درست مانند وقتی که از در خارج می‌شویم، هنگام آنلاین شدن خطراتی ما را تهدید می‌کند. در مواقعی که شما در مورد حریم خصوصی خود نگران هستید باید درجه ای از ایمنی برای شما وجود داشته باشد. VPN و SSH دو تکنولوژی رقابتی نیستند، هر دوی آنها به روش‌های متفاوتی کار می‌کنند و هر دوی آنها حریم خصوصی و حفاظت شما را هنگام آنلاین بودن افزایش می‌دهند. بنابراین چه زمانی و کجا و چرا باید از این فناوری‌ها استفاده کنیم؟

SSH چیست؟

SSH مخفف Secure Shell است و برای اینکه درک کنید که این عبارت به چه معناست ما باید چند اصطلاح را تعریف کنیم. اول اینکه یک Shell یا پوسته وجود دارد. Shell یک قطعه نرم‌افزاری است که به شما اجازه می‌دهد با هسته سیستم عامل ارتباط برقرار کنید. این ارتباط معمولا از طریق رابط خط فرمان انجام می‌شود. شما نیازی به دسترسی به Shell از طریق سیستم ندارید. یک اکانت Shell یک حساب شخصی است که به شما اجازه می‌دهد تا از طریق یک سیستم دیگر به Shell دسترسی پیدا کنید و به طور رایج برای کاربردهایی مانند دسترسی به فایل، ایمیل، اخبار و موارد دیگر استفاده می‌شود.

SSH چیست؟

مرورگر وب از HTTP برای برقراری ارتباط با وب سایت‌ها استفاده می‌کند. یک اکانت Sheel از یک پروتکل متفاوت استفاده می‌کند و این جایی است که SSH وارد ماجرا می‌شود. SSH از رمزگذاری کلید عمومی استفاده می‌کند تا امنیت بیشتری را نسبت به سایر پروتکل‌های امنیتی نا امن مانند FTP یا Telnet فراهم کند. در حال حاضر این پروتکل دارای دو نسخه SSH-1 و SSH-2 است که از طریق آن می‌توانید به اکانت Shell دسترسی پیدا کنید. پس SSH چیز خارق العاده‌ای نیست و صرفا وسیله‌ای برای ایجاد ارتباط امن‌تر نسبت به قبل است و می‌توانید کنترل بیشتری روی امنیت خود داشته باشید.

VPN چیست؟

VPN مخفف Virtual Private Network است. شبکه خصوصی فیزیکی یک شبکه مانند شبکه محلی LAN است که به شما اجازه می‌دهد تا تمام سیستم‌های داخل یک ساختمان با هم ارتباط برقرار کنند. شبکه‌های خصوصی بزرگتر مانند شبکه گسترده WAN می‌تواند یک شبکه را برای چند ساختمان ایجاد کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که استفاده از کابل برای ایجاد شبکه خصوصی فیزیکی به صرفه نیست. هزینه و مشکل در اتصال دو دفتر که در کشورهای مختلف هستند را در نظر بگیرید. برای این کار بهتر است از زیرساخت اینترنتی استفاده کنید که در حال حاضر در آن قرار دارید.

شما می‌توانید یک شبکه خصوصی مجازی را روی این شبکه عمومی ایجاد کنید و همان تجربه شبکه خصوصی فیزیکی را داشته باشید. هنگام استفاده از VPN، کارکنان می‌توانند به صورت ریموت به یک شبکه محلی یا گسترده شرکت دسترسی داشته باشند. شما به طور کلی در همان شبکه هستید (حتی اگر موقعیت جغرافیایی متفاوتی داشته باشید). ترافیک شما رمزگذاری شده است و از فعالیت‌های شما در مقابل دیده شدن محافظت می‌شود.

برخی از شرکت‌ها را شاهد هستیم که VPN می‌فروشند. این شرکت‌ها غالبا در بسیاری از کشورها سرور دارند. مردم به دلایل مختلف به این سرویس‌ها متصل می‌شوند در حالی که هیچ ارتباطی با زیرساخت‌های کارفرما ندارند.

