واحد روشنایی صفحه نمایش نیت (Nits) چیست و شما به چه مقدار از آن نیاز دارید؟ همین صفحه نمایشی که با آن در حال مطالعه این مقاله هستید در هر متر مربع از خود نور ساطع می کند. کاندلا هنوز واحد اندازه گیری نور است و اگر در حال خرید صفحه نمایش هستید احتمالا در مشخصات آن می توانید روشنایی که صفحه نمایش دارد را با واحد نیت یا Nit ببینید، این واحد به شما می گوید که در هر متر مربع از صفحه نمایش شما چه مقدار نور می تواند ساطع شود. اگر قصد دارید از دستگاه خود در خارج از منزل استفاده کنید باید صفحه نمایش دستگاهتان از روشنایی بالاتری برخوردار باشد.

کاندلا (Candelas)، نیت ( Nits) و لومن (Lumens)

تصور کنید که یک شمع درون مکعبی قرار دارد که مساحت کل آن یک متر در یک متر است. مقدار کل نوری که از شمع بیرون می آید حدود یک کاندلا است.

نیت

تمام نوری که به دیواره های معکب برخورد می کند برابر یک nits است که از نظر فنی به عنوان یک کاندلا در هر متر مربع تعریف می شود. هر شمعی که به معکب اضافه کنید به کاندلا و نیست اضافه خواهد کرد چونکه حالا متر مربع نور بیشتری دارد. اگر شما بتوانید ۴۰۰ شمع را به معکب اضافه کنید میزان روشنایی در هر متر مربع ۴۰۰ نیت خواهد شد و این باعث می شود یک صفحه نمایش لپ تاپ بسیار زیبا به نظر برسد.

نیت

از آنجا که روشنایی بر اساس هر متر مربع اندازه گیری می شود، اندازه صفحه نمایش و  nits به آن ربطی ندارد. صفحه نمایش تئاتر سینما که به طور انحصاری در محیط های تاریک استفاده می شوند معمولا ۵۰ نیتی هستند در حالی که گوشی های هوشمندی که استفاده زیادی در فضاهای باز دارند حداقل سیصد یا چهارصد نیت دارند.

نیت

یک پروژکتور تئاتر احتمالا بیشتر از هر گوشی هوشمندی نور ساطع می کند ( که با لومن اندازه گیری می شود) اما گوشی نور بیشتری را در داخل یک فضای کوچکتر ارائه می دهد. به همین دلیل استفاده از گوشی در طول فیلم بسیار وحشتناک است ( با حداقل ۱۰ برابر کاندلا در هر متر مربع از صفحه نمایش).

اگر بخواهیم بحث بالا را خلاصه بندی کنیم می توان اینگونه نوشت که:

کاندلا = نور ۱ شمع

نیت = نور یک شمع در هر متر مربع

نیت بیشتر = شمع های بیشتر در هر متر مربع = صفحه نمایش روشن تر

(Nits) برای چه چیزیهایی خوب است؟

اگر تا به امروز از یک دستگاه کم نور در یک روز آفتابی استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که چرا نیت مهم است. برای اینکه یک صفحه نمایش قابل خواندن باشد باید از منابع نور اطراف روشن تر باشد. از طرف دیگر اگر دستگاه شما یک محیط تاریک را ترک نمی کند داشتن نیت های بیشتر به شما کمکی نمی کند چون به هر حال دستگاه شما روشنایی لازم را دارد.Nits

این موضوع در مورد همه دستگاه ها به غیر از تلویزیون های HDR ( مخفف High Dynamic Range) صادق است. تمام چیزی که باعث بهتر شدن تلویزیون ها می شود این است که بتوانند رنگ های سیاه عمیق را نشان دهند و درخشان تر باشند. یک نمونه اولیه HDR تلویزیون های سونی بود که توانست به ۱۰۰۰۰ نیست دست پیدا کند هر چند اکثر HDR ها حدود ۲۰۰۰ نیت هستند.

لپ تاپ ها، گوشی ها و تلویزیون ها به چه مقدار از نیت نیاز دارند؟

اینکه عدد دقیقی از نیت را برای صفحه نمایش این دستگاه ها مشخص کنیم کار سختی است. به عنوان یک قاعده کلی نیت های بیشتر همیشه بهتر هستند. تا زمانی که شما به روشنایی بیشتری نیاز ندارید تاثیر منفی روی باتری دستگاه شما گذاشته نمی شود. هر چه روشنایی صفحه نمایش بیشتر باشد باتری دستگاه شما سریعتر تخلیه می شود. در اینجا به تفکیک در مورد nits هر کدام از این دستگاه صحبت می کنیم.

گوشی های هوشمند و تبلت ها ۲۰۰ تا بیشتر از ۱۰۰۰ نیت

از آنجا که این دستگاه ها معمولا در بیرون از منزل مورد استفاده قرار می گیند قطعا باید از نیت های بیشتری بهره ببرند. از نظر فنی دستگاه هنگامی که به حداقل ۱۰۰۰ نیت می رسد قابلیت خواندن زیر نور خورشید را ارائه می دهند اما تعداد کمی از گوشی های هوشمند هستند که از این مقدار بالاتر باشند. به عنوان یک قاعده کلی هر چیزی بالاتر از ۴۰۰ تا ۵۰۰ نیت در یک روز آفتابی بسیار خوب است اما در دستگاه های دارای صفحه نمایش ۲۰۰ نیتی شما برای خواندن پیامک ها و متن های خود باید به یک منطقه سایه دار بروید.Nits

لپ تاپ ها و مانیتورها ۲۰۰  تا بیش از ۶۰۰ نیت

لپ تاپ ها و سیستم های دسکتاپ غالبا در محیط های داخلی استفاده می شوند بنابراین مانند گوشی ها و تبلت ها به روشنایی زیادی نیاز ندارند. حداقل روشنایی مورد نیاز در این دستگاه ها ۲۰۰ نیت است که هنور هم قابل استفاده است در حالی که دستگاه های بالاتر از ۴۰۰ نیت از روشنایی متوسطی برخوردارند. اکثر مانیتورهای کامپیوتر از ۵۰۰ یا ۶۰۰ نیت بالاتر نمی روند و احتمالا نیازی به استفاده از روشنایی کامل در این دستگاه ها نیست.Nits

تلویزیون ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰۰ نیت

تلویزیون های قدیمی معمولا در رنچ ۱۰۰ نیتی قرار داشتند اما اکثر تلویزیون های مدرن غیر از HDR ها در محدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ نیت قرار دارند. تلویزیون های HDR با تعداد نیت بالاتر بهتر کار می کنند و به طور کلی به حداقل ۵۰۰ نیت نیاز دارند در حالی که در بسیاری از مدل ها حداقل ۷۰۰ نیت در نظر گرفته شده است HDR های بهتر می توانند ۲۰۰۰ نیت یا بیشتر روشنایی داشته باشند.Nits

nits واقعا چقدر مهم است؟

نیت مهم است اما نباید به عنوان اصلی ترین عامل در انتخاب صفحه نمایش دستگاه ها در نظر گرفته شود، مگر اینکه به طور خاص به میزان خاصی از روشنایی برای HDR یا استفاده در فضاهای باز نیاز داشته باشید. وضوح تصویر، نسبت کنتراست، پوشش رنگ sRGB و سایر عوامل روی کیفیت صفحه نمایش تاثیر می گذارند . مهمترین چیز این است که فقط بدانید که یک نیت کم، متوسط و زیاد برای چه دستگاهی مناسب است تا بتوانید تصمیم آگاهانه تری داشته باشید.