در مقاله امروز نارستان ما قصد داریم نحوه پیوستن به جلسه زوم، نحوه استفاده از برنامه زوم،نحوه برگزاری کلاس در زوم،آموزش استفاده از نرم افزار زوم اندروید و آیفون را به شما کاربران عزیز آموزش دهیم. برنامه زوم یک برنامه کنفرانس ویدئویی و چت تصویری می‌باشد که می‌تواند برای شما به منظور میزبانی در جلسات کاری یا موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. می‌توانید از آن برای  صحبت با خانواده ی خود بهره مند شوید. یا این که دوستان خود را در آن ملاقات نمایید. به طور کلی زوم می‌تواند برای بر قراری هرگونه ارتباط ویدئویی کاری و غیر کاری به شما کمک زیادی بنماید. کلاس‌های آنلاین هم یکی از دیگر گزینه هایی هستند که می‌توانند توسط این گونه نرم افزار‌ها بر قرار شوند.

برنامه زوم در ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته است، اما آیا شما می‌دانید که چگونه می‌توان به این برنامه ها، یا جلسه‌ها که می‌دانید توسط کسی بر قرار شده است بپیوندید؟  اگر کسی شما را به یکی از این جلسه‌ها دعوت کند باید بدانید که چگونه به این گروه‌ها ملحق شوید تا از فرصت بر قراری ارتباط با دوستان یا هم کاران خود بهره مند شوید؟ ما در ادامه در مورد آن چه شما نیاز دارید تا به یک جلسه زوم ملحق شوید صحبت خواهیم کرد.

 • بیشتر بخوانید: آموزش کامل نحوه استفاده از Zoom Cloud Meeting در گوشی و کامپیوتر

آن چه شما برای پیوستن جلسه زوم نیاز دارید

شما برای  این که به یک جلسه در زوم بپیوندید نیازی به حساب کاربری ندارید. اما شما نیاز به یک ID یا یک لینک دعوت برای شرکت در جلسه دارید.

وقتی که میزبان یک جلسه را آغاز می‌کند،  شما می‌توانید به آن بپیوندید، البته در صورتی که گزینه ای برای اجازه به شما برای پیوستن قبل از حضور میزبان وجود داشته باشد. یا این که در روش دیگر نیاز به ثبت نام برای یک حساب زوم است که شامل اطلاعات تماس شما می‌باشد. در نتیجه در صورتی که میزبان یک کنفرانس بر قرار می‌کند، امکان بر قراری تماس با شما به طور مستقیم از طریق زوم بدون نیاز به لینک دعوت می‌باشد.

دانلود برنامه زوم برای کامپیوتر

 پیوستن به یک جلسه ی زوم راحت است. شما فقط نیاز به باز کردن لینک دعوت دارید یا این که می‌توانید یک تماس را پاسخ داده و در جلسه شرکت کنید. اما اگر شما را از طریق لینک دعوت کرده اند، در زمان دریافت لینک دعوت باید روی لینک یا URL مربوطه کلیک کنید.

در این زمان اگر تا به حال از این برنامه استفاده نکرده‌اید، ابتدا از شما خواسته می‌شود تا با استفاده از لینک فراهم شده اقدام به دانلود برنامه زوم دسکتاپ برای کامپیوتر یا ماک خود بنمایید. با توجه به این لینک، در صورتی که برنامه را روی دسکتاپ خود نصب نکرده‌اید می‌توانید به راحتی اقدام به دانلود و نصب آن بنمایید.

دانلود برنامه زوم برای کامپیوتر

پیوستن به جلسه زوم در ویندوز یا مک

کلاینت زوم دسکتاپ را باز کرده و به جلسه بپیوندید.  این کار را می‌توانید با یکی از روش‌های زیر انجام دهید. هر یک از این راه‌ها شما را به سادگی در جلسه ی مورد نظر حاضر خواهد کرد.

