ما در این مقاله قصد داریم روش‌های حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10 را به شما آموزش دهیم. تنها چیزی که از صفحه آبی مرگ بدتر است صفحه سیاه مگر است و تنها چیزی که از صفحه سیاه مرک بدتر است صفحه سیاه است که حتی به شما اعلام نمی‌کند که چه اشتباهی رخ داده است. ویندوز 10 هم مانند سایر سیستم عامل‌های ویندوز قبلی با صفحه ساه مواجه می‌شود.

کاربران گزارش داده‌اند که در هنگام نصب، بروزرسانی و یا به صورت تصادفی صفحه سیاه را در ویندوز 10 خود مشاهده کرده اند. بعضی اوقات اصلا هیچ چیزی روی صفحه نمایش دیده نمی‌شود و در موارد دیگر شما ممکن است ماوس یا صفحه کلید را در اختیار داشته باشید اما محیط دسکتاپ وجود ندارد و در برخی موارد شاهد بالا نیامدن ویندوز 10 و خط تیره چشمک زن یا بالا نیامدن ویندوز و ریستارت شدن هستند.

در هر صورت، هنگامی که در ویندوز 10 صفحه سیاه بدون پیغام را مشاهده می‌کنید تنها یک روش برای شناسایی و حل مشکل وجود دارد و آن هم عیب یابی است که در ادامه با هم ان را بررسی می‌کنیم.

رفع مشکل صفحه سیاه در هنگام نصب ویندوز 10 و بعد از آن

هنگام نصب ویندوز 10 شما ممکن است گاهی اوقات با صفحه سیاه مواجه شوید یا اینکه ممکن است درست بعد از اتمام نصب ویندوز این مشکل رخ دهد. چند علت صفحه سیاه وجود دارد که در ادامه آنها را بیان می‌کنیم:

علت احتمالی صفحه سیاه ویندوز نصب هنوز در حال پردازش است. اگر مجموعه فایل داده شخصی حجیمی دارد که می‌خواهید از ویندوز قبلی خود انتقال دهید فرآیند نصب ویندوز 10 ممکن است چند ساعت طول بکشد.

راه حل احتمالی صفحه سیاه ویندوز چراغ‌های LED هارددیسک را مشاهده کنید تا متوجه شوید که هارد هنوز در حال انجام فعالیت است. اگر چراغ هنوز چشمک می‌زند این بدان معناست که احتمالا هارد در حال ذخیره سازی اطلاعات است. اگر این اتفاق 2 تا 7 ساعت طول می‌کشد نشان می‌دهد که راه اندازی با مشکل مواجه شده است.

علت احتمالی این است که راه اندازی با وقفه مواجه شده است و نمی‌تواند به کار ادامه دهد شما باشد سیستم خود را به طور کامل خاموش کنید و دوباره راه حل را امتحان کنید. مراحل زیر را دنبال کنید:

 • سیستم خود را کاملا خاموش کنید، اگر سیستم خاموش نمی‌شود دکمه پاور را 5 تا 10 ثانیه نگه دارید تا سیستم خاموش شود.
 • با جدا کردن کابل اترنت یا خاموش کردن اداپتور بی سیم سیستم را از اینترنت جدا کنید.همه لوازم جانبی غیر ضروری را از سیستم حدا کنید. هارد اکسترنال، کنترلرهای بیسیم، شارژر تلفن و تقریبا همه چیز به جز صفحه کلید و ماوس را جدا کیند.
 • سیستم را از برق جدا کنید. سیم برق را از پریز جدا کنید، اگر با لپ تاپ کار می‌کنید باتری لپ تاپ را بیرون بیاورید. حداقل 30 ثانیه صبر کنید بعد سیستم را دوباره برق وصل کنید اما فعلا آن را به اینترنت وصل نکنید.
 • بعد از اینکه سیستم روشن شد امیدواریم ویندوز سعی کنید که فرآیند نصب ویندوز 10 را از سر بگیرد.
 • اگر نصب به طور عادی کامل شد و به منوی استارت و آیکن‌ها یدیکتاپ ویندوز دست پیدا کردید دوباره به اینترنت وصل شوید تا دانلود بروزرسانی‌ها به اتمام برسد.

علت احتمالی صفحه سیاه ویندوز 10 صفحه سیاه می‌تواند به علت مشکلات عملکردی سخت افزار یا منسوخ شدن و خراب شدن درایورها رخ دهد.

راه حل احتمالی سعی کنید در حالت Safe Mode سیستم را راه اندازی کنید و بعد از راه اندازی سیستم در حالت سیف مد برای عیب یابی سیستم خود اقدام کنید.

