پیدا کردن سریعترین DNS و بهینه سازی سرعت اینترنت

گوگل برای کمک به سرعت مرور وب شما یک سرویس به نام Google Public DNS را ارائه داده است. این سرویس جایگزینی برای DNS ی که توسط ISP شما ارائه می‌شود و سایر سرویس‌های DNS عمومی مانند Open DNS است. کدام یک از این گزینه‌ها بهترین بهینه سازی سرعت اینترنت را به شما ارائه می‌دهند؟

خبر خوب این است که شما خودتان می‌توانید هر یک از این موارد را تست کنید. در شرایط ساده سرورهای DNS مترجم‌هایی هستند که نام وب سایت را به آدرس IP تبدیل می‌کنند. وقتی شما روی یک بوک مارک، هایپر لینک کلیک می‌کنید و حتی آدرس سایتی مانند WWW.NARESTAN.COM را در مرورگر خود وارد می‌کنید، مرورگر این نام را به سرور DNS ارسال می‌کند و به مسیریابی درخواست به آدرس IP مناسب کمک می‌کند.

هنگامی که ISP شما اتصال اینترنتی خود را پیکربندی می‌کند آن را به سرویس DNS ارائه دهنده سرویس اینترنت خود تنظیم می‌کنید. با این حال شما می‌توانید از گزینه‌های دیگر استفاده کنید، همانطور که Karl در Open DNS به عنوان یک راه حل عالی فیلتر سازی محتوای وب کار می‌کند. بنابراین شما می‌توانید از Open DNS یا Google Public DNS جدید به جای ISP DNS خود استفاده کنید. اما چرا باید چیزی غیر از آنچه که ISP به صورت رایگان به شما می‌دهد را استفاده کنید؟

همانطور که می‌بینید Open DNS گزینه‌های فیلترسازی محتوای غنی شده‌ای را برای حفظ حریم خصوصی ارائه می‌دهد. Google Public DNS توسط خود گوگل مهندسی شده تا امنیت بهتر و عملکرد سریعتر را ارائه دهد. با این حال به دلیل متغییرهای پیچیده درگیر شده، هیچ یک از گزینه‌های منفرد نمی‌توانند برای تمام اوقات مناسب باشند. پس چگونه می‌توانید متوجه شوید که DSN شما سریعترین سرعت را دارد. NameBench یک ابزار رایگان است که به شما کمک می‌کند تا سریعترین DNS را برای خود پیدا کنید.

معرفی NameBench – سریعترین DNS

NameBench یک برنامه پرتابل است که نیازی به نصب ندارد و در سیستم عامل‌های مک، ویندوز و لینوکس کار می‌کند. NameBench یک تست بنچمارک را روی کامپیوتر شما اجرا می‌کند و یا از هیستوری مرورگر وب شما استفاده می‌کند و یا از مجموعه داده تست استاندارد شده برای پیدا کردن سرویس DNSی که سریعترین نتایج را برای موقعیت مکانی شما بر می‌گرداند را استفاده می‌کند.

شروع تست NameBench

قبل از اجرای NameBench مطمئن شوید که تمام برنامه‌هایی که از اینترنت استفاده می‌کنند را بسته‌اید. با این کار مطمئن می‌شوید که برنامه‌های دیگر تداخلی ایجاد نمی‌کنند و از پهنای باند شبکه شما استفاده نمی‌کنند. بعد از بستن برنامه ها، NameBench را اجرا کنید تا صفحه ای مانند زیر مشاهده بفرمایید. در شکل زیر Nameservers به شما بهترین سرورهای DNSی که در حال حاضر می‌توانید استفاده کنید را نشان می‌دهد. اگر شما علاقه‌ای به جزئیات فنی ندارید خیلی ساده روی دکمه Start Benchmark کلیک کنید. این تست بین 10 تا 20 دقیقه زمان می‌برد.

شروع تست NameBench - پیدا کردن سریعترین DNS و بهینه سازی سرعت اینترنت

 نتایج NameBench – سریعترین DNS

بعد از اینکه تست کامل شد، مرورگر شما باز می‌شود و نتایج به شما نمایش داده می‌شود. در بالاترین قسمت نتیجه اصلی نمایش داده می‌شود. در سمت راست می‌توانید سریعترین DNS که می‌توانید استفاده کنید را ببینید. برای تغییر پیکربندی DNS شما می‌توانید دستورالعمل‌های سایت google Public DNS را دنبال کنید و از پیکربندی‌های توصیه شده سایت استفاده کنید (به جای اینکه از Public DNS گوگل استفاده کنید).

 نتایج NameBench

توضیح گزینه‌های NameBench

چک باکس اول ارائه دهندگان DNS عمومی مانند OpenDNS و UltraDNS را در تست استفاده می‌کند. گزینه Include best available regional DNS services زمان پاسخ و سلامت بیش از 1000 سرور DNS را در سراسر دنیا تست می‌کند و می‌تواند شامل نزدیکتری DNS به شما هم که سریعترین سرعت را دارد نیز باشد. منوی کرکره‌ای Benchmark Data Source تعیین می‌کند که از هیستوری مرورگر شما برای تست استفاده شود یا مجموعه داده استاندارد شده 10 هزار وب سایت برتر اینترنت استفاده شود.

بسیاری از این وب سایت‌ها دارای زبان خارجه هستند و شاید شما حتی آنها را ندیده باشید، این گزینه را به صورت پیش فرض باقی بگذارید تا هیستوری مرورگر شما برای تست استفاده شود. با استفاده از Benchmark Data Selection شما می‌توانید مجموعه تصادفی یا متوالی از وب سایت‌ها را از هیستوری مرورگر خود انتخاب کنید.

حالت Weighted از اکثر هیستوری مروری اخیر شما استفاده می‌کند و برای اکثر کاربران بهترین گزینه می‌باشد. فیلد Number of tests تعداد درخواست‌هایی که به سرور ارسال می‌شود را نشان می‌دهد و باید بیشتر از 100 باشد (150 تا 200 مناسب است). اگر می‌خواهید تست بیش از یکبار انجام شود Number of runs را بزرگتر از یک قرار دهید.

جزئیات نتایج NameBench

سرورهای DNS تست شده

جدول زیر لیستی از سرورهای DNS را نشان می‌دهد که برای تست استفاده شده است و در مقابل هر یک شما زمان پاسخ، نکات و خطاها (در صورت) را مشاهده می‌کنید. NameBench این امکان را می‌دهد که به صورت همزمان حداکثر 10 سرور DNS را مشاهده کنید.

سرورهای DNS تست شده

گراف‌ها در تست سرعت DNS

گراف زیر میانگین و سریع‌ترین زمان پاسخ را برای 5 سرور برتر نشان می‌دهد.

گراف‌ها - تست سرعت DNS

و در آخر این گراف درصد دفعات پاسخگویی سرور را برحسب 200 میلی ثانیه اول نشان می‌دهد.

نتایج گراف‌های از تست سرعت