پیوستن به جلسه زوم در ویندوز یا مک
 • بدون این که ثبت نام کنید و به حساب کاربری خود وارد شوید روی join a meeting کلیک نمایید.
 • وارد حساب کاربری خود در زوم شده و روی join کلیک کنید.
 • وارد جلسه با آی دی آن (meeting ID) با نمایش نام خود در بین نام افراد شرکت کننده شوید.
 • اگر نمی‌خواهید از نام خود استفاده کنید، می‌توانید آن را تغییر داده و با حساب کاربری خود وارد شوید.
 • اقدام به تنظیم گزینه‌ها با توجه به اجازه ی داده شده برای بر قراری ارتباط صوتی و تصویری از سوی میزبان بنمایید.

می توانید در شکل‌ها ببینید که برنامه در مراحلی از شما می‌خواهد تا با وارد کردن نام و یا id خود وارد جلسه شوید. همان طور که گفته شد هر یک از آن‌ها را که تمایل دارید وارد کرده و تنظیمات مورد نظر را به راحتی انتخاب کنید.

پیوستن به جلسه زوم در ویندوز یا مک

چگونه می‌توان در کامپیوتر افراد دیگر را در جلسه ویدئویی دید؟

برنامه دسکتاپ زوم را باز کنید. این برنامه را در بخش بالا دانلود کرده اید. از گوشه ی بالا در سمت راست می‌توانید روی gallery view کلیک کنید.

اگر شما در یک جلسه که بیش از 49 شرکت کننده می‌باشد حضور پیدا کرده باشید، از موس خود برای رفتن به صفحه‌های دیگر که شرکت کننده ی مورد نظر شما قرار دارد بروید. در هر صفحه تنها می‌توان تا 49 شرکت کننده را دید. برای همین در جلسه هایی که بیش از این مقدار فرد شرکت کرده اند. نیاز به کمی تلاش بیشتر برای یافتن شخص مورد نظر شما در صفحه‌های دیگر می‌باشد. اما در کل این کار هم مانند نصب برنامه و وارد شدن به آن سخت نمی‌باشد و در دسکتاپ خود می‌توانید به راحتی در این برنامه‌ها حاضر و اقدام به بر قراری ارتباط با دیگران بنمایید.

چگونه می‌توان افراد دیگر را در جلسه ویدئویی دید؟

چگونه می‌توان در گوشی افراد دیگر را در برنامه زوم دید؟

برای این که در گوشی خود قادر به بر قراری ارتباط با افراد دیگر باشید، باز هم نیاز به کار زیادی نیست. در این جا هم به راحتی امکان دیدن افراد و بر قراری ارتباط با آن‌ها وجود دارد. برای این کار برنامه را روی گوشی همراه خود باز کنید. روی join کلیک کنید.

چگونه می‌توان در گوشی افراد دیگر را در برنامه زوم دید؟

این دکمه در شکل نشان داده شده است. با کلیک روی آن می‌توانید ببینید که در بخش active speaker view می‌تواند اقدام به نمایش پیش فرض برای شما می‌کند. به سمت چپ بروید تا گالری را برای شما به نمایش در اورد. در هر مرحله می‌توان تنها 4 شرکت کننده را روی گوشی تلفن همراه دید.

اما همین طور که با لمس صفحه گوشی، آن را به سمت چپ می‌کشید می‌توانید افراد بیشتری را در جلسه روی تلفن همراه خود ببینید. با این کار به سادگی و البته با کمی تلاش بیشتر می‌توان تمام شرکت کننده‌ها را در گوشی همراه خود دید. البته نسبت به دسکتاپ که امکان دیدن تا 49 نفر را در هر صفحه فراهم می‌کرد، شما در این حالت که از گوشی همراه خود استفاده می‌کنید، نیاز به رفتن به صفحه‌های بسیار بیشتری دارید تا بتوانید همه ی شرکت کننده‌ها را ببینید. زیرا که در هر صفحه تنها 4 شرکت کننده را خواهید دید و باید برای بارها با تماس انگشت دست خود و حرکت صفحه‌ها به سمت چپ منتظر دیدن دیگر افراد شرکت کننده در جلسه باشید. اما به طور معمول کاربران گوشی‌های تلفن همراه با این روند‌ها به سادگی آشنا بوده و مشکلی با آن ندارند.

