بروز مشکل در قسمت کیبورد شود که البته احتمال بروز چنین مشکلاتی بسیار کم است. به عنوان مثال نرم افزارهای صفحه کلید دیگری که برای اتصال به سایر دستگاه‌ها نصب کرده‌اید، ممکن است دچار مشکل شده باشند، در چنین حالتی این صفحه کلیدها را جدا کنید. لازم به ذکر است که علت از کار افتادن صفحه کلید شما یکی از موارد فوق است و نه چیز دیگری، اگر خود مهارت کافی برای تعمیر آن را ندارید از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید تا کار را برای شما آسان کند. امیدوارم از مطالب گفته شده لذت برده باشید.