VPN چیست؟

از SSH و VPN در چه مواقعی استفاده کنیم؟

SSH و VPN هر دو به شما امکان دسترسی به کامپیوتر (به صورت ریموت) را می‌دهند اما آنها این کار را به طرق مختلف انجام می‌دهند. SSH شما را به یک دستگاه خاص متصل می‌کند. یک VPN شما را به یک شبکه متصل می‌کند. اما این همه ماجرا نیست. هر دوی SSH و VPN یک لایه اضافی امنیتی و حریم خصوصی را به ما ارائه می‌دهند و این می‌تواند تمام دلیل انتخاب شما در زندگی دیجیتالیتان باشد.

مزایای SSH

SSH دارای یک خط فرمان متمرکزتر است که معایب و مزایایی دارد. SSH به کاربران غیر فنی کمک می‌کند تا درک راحت‌تری داشته باشند. شما می‌توانید رابط گرافیکی مورد نظر خود را استفاده کنید، اما برای انجام این کار به Syntax بیشتری نیاز دارید و معمولا بسته به نرم‌افزاری که شما باز و بسته می‌کنید، اتصال قطع می‌شود.

اما این فناوری به شما کمک می‌کند تا با دستگاه خود بدون هیچگونه سربار اضافی ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید بلافاصله به فایل‌های خود دسترسی پیدا کنید. با اسکریپت‌ها می‌توانید راه حل همگام سازی فایل خود را تنظیم کنید و برای هنگام سازی مجدد تلاش کنید. شما همچنین می‌توانید از طریق مرورگر به فایل‌ها دسترسی پیدا کنید.

مدیران فناوری اطلاعات می‌توانند برای مدیریت سرورها از SSH استفاده کنند در حالی که توسعه دهندگان ممکن است از پروتکل برای تست اپلیکیشن در دستگاه‌های تلفن همراه استفاده کنند. کاربران گاه به گاه ممکن است برای مدیریت کتابخانه موسیقی خود (به صورت ریموت) از SSH استفاده کنند. شما حتی می‌توانید با تنظیم یک تونل SSH یک اتصال VPN را شبیه سازی کنید، گرچه محدودیت‌های بیشتری وجود خواهد داشت. با این حال SSH این کاربردها را دارد. شما می‌توانید کلمه عبور خود را از طریق یک شبکه خانگی ایمن کنید، یا شما می‌توانید کلمه عبور خود را با کلیدها عوض کنید.

مزایای VPN

یک VPN تجربه زندگی در یک شبکه محلی را تکرار می‌کند. این بدان معناست که شما می‌توانید به فایل‌ها دسترسی پیدا کنید و به صورت خصوصی ارتباط برقرار کنید تا بتواند همکار خود را مطمئن کنید که در خانه یا در محل کار خود هستید. SSH برای این نوع جریان کاری در نظر گرفته نشده است. با استفاده از VPN نیازی به فرمان‌های ترمینال نیست و کاربر برای بار اول تنظیماتی را انجام می‌دهد و برای دفعات بعد می‌توانند مانند یک شبکه وای فای به VPN متصل شود پس گزینه مناسبی برای افراد غیرفنی می‌باشد. شما با SSH می‌توانید کارهای زیادی را انجام دهید، اما برای انجام این کار نیاز به دانش دارید.

من از VPN برای حفظ حریم خصوصی و امنیت بیشتر هنگام مرور اینترنت استفاده می‌کنم و هر دوی این موارد هنگامی که شما به طور مرتب از وای فای عمومی استفاده می‌کنید بسیار مهم است. هنگامی که یک ارائه دهنده VPN را انتخاب می‌کنید باید تحقیقاتی را انجام دهید. ترافیک وب شما لزوما خصوصی نیست چونکه شما از VPN استفاده می‌کنید. برخی از این VPN‌ها هم ممکن است به طور قابل توجهی سرعت اتصال به اینترنت شما را تحت تاثیر قرار دهند. شما از طریق VPN می‌توانید به سرویس‌های انلاینی که برایتان غیرقابل دسترس شده‌اند، دسترسی پیدا کنید.