نحوه پیوستن به جلسه زوم در گوشی

 در زمان استفاده از گوشی همراه مانند دسکتاپ، اگر شما برنامه را دانلود کرده باشید و آن را روی گوشی خود داشته باشید، میزبان می‌تواند در زمان بر قراری جلسه به طور مستقیم با شما تماس بر قرار نماید. برای همین برای شما به راحتی، در صورت تماس میزبان امکان شرکت در جلسه وجود خواهد داشت.

نحوه پیوستن به جلسه زوم در گوشی

همان طور که در شکل می‌بینید در صورت تماس میزبان، می‌توانید با توجه به تمایل خود نسبت به قبول تماس اقدام کرده و به جلسه مورد نظر بپیوندید. این تماس در صورت پذیرفته شدن توسط شما، به برنامه اجازه ی دسترسی به صوت و تصویر گوشی یا کامپیوتر شما را خواهد داد. با این اجازه شما هم می‌توانید اقدام به برقراری ارتباط صوتی یا تصویری با استفاده از گوشی همراه خود و یا دسکتاپ خود بنمایید. با دادن این اجازه می‌توانید در همان زمان به طور زنده در جلسه حضور داشته باشید.

چگونه می‌توان به یک جلسه با استفاده از وبسایت زوم پیوست؟

در کنار استفاده از برنامه‌ها و دانلود آن‌ها شاید یک امکان دیگر استفاده از وبسایت زوم باشد. اگر شما نمی‌خواهید تا برنامه را دانلود کنید، این یکی از بهترین راه‌ها برای حضور در جلسه‌های آنلاینی باشد که در این گونه مواقع برگزار می‌شود. در این حالت نیاز به یک حساب کاربری خواهید داشت. این حساب کاربری به شما امکان ورود به سایت را برای استفاده از امکانات آن می‌دهد. برای این کار وارد حساب کاربری خود شوید. در پی آن روی join  meeting کلیک کنید.  این گزینه در بالای نوار موجود در صفحه ی سایت زوم وجود دارد.

چگونه می‌توان به یک جلسه با استفاده از وبسایت زوم پیوست؟

با این کار در زمان نیاز می‌توانید با استفاده از نام لینک و یا استفاده از ID جلسه به طور زنده اقدام به بر قراری ارتباط با دیگران بنمایید. این راه هم می‌تواند به سادگی راه‌های گفته شده در بالا، اما بدون نیاز به دانلود برنامه برای شما امکان شرکت در جلسات زوم را بدهد.

چگونه می‌توان به یک جلسه با استفاده از وبسایت زوم پیوست؟

پیوستن به جلسه زوم در لینوکس

لینوکس هم یکی از سیستم عامل هایی است که بسیاری از آن استفاده می‌کنند. اگر شما هم از این سیستم عامل استفاده می‌کنید می‌توانید از امکانات موجود در برنامه زوم بهره مند شوید. کلاینت دسکتاپ زوم را باز کنید. روی join a meeting بدون نیاز به ثبت نام وارد شوید. یا این که ابتدا ثبت نام کرده یا با نام کاربری خود وارد شده و پس از آن join را انتخاب کنید.

مانند روش‌های قبل در این جا هم می‌توانید ای دی جلسه را که میزبان در اختیار شما قرار داده است وارد کنید. یا این که نام خود را در صورتی که تمایل داشته باشید نشان داده شود وارد نمایید.  برای این که نام نشان داده شده ی خود را تغییر دهید، می‌توانید با ورود به برنامه در حساب کاربری خود اقدام به تغییر نام خود کنید.

انتخاب کنید که چگونه می‌خواهید در جلسه شرکت کنید. این کار را می‌توان با چک کردن (تیک زدن) و یا عدم چک باکس موجود در کنار Don’t connect to audio و یا خاموش کردن ویدئوی من انجام دهید. برای این کار همان طور که در شکل دیده می‌شود تنها نیاز به تیک زدن کنار باکس‌ها می‌باشد.