حل مشکل صفحه سیاه در طول OOBE

اگر در طول OOBE صفحه سیاه ویندوز را دریافت می‌کنید مواردی وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

علت احتمالی صفحه سیاه ویندوز 10 خروجی ویدیو به یک آداپتور صفحه نمایش یا خروجی متفاوتی هدایت می‌شود مثال HDMI به DVI یا DisplayPort به VGA. بعضی اوقات پیکربندی صفحه نمایش که در ویندوز نصب شده قبلی وجود داشته به درستی به ویندوز 10 منتقل نمی‌شود.

راه حل احتمالیسعی کنید به طور فیزیکی کابل ویدیو را از آداپتور یا خروجی جدا کنید و کابل دیگری را امتحان کنید

اگر مانیتور یدگی دارید می‌توانید سعی کنید از آن استفاده کنید.

اگر به طور معمول یک کارت گرافیک مستقل را وصل کرده‌اید اما کامپیوتر شما دارای آداپتور گرافیک آنبرد است به آن سوئیچ کنید. شما می‌توانید همیشه بعد از راه اندازی کامل بروزرسانی درایور‌ها را انجام دهید.

اگر از یک ست تلویزیون استفاده می‌کنید مطمئن شوید که روشن است و برای کامیپوتر تنظیم شده است. ممکن است خروجی ویدیو را به تلویزیون برده باشید.

علت احتمالی نمایش صفحه سیاه در ویندوز 10 خروحی ویدیو را به اشتباه به صفحه نمایش وصل کرده اید. اگر چند صفحه نمایش به هم متصل شده باشد گاهی اوقات راه اندازی ویندوز اشتباه می‌شود.

راه حل احتمالی با فشار دادن دکمه ویندوز و P و بعد انتخاب گزینه مناسب خروجی را به مانیتور دیگری وصل کنید.

رفع مشکل صفحه سیاه در هنگام نصب ویندوز 10 و بعد از آن

حل مشکل نمایش تصادفی صفحه سیاه ویندوز 10

مدل سرویس دهی جدید ویندوز 10 ویندوز به این معناست که برزرسانی ها، پچ ها، رفع مشکلات امیتی و بروزرسانی‌های ویندوز اغلب در پس زمینه بارگذارزی می‌شود و برای شما نصب می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که چه بروزرسانی هایی برای شما نصب شده است می‌توانید سیستم را در حالت سیف مد راه اندازی کنید.

یک پروفایل کاربری خراب گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد صفحه سیاه شود. تلاش کنید سیستم را در حالت سیف مد راه اندازی کنید و یک اکانت جدید بسازید و بعد سعی کنید به سیستم وارد شوید.

پروسه RunOnce همچنین می‌تواند یکی دیگر از دلایل نمایش صفحه سیاه ویندوز باشد. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید می‌توانید پس از ورود به صفحه سیاه ویندوز کلید‌های Control + Shift + Esc صفحه کلید را با هم فشار دهید تا صفحه Task Manager برای شما باز شود

حالا به سربرگ Processes و Services بروید و بعد هر RunOnce32.exe یا RunOnce.exe را پیدا کنید و آن را متوقف، کنسل کنید و یا به سرویس خاتمه دهید. حالا به مسیر File > Run new task بروید و cmd را تایپ و اینتر کنید. حالا دستور زیر را تایپ کنید:

shutdown -r -t 01

اینتتر بزنید تا سیستم شما ریستارت شود.

نحوه استفاده از Safe Mode برای عیب یابی صفحه سیاه ویندوز

با استفاده از حالت سیف مد می‌توانید صفحه سیاهی که به صورت تصادفی در حین نصب ویندوز 10 به شما نشان داده می‌شود را عیب یابی کنید. برای ورود به حالت سیف مد مراحل زیر را دنبال کنید:

سه بار سیستم خود را روشن و خاموش کنید. هنگام بوت شدن مطمئن شوید که کامپیوتر را هنگام مشاهده لوگوی ویندوز خاموش می‌کنید. بعد از بار سوم، ویندوز 10 وارد مد تشخیص می‌شود. وقتی صفحه بازیابی ظاهر می‌شود گزینه Advanced را کلیک کنید.

نحوه استفاده از Safe Mode برای عیب یابی صفحه سیاه

Troubleshoot را کلیک کنید.

نحوه استفاده از Safe Mode برای عیب یابی صفحه سیاه

Advanced options را کلیک کنید.

Advanced options را کلیک کنید.

Startup Settings را انتخاب کنید.

دکمه Restart را کلیک کنید.

دکمه Restart را کلیک کنید.

