ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف کیس کامپیوتر آشنا کنیم. یک جستجوی اینترنتی به شما می‌گوید که انواع مختلفی از کیس‌های کامپیوتری در بازار وجود دارد. این انواع مختلف کیس‌ها مزایا و معایبی دارند و همچنین عملکردهای متفاوتی را ارائه می‌دهند چونکه هر کدام به تعدادی از قابلیت‌های خاص مجهز شده اند. اطلاع از انواع مختلف کیس‌های کامیوتری به شما در هنگام خرید کیس کمک می‌کند. ادامه مطلب را مطالعه کنید تا بدانید کدام شاسی کامپیوتر برای شما مناسب است.

دو دسته بندی کیس کامپیوتری

کیس‌های کامپیوتری وقتی به طور گسترده طبقه بندی می‌شوند به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند کیس‌های دسکتاپ یا رومیزی و کیس‌های ایستاده (تاور و یا برجکی). این دسته بندی‌ها کاربردهای خاص خود را دارند که به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید که کدام یک از این کیس‌ها برای شما مناسب تر هستند. توجه داشته باشید که کیس‌های تاور (Tower) به چهار دسته دیگر تقسیم می‌شود که بعدا در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. در تصویر زیر شما می‌توانید جزئیات شش تا از فرم فکتورهای رایج کیس کامپیوتری را مشاهده بفرمایید.

 معرفی انواع مختلف کیس کامپیوتر

کیس کامپیوتری دسکتاپ (Desktop)

این نوع کیس کامپیوتر ساده ترین کیس محسوب می‌شود. مدل دسکتاپ را می‌توان در بیشتر خانه‌ها و دفاتر کاری مشاهده کرد و فقط ابتدایی ترین قابلیت‌های مورد نیاز را ارائه می‌دهد. هدف اصلی کیس‌های دسکتاپ نگه داشتن تمام قطعات اینترنال در داخل کیس است تا حداکثر فضا ارائه شود. این نوع کیس‌ها تنها برای افرادی که قصد دارند کامپیوتر خود را توسعه دهند و یا افرادی که فقط از کامپیوترشان برای کاربردهای ساده و اولیه استفاده می‌کنند کاربرد دارد. این بدان معناست که بیلدرها و گیمرها احتمالا از این نوع کیس کامپیوتری لذت نخواهند برد.

کیس کامپیوتر تاور (Tower)

کیس‌های تاور یا برجکی انواعی از کیس‌های کامپیوتری هستند که توسط بیلدرها و گیمرها ترجیح داده می‌شوند. این کیس‌ها را می‌توان به چهار زیر دسته تقسیم کرد:

  • Small Form Factor
  • Mini Tower
  • Mid-Tower
  • Full Tower

در ادامه برخی از مزایا و معایب هر یک از این کیس‌های ایستاده را ذکر خواهیم کرد.

معرفی انواع مختلف کیس کامپیوتر

کیس‌های تاور Small Form Factor (فرم فکتور کوچک)

این نوع کیس کوچکترین کیس خانواده کیس‌های تاور است. این کیس‌ها تنها می‌توانند از مادربرد Mini-ITX پشتیبانی کنند و این بدان معناست که شما در انتخاب مادربرد بسیار محدود خواهید شد. Small یا کوچک به این معناست که شما فقط دو اسلات توسعه در اختیار دارید اما در این حال می‌تواند بسیار قابل حمل باشد و این نوع کیس توسط گیمرهایی که دوست دارند در مهمانی‌های LAN شرکت کنند ترجیح داده می‌شوند.

معرفی انواع مختلف کیس کامپیوتر

کیس‌های Mini Tower (مینی تاور)

از آنجا که افراد زیادی می‌خواهند که کامپیوترشان قابل حمل باشد اما در عین حال نمی‌خواهند قابلیت توسعه خود را از دست بدهند کیس‌های مینی تاور ساخته شدند. این کیس‌ها می‌توانند از مادربرد Mini-ITX یا MicroATX پشتیبانی کنند و دارای چهار اسلات توسعه می‌باشد که در مقایسه با کیس‌های تاور Small قابلیت‌های بیشتری را ارائه می‌دهند.

معرفی انواع مختلف کیس کامپیوتر

کیس‌های Mid-Tower ( اندازه متوسط)

احتمالا متداول ترین و دوست داشتنی ترین نوع کیس تاور طراحی Mid-Tower است. این نوع کیس از مادربردهای Mini-ITX, MicroATX و ATX پشتیبنی می‌کند و بسته به برندی که دارند می‌توانند 7 تا 8 اسلات توسعه را ارائه دهند. این تاور همچنین قابلیت مدیریت کابل را ارائه می‌دهد و طبیعتا افرادی که می‌خواهند کیس مرتب و منظمی داشته باشند آن را ترجیح می‌دهند. گرچه این کیس به اندازه دو مورد قبلی قابل حمل نیست اما این نوع کیس کامپیوتری علاقه بسیاری از گیمرها را به خود جلب کرده است چونکه می‌توانند کارت‌های گرافیکی پر مصرف خود را در آن جای دهند و هنوز هم فضای کافی برای سایر تجهیزات را در اختیار دارند.

معرفی انواع مختلف کیس کامپیوتر

کیس‌های Full Tower

این کیس تاور به خاطر قابلیت‌های زیاد و پشتیبانی از حداکثر 10 شیار توسعه توسط بسیار مورد علاقه گیمرها می‌باشد و در سرورها از این نوع کیس تاور استفاده می‌شود. کیس‌های Full Tower از چهار مادربرد مختلف Mini-ITX, Micro-ATX, ATX و EATX پشتیبانی می‌کنند که بسیار متنوع می‌باشند.
به علت ظرفیت این نوع کیس‌ها برای نگهداری قطعات اینترنال، این کیس برجکی وزن بسیار سنگینی دارد و قابلیت حمل و نقل و جابجایی آن به سختی انجام می‌شود. گرچه شما با این کیس می‌توانید محدودیت‌های کامپیوتری خود را کاهش دهید اما باید به قابلیت کولینگ یا خنک سازی هم توجه داشته باشد چونکه در صورت عدم استفاده از خنک کننده ها، تهویه هوا به راحتی انجام نمی‌شود و در نتیجه قطعات داخلی کیس می‌توانند بیش از حد گرم شوند.

کدام کیس کامپیوتری برای شما مناسب است؟

از نوشته‌های بالا می‌توان نتیجه گرفت که هیچ کیس کامپیوتری کاملی وجود ندارند. بهترین کیس کامپیوتری به آنچه که شما نیاز دارید بستگی دارد. حتی اگر اندازه استاندارد برای اکثر کیس‌های کامپیوتری Mid-Tower باشد باز هم این به معنای بهترین کیس نمی‌باشد. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از انواع مختلف کیس کامپیوتر را می‌خواهید خریداری کنید بهتر است قبل از آن در مورد فضا و قابلیت هایی که می‌خواهید داشته باشید فکر کنید. چنانچه تمایل به خرید کیس کامپیوتری دارید کافیست به محصولات فروشگاه نارستان سری بزنید، اگر محصول مورد نظر خود را پیدا نمی‌کنید کافیست با پشتیبانی سایت تماس بگیرید.