مودم چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟ Modem مخفف Modulator Demodulator است و یک دستگاه الکترونیکی است که برای دسترسی به اینترنت از آن استفاده می‌شود و موج‌های حامل ماژولار را به اطلاعاتی برای انتقال رمزگذاری می‌کند و همچنین امواج حامل را رمزگشایی می‌کند.

مودم چیست

تعریف مودم : مودم بخش مهمی از سخت افزار شبکه است که به دستگاهی مانند کامپیوتر یا لپ‌تاپ اجازه می‌دهد تا اطلاعات را از طریق خط تلفن یا اتصال کابلی ارسال و دریافت کند. به عبارت ساده‌تر مودم دستگاهی است که کامپیوتر را به اینترنت وصل می‌کند. کلمه Modem در واقع از دو بخش کلمات Modulator (صداهای قابل شنود به سیگنال‌های آنالوگ صدا تبدیل می‌شوند) و demodulator (برای تبدیل سیگنال‌های آنالوگ صدا به سیگنال‌های دیجیتال) گرفته شده است.

همانطور که می‌دانید مودم دستگاهی است که سیگنال‌ها را مدوله و دی مدوله برای رمزگذاری و بازیابی اطلاعات استفاده می‌کند. در ابتدا یک فرآیند مدولاسیون به موج‌های حاملی که بتوان آنها را به مسافت طولانی انتقال داد تبدیل می‌شوند. شما می‌بینید وقتی که یک سیگنال الکتریکی حاوی اطلاعات معنی دارد، باید به مسافت طولانی انتقال داده شوند به یک موج حامل اضافه می‌شوند. این فرآیند اضافه کردن سیگنال اصلی به موج حامل را مدولاسیون می‌گویند.

 

مودم چیست

نحوه کار مودم

مودم چیست و چگونه کار میکند؟ برای درک نحوه کار مودم باید بدانید که تکنولوژی کامپیوتر کاملا دیجیتالی است (برای مثال برای ارسال و دریافت اطلاعات به اعداد متکی است) و فناوری تلفن آنالوگ است و این بدان معناست که از سیگنال‌های الکتریکی متنوع و پیوسته‌ای برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. حالا ما خطوط تلفنی داریم که آنالوگ است و سیستم‌هایی که دیجیتال هستند، این دو دستگاه چگونه با هم می‌توانند اطلاعات را تبادل کنند؟ خیلی ساده، این دو نیاز به دستگاه مودم دارند. یک مودم از یک طرف به خط تلفن وصل می‌شود و از طرف دیگر به کامپیوتر ( یا یک روتر وای فای) وصل می‌شود.

اگر به طور کلی توضیح دهیم، مودم سیگنال‌های دیجیتال را از کامپیوتر می‌گیرد و آن را به بالای سیگنال‌های آنالوگ تلفن اضافه می‌کند (مدوله کردن) بنابراین این سیگنال‌ها می‌توانند از خط تلفن انتقال داده شوند. از آنجا که مودم با مدوله کردن سیگنال‌های دیجیتال، اطلاعات را از طریق خط تلفن ارسال می‌کند به یک مبدل دیگر نیاز دارد تا به کمک آن بتوانید سیگنال‌های آنالوگی که از طریق خط تلفن دریافت کرده است را دی مدوله کند.

توجه داشته باشید که شما لزوما نیازی به مودم مستقل جهت اتصال به اینترنت ندارید، برخی از کامپیوترهای امروزی دارای مودم داخلی هستند که انرژی خود را از مادربرد دریافت می‌کنند.

 

مودم چه کاری انجام می‌دهد؟

نحوه کار مودم

لازم به ذکر است که اگر شما قصد دارید به صورت بی‌سیم به اینترنت وصل شوید و یا می‌خواهید چند دستگاه خود را به یک شبکه یکسان متصل کنید؛ تنها مودم جوابگو نخواهد بود و شما نیاز به یک دستگاه دیگر به نام روتر دارید، حال اکنون این سوال پیش می‌آید که مودم روتر چیست؟ روتر وای فای به طور کلی دستگاهی است که به شما اجازه می‌دهد چند دستگاه را از طریق کانکشن اینترنت فیزیکی مشابه به اینترنت وصل کنید.

modem چیست؟

اگر می‌خواهید تنها یک دستگاه خود را به اینترنت متصل کنید، پس یک مودم معمولی برای شما کافیست اما اگر می‌خواهید علاوه بر لپ تاپ، گوشی همراه یا تبلت یا سیستم‌های دیگری را به اینترنت وصل کنید علاوه بر مودم به یک روتر نیاز خواهید داشت، مودم اینترنت را به خانه شما می‌آورد و روتر آن را بین چند دستگاه به اشتراک می‌گذارد.

مودم adsl چیست؟

خوشبختانه دستگاه‌های امروزی هر دو مودم و روتر را با هم ترکیب کرده‌اند و با عنوان روتر مودم یا مودم روتر در بازار عرضه می‌شوند و این بدین معناست که شما دیگر نیازی به خریدن دو دستگاه جداگانه ندارند. برخی از ارائه دهندگان سرویس‌های اینترنت این مودم روترها را به صورت رایگان در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند، اگر شما این دستگاه را ندارید می‌توانید از محصولات فروشگاه نارستان بازدید کنید و یکی از بهترین آنها را برای خود انتخاب کنید.

 

مودم adsl چیست؟