پاورلاین چیست؟ 9 چیزی که شما باید در مورد PowerLine بدانید، آیا در منزل شما قسمت هایی وجود دارند که تحت پوشش شبکه وای فای قرار نمی‌گیرند؟ برای از بین بردن این نقاط مرده می‌توانید از آداپتورهای پاورلاین استفاده کنید. ممکن است بپرسید که پاورلاین چیست؟ PowerLine دستگاهی است که برای توسعه و گسترش شبکه شما استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها مقرون به صرفه هستند و نیازی به کابل کشی در خانه ندارند. بیایید با هم به این دستگاه شبکه نگاهی دقیق تر بیاندازیم.

آداپتور PowerLine چیست؟ و چگونه کار می‌کنند؟

ایده ساده و خلاقانه است. پاورلاین‌ها یک اتصال اینترنتی کابلی را در خانه شما گسترش می‌دهند اما نه با کابل کشی‌های جدید بلکه با انتقال سیگنال در امتداد کابل‌های برقی که در دیوار شما قرار دارند. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آداپتور را در جایی که لازم دارید وصل کنید.

اترنت پاورلاین برای موارد زیر مناسب است:

گسترش شبکه در خانه هایی که تنها یک روتر وای فای برایشان کافی نیست.
اتصال دستگاه هایی که از وای فای پشتیبانی نمی‌کنند.
فراهم آوردن اتصال سریع شبکه به اتاق هایی که کابل کشی اترنت برای آنها عملی نیست.
اگر شبکه‌های پاور لاین برای شما کاربردی به نظر می‌رسند مواردی وجود دارد که قبل از خرید پاورلاین باید بدانها توجه داشته باشید.

پاورلاین چیست؟ 9 چیزی که شما باید در مورد PowerLine بدانید

کیت‌های پاورلاین از دو عدد شروع می‌شوند

شما از آداپتورهای پاورلاین به عنوان راهی برای توسعه شبکه خود از نقطه A تا نقطه B استفاده می‌کنید که در هر نقطه یک پریز برق وجود دارد. به همین دلیل، دستگاه‌های اترنت پاورلاین معمولا در کیت‌های دوتایی به فروش می‌رسند چونکه یک دستگاه به تنهایی کافی نیست. برای گسترش شبکه خود در اطراف خانه می‌توانید تعداد بیشتری خریداری کنید فقط باید مطمئن شوید که همه دستگاه‌های شما یا پاورلاین سازگاری دارند. به طور کلی یکی از این دو یا چند پاورلاین را به پریز برقی که در نزدیکی دستگاهی که نیاز به اینترنت دارد وصل می‌کنید و مورد دوم را در نزدیکی روتر وصل می‌کنید. روتر TP-Link AP600 می‌تواند یک نقطه شروع خوب و مقرون به صرفه برای شما باشد.

پاورلاین‌ها به روتر نیاز دارند

دستگاه‌های اترنت پارولاین همان کاری که روترها انجام می‌دهند را اجرا نمی‌کنند (مانند اختصاص IP). این بدان معناست که برای اینکه اتصال بهتری داشته باشید باید PowerLine را به روتر وصل کنید. در اصل شما می‌توانید از پاورلاین‌ها به عنوان یک افزونه معمولی کابل اترنت تصور کنید. اتصال مستقیم یک سیستم به سیستم دیگر مفید نخواهد بود. روتر همان چیزی است که دسترسی به اینترنت را برای سیستم‌ها فراهم می‌آورد.

پاورلاین چیست؟ 9 چیزی که شما باید در مورد PowerLine بدانید

  • برای خرید کیت دو عددی پاورلاین تندا مدل PW201A+P200 کلیک کنید.

PowerLine‌ها واقعا نصب ساده ای دارند

نصب و راه اندازی پاورلاین ساده تر از این نمی‌شود. دستگاه تقریبا از قابلیت اتصال plug-and-play پشتیبانی می‌کند. دستگاه را به دیوار وصل کنید و کابل‌های اترنت را به هم وصل کنید و از اینترنت لذت ببرید. البته برخی دستگاه‌ها از توابع امنیتی برخوردار هستند و برای همگام سازی نیاز به فشردن دکمه یا دکمه هایی دارند.

قیمت و هزینه پاورلاین‌ها از کابل کشی ساختمانی کمتر است

اگر خانه خود را به تازگی تعمیر و بازسازی کرده‌اید کابل کشی دیوارها معمولا عملی نیست. شما می‌توانید یک کیت دو عددی پاورلاین را با قیمت مناسبی خریداری کنید. مطمئن باشید که قیمت پاورلاین کمتر از کندن دیوارها برای کابل کشی است.