پیوستن به جلسه زوم در لینوکس

چگونه می‌توان با گوشی در یک جلسه زوم شرکت کرد؟

روند انجام این کار در گوشی‌های هوشمند مانند روش پیوستن در دسکتاپ می‌باشد. میزبان برای شما لینکی را از طریق ایمیل یا به صورت متنی می‌فرستد. یا این که اگر شما دارای جزئیات تماس در زوم می‌باشید که با میزبان به اشتراک گذاشته‌اید، دعوت از شما می‌تواند از طریق برنامه یا اپلیکیشن زوم برای شما ارسال شود.

پس از ان می‌توانید روی URL که از شما دعوت کرده است کلیک کنید و در جلسه شرکت نمایید. اگر شما برنامه ی موبایل زوم را نصب نموده‌اید، در گوشی همراه خود با لمس گزینه ی مورد نظر که لینک شرکت در جلسه است، می‌توانید با اجرای برنامه جلسه ابری زوم و اتصال خودکار به آن در هر یک از این جلسات شرکت کنید.

ما اگر برنامه ی زوم را دانلود نکرده باشید، ابتدا از شما درخواست می‌شود تا برنامه را دانلود کنید تا بتوانید در جسله شرکت نمایید. در پی دانلود برنامه می‌توانید آن ارا روی گوشی هوشمند خود اجرا و در جلسه‌ها شرکت نمایید. نیازی هم به باز کردن حساب زوم برای پیوستن به هر جلسه ای نخواهد بود.

پیوستن به جلسه زوم با استفاده از گوشی اندروید

در گوشی اندروید خود باید ابتدا برنامه زوم را باز کنید. اما اگر هنوز آن را دانلود نکرده‌اید، می‌توانید به گوگل پلی رفته و برنامه را دانلود نمایید. در پی آن به راحتی می‌توانید از آن برای هر گونه ارتباط در زوم بهره ببرید.

 • بدون وارد شدن می‌توانید روی Join a meeting ضربه بزنید.
 • یا این که وارد شده و بعد از آن روی join ضربه بزنید.
 • می توانید با وارد کردن نام خود و یا ای دی شرکت در جلسه وارد شوید.
 • گزینه‌های مورد نظر خود را برای صوت و ویدئو انتخاب کنید.
 • پس از آن با انگشت خود روی گزینه ی join meeting ضربه بزنید.
پیوستن به جلسه زوم با استفاده از اندروید

در پی طی این مراحل برای شما امکان بر قراری ارتباط و شرکت در جلسه‌ها با استفاده از گوشی اندرویدتان فراهم خواهد شد.

پیوستن به جلسه زوم با استفاده از گوشی آیفون

در این حالت هم به سادگی برای شما امکان شرکت در جلسات زوم وجود خواهد داشت. اپلیکیشن موبایل زوم را باز کنید. اگر هم تا به حال آن را دانلود نکرده‌اید، می‌توانید با مراجعه به  اپ استور در گوشی خود برنامه را دانلود کنید. برای این که به یک جلسه بدون نیاز به وارد شدن به برنامه بپیوندید، می‌توانید روی join a meeting کلیک کنید. همان طور که می‌بینید تفاوت چندانی بین اتصال از طریق گوشی‌های اندروید و یا این گوشی‌ها در انتخاب گزینه‌ها وجود ندارد.

اما در صورتی که ابتدا وارد برنامه شده‌اید، مانند حالت قبل نیاز به انتخاب گزینه ی join برای پیوستن به جلسه می‌باشد. باز هم با انتخاب یکی از دو روش با وارد کردن display name و یا ای دی جلسه وارد جلسه شوید. اگر شما وارد جلسه شده‌اید اما نمی‌خواهید تا نام شما به نمایش در آید، می‌توانید نام پیش فرض خود را تغییر دهید.

پیوستن به جلسه زوم با استفاده از گوشی آیفون

چگونه می‌توان به عنوان یک شرکت کننده اقدام به ضبط جلسه زوم نمود؟

به طور پیش فرض، تنها میزبان می‌تواند اجازه ی ضبط ویدئو و یا جلسه را بدهد. برای همین هر یک از شرکت کننده‌ها در صورت نیاز به ضبط جلسه باید اجازه ی میزبان را کسب کنند.