کلید 4 را فشار دهید. این کار ویندوز 10 را در حالت سیف مد بالا می‌آورد.

کلید 4 را فشار دهید. این کار ویندوز 10 را در حالت سیف مد بالا می‌آورد.

بعد از ورود به سیستم کلید ویندوز و X را فشار دهید و Device Manager را کلیک کنید. Display Adapter را کلیک کنید و بعد روی درایور صفحه نمایش کلیک راست کنید و Disable را کلیک کنید. کامپیوتر را ریستارت کنید و ببینید ایا راه ندازی با موفقیت انجام می‌شود. اگر می‌توانید وارد سیستم شوید و به دسکتاپ دسترسی پیدا کنید بروزرسانی درایوها را بررسی کنید.نحوه حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

12 دیدگاه در “روش‌های حل مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن ویندوز 10

 1. مرتضی گفت:

  سلام من لپ تاپ رو روشن میکنم و صفحه سیاه میشه و یه عالمه می نویسه error:no such device
  چیکار کنم . ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. ثریا داسیان گفت:

   سلام این مشکل می تونه به علت استفاده از دو یا چند دستگاه ذخیره سازی به وجود بیاد شما می تونید از طریق بایوس هاردی که می خواید ازش بوت بشید رو در اولویت قرار بدید

 2. مرتضی گفت:

  منظور تون رو نفهمیدم ؟ هیچ دکمه ای کار نمیکنه و فقط یه عالمه ارور پشت هم میاد . الان چیکار کنم به نظرتون؟ بوت یعنی چی ؟ چجوری باید انجام بدم وقتی هیچ دکمه صفحه کلید کار نمیکنه .

  1. ثریا داسیان گفت:

   سلام بوت تنظیمات سیستمون رو توش انجام می دید کافیه سیستمتون رو ریستارت کنید و از طریق یک صفحه کلید USB که به لپ تاپتون وصل کردید بسته به مدل لپ تاپ دکمه Del،F2 یا F8 رو بزنید تا وارد بوت بشید بعد بازم بسته به مدل لپ تاپتون وارد سربرگ Boot میشید و از اونجا هارد خودتون رو برای بوت شدن انتخاب می کنید.

   1. مرتضی گفت:

    لپ تاپ لنوو هست و برای بوت شدن یک صفحه کلید از کامپیوتر به لپ تاپ وصل می کنم و توی لنوو نمیدونم چه دکمه ای رو بزنم ؟

    1. پشتیبان نارستان گفت:

     احتمالا F1 یا F2 هست

 3. امیر گفت:

  سلام.بعد از نصب ویندوز در حال دانلود یه برنامه بودم که لب تاب خاموش شد و بعد از روشن کردن هر بار یه صفحه سیاه میاد.چکار کنم؟ممنون میشم بگین🙏

  1. پشتیبان نارستان گفت:

   نصب مجدد وینوز انجام بدین

 4. زهرا گفت:

  سلام
  من کامپیوترم را که روشن میکنم تنها یه صفحه سیاه می اید و در گوشه مانیتور یک خط سفید (_) چشمک میزند .
  میشه بگید مشکل کامپیوترم چیست ؟؟؟؟؟

  1. پشتیبان نارستان گفت:

   از خیلی چیزها میتونه باشه حچه نوع صدای بوقی میده وقتی روشن میشه

   1. گفت:

    سلام لپ تاپ من lenovo هس روشن ک میکنم، فقط آرم lenovo میاد و صفحه desktop بالا نمیاد چیکار کنم؟؟

    1. ثریا داسیان گفت:

     سلام این مشکل می تونه به علت خراب شدن یا حذف درایورها، ورودی نامعتبر در رجیستری ویندوز، ویروسی شدن، خاموش کردن نامناسب سیستم و قطع ناگهانی برق یا حذف یک فایل مورد نیاز سیستم یا رجستری و نداشتن درایورهای به روز اتفاق بیافته تمام دستگاه های که به USB سیستم وصله رو جدا کنید
     شما باید سیستمتون رو به حالت سیف مد بوت کنید درایورهای کارت گرافیک یا صفحه نمایشو غیر فعال کنید (کلید ویندوز و ایکس صفحه کلیدو با هم بگیرید برید تو Device Manager آیتم های Display Adapter رو غیر فعال کنید (کافیه روی درایورها کلیک راست کنید و Disable رو کلیک کنید) سیستمو ریستارت کنید و به حالت نرمال سیستمو بالا بیارید حالا درایورهای کارت گرافیک یا صفحه نمایشو اپدیت کنید

نظرات بسته شده است.