پاورلاین چیست؟ 9 چیزی که شما باید در مورد PowerLine بدانید

 پاورلاین‌ها کاملا قابل اعتماد نیستند

با بررسی هر گونه دستگاه پاورلاینی متوجه خواهید شد که با هر گونه خرابی و بریدگی کابل برقی اتصال اینترنتی شما قطع می‌شود. متاسفانه کابل‌های برق در داخل دیوار قرار دارند و ممکن است بر اثر فرسودگی عملکرد خود را از دست بدهند. هیچ علائم هشدار دهنده ای تا قبل از قطعی ارتباط شما وجود ندارد، به همین دلیل ممکن است شما به طور ناگهانی اینترنت خود را از دست بدهید و به کارهای آن روز خودتان نرسید. علاوه بر این فاصله زیاد بین دو پریز برق می‌تواند عملکرد پاورلاین را تحت تاثیر قرار دهید. حتی اگر خانه شما ایده آل باشد نتیجه ممکن است نسبت به کابل اترنت آنقدر سریع و پایدار نباشد.

این دستگاه شبکه خطر هک شدن شما را کاهش می‌دهد

اگر نگران مسائل امنیتی هستید باید بدانید که این دستگاه‌ها نوعی رمزگذاری را ارائه می‌دهند بنابراین حتما از آنها استفاده کنید. در بیشتر مواقع سیگنال به خارج خانه شما نمی‌رسد. اگر صاحب خانه هستید و قبض برق را خودتان باید پرداخت کنید باید بدانید که همسایه شما حتی با خرید یک دستگاه سازگار نمی‌تواند از اتصال شما استفاده کند. دلیل این امر این است که پاورلاین‌ها توسط تراسفورماتوها تخمین زده می‌شوند و تقریبا بین خانه شما و دنیای بیرون تفاوت قائل می‌شوند. اما اگر در یک آپارتمان زندگی می‌کنید احتمالا همسایه شما بتواند از سیگنالتان استفاده کند بنابراین باید مطمئن شوید که اداپتور شما از رمزگذاری پشتیبانی می‌کند.

محافظ‌های الکتریکی می‌توانند سرعت پاورلاین را کاهش دهند

شوک‌های الکتریکی می‌توانند به دستگاه‌های شما آسیب بزنند به همین دلیل محافظ‌های شوک می‌توانند از سیستم شما محافظت کنند. وصل کردن پاورلاین به خطوط برقی که محافظ شوک دارند می‌تواند سرعت را به طور بالقوه کاهش دهد. برای اینکه بهترین اتصال داشته باشید پاورلاین‌ها را مستثیما به دیوار وصل کنید.

سازگاری برندهای مختلف پشتیبانی نمی‌شود

اگر چند شرکت پاورلاین تولید کنند همه آنها با هم خوب کار نمی‌کنند. اگر شما می‌خواهید سازگاری کامل را داشته باشید (از جمله امکان استفاده از کلیه قابلیت‌های امنیتی) باید هر بار یک برند و یک مدل را خریداری کنید. با این وجود در برخی از شرایط شرکت‌های مختلف با هم همکاری می‌کنند. اگر در مشخصات آداپتور قید شده بود که با برند ایکس سازگاری دارید می‌توانید آنها را خریداری کنید هر چند ممکن است پروتکل‌های امنیتی برای شما کار نکنند. مورد بعدی اینکه دستگاه‌های قدیمی با دستگاه‌های جدیدتر کار نمی‌کنند گرچه دستگاه‌های قدیمی به طور کلی آنقدر کند هستند که ارزش وقت گذاشتن ندارند. قبل از خرید دو نوع پاورلاین حتما سازگاری آنها را چک کنید.

سازگاری برندهای مختلف پشتیبانی نمی‌شود

پاورلاین یا وای فای؟ کدام بهتر است؟

در نهایت اگر در ذهن شما این سوال به وجود آمده است که PowerLine بهتر است یا Wi-Fi ؟ باید بدانید که جواب این سوال بستگی به نیاز و شرایط شما دارد. به طور کلی اتصالات کابلی از اتصالات بی سیم قابل اطمینان تر هستند، پرچه کیفیت اینرنت پاولاین شما به کیفیت کابل کشی برق شما می‌تواند بستگی داشته باشد. خوشبختانه لازم نیست بین این دو انتخابی داشته باشید. خیلی ساده می‌توانید یک کیت پاولاین که از وای فای پشتیبانی می‌کند را خریداری کنید. خیلی‌ها این را نمی‌دانند مخصوصا افرادی که به دنبال ارزانترین پاورلاین‌های موجود در بازار هستند.

حالا که همه چیز را در مورد PowerLine‌ها می‌دانید مرحله بعدی این است که یک مورد مناسب خریداری کنید شما می‌توانید به فروشگاه اینترنتی نارستان سری بزنید و از محصولات آن بازدید کنید. شاید آداپتور مورد دلخواه خود را یافتید… چنانچه مدل خاصی از پاورلاین را مد نظر دارید و در لیست محصولات پیدا نمی‌کنید می‌توانید با پشتیبان سایت در میان بگذارید تا در صورت امکان برای شما تدارک ببینند.