اگر میزبان شما تازه به زوم وارد شده است، می‌توانید از او بخواهید تا به شما اجازه ی ضبط جلسه را بدهد. شاید در صورت تازه وارد بودن او به نحوه ی این کار اشنا نباشد. برای همین می‌توانید به او بگویید که چگونه می‌تواند به شما اجازه ی ضبط جلسه را بدهد. برای این کار هر میزبانی باید مراحل زیر را طی کند. می‌توانید این مراحل را با میزبان به اشتراک بگذارید تا اجازه ی دسترسی را به شما بدهد:

 • گزینه ی manage participants را انتخاب کنید.
 • به دنبال نام خودتان بگردید.
 • روی گزینه ی آبی رنگ more کلیک کنید. پس از آن اجازه ی ضبط (allow record) را انتخاب کنید. شما قادر خواهید بود تا جلسه را ضبط کنید.
چگونه می‌توان به عنوان یک شرکت کننده اقدام به ضبط جلسه زوم نمود؟

آیا در یک جلسه سوالی دارید؟ چگونه می‌توانید دست خود را در جلسه بلند کنید؟

سازو کار زوم برای بلند کردن دست در جلسه از بهترین راه‌ها برای سوال کردن در جلسه می‌باشد. با این کار بدون این که هیچ گونه وقفه ای در جلسه به وجود آورید می‌توانید اعلام کنید که سوالی برای پرسیدن و یا نکته ای برای گفتن دارید.

برای این کار ابتدا گزینه ی participants را از بخش پایین و با بالا آوردن نوار مربوطه با لمس مرکز اسکرین کامپیوتر خود انتخاب کنید. روی گزینه ی raise hand کلیک کنید. در این زمان میزبان می‌بیند که شما به طور مجازی دست خود را بلند کرده اید. باید توجه داشته باشید که نیازی به بلند کردن دست به طور فیزیکی نیست. تنها دکمه ی مورد نظر را که گفته شد فشار دهید تا میزبان از آن اطلاع پیدا کند.

آیا در یک جلسه سوالی دارید؟ چگونه می‌توانید دست خود را در جلسه بلند کنید؟

اگر می‌خواهید دست خود را به طور مجازی پایین آورده و از سوال کردن منصرف شده‌اید، به راحتی تنها نیاز به فشار  دکمه ی lower hand می‌باشد.

آیا در یک جلسه سوالی دارید؟ چگونه می‌توانید دست خود را در جلسه بلند کنید؟

در گوشی‌های همراه باید روی raise hand ضربه زد. این گزینه نیز در گوشه ی پایین در سمت چپ اسکرین قرار دارد. گزینه ی مورد نظر به رنگ آبی در خواهد آمد و نوشته ای در زیر آن به شما می‌گوید: lower hand. با انتخاب گزینه ی مورد نظر می‌توانید دست خود را پایین بیاورید.

همان طور که شاید تا به حال متوجه شده باشید، زوم ابزاری منعطف است که به راحتی از هر گونه سیستمی که مورد استفاده قرار می‌دهید، می‌تواند شما را موفق به حضور در جلسه‌های مختلف بنماید. این کار را از هر جایی و در هر مکانی می‌توانید انجام دهید. همان طور که گفته شد برای داشتن جلسه‌های کاری و یا ارتباط با خانواده ی خود از هر مکانی می‌توانید اقدام به استفاده از این نرم افزار بسیار ساده و کاربردی بنمایید.

آیا در یک جلسه سوالی دارید؟ چگونه می‌توانید دست خود را در جلسه بلند کنید؟

یکی از بهترین جنبه‌های استفاده از زوم می‌تواند در عدم نیاز به پرداخت هزینه برای شرکت در این جلسه‌ها باشد. امیدواریم با استفاده از راهنمایی‌های داده شده بتوانید از این نرم افزار برای بر قراری ارتباط با دوستان خود و یا همکاران خود در هر جایی بهره مند شوید.